Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Přehodit každý svou řeku

Přehodit řeku
Přehodit řeku

Je vzácností, rozhodne-li se některý z audioknižních vydavatelů přijít na trh s dílem českého autora, navíc takového, jehož jméno nepatří mezi příliš známé. Vydavatelství Tebenas se takových kroků nebojí, a tak mohlo pro své posluchače připravit román nevidomého rozhlasáka Iljy Kučery ml. Přehodit řeku. Poprvé ve své historii dokonce vydává spolu se zvukovou také knižní podobu románu. My se ale samozřejmě zaměříme na tu audioknižní.

Zrakový hendikep autora nemá samozřejmě na kvalitu jeho díla jakýkoliv vliv a byl hned v úvodu zmíněn pouze pro dokreslení zajímavé shody okolností: hudbou a zvukovým masteringem totiž nahrávku opatřil nevidomý písničkář Raven, a dokonce i autor těchto recenzních řádků je sám nevidomý. O to větší respekt a uznání k tvůrcům pociťuje. Pro úplnost ještě dodejme, že režie a interpretace se zhostil zkušený čtec Lukáš Hlavica.

V bezmála osmihodinové nahrávce sledujeme strhující příběh nedoceněného rozhlasového technika Rudolfa Formise, který byl v roce 1934 nucen prchnout před nastupující nacistickou diktaturou do Československa, konkrétně na Slapy, odkud začal ilegálně vysílat do Německa. Jeho protinacistická angažovanost neměla pochopitelně dlouhého trvání, co je ale podstatné: Formis usiloval o smysluplnou činnost – snažil se přehodit řeku, obrazně řečeno.
 

O něco takového usiluje i novinář Jakub Halmich, který má na prahu padesátky pocit, že nedokázal nic velkého a hodnotného. Náhoda tomu chtěla, že ho jeho kamarád historik přivedl na myšlenku napsat román o Robertu Formisovi. Halmich, aby nasál atmosféru, přijíždí na Slapy, kde se seznamuje se s místním hoteliérem. A rozjíždí se další linka příběhu, tentokrát současného.

Kniha je psána velmi přehledně – každá kapitola se odehrává v určitém období. Občas ovšem bohužel brzdí spád příběhu dějové odbočky, působící spíše jako klišovité vycpávky. Příkladem budiž Jakubovo seznámení se a vzplanutí k záhadné slečně Patricii, či pohledy do osudů hoteliéra, u kterého je Jakub ubytován. Samy o sobě to nejsou vyprázdněné příběhy, zbytečně ale upozaďují napínavý osud Rudolfa Formise, o kterého tu převážně jde. Naštěstí je Lukáš Hlavica dostatečně vnímavým interpretem, který i ve chvílích ztráty napětí dokáže udržovat posluchačovu pozornost. Má cit pro text a pro detail. Kde je nutné emočně ubrat, ubere, kde zase přidat, rozpálí to naplno – vždy jde o funkční přístup.

banner 1200x150

Dalším drobný nedostatek spatřuji ve zvukové stránce, která se sice od nahrávky knihy Jáchymov výrazně zlepšila, přesto je ale hlasitost místy nevyvážená. Práce s hudbou zůstává obdobná jako u předchozích titulů vydavatelství Tebenas – variace částí jedné skladby, která na konci zazní jako celek. Milým překvapením jsou ovšem hudební koláže z dobových šlágrů let 30. či 50., pokud nějak v textu rezonují. Ač neplní funkci popisnou, velmi citlivě dokreslují atmosféru.

Klady audioknihy ovšem výše zmíněné drobné spolehlivě přebíjí, a tak může recenzent nahrávku opravdu vřele doporučit pozornosti posluchačstva.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Jen málokterý panovník bývá všemi tak zavrhován. Osobnost posledního Lucemburka na českém a posléze i římském trůně byla však mnohem složitější. Co vlastně můžeme Zikmundovi vyčítat? Jednal opravdu tak nečestně? Byl to křivopřísežník? Husův vrah? Anebo zachránce Evropy v době vícepapežství? Od svých prvních politických krůčků musel vybojovat bitvy, o něž nestál, přičemž měl za…
Jan Werich opět jak ho neznáte na novém CD Velké maličkosti. Rozhlasový archiv odhalil další na CD dosud nevydané záznamy s Janem Werichem.

Recenze ze stejného žánru

Nakladatelství Audiolibrix letos vydalo papírovou, elektronickou i zvukovou podobu titulu Mám jméno, bez nadsázky jedné z nejdůležitějších knih, které byly v poslední době napsány. Jde o rozsáhlý autobiografický příběh Chanel Miller, obyčejné americké studentky slovutné Stanfordovy univerzity nedaleko Palo Alto v Kalifornii. Ta se v roce 2019 stala obětí násilného (a zdůrazněme: hrubě násilného) sexuálního napadení ze strany zdejšího…
Veselý i smutný. Mistr slova i nemluvný morous. Klaun s namalovaným obličejem i elegán v klobouku. Obdivovaný i zatracovaný. To všechno byl Jan Werich. Jeho život a zejména jeho vztah ke třem osudovým ženám – manželce Zdence, dceři Janě a vnučce Zdence, které se říkalo Fanča, ve své poslední knize O Janě a Zdenkách okolo…
Pokud bychom hledali typickou současnou reprezentantku českého herectví, jistě by se z odpovědí široké veřejnosti vylouplo mezi prvními jméno Jiřiny Bohdalové. Nejen v souvislosti s mnoha populárními televizními Večerníčky, kterým propůjčila svůj hlas, ale také pro herecké výkony na divadle, ve filmech a televizních inscenacích, a jistě i pro výraznou stopu v rozhlasové tvorbě a v nahrávkách mluveného slova…
Tereza Dočkalová, která rozhodně není v audioknižní sféře nováčkem, se ujala nejnovější prózy Miřenky Čechové. A dopadlo to přesně tak, jak to dopadnout mělo: posluchač je už po několika minutách vděčen prozřetelnosti, že se stal posluchačem a nezůstal „jen“ čtenářem.

Dále od recenzenta

Český rozhlas v rámci celoročního projektu Rozhlasový rok a v rámci cyklu Česká próza, vysílaného v pravidelné četbě na pokračování, nastudoval řádku současných titulů, ale i takových, které vycházely v letech šedesátých či na počátku let sedmdesátých a nebyly dosud zvukově nastudovány. Jednou z realizací je i čtení z novely Jarmilka Bohumila Hrabala. Premiéra se…
V kánonu české literatury snad neexistuje dílo, které by se za šest desítek let dočkalo tolika zvukových interpretací. Řeč je o dobrém vojáku Švejkovi z pera Jaroslava Haška. Jako celek, či jen vybrané kapitoly, jej načetli Jan Werich, Jan Pivec, Karel Höger, Josef Somr či Pavel Landovský.
Když v roce 2013 vyšla známému novináři a publicistovi Miloši Čermákovi kniha Lovestory ve výtahu a dalších 78 povídek z fleku, jistě by nepomyslel, že se jeho texty, původně psané den co den pro osobní blog, dočkají audiopodoby a že on sám se stane jejich osobitým načitatelem. A možná ani to, že se mu díky…
Zdena Frýbová, autorka úspěšná především v osmdesátých letech, má na svém spisovatelském kontě řadu psychologických a humoristických románů. K těm nejúspěšnějším a nejznámějším dozajista patří příběh o soužití jedné rodinky s foxteriérem Robinem, nazvaný prostě a výstižně. Robin.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přehodit řeku
Na podzim roku 1934 se v malém hotýlku Záhoří u Svatojánských proudů ubytuje německý inženýr Rudolf Formis a z vlastnoručně vyrobené tajné vysílačky zahájí pravidelné protinacistické rozhlasové vysílání do své někdejší vlasti. Přímo z nejvyšších kruhů zazní jednoznačný rozkaz – vypátrat a umlčet. Rozběhne se dramatický hon na osamoceného člověka, který se postavil velkému zlu.
Přejít nahoru