Vyhledat
Příběhy památných stromů
Příběhy památných stromů

Na počátku byla semínka, ze kterých vyrostly stromy, jež dokázaly často přežít i dlouhá staletí. Do svých letokruhů si uložily proměňující se svět a spoustu příběhů slavných osobností i obyčejných lidí, o nichž dovedou poutavě vyprávět. Jejich tiskovou mluvčí se stala Marie Hrušková, pro kterou se předávání odkazu památných dřevin stalo celoživotním koníčkem. Ponořila se do historických pramenů i do lidových vyprávění a zasloužila se tak o celou řadu zajímavých publikací, několik rozhlasových pořadů, televizní seriál i o audioknihu, kterou si blíže představíme.

V audioknize Příběhy památných stromů, jejímž vydavatelem je Radioservis, se nachází celkem devět vyprávění, většinou zasazených do konkrétního historického období. Najdeme v ní umělecké vylíčení skutečných událostí, pohádky i pověsti, nechybí ani stručné shrnutí toho, co se se stromy stalo v následujících letech. Režisér nahrávky, Jan Jiráň, se pro pestrost titulu obklopil více interprety, jejichž hlasy pečlivě prostřídal.

Josef Somr s nadhledem a nadčasovostí dokázal vdechnout život vyprávění o narození Svatého Václava, při kterém byl na jeho počest ve Stochově zasazen dub, i povídání o kázání Jana Husa pod lípou v Úklidu. Jan Vlasák zase zasvěceně převyprávěl pověst o karlštejnském havranovi, který se dal pohladit pouze od otce vlasti. Bára Hrzánová na svou málem do pekla odnesenou bábu šla docela jiným způsobem, totiž s nadsázkou, ironií a humorem. Podobný styl zvolil i Jiří Lábus, jehož opilý hrdina vidí u buku zakleté panny.
 

Hrůzu nahánějící texty, pojednávající o odcizení zlaté hadí koruny a o krutém staviteli třeboňských rybníků, byly ušity přímo pro přesvědčivý hlas Michala Pavlaty. Smutný příběh o nalezeném neznámém muži citlivě přečetla Naďa Konvalinková. Příjemným překvapením je i závěrečný dialog ze současnosti mezi Věrou (Zdeňka Volencová Žádníková) a Radkem (Petr Rajchert) – zatímco mladík dojednával svatbu na zámku, dívka na něj čekala na vyhlídce nad Dobříší. Když se setkali, začali si krom jiného povídat i o stromech v zámeckém parku.
 

banner 1200x150

Díky Vratislavu Šrámkovi se k dokonalému přednesu připojuje i vhodná hudba. V několika předešlých titulech, režírovaných Janem Jiráněm, se melodie na různých místech nahrávek často objevovaly nahodile a bezúčelně, v Památných stromech tomu tak ale není. Skladby podkreslují dramatické i rozverné pasáže, oddělují příběhy od faktografických údajů a podtrhují poetičnost celého díla. K výjimečnosti titulu rovněž přispívají i střídmě vybrané autentické zvuky lesa, ptáků, nočního žabího koncertu či klapot kopyt v doprovodu koňského odfrkávání.

Příběhy památných stromů nejsou jen tak obyčejným převyprávěním několika pověstí. Nenucenou formou přibližují životní sílu přírody a to, jak málo si jí vážíme a jak si často ani neuvědomujeme, že je pro nás tak důležitá. Stromy toho pamatují mnohem více, než si můžeme pamatovat my. Kéž by se jejich poselství, zaznamenané teď i do audioknihy, dostalo co možná k nejširšímu počtu lidí.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Bez myšlenek bychom nemysleli. Souhlasíte, že? Žádný Google totiž nenahradí vlastní myšlenkový trust. Co je v hlavě, to se počítá, pánové (dámy nevyjímaje). Zdá se vám, že lidské vědění stále postupuje mílovými kroky kupředu? Máte pocit, že jste ještě nevstřebali včerejší novinky a už se na vás valí bambilion dalších informací? Nemýlíte se.
Hluboký dotyk se vzácnými okamžiky volnosti   Básnická próza nejslavnějšího českého básníka. Mácha za svůj krátký život prochodil mnohé krajiny Čech a své zážitky z těchto cest ztvárnil ve svém díle. Audiokniha obsahuje povídky: Pouť krkonošská, Máj, Marinka a další, výběr připravil a pro vydání sestavil Jiří Schwarz. Koncem léta roku 1833 vykonal Karel Hynek…
Detektivka s romantickou zápletkou postavená na událostech českého národního obrození Vraťte se do časů, kdy byl Neruda ještě kluk, Světlá neměla zábrany, Němcová toužila po lásce a Havlíčkova drzost hýbala dobou. Hranice mezi skutečností a fikcí neexistují. Ožijí před vámi nejen čeští spisovatelé, ale i postavy z jejich románů. Hrdinové chodí temnými pražskými uličkami, kterých…
Tyto skutečné kriminální případy hravě překonají fantazii autorů těch nejlepších detektivek. Případ Hepnarová. Spartakiádní vrah. Veksláci, Tuzex, bony, první počítačový podvod či podvod v Loterii Milion, Ivan Jonák a další fenomény „divokých devadesátek“. Svět podle Mrázka a Krejčíře (a snaha „dostat je do tepláků“). Nájemné vraždy a strašlivá Krakatice. A nakonec „vši“ v kožichu kmotrů,…

Recenze ze stejného žánru

Anthropoid. Out Distance. Silver A. Silver B. Bioscop. Tin. A další. Málokdo nikdy neslyšel názvy těchto parašutistických výsadků do protektorátu Čechy a Morava a alespoň některá jména, která se za těmito názvy skrývají. A málokdo nezná ten příběh. Že má smysl ho ještě alespoň jednou převyprávět, o tom Dalibor Vácha přesvědčil loni svým zatím posledním…
Knihy Ruty Sepetysové, americké autorky s litevskými kořeny, u nás vydává v překladu Petra Eliáše nakladatelství CooBoo. Pod touto vydavatelskou značkou vyšla ještě audioverze knihy V šedých tónech. Novinkový audiotitul Sůl moře je již vypraven do světa jako produkt audiovydavatelství Voxi, které nedávno ohlásilo svůj vznik. Voxi sdružuje veškerou audioknižní produkci stále se rozrůstající skupiny…
Zdá se, že loňské cimrmanovské jubileum doznívá u audioknižních posluchačů teprve letos. Ostatně je to příznačné – až na výjimky vycházejí audioknihy u nás týdny, měsíce i roky po vydání svých literárních předloh. Zrovna u Divadla Járy Cimrmana to ale až tak nevadí – vždyť od prvního veřejného vystoupení uplyne padesát let až v tomto…
Román Jediný příběh začíná před půlstoletím v trochu snobském předměstském tenisovém klubu, v němž se hlavní protagonista a vypravěč Paul přičiněním losu seznámí se Susan, vdanou ženou středního věku. Ani generační věkový rozdíl však nemůže zabránit tomu, aby mezi nimi, zprvu potají, vzplanul milostný románek. Z něj se však časem vyklube trvalejší pouto. Navzdory prudérní společnosti šedesátých let…

Dále od recenzenta

Jaké napínavé dobrodružství může zažít Petr v domečku pro panenky, kdo se skrývá pod Bertilovou postelí, proč si princezna musela hrát jenom s dospělými, co může vyrůst z kouzelného semínka, komu udělá radost bílý kapesníček, kde je nejkrásnější údolí na světě? A víte, že i s bolavou nohou se v Zemi soumraku dá běhat, že…
Nakladatelství Albatros ve společnosti Albatros Media se vedle knižní produkce stále častěji zaměřuje i na audioknihy. Zvukové tituly byly donedávna pořizovány pouze významnými režiséry mluveného slova, mezi něž patří Jan Jiráň, držitel Zvláštní ceny AVA za podporu a rozvoj audioknih v České republice, či Jindřiška Nováková z vydavatelství AudioStory. A jak by také ne –…
Přestože bývá tradicí natočit zvukovou podobu televizního večerníčku se stejnými interprety a téměř totožnou muzikou, najdou se v audioknižním světě i výjimky. První nahrávka Rumcajse například, byla sice s Karlem Högerem, hudba se ale od večerníčku lišila. Obdobně na tom byla i Maková panenka nebo Cesty formana Šejtročka. V některých případech se ale tvůrci od…
Paní Miluš bydlela sama v miniaturním bytečku. Většinu prádla sušila v sušičce a na zbytek oblečení používala všehovšudy dva dřevěné kolíčky. Neměla je příliš v lásce – při věšení šatstva ji často štípaly do prstu a ona pokaždé zahromovala: „Krucajs element, Sakryš pardie klepeto!“ Když své klení zopakovala po sté, stali se z kolíčků dva…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Příběhy památných stromů
„Na počátku bylo slovo...“A kdo jiný, než člověk zabývající se psaním, by měl souhlasit. Jenže – není slovo jako slovo... O tom jsem se sama přesvědčila, když při nahrávání pověstí jsem tiše poslouchala slova mnou před časem poskládaná do příběhů, slova, o kterých jsem si myslela, že je znám a že mě poslouchají. Ta slova byla známá – a přece jiná. Prostě - jako zázrakem se proměnila. Proměnila a začala si žít. Text s mými slovy vzali do práce ti, kteří si s nimi porozuměli, půjčili jim svůj hlas a moje slova náhle dostávala sytější barvu, jinou naléhavost, plastičnost, ale i něhu a hloubku.
Přejít nahoru