Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Příběhy starého Izraele
Příběhy starého Izraele

Jak bůh starých Izraelců Jahve stvořil svět? Jaké znamení musel nosit po vraždě svého bratra Kain? Jak dopadlo město Sodoma, které proslulo svými neřestmi? A v čem se skrývala nadlidská síla slavného Samsona? Čtrnáct příběhů z pera Eduarda Petišky přibližuje židovské báje v podobě, která je díky poutavému jazyku blízká i mladším posluchačům.

Že se knihy Eduarda Petišky Příběhy starého Izraele ujme zrovna vydavatelství OneHotBook by před časem čekal málokdo. V poslední době se však nabídka titulů na audioknižním trhu rozrůstá od adaptací knižních bestsellerů směrem k méně mainstreamové literatuře, která zrovna nevévodí žebříčkům aktuální prodejnosti. OneHotBook se tohoto trendu nebojí a tak v jeho katalogu kromě detektivek a thrillerů najdeme tradičnější kousky, jako například tuto sbírku starých legend. Eduard Petiška sebral dávné příběhy starých Izraelců, které stály na počátku židovského a posléze křesťanského učení a dostaly se s drobnými obměnami i do Bible. Jeho Příběhy starého Izraele jsou však psány přímočařejší formou, budou tedy pro mnohé srozumitelnější.

Příběhy starého Izraele vyšly knižně samostatně i v souboru Příběhy, na které svítilo slunce. Při jejich přípravě byla podle rukopisů, neboť tištěné vydání se teprve připravovalo, natočena i několikadílná četba pro rozhlas. Té se v roce 1965 ujal mistr slova Radovan Lukavský. Pro aktuální vydání však OneHotBook pořídilo nahrávku novou, při jejíž tvorbě za mikrofon usedl Miroslav Táborský. Toho jistě není nutné posluchačům audioknih představovat – podílel se na vzniku několika úspěšných titulů a i příznivci rozhlasu a dramatizací se s jeho hlasovým herectvím nejednou setkali. Pro četbu starých izraelských příběhů zvolil herec spolu s režisérkou Jitkou Škápíkovou poklidné tempo, které ale v dramatických momentech vhodně zrychluje a dodává tak nahrávce spád a patřičnou živost. Hudební doprovod je zde pouze doplňkem, který se objevuje nejčastěji v předělech jednotlivých příběhů. Jemné tóny flétny, které jsou střídány zvuky smyčců, kláves i exotičtějších hudebních nástrojů jako třeba sitáru, navozují lehce zasněnou atmosféru starodávných exotických říší.
 

 
Dnešní lidé už často podrobnosti starozákonních příběhů neznají, což je rozhodně škoda. Kromě toho, že jsou samy o sobě zajímavé a přinášejí poučení, na ně totiž ve svých dílech často odkazovali i pozdější slavní umělci. Některá slovní spojení dokonce přešla i do běžné mluvy a používaly je zcela samozřejmě třeba ještě naše babičky. Když se navíc se starými bájemi spojí příjemný hlas Miroslava Táborského, který bez přehnaného patosu dodává legendám potřebnou slavnostní atmosféru, nenajde se mnoho důvodů proč sobě nebo svým dětem Příběhy starého Izraele nepustit. A komu by starozákonní příběhy nestačily, může si počkat na jejich připravované pokračování, protože Eduard Petiška sepsal i staré egyptské a mezopotámské báje a pověsti, které si své zvukové zpracování rovněž zaslouží.

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Bez myšlenek bychom nemysleli. Souhlasíte, že? Žádný Google totiž nenahradí vlastní myšlenkový trust. Co je v hlavě, to se počítá, pánové (dámy nevyjímaje). Zdá se vám, že lidské vědění stále postupuje mílovými kroky kupředu? Máte pocit, že jste ještě nevstřebali včerejší novinky a už se na vás valí bambilion dalších informací? Nemýlíte se.
Skutečné osudy mladé židovské Slovenky, která byla svědkem nejhorších osvětimských hrůz. Audiokniha popisuje její život v prvorepublikovém Lučenci, anexi Maďarskem a stále se zhoršující situaci Židů. Nakonec je Viola se svou rodinou poslána na transport. Na rozdíl od jejích příbuzných si jí všimne nechvalně známý dr. Mengele a Viola se stává jedním z jeho „děvčat“…
V českých věznicích žije více než třicet doživotně odsouzených vězňů. Všichni odsouzení odpykávají trest za hrůzné činy, které se zcela vymykají lidskému chápání. Ovšem jsou to stále lidé, kteří mají pocity, emoce a často i pocit nespravedlnosti s tím jak byl jejich proces veden.

Recenze ze stejného žánru

Na tuzemském trhu s historickou beletrií sice kralují ságy Vlastimila Vondrušky, který se úspěšně postupně „překlápí“ i do audioknižní podoby, přesto by neměl uniknout pozornosti ani jiný vhled do dějin naší vlasti. Josef Bernard Prokop se v žánru deníkových zápisků zaměřil na osobnost Karla IV. a v rámci titulu Karel IV. – Tajný deník konkrétně…
Martin C. Putna patří mezi výrazné osobnosti české literární historie a kritiky. Zvláštní pozornost si zaslouží i jeho osobitý a působivý triptych Obrazů. Po dvojici pohledů na kulturní dějiny americké a ruské religiozity se Putna podíval i na Obrazy kulturních dějin Střední Evropy. A právě ty vydavatelství Vyšehrad vydalo i coby audioknihu.
Tato „svatá lexikální trojice“, jak se sám autor nechal slyšet, stála u zrodu asi nejznámější a nejúspěšnější knihy Patrika Ouředníka. S touto premisou řadí v knize Europeana s jemnou ironií a zdařilou schopností zkratky vybrané kapitoly z dějin dvacátého století. Století, které přineslo nejen dvě světové války, genocidy, ale i vědecký pokrok, o kterém se snad nikomu na konci…

Dále od recenzenta

Královský písař Jiří Adam z Dobronína se vydává z Prahy do Plzně kvůli inspekci na místní radnici. Na cestě potkává zajímavého mladíka, Petra Korce, který se vrací ze studií v Itálii. V hustých lesích je jejich kočár přepaden, což přivádí písaře na myšlenku, zda nešlo namísto náhodného zločinu o předem naplánovaný akt, který by mu…
Slečna Marplová přijímá záhadnou výzvu zesnulého milionáře, který jí ve své poslední vůli slíbil nemalou částku za odhalení pravdy. Háček ovšem spočívá v tom, že se jí ani náznakem neobtěžoval sdělit, o co jakou záležitost se má jednat. Podle jistých náznaků se domnívá, že patrně půjde o vraždu. Jenže když neví, kdo má být obětí, jak…
Do života souchotinami sužovaného vyšetřovatele Cecila Wingeho vstoupí jednoho sychravého dne neznámý muž. Pokud tedy lze něco takového říct o mrtvole, které chybí všechny čtyři končetiny. Navíc tohoto ubožáka kdosi připravil o oči, zuby a jazyk. Kým byl a co provedl, že s ním někdo takto naložil? Winge by, spolu s jednorukým biřicem Mikelem po…
Jakých bylo posledních třicet let od sametové revoluce pohledem investigativního žurnalisty? Na tuto otázku se snaží odpovědět kniha Zločin jak ho pamatuju českého novináře, scenáristy a především televizního reportéra Josefa Klímy. Ten v ní shrnuje svůj pohled na divoké devadesátky i měnící se podobu zločinu v novém tisíciletí, kdy drsné metody podsvětí pomalu vystřídali advokáti hrozící žalobami.…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Příběhy starého Izraele
Oblíbené pověsti, které přístupným způsobem zpracoval Eduard Petiška, tentokrát inspirované starozákonními příběhy, vychází nově jako audiokniha Příběhy starého Izraele v podání Miroslava Táborského.
Přejít nahoru