Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Příhody bezskrupulózního bonvivána

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Muj-strycek-Oswald-Roald-Dahl
Audiokniha Můj strýček Oswald

Roald Dahl patří i téměř pětatřicet let po svém skonu k nejvydávanějším a nejoblíbenějším autorům nejen v Británii – přičemž není bez zajímavosti, že tento reprezentant typického anglického humoru se narodil ve Walesu a jeho původ sahá do Norska. Jeho tvorba stojí na dvou pilířích – tvorbě pro děti reprezentované tak populárním titulem jako Karlík a továrna na čokoládu a ironické, lechtivé a satirické tvorbě pro dospělé, převážně povídkové.

Dahlovy povídky v malém množství vycházely už během minulého režimu a patřily ke zdejšímu oblíbenému čtivu, jehož popularita v první půlce 80. let ještě vzrostla po odvysílání několika dílů britského televizního seriálu Neobvyklé příběhy, který zpočátku vznikal podle Dahlových textů a s jeho úvodním slovem.

A tak se už v roce 1983 mohli čeští čtenáři seznámit se strýčkem Oswaldem, jenž je kromě románu Můj strýček Oswald z roku 1979, který právě v překladu Petra Zenkla vychází ve zvukové verzi, i protagonistou dvou povídek (Čubka a Host do domu), které vyšly v souboru Milostné rošády v nakladatelství Odeon.

Oswald Hendryks Cornelius je bonviván a muž bez skrupulí, který vydělává obrovské peníze pomocí afrodiziaka, jež získává z vzácného broučka puchýřníka súdánského, jehož extrémní účinky na mužskou potenci na vlastní kůži zakusil. A když se seznámí s objevem profesora Worsleye, který přišel na způsob, jak uchovat sperma pro pozdější použití, připadne na nápad, že by mohl za pomocí svého afrodiziaka, které u mužů způsobuje bez nadsázky zvířeckou vášnivost, vylákat semeno světových géniů a to následně monetizovat u žen, které touží zplodit geneticky hodnotného potomka.

Mnohem větší rozsah románu odhaluje několik slabin autorova psaní. Jeho povídky jsou vybroušené jak stylisticky, tak dějově, přičemž to nejlepší, co Roald Dahl poskytl světu, je neuvěřitelná schopnost vymýšlet příběhy s překvapivou, dráždivou a občas až bestiálním způsobem nejhorší možnou (tj. dokonalou) pointou. Tato vrcholná schopnost se však v románu poněkud ztrácí, a to přestože ho Dahl konstruuje v podstatě jako sled příběhů se stejným hrdinou, kdy je hlavní dějová linka mnohem méně podstatná než momentální událost.

banner 1200x150

Navíc se Dahlovi stalo, že se rámec jeho vyprávění vyčerpal před koncem a zhruba poslední třetina už staví na opakování, ba recyklaci předchozích nápadů. Přesto jde o jeden z nejzábavnějších textů, které si lze představit – avšak jen do té míry, v níž jsme schopni Dahlovi odpustit některé motivy, které mohou u řady čtenářů vzbuzovat kontroverze. Jde především o to, že Dahl je explicitní v míře mnohem větší, než jakou známe z jeho povídek, přičemž některé popisy hraničí s pornografií minimálně v tom ohledu, v jakém neposkytují žádný či jen minimální prostor fantazii.

Mnohem závažnější výhrada však směřuje k Dahlově konstrukci, v níž se slavní muži stávají nedobrovolnými dárci materiálu pro šílenou spermobanku. Tedy konstrukci, která Dahlovi vynesla ze strany kritiků několik obvinění z oslavy rape culture nebo alespoň z bagatelizace znásilnění. Pravděpodobně se ale lze odkázat na slova ředitelky Dahlova muzea Amelie Fosterové, kterými vysvětlovala několik jeho drsných antisemitských výroků: Dahl odmítal brát cokoli přehnaně vážně, dokonce i izraelsko-libanonskou válku, na kterou tehdy přehnaně reagoval. A reagoval prý „dětinsky proto, že byl rozzlobený“. V tomhle světle se možná Můj strýček Oswald může jevit i jako satira, která rape culture zobrazuje tak, aby vynikla její absurdita – totiž v situacích, kdy jsou obětí znásilnění muži. Tímto způsobem bývá Dahlův román občas vykládán a vylíčení metod manipulace a často až zákeřných lstí naznačují, že nemusí jít o střelbu mimo terč.

Pokud se posluchač rozhodne dát třeskutému románu šanci, má k dispozici další luxusní výkon Jiřího Lábuse se všemi klady i zápory, které jeho způsob přednesu přináší. Na jedné misce vah je to, co můžeme nazvat totální interpretací, tedy plastické a výsostně herecké ztvárnění nejen přímých řečí, ale vlastně všeho, na druhé straně pak stojí výhradně fakt, že tento způsob zvukového zpracování textu nemusí sedět každému.

Pokud se však k něčemu Lábusův živelný výkon hodí dokonale, je to právě košaté vyprávění Roalda Dahla, navíc doplněné jako vždy příhodnými hudebními předěly Maria Buzziho a dokonalou technickou kvalitou ze studia Soundguru.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Seriál Českého rozhlasu z roku 2017 natáčený ve vile Karla Čapka na Vinohradech popisující život a dílo slavného autora na základě konkrétních předmětů nalezených ve spisovatelově vile.
Ojedinělá rozsáhlá autobiografie Heleny Štáchové – ředitelky a hlavní protagonistky Divadla Spejbla a Hurvínka – vychází také jako audiokniha. Četby svého životního příběhu se autorka coby ostřílená hlasová herečka i dabérka zhostila sama.
Vox
Neurolingvistka Jean McClellanová tráví dny ve vynuceném tichu — omezuje ji denní kvóta sta slov. Pokud řekne jen jediné slovo navíc, projede jí tělem elektrický šok. K moci se totiž dostala nová vláda a najednou je všechno jinak. Ale jen pokud jste žena.
Manželé Niamh a Ruairidh Macfarlaneovi vlastní hebridskou luxusní oděvní značku Ranish Tweed. Když se společně vypraví na služební cestu do Paříže, Niamh se dozví o manželově poměru s ruskou módní návrhářkou a vzápětí se stane svědkem toho, jak Ruairidh i s milenkou zahynou při výbuchu. Zatímco se pařížští policisté i jejich skotští kolegové pustí do…

Recenze ze stejného žánru

Boxer, tančící elegán, několikanásobný mistr Československa a vicemistr světa. Ve třicátých letech sportovní hvězda, oslavovaná doma i v zahraničí. Začátkem let čtyřicátých pak vojenský pilot RAF, odvážný bojovník a válečný hrdina. To všechno byl Vilda Jakš, jemuž se svým zatím posledním románem rozhodl vystavět pomník Dalibor Vácha. Knihu Vilda vydal v audio podobě OneHotBook.
Zápisník alkoholičky se narodil jako blog anonymní pisatelky, poté obdržel cenu Magnezia Litera a zajistil si místo v myslích těch, kdo ocenili sebezpytnou otevřenost autorky Michaely Duffkové, která projevila osobní statečnost a zveřejnila svou identitu. Své zkušenosti zformovala v tištěné knize, a ta se dočkala pokračování pod názvem Zápisník abstinentky. Obě knihy vyšly v nakladatelství…
A odkud bych asi tak byl? ptá se v titulu svého knižního debutu zasloužilý novinář, reportér a v neposlední řadě ředitel České televize Ostrava Miroslav Karas. Své postřehy s podtitulem „Rusko očima zahraničního reportéra“ vydal před dvěma lety u nakladatelství CPress. V audiální podobě knihu jako třináct hodin dlouhou autorskou četbu v letošním roce vydalo…
Publicistická stanice Český rozhlas Plus připravuje od listopadu 2015 pravidelnou řadu Radiokniha, v níž přináší memoárové četby na pokračování. Vedle repríz už uvedených děl, např. Ferdinanda Peroutky či Pavla Kosatíka, se v ní objevují v hojné míře i premiéry (zmiňme alespoň Obrazy z dějin americké religiozity Martina C.

Dále od recenzenta

Románem Skleněné peklo vydaným v roce 1974 odstartovala několikaletá spolupráce autora techno-thrillerů, ale i politických projevů Franka Robinsona a sci-fi autora Thomase Scortii. Sólové knížky obou spisovatelů do té doby nepatřily zrovna k bestsellerům, jejich společná tvorba se však rychle ukázala jako čtenářsky nesmírně úspěšná jak doma ve Spojených státech, tak celosvětově.
Napíše-li herec knihu, je obtížné dopředu odhadovat jak její obsah, tak její kvality. Pomineme-li tradiční herecké memoáry a donutilovské populární, nicméně – přiznejme si – nijak hodnotné veselé historky, zůstává stále dostatek herců, kteří se vedle své hlavní profese věnují malování, hudbě či – a to většinou ke své škodě – literatuře. K nim se…
Když se na literární scéně objevil pseudonym Samuel Bjørk, začalo se s poukazem na Joa Nesbøho říkat, že úspěšný autor severských detektivek musí splňovat tři charakteristiky: být z Norska, zabydlet knihy duševně nestandardními hrdiny a hrát v kapele. Jenže i přes nesporný komerční úspěch obou spisovatelů můžeme v jejich tvorbě popsat poměrně značné, občas až propastné rozdíly.
Po propracovaném portrétu Reinharda Heydricha Kat, který miloval hudbu přichází hudební publicista Robert Rytina s další skvělou historiografickou audioknihou. Titul vydavatelství Tebenas Andělé s vlčím cejchem. Slavní hudebníci ve stínu hákového kříže přináší jedenáct portrétů a jeden dvojportrét hudebníků, kteří se tak či onak ušpinili hitlerovským režimem.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru