Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Příliš mnoho Nor

Datum: 

Autor recenze: 

Půlnoční knihovna
Půlnoční knihovna

O jakém životě na prahu dospělosti sníme? Někdo se chce stát rockovou hvězdou, další touží po dobrodružných výpravách do polárních krajů a jiný chce stanout na stupni vítězů pod olympijskými kruhy. Nepřemýšlíme nad černými scénáři naší budoucnosti, neočekáváme, že selžeme, nebudeme schopni se správně rozhodnout nebo ustát odvrácenou stranu úspěchu. Jenže najednou jsme dospělí a hlavu máme plnou výčitek, že jsme slibné vyhlídky nenaplnili.

Ideální čas na poslech Půlnoční knihovny, kterou nás svým hlasem provede herečka Petra Špalková.

Snový román Matta Haiga není prvním literárním úspěchem tohoto britského spisovatele, ale vřazovat titul mezi fantasy žánr by mohlo mnohé čtenáře a nyní i posluchače zmást. Zvlášť když knihu v tomto roce v překladu Terezy Rotterové vydalo nakladatelství Fobos specializující se na horory. Zůstaňme spíše u označení spekulativní. Půlnoční knihovnu lze doporučit těm, kdo bilancují, znovu si lámou hlavu, kým vlastně jsou a má-li smysl v dosavadním způsobu života pokračovat. S jistou nadsázkou lze tedy audioknižní vydání připravené vydavatelstvím OneHotBook vnímat jako titul motivační.
 
Pro režisérku Jitku Škápíkovou byla Petra Špalková jistě skvělou volbou. Hlavní hrdinka Nora Seedová se zprvu velmi podobá postavě Eleonor z knihy Eleonor se má vážně skvěle, kterou Špalková před časem bravurně načetla. Outsider, možná dokonce lůzr, který z nepochopitelných důvodů utápí svůj potenciál. Eleonor ve vodce, Nora ve výčitkách. Jenže zatímco u Eleonor pátráme po osobní historii, u Nory se díky podivné, v čase zamrzlé knihovně do minulosti vracíme jako k novým začátkům. Co by se stalo, kdyby tehdy volila jinak? V jistém smyslu tedy každá kapitola představuje jedno sezení u psychoterapeuta, který nás nutí znovu se ponořit do okamžiků, na které bychom rádi zapomněli.
 

Energický a znělý hlas Petry Špalkové se bez zaváhání zmocňuje Nory v dalších a dalších verzích sebe sama. Vždy vtiskne větám emoci a přidá nádech naturelu změněného odlišnými okolnostmi. Mnohdy zažíváme při poslechu pocity studu, nejistoty a trapnosti, ale dočkáme se i několika životních vrcholů, kdy Nora soustředěně využije svou energii. Střídání krátkých kapitol je rychlé, jak se do Haigova psaní propisuje novinářská průprava, která velí vyjadřovat se úsporně a k věci. Tematizuje sociální sítě, deprese a antidepresiva, neustálou honbu za úspěchem, který zákonitě prokluzuje mezi prsty. Koneckonců zvolené jingly evokují vyzvánění messengeru.
 
Půlnoční knihovnu lze tedy poslouchat jako posmutnělý příběh o nadané, leč vnitřně křehké Noře se zálibou v plavání a hře na klávesy, na kterou odkazují i tóny klavíru rámující kapitoly. Přes neustálé narážky na filozofii, kterou dívka studovala a díky níž zaujímá poněkud rezervovaný vztah k civilizaci, hluboký ponor do otázek smyslu života nečekejme. Audiokniha do nás spíše pumpuje opakující se seberozvojové poučky, které snesou přerušovaný poslech a rychle zahřejí posluchače zasažené poraženectvím jako talíř horkého bujónu.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Jak složité je žít jednoduše? Jedné listopadové noci udělá Bohumil správnou věc, kterou by podle něj udělal každý. Policie na to má bohužel jiný názor. Když se pak incidentu chopí média, začne se dosud pečlivě uspořádaný život málomluvného staříka otřásat v základech.
Začíná nové milénium a nadějný český režisér Ivan se srdcem floutka, rodinou na krku a hlavou v oblacích sní o tom natočit film v Hollywoodu. Náhoda mu přihraje do cesty o pár let starší britskou producentku, a protože si padnou do oka, začíná jeho sen dostávat reálné obrysy. Stačí překonat manželčin nesouhlas a pár nečekaných…

Recenze ze stejného žánru

Kateřina Tučková patří k nejúspěšnějším českým spisovatelkám, na její nejnovější beletristickou knihu Bílá Voda (nepočítáme-li díla, u nichž je spoluautorkou) si však čtenáři museli počkat dlouhých osm let. Jméno Tučkové je pro mnohé zárukou kvality, a tak není divu, že krátce po vydání románu připravilo vydavatelství OneHotBook jeho audioknižní verzi.
Mechanický pomeranč Anthonyho Burgesse patří již celá desetiletí k ikonickým dílům moderní literatury. Bývá označován za jednu z nejlepších dystopií své doby a stal se mimo jiné předlohou pro dva rovněž kultovní filmy: Vinyl Andyho Warhola a o chlup slavnější Mechanický pomeranč Stanleyho Kubricka. Jak si vedle nich stojí nově vydaná audiokniha?
Osudů, jako je tento, zná Jižní Korea spoustu. Podobný příběh, jaký popisuje Kim Čijong, by mohla odvyprávět většina žen narozených v 80. letech. Pochopit, co je špatně v této společnosti, kterou Evropané do značné míry vnímají jako technologickou velmoc, pomáhá korejský bestseller autorky Čo Namdžu.
Svou debutovou knihu Historky z Tinderu si stand-up komička, scénáristka a spisovatelka Lucie Macháčková načetla sama. Následného pokračování s názvem Historky z Tinderu 2 aneb Láska, sex a ten pravý nikde se pak ujala Tereza Dočkalová. Tím plně vyšlo najevo, jak velký je rozdíl mezi audioknižní interpretací a výkonem při stand-upu. A také jak diametrálně…

Dále od recenzenta

Nejen čtenáři, ale také posluchači audioknih si rádi hrají na detektivy. Předhánějí se, kdo z nich lépe vyhodnotí stopy, a pečlivě napínají uši, aby jim neuniklo, komu z okruhu podezřelých zaznívá v hlase falešný tón. Narátoři, kteří vědí, kdo z postav drží v ruce falešné karty, si občas s publikem hrají jako kočka s myší.
Nabídka zvukových knih otevírá širokou náruč. Pravačkou přivine slibné novinky i s vysokou pěnou. Levačkou na hruď přitáhne klasiky, kteří trpělivě vyčkávali, až chytí druhý dech. A stále zbývá dost prostoru pro opomenuté tituly posledních let, kdy nakladatelé jen opatrně vybírali své audioknižní koně. Takovou knihou je i Krev prvorozených, slovenská historická detektivka, kterou českým…
Využití představitelů filmových adaptací na přebalech audioknih se v recenzích přetřásá opakovaně. Někdy přitáhnou k nahrávce zájem širšího publika, jindy jim uškodí. Klíčem je ochota audioknižního nakladatele se k filmové verzi přihlásit, spřízněnost interpretačních přístupů.
Knihy Ruty Sepetysové, americké autorky s litevskými kořeny, u nás vydává v překladu Petra Eliáše nakladatelství CooBoo. Pod touto vydavatelskou značkou vyšla ještě audioverze knihy V šedých tónech. Novinkový audiotitul Sůl moře je již vypraven do světa jako produkt audiovydavatelství Voxi, které nedávno ohlásilo svůj vznik. Voxi sdružuje veškerou audioknižní produkci stále se rozrůstající skupiny…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Půlnoční knihovna
Každý z nás už někdy přemýšlel nad tím, jestli ve svém životě nemohl udělat něco jinak a kam by ho takové rozhodnutí posléze nasměrovalo. Nora Seedová takovou možnost dostane, když se ocitne v tajemné Půlnoční knihovně – ale ruku na srdce, měnit by s ní chtěl asi jen málokdo. Aby se tam totiž dostala, musela se ocitnout na prahu života a smrti, a to v jejím případě vlastním přičiněním.
Přejít nahoru