Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Příliš vážná Karanténa

Datum: 

Autor recenze: 

Karanténa
Karanténa

Peter May patří nejen ke stálicím portfolia brněnského knižního nakladatelství HOST, ale také vydavatelství OneHotBook, které jeho tituly adaptuje do zvukové podoby. Nepřekvapí tedy, že se nejnovějšího Mayova kousku Karanténa dočkal český čtenář i posluchač, a to v těsném závěsu po světové premiéře.

Karanténa není Mayovu poslední prací – v jeho počítači odpočívala dlouhých patnáct let. Údajnou příčinou dřívějšího nevydání byla přílišná vykonstruovanost a nerealističnost zápletky. Jakmile však do světa vplul COVID-19, začali vydavatelé své dřívější negativní postoje přehodnocovat a Mayovu detektivnímu thrilleru připravili s využitím aktuální situace silnou PR kampaň.

Při četbě či poslechu Karantény vás pravděpodobně přepadne otázka, jak dokázal Peter May předvídat, co se v roce 2020 odehraje? Sám autor vysvětluje, že nejde o žádnou věštbu – nastudoval si španělskou chřipku a na základě detailů z minulosti vystavěl půdorys aktuálního příběhu. Zejména v druhé polovině románu, si ovšem čtenář a posluchač položí otázku další: neměla Karanténa přeci jen raději zůstat v Mayově počítači?
 

Nelze se totiž zbavit dojmu, že románu schází vytříbená typologizace hrdinů a bohužel i pečlivější stavba děje. To, co se zpočátku tváří být docela klasickým Peterem Mayem (v tom dobrém smyslu slova), postupně nabourávají nelogičnosti. A že jich není málo. Skoro se až vplíží pochybnost, zda vydavatelé před patnácti lety román „nezařízli“ ne pro nerealističnost kontextu, v němž se příběh odehrává, nýbrž kvůli pochybným odpovědím na vznikající otázky a kvůli zvratům, které zbytečně podkopávají to doposud vystavěné.

Obdobně ambivalentní postoj lze mít i k samotné audioknize. S Peterem Mayem to režie ani jednotliví interpreti nikdy neměli snadné – autor se totiž ve valné většině případů bere hodně vážně. Někdy je ona nekompromisní drsnost díky dostatečné hloubce příběhu a postav (zejména v tzv. ostrovní trilogii) namístě a jistá míra patosu v přednesu (Jiřího Dvořáka) funguje. Jindy je to s vyvážeností textu poněkud na štíru a musí pomoci civilnější interpretace (Davida Matáska). U Karantény, jak už zmíněno, nekráčí Peter May vypravěčsky seriózně ani přesvědčivě, a tak jeho vážnost působí místy křečovitě. A herec Daniel Bambas takové vyznění textu jen posiluje. Větu za větou zatěžkává důrazem na celkovou nepříjemnost atmosféry a prostředí, akcentuje složitost přicházejících situací. Víc než kdy jindy bude záležet na prahu citlivosti konkrétního posluchače, kdy takový způsob (vele)vážného přednesu tohoto (vele)vážného textu začne vnímat jako parodii a kdy se pro něj stane přinejmenším otravným. (Připočtěte k tomu i muziku, která sama o sobě není zlá, jen samozřejmě – zcela logicky v souznění s celkem – ještě přikládá onomu vyznění.)

banner 1200x150

Tam, kde kdysi na ostrově Lewis šlehal do tváří chladný a ostrý vítr, mohla nános patosu a přílišné vážnosti ukočírovat originální a zejména pak do detailů propracovaná zápletka a psychologie postav. U Karantény toto schází. A je otázkou, zda alespoň coby žánrová oddechovka – zvláště v době probíhající pandemie – může zafungovat.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

V sedmdesátých letech 20. století se na severu Norska usadili příslušníci laestadiánského hnutí. Jejich domovem se stala opuštěná vesnice Kåsund kdesi ve Finnmarce.
Pražský podnikatel Josef Kraal má úspěšnou firmu, milující manželku a peněz na rozdávání. Jen ta jeho dospívající dcera mu dělá starosti – Luisa se totiž zhlédla v krajně levicové ideologii a ve svém otci spatřuje symbol nenáviděného kapitalismu. Josef se proto rozhodne pro léčbu šokem a využije nabídky nevšední cestovní agentury, která příslušníkům nejbohatší třídy…
Na místní dostihové dráze je nalezen muž v bezvědomí a okamžitě je převezen do nemocnice, kde následně umírá. Co byl zač? A odkud pocházel? Nemá u sebe nic, podle čeho by ho mohli identifikovat, a nikdo nežádá o vydání jeho těla. Doktorka Chris Rankinová, specialistka, která se snažila neznámého zachránit – a která bojuje s…
Poté, co v sebeobraně zastřelila tři lidi, je Rebecka na pokraji zhroucení. Klid nenachází ani v Kiruně. O svatojánské noci je v nedaleké vesničce nalezena ubitá farářka, jejíž tělo pachatel pověsil pod kostelní varhany. Když se Rebecka setká s jejím nástupcem, objeví schránku s výhrůžnými dopisy a pochopí, jaké nenávisti musela zavražděná vzdorovat. Pak zmizí…

Recenze ze stejného žánru

Po Zločinech pro dva a příběhu zvaném N či M? se konečně dočkáváme prvního případu známé detektivní dvojice z pera Agathy Christie Tommyho a Pentličky s názvem Tajemný protivník. Poprvé jde také v případě oné dvojice o jednohlasou četbu, což s sebou nese lecjaká úskalí. Jak se s nimi vypořádala Jana Stryková?
Svatopluka Beneše si jako Sherlocka Holmese pamatuje většina posluchačů z cyklu krátkých povídek, napsaných pro rozhlasový pořad Meteor. Vědecké případy autorů Rudolfa Čechury a Josefa Kleibla ale nebyly jedinými příběhy, v nichž se tento herec v úloze nejslavnějšího detektiva všech dob představil. Dokazuje to i archivní úlovek, který pod názvem Z pamětí dr. Watsona vydal…
Jmenuje se Josefína Divíšková a je učitelkou kreslení. Má vyřídilku, je ironická i sebeironická a umí se dívat kolem sebe, takže postřehne souvislosti, které jiným unikají. Přezdívá se jí „česká miss Marplová“ a její hlášky plní sympaticky živou facebookovou stránku Svět podle Josefíny.
Když v meziválečných Spojených státech začal hojně vzkvétat organizovaný zločin reprezentovaný mafiánskými bossy, pašeráky nebo zabijáky, musela na tuto společenskou změnu reagovat i detektivní literatura. Vznikla tzv. americká drsná škola, která přenesla zločin z venkovských (britských) sídel zpět do ulic.

Dále od recenzenta

První originální vydání knihy Mít vše hotovo Davida Allena vyšlo v roce 2001, se sedmiletým odstupem se dočkala i českého překladu. Nejen ve světě, ale i u nás se z ní stal mimořádně úspěšný bestseller. Nyní Allen přišel s „upgradem“, verzí 2.0. A objevila se i ve zvuku.
Knihy Václava Cílka zas a znovu dokazují, že lze promlouvat k široké veřejnosti dostatečně srozumitelně, aniž by bylo nutno rezignovat na fundovanost a v řadě případů i složitost úvah a kladení otázek. Cílkův pohled na krajinu kolem nás, stejně jako na tu naši, vnitřní, nyní s hlasem Miroslava Táborského vychází i coby audiokniha.
Před vypuknutím Druhé světové války dopsal Stefan Zweig svůj melodramatický příběh, snad jako rozloučení s lidskou morálkou. Jako výpověď o mravnosti a cti, kterou může pohltit zbaběle netrpělivé srdce.
S prvním dílem Larssonovy trilogie jsem se setkal celkem třikrát. Vždy s trochu odlišným pocitem v závěru, vždy s otazníkem, zda se mi jeho žánrový mix líbil moc, líbil jen trochu nebo zda mě vlastně zklamal. Okusil jsem knihu Muži, kteří nenávidí ženy ve třech různých zpracováních – pro mě překvapivě tím nejlepším nebyla ani…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Karanténa
Londýn je epicentrem globální pandemie. Zákeřný virus si vyžádal už tisíce mrtvých. V izolovaném městě bují násilí a nepokoje, na dodržování zákazu vycházení dohlíží armáda. Inspektor Jack MacNeil slouží sice ve sboru metropolitní policie poslední hodiny, ale přesto je nucen vést vyšetřování nálezu tašky s ostatky zavražděného dítěte. Dělníci ji objevili na staveništi nouzové nemocnice ve čtvrti, kde kdysi řádil Rozparovač. Jackův život přitom neprochází zrovna skvostnou etapou – kariéra i manželství jsou v troskách, virus zasáhl i jeho blízké, a teď po něm ke všemu pase nemilosrdný vrah potloukající se v přilehlých ulicích a odhodlaný udělat cokoli, co by strážcům zákona zabránilo vypátrat, komu kosti patřily. Co inspektora zastaví dřív: ruka osudu, nebo ta lidská?
Přejít nahoru