Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Myslela jsem si, že žiju jako ostatní…

Datum: 

Autor recenze: 

Případ Lída Baarová
Případ Lída Baarová

Poslední rok se s Lídou Baarovou roztrhl pytel. Filip Renč získal podivným způsobem od fondu kinematografie vysoký grant ve výši 60 procent celého rozpočtu na rok – a výsledkem byl velkofilm Lída Baarová. Helena Třeštíková znovu přehlédla dokumentární materiál, který v polovině devadesátých let natočila v bytě Lídy Baarové v rakouském exilu a který původně zpracovala do krátkometrážního televizního filmu Sladké hořkosti Lídy Baarové – a vytvořila celovečerní filmový dokument Zkáza krásou, který podává zdrcující svědectví o lidském pádu bývalé filmové hvězdy.

Baarovou poctivě zpracoval i Ondřej Suchý, který pro svou knihu Tři životy Lídy Baarové pročetl všechny tři verze jejích pamětí – torontskou (exilové vydání Útěků u Škvoreckého 68Publ), českou porevoluční (Kožíkova „učesaná“ verze) a německou.

Ondřej Suchý je ostatně pro příběh nově vydaného 3CD Případ Lída Baarová (Supraphon 2016) nejdůležitější postavou. Získal totiž od Škvoreckého originální zvukový záznam mnohahodinových rozhovorů s Lídou Baarovou, které vznikly v Alicante ve Španělsku a podle nichž Škvorecký napsal její memoáry. Celkem dvanáct kazet tedy ukrývá tu nejpůvodnější, nejpravdivější verzi jejího tragického příběhu.

Opravdu?

Je pravda, že jde o nejstarší dochovaný záznam vzpomínek Lídy Baarové. Je však zároveň pravda, že koncem sedmdesátých let už měla kdysi jedna z nejslavnějších českých hereček legendu svého života natolik propracovanou, že je extrémně těžké rozlišit, kdy hovoří pravdu a kdy si prostě a jednoduše vymýšlí. Když vypráví o svých poválečných výsleších, říká o svých vyšetřovatelích, že to byli blbci a rozčiluje se (v celé nahrávce snad jedinkrát) nad jejich naivitou, říká, že prý byla drzá a na jejich otázky odpovídala vulgarismy. Proti ní však stojí jí podepsané protokoly, v nichž – pokorně a víc než musela – udává na svého kolegu Vlastu Buriana.

banner 1200x150

Co tedy nabízí supraphonská nahrávka? Především strhující příběh vzestupu, slávy a pádu do zapomnění, paradoxně vyprávěný téměř monotónním hlasem Baarové; tím ovšem vzniká nový typ napětí. Dále kouzlo originálního dokumentu: slyšíme onu prvotní verzi, otevřený rozhovor, který osciluje mezi připravenou verzí a chvílemi skutečné upřímnosti. Slyšíme tiše bouchat zátky šampaňského („Pokud se pamatuju, k snídani pila Lída vždycky šampaňské z malých lahví, kterým se říkalo piccolo. (…) nebyla nikdy opilá, že by se kácela a breptala,“ napsal Škvorecký Suchému v březnu 2010), Josefa Škvoreckého, který se tu méně, tu více nápadně ptá a usměrňuje tok rozhovoru, občas je v pozadí slyšet manželka MUDr. Dohnala Hana.

Neformálnost rozhovoru však způsobuje i to, že Baarová občas řekne i to, co si myslí a co by jinak neřekla či nenapsala (proto ostatně nestála o to, aby torontské Útěky vyšly po Listopadu v Československu a nechala si napsat novou, „hezčí“ verzi): „Tam kvetl film, jako kvetl za Německa, protože v nacistickým Německu byly ty filmy výborný…“, říká o Itálii roku 1943. Její názor na předválečný nacismus shrnuje nejlépe tato její věta: „Já jsem si myslela, že je všechno v pořádku, protože nikdo nenadával, všichni byli spokojení, u filmu byl každej vlastně spokojenej… tak jsem si přitom nemyslela… co jsem si měla myslet? Já jsem si myslela, že žiju jako ty vostatní…“

Těžko je soudit. Mladičká, evidentně nepříliš inteligentní dívka, která se dostane k filmu a kterou její přepečlivá maminka chrání před svody uměleckého světa, dosáhne jedné z nejvyšších met: stane se hvězdou německého filmu, který je shodou okolností zrovna pod nadvládou nacistů a jejich propagandistické hlásné trouby – Josepha Goebbelse. Dívka, která se zamiluje do mocného muže (moc je přeci nejlepší parfém) a nevnímá, co skutečně dělá. Ví, že Židé mizí z veřejného života, ale neví nic o koncentrácích. Nechce to vědět? Nevíme. Možná se to dozvíme z nahrávky, kterou vydal Supraphon. Ale asi ne z toho, co Baarová říká. Spíše z toho, co neříká.
 

Technická stránka nahrávky (připravila Naďa Dvorská, mastering Ivan Mikota, přeposlech Jakub Kamberský) samozřejmě není valná, ani to poučený posluchač neočekává. Naopak, spíše obdivuje, co se s původními pásky podařilo udělat a jak se z mnoha hodin podařilo sestříhat nosný příběh. Jednotlivé kapitoly či odstavce vyprávění jsou oddělovány tichým gongem, který však přesto působí rušivě. Nahrávka hereččina vyprávění je dále doplněna písněmi, které nazpívala před válkou a za Protektorátu pro gramofonovou firmu Ultraphon.

PS: V bookletu k CD Případ Lída Baarová Ondřej Suchý uvádí, že mu před lety Josef Škvorecký poslal magnetofonové kazety nejen s nahrávkami Lídy Baarové, ale i Adiny Mandlové. Můžeme tedy doufat, že časem dojde i na její vyprávění…

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Biografie jednoho z nejúspěšnějších, nejoblíbenějších a nejlépe placených akčních hrdinů všech dob je upřímnou zpovědí muže, který si dokázal svým odhodláním a houževnatostí vydobýt to, o čem většina lidí pouze sní – slávu, postavení, moc. Životní příběh chudého chlapce z malého městečka v Rakousku je plný zvratů a přivádí čtenáře do světa profesionální kulturistiky, filmu…
Utekl z australského vězení do bombajského slumu. Stal se členem tamního podsvětí a současně pomáhal těm nejchudším, kteří mu dali přezdívku  Šántárám – muž božího míru. O svých nesnázích i nadějích začal psát román, jehož dokončení mu trvalo třináct neklidných let. Jeho kniha získala mezinárodní věhlas a uznání. Dosud vyšla v 39 jazycích ve 42…
Jak mohla mladá dívka ošálit protřelé investory ze Silicon Valley, představitele americké armády i média, oslavující ji jako „Steva Jobse v sukních“? Proč nikdo nepoznal, že zázračný technologický startup s hodnotou deseti miliard dolarů je ve skutečnosti podvod?

Recenze ze stejného žánru

Ač Švéd, mohl by Daniel Ek demonstrovat typický americký sen. Jak jinak totiž nazvat jeho cestu se službou Spotify od několika nadšenců v jeho domovině až po prakticky celosvětové ovládnutí trhu se streamingem hudby?
Publicistická stanice Český rozhlas Plus připravuje od listopadu 2015 pravidelnou řadu Radiokniha, v níž přináší memoárové četby na pokračování. Vedle repríz už uvedených děl, např. Ferdinanda Peroutky či Pavla Kosatíka, se v ní objevují v hojné míře i premiéry (zmiňme alespoň Obrazy z dějin americké religiozity Martina C.
Boxer, tančící elegán, několikanásobný mistr Československa a vicemistr světa. Ve třicátých letech sportovní hvězda, oslavovaná doma i v zahraničí. Začátkem let čtyřicátých pak vojenský pilot RAF, odvážný bojovník a válečný hrdina. To všechno byl Vilda Jakš, jemuž se svým zatím posledním románem rozhodl vystavět pomník Dalibor Vácha. Knihu Vilda vydal v audio podobě OneHotBook.
Načíst více než osmi set stránkovou biografii může představovat až neuvážené riziko, zvláště rozhodne-li se ho podstoupit nováček na poli audioknih. Navíc, jde-li o titul, o kterém se v loňském roce vedly na kulturní scéně dlouhé diskuse až hádky.

Dále od recenzenta

Stává se někdy, že témata visí ve vzduchu. Dlouho se nic neděje a najednou se vynoří několikeré zpracování téhož textu, protože jeho inscenátoři mají dojem, že dovede hovořit k současnosti. Příkladem budiž nedávné trojí zvukové provedení Fuksova Spalovače mrtvol. My se ale budeme věnovat jinému románu: v roce 2016 a 2018 vznikly celkem tři nahrávky…
Na počátku byla klasická pohádka Boženy Němcové Neohrožený Mikeš. S jejím zpracováním jsme se mohli potkat mnohokrát, ať už v obraze (např. stejnojmenná televizní pohádka z roku 1969 v režii Ludvíka Ráži) nebo ve zvuku (rozhlasová nastudování Jana Bergera z roku 1981 a Jaroslava Kodeše z roku 2013).
Divadelní hra Jiřího Havelky Společenstvo vlastníků má za sebou úspěšnou cestu. Na začátku byla premiéra v Divadle VOSTO5 v roce 2017, o dva roky později následoval film Vlastníci, který díky kvalitnímu scénáři a obsazení dal českému divákovi naději, že lze i dnes natočit dobrou komedii. V listopadu letošního roku dokonce překročila hra hranice republiky –…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru