Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Budování literatury zdola

Audiokniha Případ ztracené kočky
Audiokniha Případ ztracené kočky

Četba humoristické literatury patří v českém prostředí spolu s luštěním křížovek a týráním introvertů takzvanými small talky k velmi oblíbeným off-line způsobům, jak si ukrátit dlouhou chvíli, odpočinout si na dovolené nebo přežít delší cestu vlakem.

V anketě Kniha mého srdce, pořádané v roce 2009 Českou televizí ve spolupráci s potěšitelně hustou sítí českých veřejných knihoven, přesvědčivě zvítězil Jirotkův Saturnin, který se zároveň pyšní hned trojím audiozpracováním: s Janem Hartlem, Jiřím Samkem a Oldřichem Víznerem. Špatně si nevedly ani některé další knížky, které jsou – ať už právem či neprávem – obecně vnímány jako humoristické nebo aspoň humorné: Vejce a já Betty MacDonaldové, Haškovy Osudy dobrého vojáka Švejka, ba dokonce bodoval i dnes již téměř zapomenutý Školák Kája Mařík Felixe Háje, pseudonymu spisovatelky Marie Wagnerové.

Není proto žádné překvapení, že toto žánrové zařazení láká kdekoho od ostřílených harcovníků současného českého písemnictví (typicky Petr Šabach, jehož půvabný titul Máslem dolů 
v autorském spolunačtení s Tomášem Hanákem lze jen doporučit) přes řadu autorů knih určených k rychlé spotřebě (třeba oblíbená série Evžena Bočka s Aristokratkou) až po plejádu začínajících autorů, kteří by dříve úspěšně obývali prostory dnes již vymizelých literárních serverů.

Zároveň je potřeba zdůraznit, že humoristická próza až na několik drobných výjimek rozhodně nepatří mezi literaturu, na kterou bychom měli mít nějaké vyšší nároky, tím méně umělecké. Jde v drtivé většině o konzumní texty, jejichž účel není jiný než kratochvilný. Poměřování kvality nebo originality pak musí zákonitě probíhat především, ba možná výhradně, v tomto kontextu.

Prvotina Josefa Koštíře, v profesním životě IT specialisty v motolské nemocnici, nazvaná Případ ztracené kočky, v tomhle světle nevychází vůbec zle – je svižná, zábavná a mnohdy i trefně sarkastická. Autor vypráví v první osobě a hlavním hrdinou je mladý oblastní novinář, který toho sice moc zajímavého nezažívá, ale to mu vůbec nebrání „obyčejný život“ a běžné dění na líném maloměstě trefně a vtipně glosovat. A ano, víc než o děj jde o střípky především slovního humoru, které dělají tuhle knížku čtivou. Nejsou to však třeskuté hlášky ani v různé míře originální vtipy, co je na ní nejsympatičtější: mnohem víc to je celkově ironický a nepříliš vážný přístup hlavního hrdiny prakticky ke všemu.
 

banner 1200x150

Nakladatelství Jonathan Livingston, které stojí za papírovou i zvukovou verzí tohoto titulu, se převážně specializuje na pomoc autorům, kteří si chtějí vydat knihu vlastním nákladem. To vzhledem ke kvalitě nemusí znamenat vůbec nic, protože hledáčky zavedených nakladatelství mohou minout i zjevný literární talent, což v případě Koštíře ukáže čas. Na poli audioknih Jonathan Livingstone také nepatří k zanedbatelným hráčům – spoluprací s předními herci, mezi nimiž nechyběli třeba František Kreuzmann nebo Jaroslav Plesl, a s velezkušenou režisérkou Jitkou Škápíkovou obohatilo audioknižní trh o několik zajímavých titulů, a to i klasických (Dášeňka čili život štěněte Karla Čapka v půvabné interpretaci Josefa Somra či Vančurův Kubula a Kuba Kubikula načtený Davidem Novotným).

Rovněž Případ ztracené kočky je technicky kvalitní audiokniha, které pomohli na svět precizní zvukoví mistři studia S Pro Alfa Karolína Škápíková a Karel Heřman. V režii již zmíněné Jitky Škápíkové se za mikrofon posadil herec na volné noze Jan Zadražil a slyšitelně si četbu užil. Jeho interpretace jde naproti jak textu samotnému, tak posluchači. Zadražil vytvořil příjemné, značně ironizující vyprávění, které znatelně, byť někdy možná příliš triviálně pomáhá posluchači nalézt v textu jednotlivé pointy, a to zajímavě tak, aniž by se vyprávění rozpadlo na sérii glos, anekdot či situací.

Případ ztracené kočky je jistě spotřební zboží na jedno použití, ale právě jakožto oddychová záležitost si své čtenáře zaslouženě najde. A jako zvuková kniha si bezesporu najde i své vděčné posluchače, především z řad těch, kdo si libují v sarkasmu a ironii, ať už v textu samotném, nebo v hlasovém projevu interpreta.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

V Castle Rock se Teddy, Chris, Gordi a Vern doslechnou o dalším chlapci Rayovi Browerovi, který se ztratil a policie ho nemůže najít. Jelikož se jen flákají, rozhodnou se podniknout cestu, aby zmizelého nalezli.
Zajímá vás, jaké to je, setkat se o pauze na oběd s vlastním osudem? A co se děje s dětmi odloženými do Dětského hotelu? Co nás čeká v blízké budoucnosti, pokud se budou sociální sítě rozvíjet tak, jako doposud, jak možná bude vypadat konec světa a spoustu dalšího se dočtete v povídkové sbírce Petry Štarkové…
Knihodlak – podzimní edice, aneb za mlhavých přesčasů, představuje sbírkou šesti a půl povídek a jedné eseje, které přispívají k tématu Knihodlaka. V úvodním příběhu se seznámíte s tuzemským objevem Knihodlaka, poté se zúčastníte půlnoční – osudové Zkoušky, pokusíte se získat zajímavé Angažmá, navštívíte Pouť, obdržíte neobvyklou Navštívenku, potkáte Počítačovu ženu a užijete si povedený…

Recenze ze stejného žánru

Britský spisovatel James Herriot, který se proslavil především svými vyprávěními o životě veterináře na yorkshirském venkově, je velmi dobře znám i českému publiku. Podíl na jeho popularitě přitom mají nejen osobité knihy, ale také jejich televizní zpracování v seriálu BBC Všechny malé a velké bytosti. Stranou nezůstal ani Český rozhlas – v roce 2012 natočil…
Petra Štarková nepatří mezi klasické autory české fantastiky. Její tvůrčí záběr je o hodně širší: Jako vystudovaná a praktikující psycholožka se podílela na několika knihách z edice Má to háček, ve kterých vystupují dětští hrdinové potýkající se s různými problémy, jako například autismus, nebo cukrovka. Na kontě má také knihu o psychologii určenou dětem a encyklopedii, která…
Paulo Coelho celým svým spisovatelským dílem dokazuje, že vhodně namíchaný koktejl triviálních pravd, působivých přirovnání a nekonfliktních příběhů nejen, že v pohodě zaplatí svému autorovi složenky, ale dokáže z něj dokonce udělat jednoho z nejvydávanějších, nejpřekládanějších, nejvýdělečnějších a také nejvlivnějších literátů své doby, kterého například OSN jmenovala svým „poslem míru“, ať už to znamená cokoli.
Brněnské nakladatelství Větrné mlýny, které vzniklo v roce 1995 a stalo se záhy pevnou součástí české knižního prostředí, je od začátku zajímavé svou produkcí, ale i několika významnými projekty. Patří k nim třeba Měsíc autorského čtení, literární festival, který se z Česka postupně rozšířil do několika dalších evropských zemí, nebo vydávání inspirativního časopisu RozRazil. Větrné mlýny jsou činné…

Dále od recenzenta

Jelikož před nedávnou dobou náš audioknižní magazín prolomil jisté tabu a rozšířil svůj záběr i o podcasty, bude se tato recenze psát o něco lehčeji. Protože půdorysem většiny podcastů je rozhovor dvou protagonistů na dané téma a právě vydané rozhlasové nahrávky z pořadu Škola života redakce zábavy Českého rozhlasu, který se vysílal v druhé polovině 90. let,…
V postavě Františka Kriegla jako by se zrcadlily moderní české dějiny ve vší své rozporuplnosti a nejednoznačnosti, s jakýmsi ideálem spravedlivé společnosti postupně transformovaným do nelidského utrpení na jedné straně a s pragmatismem téměř oportunistickým na straně druhé. Rozsáhlou, šestisetstránkovou biografii Kriegel: lékař a voják komunismu, napsal publicista a historik Martin Groman, někdejší šéfredaktor stanice Dvojka Českého…
Biografická publikace spisovatele a nakladatele Martina Vopěnky Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století spadá do kategorie dějepisných publikací pro děti a mládež. S nimi se už před drahnou dobou roztrhl pytel a chrlení nových a nových titulů neustává, dokonce se nikoli nevýznamně přelévá i do produkce audioknih.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Audiokniha Případ ztracené kočky
Být novinářem v zapomenutém městě vyžaduje velkou dávku fantazie, přeci jen není tak snadné dokola zajímavě popisovat, jak chcípnul pes. Náš hrdina však nemá o nápady nouzi, jinak by nemohl být krom novináře také spisovatelem, básníkem, hercem, učitelem a v neposlední řadě detektivem. A přes tvůrčí práci má dost času také na svéráznou rodinu a činorodé kamarády. Skoro by se chtělo napsat, že audiokniha navazuje na nejlepší české klasiky, ale je natolik originální, že navazuje jen sama na sebe.
Přejít nahoru