Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Záhada posledních slov

Datum: 

Autor recenze: 

Proč nepožádali Evanse?
Proč nepožádali Evanse?

Osmadvacetiletý syn vikáře Bobby Jones právě rozmrzele dohrává nepříliš povedenou golfovou hru s místním doktorem, když jeho míček přeletí přes okraj útesu a zmizí mu z dohledu. Na stezce pod srázem ale místo něj nalezne umírajícího muže. Kdo to byl a proč se před soumrakem vydal na cestu podél pobřeží? Na to se Bobby společně se svou zvídavou přítelkyní z dětství Frankie Derwentovou rozhodnou v příštích dnech najít odpověď.

Ještě více, než samotný objev těla, na něj totiž zapůsobí záhadná poslední slova neznámého. Co měla znamenat zřejmě nedokončená věta „Proč nepožádali Evans-“?

Název tohoto románu, do nějž namísto některého z obvyklých představitelů obsadila Agatha Christie postavy mladých amatérských pátračů Bobbyho a Frankie, si vypůjčila od svého známého. Ten před ní totiž kdysi v reakci na jistý román, který dočetl, prohlásil „Proč nepožádali Evanse?“. Autorce se tato jeho náhodná věta zalíbila natolik, že z ní udělala název své příští knihy, třebaže zatím ještě neměla ani tušení, o čem příběh bude. Jde tak o jeden z případů, kdy Christie přišla nejprve s titulem, kolem kterého teprve následně začala rozvíjet zápletku. Vedle známějšího Tommyho a Pentličky jsou pak Frankie s Bobbym zřejmě nejzábavnější dvojicí, kterou spisovatelka ve svých knihách stvořila a je jen škoda, že se k jejich charakterům víckrát nevrátila.

Proč nepožádali Evanse? mohou kromě čtenářů znát i diváci a to hned z několika zpracování. Nejnověji se ve formě třídílné minisérie vrátila na televizní obrazovky v letošním roce pod režijní taktovkou Hugha Laurieho. Při této příležitosti se příběhu ujalo i vydavatelství OneHotBook a natočilo jej jako audioknihu právě včas, aby posluchačům detektivek zpříjemnila poslední letní dny.

V režii Michala Bureše se sedm a půl hodiny dlouhé nahrávky zhostil herec Daniel Bambas. Oba se už sešli při natáčení několika jiných titulů, mimo jiné drsné historické detektivky 1793: Vlk a dráb či thrilleru Karanténa z pera Petera Maye. Text Proč nepožádali Evanse? ale od Bambase vyžadoval zcela odlišné pojetí. Zdaleka totiž není temným příběhem či psychologicky propracovaným oříškem, jaký dostává k rozlousknutí Hercule Poirot. Naopak jde o odlehčenou, svižnou jízdu Waleskou krajinou a zákoutími Hampshirského hrabství, nepostrádající nejen akci a napětí, ale ani notnou dávku britského humoru.
 

banner 1200x150

Zamotaný příběh využívá rekvizity typické pro meziválečnou autorčinu tvorbu jako falešné identity, převleky či značnou míru náhody a štěstí v jednání obou naivních, po dobrodružství toužících hrdinů. Díky jejich sympatickému špičkování ale na rozdíl od jiných podobných příběhů neztrácí tento román švih a má co říci i dnešním posluchačům. Ve zvukové adaptaci tím spíše, protože se jej ujal sebejistý interpret s lehkým stylem vyprávění, který celý příběh vypoví v rychlém tempu bez zbytečného loudání se. V dialozích si Bambas dosyta užil i ženských rolí, které ale paroduje jen do té míry, do které si o to říká samotný příběh. Kdoví proč ale z nahrávky zaznívá hojně se vyskytující rodové jméno hned několika postav, Bassington-ffrench, v mírně zkomolené podobě, kdy nesprávně vynechává zdvojenou hlásku „s“. Kromě toho je ale Bambasova interpretace jedním z důvodů, které posluchače přimějí vyposlechnout si příběh až do pro Agathu netypického finále. Společnost posluchačům kromě toho dělá i hravá, trochu kabaretně znějící hudba, která je sice možná o kousek hlasitější, než by musela být, ale živelné atmosféře příběhu dodává ten správný rámec.

Recenzovaná audiokniha: 

Dále od recenzenta

Francouzského spisovatele Bernarda Miniera znají posluchači jako autora série thrillerů s komisařem Martinem Servazem. Od něj i od rodné Francie si teď na chvíli odskočil a svůj nový román, nazvaný Zkurvenej příběh, dějově zasadil na skupinu ostrovů nedaleko Seattlu. Tady, v atmosféře hlubokých lesů a širých mořských plání, rozehrává příběh šestnáctiletého Henryho, kterému se změnil…
Od chvíle, kdy si mladí novomanželé zakoupili omšelou vilku v jednom přímořském městečku, se nové paní domu začaly dít zvláštní příhody. Zjistí třeba, že ve stěně, v níž chtěla zřídit průchod, skutečně kdysi bývaly dveře. Nebo že jí vybrané nové tapety až příliš nápadně připomínají ty původní, léta skryté pod novějšími vrstvami. Může jít jen…
Svět se po první světové válce nachází ve stádiu morálního rozkladu. V ulicích vládnou gangy násilníků, v pozadí se ale skrývá ještě něco mnohem nebezpečnějšího. Když po jednom zátahu na skrýš pašeráků naleznou policisté mrtvolu prostitutky, zohavenou při okultním rituálu, připomene to poručíku Johnu Legrassovi dvacet let starý případ.
Většina lidí necítí potřebu zajímat se o to, jak u nás funguje péče o seniory a umírající. Výjimku nejčastěji představují ti, kteří jsou sami součástí daného oboru, nebo lidé, kteří byli nuceni postarat se o osoby jim blízké. V momentě, kdy ale člověk nahlédne za oponu toho, jaká situace v této oblasti panuje, udeří jej…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Audiokniha není v databázi, nebo není v článku uvedena.

Přejít nahoru