Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Procházka loukou vzpomínek

Šlápoty
Šlápoty

Jiřího Čáslavského jste dost možná „potkali“, když jste ve své obci zavítali na promítání filmu, kdy louč „filmového světla“ vycházel z malé pojízdné maringotky. Před svými kulatými sedmdesátinami si ve vlastním nákladu vydal vzpomínkovou knížku Šlápoty.

Jiřího Čáslavského, ačkoliv vystřídal více zaměstnání, nejvíce definuje právě onen kouzelný svět filmových projekcí, putování od místa k místu, bydlení v maringotce, ale také fakt, že jeho starším sourozencem byl filmový historik Karel Čáslavský. I on se stal „objektem“ jeho vzpomínek, na dětství, na mládí, které prožil v Havlíčkově Brodu.

Útlá knížka, která se při načtení do zvukové podoby přehoupla něco málo přes pět hodin, je dle slov autora jeho první a poslední knížkou, kterou napsal.  Vydal si ji, jak už zmíněno, ve vlastním nákladu a ačkoliv má spíše regionální charakter, protkala ji upřímná snaha poohlédnout se zpět, zachytit třpyt dětství v době, která je té naší už jaksi vzdálená.
 

Šlápoty končí jednadvacátým rokem Čáslavského života, skutečně tak jde „jen“ o výsek, o zachycení něčeho zdánlivě letmého, ale pro většinu z nás velmi formujícího. V knize nicméně kromě všelijakých těch „obyčejností“ (třeba jak to Jiřímu Čáslavskému šlo či nešlo s dívkami) zachytil autor i vznik družstev nebo měnovou reformu.

banner 1200x150

Knihu o čtyřech kapitolách (v audioknize rozdělených do devíti) načetl Václav Knop – interpret v poslední době spojený především s rozsáhlým cyklem povídek Sherlocka Holmese. Knopův projev chce možná až moc působit pábitelsky, ostatně i sám Čáslavský jako by se trošku ohlížel po jazyku Bohumila Hrabala, bohužel mu to vychází jen tak zpola. Místy totiž ono vzpomínání nabírá až účelově příjemného ohlížení do minulosti, intonace je shovívavá, až jaksi staromilsky naivní. Ačkoliv má Knop de facto téměř podobný věk s autorem textu, jeho hlas zní mlaději, a tak vlastně i o něco méně patřičně. A zatímco tedy čtení textu funguje coby upřímná osobní výpověď, u poslechu můžeme nabýt dojmu něčeho více (se)hraného.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Není kněz jako kněz - Zbigniew Czendlik je toho skvělým důkazem. Audiokniha je pohledem do jeho soukromí i do jeho hlavy. Jeho názory na život, důležité světské i církevní věci, na Boha samotného i na lidskou víru jsou zajímavé, poučné a místy velmi překvapující. Vyprávění formou rozhovoru o práci faráře, víře v Boha, o postavení…
Robert Šlachta poskytuje prostřednictvím rozhovoru se známým českým investigativním novinářem Josefem Klímou osobní zpověď svého neobyčejného života, a to nejen osobního, ale především toho profesního. Jako bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a náměstek Odboru pátrání Celní správy ČR otevřeně hovoří o ožehavých tématech a kauzách (Nagyová, Pitr, Vidkun, Bereta a mnohé jiné), o…
V úvodu ke své knize, v originále nazvané podle jedné z Cohenových neslavnějších písní A Broken Hallelujah, Liel Leibovitz upozorňuje, že se ve skutečnosti nejedná o životopis, jako spíše o filosofické zamyšlení nad Cohenovým dílem.

Recenze ze stejného žánru

Beletristicky zachycená historie, zvláště ta „naše“, má už v prvopočátku potenciál oslovit nemalou skupinu čtenářů. A ne nutně si musí hnidopišsky zakládat na faktech. Vítězí autorova schopnost popasovat se s důvěryhodností reálií a zejména pak s dostatečně atraktivním vykreslením povah a chování hlavních aktérů. Ve zkratce by se tak dalo říci: příběh na prvním místě!…
Ve dnech 33. výročí sametové revoluce obohatilo vydavatelství Témbr svou nabídku o zvukovou podobu knihy Michaela Kocába Vabank. Přestože se čtenáři mohli s jejím textem seznámit poprvé již před třemi lety, je audiokniha příležitostí znovu se ponořit do vzpomínek člověka, který byl přímo v centru dění, tentokrát s ještě intenzivnějším zážitkem.
Když jeden patnáctiletý kluk z Bruntálu dostal dopis s letenkou do Lagosu, ještě netušil, jak moc se jeho život změní a jaký později nabere směr. Obonete Ubam věděl, že je jiný. Věděl, že jeho otec je policistou ve vzdálené zemi. A věděl, že ho čeká velké dobrodružství. Ale to bylo asi tak všechno.
Když letos v únoru Putinovo Rusko zaútočilo na Ukrajinu, stalo se mnoho věcí. Kromě dopadů sociálních, ekonomických a vedle těžko spočitatelných lidských tragédií, promítla se invaze i do světa kultury a – v této podobě možná poněkud překvapivě – i do popkultury. Že se dříve nebo později stane válka tématem literatury a filmu, bylo jasné. Přerod jednoho…

Dále od recenzenta

Mimořádná kniha Timothy Snydera Černá zem: Holokaust – historie a varování se dočkala své audio verze. Nikoho, kdo se jen trochu zabývá historií, by neměla minout.
Za velkými osobnostmi stojí velké příběhy. Steve Jobs, ať už firmu Apple milujete či nenávidíte, nabízí příběh na několik knih. Není proto překvapením, že se jich pár v posledních letech urodilo.
Po mimořádném úspěchu Larssonova Milénia už nic nebude jako dřív. Zvláště připočtete-li k tomu spanilou jízdu, kdy se tuzemskými knihkupectvími prohání Jo Nesbø. Severské detektivní a kriminální thrillery na české čtenáře působí jako lovecká vábnička na kachny. Pokud začnete některou z knih číst, dostanete se do teritoria, z něhož není cesty zpět...
Čtyři roky před úspěšným knižním rozhovorem s profesorem Kolářem (Labyrint pohybu) vyzpovídala Renata Červenková psychiatra a psychoterapeuta Radkina Honzáka. Jedna z hlášek „Všichni žijem’ v blázinci“ trefně zastřešila jeho postřehy, směřované nejen k profesionální praxi, ale i k dění ve společnosti a okolo nás.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Šlápoty
Milé, někdy až něžně naivní vzpomínky nejen na dětství, pouto s rodiči, sestrou Liduškou a o deset let starším bratrem Karlem, mnohem později populárním filmovým historikem a tvůrcem legendárního Videostopu a Hledání ztraceného času. Je teprve pár let po válce a pro kluka z Lipnice nad Sázavou život začíná odhalovat prvá tajemství až po čas dospělosti.
Přejít nahoru