Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Průvodce československou komikou

Datum: 

Autor recenze: 

Slovensko komické
Slovensko komické

V roce 2020 vznikl na Slovensku unikátní projekt: crowdfundingové nakladatelství Ezopo spojilo spisovatele, muzikanty, režiséry, herce a jednu malířku a vytvořilo multižánrové dílo Slovensko NOIR. Ilustrovanou sbírku povídek doplnila audiokniha, sběratelská magnetka a hudební CD. Na sklonku loňského roku se tento velmi dobře přijatý experiment dočkal svého druhého dílu s názvem Slovensko komické.

Zakladatelé projektu, Judita Hansman a František Lintner, spolu s editorkou Luckou Lackovičovou spojili slovenské a tři české autory z rozličných žánrových vod, čímž vytvořili zajímavý průřez současnou československou literaturou. Jak již název napovídá, sbírka sdružuje dosud nezveřejněné povídky, které pracují s různým typem humoru – satirou, sarkasmem, ale i tragikomikou. Specifickou kapitolou je pak ta poslední, ve které psycholog Anton Heretik poskytuje krátkou analýzu komedie.
 
V audioknižní podobě se představuje hned několik známých divadelních herců. Role narátorů, kteří posluchače uvádějí do děje povídky, se zhostili Igor Krempaský a Lucia Lackovičová. I další interpreti byli pečlivě vybráni tak, aby jejich hlasy typově odpovídaly tématu i zvolenému žánru. Lukáš Latinák, který se stal hlasem pro povídky Vandy Rozenbergové, autenticky vystihuje náladu každé z nich. Především první s názvem Brezová 28 získává díky němu hlubší rozměr. Na pozadí choulostivých událostí dokázal Latinák vystihnout tragikomickou linku, o kterou se autorka pravděpodobně snažila. Stejně kvalitně si s povídkou Anny Olejárové Malá modrá knižka a ako ju nehľadať poradil Richard Stanke. Jeho hlas i projev ještě podtrhl přirozenou komičnost díla, která byla výrazná již v tištěné verzi.
 
Pozoruhodně vyzdvihl povídku Veroniky Sebechlebské, Redaktorský gambit, herec Dušan Szabó. Příběh má být zřejmě parodií na noir detektivky, což by se ale v psané formě mohlo lehce ztratit. Právě ponurý, chraplavý přednes interpreta dokázal tuto atmosféru do audiopovídky přenést velmi dobře. Zajímavě si s paletou postav pohrál Ludwig Bagin v povídce Samuela Mareca Čo sa stalo v Malej Polhore. Na pozadí fotbalového zápasu se posluchačům představuje několik vesnických figurek, z nichž každá má svůj charakteristický projev, hlas i slovnou zásobu. A ani při výběru českých vypravěčů nešlápl vydavatel vedle. Povídku Františky Vrbenské V chýši z pavučin přebývá stín příjemně namluvil Pavel Rímský. I takové drobnosti jako popisy prostředí nebo všedních činností hlavních hrdinů dokáží v jeho podání spolehlivě přitáhnout pozornost.
 

Zvuková složka audioknihy byla sestavena stejně svědomitě. Tvoří ji převážně hudba zkomponovaná výhradně pro tento projekt, doplněná skladbami z archivů Prešporského divadla a slovenských umělců. Na sbírce se podílel například jazzový kytarista Pavol Bereza, harfistka Mária Kmeťková, violistka Júlia Bolebruchová nebo zpěvačky Andrea Bučko a Lucia Lužinská. Každá z audiopovídek tak dostává svůj vlastní hudební motiv – objevují se tady například osvěžující rockové prvky, které náležitě podbarvují moderní korporátní prostředí v povídce Františka Kozmona Dôležitosť nosenia nohavíc v podání Tomáše Palondera, nebo akčně laděný příběh Janka Išu Hriešnik, který načetl Ivo Gogál. Povídku Mimo rytmu od Lucie Lackovičové, kterou čte Kristína Svarinská, zase podbarvuje ženský acapella zpěv.
 
Audiosbírka Slovensko komické je vyvážené dílo, na kterém je vidět profesionální a pozorný přístup. Každá z povídek funguje jako samostatná jednotka i jako součást většího celku. Ve sbírce se odráží smysl pro humor nejen samotných autorů, ale i tvůrců a interpretů.
 

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Román, kterému dal v roce 1987 vzniknout brazilský spisovatel Paulo Coelho, můžeme brát jako podobenství o touze hledat svou vlastní životní cestu. Ve výsledku nás Coelho učí, že všechnu nevšednost a nadpřirozenost lze najít v jednoduchostech a všednostech každodenního života.
Detektivní příběh z dostihového prostředí. Charles Todd pátrá, proč zavraždili Reginu a proč vyhořel dům Maisie..
Rodiče vidí ve svých dětech budoucnost, děti vidí ve svých rodičích minulost. Problém je - jak spolu rozumně vyjít, když se z dětí stávají dospělí..
Polrok bez sexu je souborem šesti povídek. Situace a postavy jsou nahlíženy z ženské perspektivy a jejich otevřená erotičnost (nikoliv pornografičnost) spolu s vypravěčskou ironickou distancí přinášejí až sžíravě kritický pohled na erotiku, jak nám ji často prezentují nejrůznější tzv. lifestylové časopisy.

Recenze ze stejného žánru

Ruský spisovatel, dramatik a scenárista Vladimir Sorokin je známý nejen milovníkům postmoderny a literatury s prvky absurdna. Provokatér, a především dlouhodobý kritik totalitářských praktik putinovského Ruska patří mezi světově proslulé autory, i u nás vyšlo z jeho díla mnohé, letos byl dokonce hostem pražského veletrhu Svět knihy.
Kniha křehká jako pár slov haiku. Sluší jí papír, sluší jí tiché chvíle, které s ní strávíme. Hodí se, aby k nám promlouvala nahlas a ústy „jiných“?
James Herriot, vlastním jménem James Alfred Wight, patří již několik desetiletí k oblíbeným autorům knih o zvířatech. Zkušenosti se zvířaty, nasbírané během své padesátileté dráhy veterináře, vložil do zhruba tuctu knížek. Kromě historek o kočkách, psech a jiných zvířecích pacientech však knižně zpracoval i své paměti z letectva RAF.
Série Čínských thrillerů dorazila do svého finále. Prostřednictvím hned dvojice zbrusu nových audioknih se můžete seznámit s tím, jak se skotský autor Peter May rozhodl zakončit tuto svou populární sérii, v níž šlo vždycky kromě honby za zločincem i o bouřlivý vztah mezi hlavními protagonisty. Co na hrdiny v příbězích Pekingský rozparovač a Svatba duchů…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Slovensko komické
V druhom zborníku poviedok a audiopoviedok od Prešporského divadla sa môžete tešiť na prvotriednych umelcov z domácej, ale aj českej scény. Slovensko Komické je druhou knihou poviedok od najlepších slovenských a českých autorov, ktoré odštartoval zborník Slovensko Noir a ktoré doposiaľ neboli publikované. Prichádza v časoch, ktoré môžeme zvládnuť práve vďaka humoru a smiechu. V tomto multižánrovom projekte však nájdete aj tragikomédiu, trpkosť, čierny humor, smiech cez slzy a príbehy o časoch minulých, súčasných, o vzťahoch, snoch, túžbach či očakávaniach.
Přejít nahoru