Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Nesbø v mezičase

Datum: 

Autor recenze: 

Půlnoční slunce
Půlnoční slunce

Do zapadlé vesničky Kåsund na severu Norska přichází tajemný muž. Říká si Ulf a tvrdí, že přijel lovit bělokury. Brzy se ale ukáže, že lovnou zvěří na útěku je on sám a jeho pronásledovatelé se den za dnem přibližují. Na svérázné místní obyvatele není zrovna největší spoleh a jeho vyhlídky jsou proto nevalné. Sám o sobě rád tvrdí, že patří k lidem, co vždycky utíkají, teď už ale není kam.

Temný příběh Půlnoční slunce patří do volné série Krev na sněhu, kterou její autor Jo Nesbø zasadil do Norska sedmdesátých let. Oproti prvnímu dílu tu autor trochu vyměkl a bezútěšné prostředí špinavých zákoutí Osla vyměnil za až melancholickou pustinu severního okraje země. Finmarkská oblast je územím obývaným odedávna domorodými Sámy, kteří nezapadají do tradičních vzorců chování typických Norů. Nesbø se naštěstí nesnaží o obšírné vykreslení kulturních specifik tohoto obyvatelstva (na rozdíl od třeba Posledního Laponce), raději se soustředí na Ulfův boj o přežití. Kniha je protkána neutuchajícími střety dvou světů, stojí zde proti sobě lidé ze severu a z jihu, cyničtí bezvěrci a stoupenci laestadiánské církve, relativně obyčejní lidé a nelítostné drogové podsvětí. Rozpolcenost provází i samotného hrdinu, který posluchači postupně odhaluje svou minulost, v níž není vše jen černé nebo bílé.
 

Audioknižní zpracování si vzalo na starost vydavatelství OneHotBook. Za mikrofon za režijního vedení Michala Bureše usedl herec Václav Neužil, který tak rozšířil řady interpretů Nesbøho knih. Jeho znavený a odevzdaný hrdina se s postupujícím časem výrazně proměňuje. Mezi polohami beznaděje a chuti bojovat o svůj život až do konce přechází Neužil zcela plynule a přirozeně. Jeho četba plyne rychle a svižně, naštěstí ale jeho projev nepřechází v drmolení. Nejlépe se ovšem herec cítí v pasážích, které mají až komický ráz, zejména v rozhovorech mezi Ulfem a místním chlapcem Knutem. Díky přirozenosti projevu se lehce přistihnete, že se nemůžete od poslechu odtrhnout a bez dechu čekáte, kam autor svého hrdinu v další kapitole zavede. Hudební předěly, bez nichž si již audioknihy tohoto vydavatele snad ani neumíme představit, pak jen napětí visící ve vzduchu podtrhují.

Severské krimi romány ještě zdaleka nevyšly z módy a Jo Nesbø dokazuje, že i v mezidobí kdy se nevěnuje osudům kriminalisty Harryho Holea, umí své čtenáře potěšit a v mnohém překvapit. Občas se však i on nevyhne zažitým klišé, což mu ale protentokrát snadno prominete. Půlnoční slunce působí díky syrovému prostředí velmi mrazivě a přes svou útlost dokáže kniha obsáhnout i společenské či morální otázky týkající se náboženství, uzavřených komunit a života v odlehlých krajích, kde lišky dávají dobrou noc. Příběh se ale točí hlavně okolo drog a stejně jako ony je vysoce návyková i zvuková podoba románu. V podání Václava Neužila se posluchač ocitá s Ulfem na jedné lodi a pětihodinový poslech uteče jako voda. Pokud si chcete zkrátit čekání na další šťavnatou holeovku, malá jednohubka v podobě Půlnočního slunce může být pro vás tím pravým předkrmem.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Druhý díl detektivní série nejprodávanějšího švédsky píšícího autora Henninga Mankella zavede komisaře Wallandera do Lotyšska po pádu Sovětského impéria, kde oficiální struktury stále ovládají příznivci bývalého režimu těsně propojení s mafií. Herec Jiří Vyorálek dokáže každou z postav obdařit vlastním charakterem a osobitým tónem mluvy, aniž by jeho projev ztrácel typicky melancholický wallanderovský nádech.

Recenze ze stejného žánru

Londýnského koronera Lioneta z Glastonbury mohou čtenáři ale i posluchači zvukových knížek znát z výtečného souboru fantasy detektivek odehrávajících se na středověkém londýnském mostě, stěží představitelné stavbě zaplněné po obou stranách domy, s tržištěm a kostelem, jakémsi světě, který fungoval sám pro sebe a skvěle posloužil autorce Janě Maffet Šouflové v knize Svitky londýnského mostu v roce 2018. Nyní ho…
Raymond Chandler svým Philem Marlowem stvořil v roce 1939 novou ikonu v galerii velkých detektivů. Ve světě českého mluveného slova však po léta existovala pouze jedna nahrávka k zakoupení a poslechu. Až do chvíle, než se do toho vložil Český rozhlas a jeho dceřiné vydavatelství Radioservis. To nyní už podruhé přichází s audioknižně vydanou chandlerovskou…
Předchozí audiokniha české spisovatelky a novinářky Michaely Klevisové Vraní oko předznamenala příchod nové éry ve zvukovém vydávání detektivních románů této autorky. Následující audiokniha, vydání staršího románu Zlodějka příběhů, se ovšem zase drží překvapivě zpátky a o nedostatky bohužel není nouze.

Dále od recenzenta

Na hradě Zlenicích se scházejí rozhádaní čeští šlechtici, aby s místním pánem urovnali spory a uhradili mu škody vzniklé drancováním. Ráno po vyhroceném jednání jej však naleznou mrtvého. Původní domněnka, že šlo o sebevraždu, rychle bere za své. Na hradě řádil vrah. Kdo ale vrazil velmožovi do srdce osudnou dýku a jak pak mohl zmizet…
Měl to být jen běžný domácí úkol. Mladá studentka policejní akademie Olivia Rönningová se ale pustila do rozboru starého nevyřešeného případu s obzvláštní vervou. Jedním z vyšetřovatelů, kteří se v roce 1987 snažili vyřešit vraždu mladé těhotné ženy na pláži, byl totiž její nedávno zemřelý otec.
Jižní Čechy asi nejsou oblastí, kterou bychom si představili jako typické dějiště mysteriózně laděných detektivek. Tradice velí temné příběhy situovat spíše na sever, kde bývají často nehostinná místa jako stvořená pro příběhy tajemné, napínavé a zlověstné. A přesto se autor Petr Junek rozhodl zasadit svůj nový detektivní příběh s hávem okultních a nadpřirozených prvků právě…
Jestli vás trápí otravný sourozenec, věřte, že může být i hůř. Hrdina dnes recenzované audioknihy Deník malého poseroutky 2 má hned dva. A pište si, že byste ani jednoho z nich fakt doma mít nechtěli. Nevěříte? Pak si zajděte za Gregem a on vám poví proč.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Půlnoční slunce
V sedmdesátých letech 20. století se na severu Norska usadili příslušníci laestadiánského hnutí. Jejich domovem se stala opuštěná vesnice Kåsund kdesi ve Finnmarce. Izolace není na škodu, neboť jejich životy jsou svázány přísnými pravidly. Pak ale do uzavřené komunity vpadne záhadný Ulf, který tvrdí, že přijel z Osla na lov bělokurů. Na lovce však příliš nevypadá – dokonce ani nemá pořádnou pušku. Nechce se mu prozrazovat, že jedinou kořistí, na kterou se tu možná bude pořádat hon, je on sám. Těžko totiž odhadnout, na čí straně budou místní stát a zda mu pomohou lovce setřást. Před čím vlastně utíká? Nebylo by lepší se tomu postavit? Tomu, co ho čeká, musí čelit sám, takže by se tu rozhodně neměl k nikomu připoutat a už vůbec ne se zamilovat.
Přejít nahoru