Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Hlasové defilé

Půlstoletí s Cimrmanem
Půlstoletí s Cimrmanem

Nezaznamenat loňské padesáté výročí existence Divadla Járy Cimrmana mohl snad jen ten, kdo se o kulturní dění u nás vůbec nezajímá, nebo koho tento český národní fenomén svým humorem zcela míjí. Nebylo snad média, které by o významném jubileu nereferovalo a domovská vydavatelství DJC připravila pro všechny příznivce cimrmanů hned několik novinkových titulů: Supraphon přispěchal s (úspěšnou) limitovanou edicí všech her Divadla na vinylech, knižní vydavatelství Paseka připravilo publikaci s názvem Půlstoletí s Cimrmanem. A právě ta se v těchto dnech díky Radioservisu dočkala zvukové podoby.

Pro nás starší, kteří jsme po dlouhá léta znali hry DJC pouze z gramofonových desek či magnetofonových kazet, je spojení cimrmanů s nahrávkami mluveného slova zcela samozřejmé. Tím spíše, že zakladatelské jádro Divadla vzešlo z redakcí Československého rozhlasu. Natočit vzpomínky současných i bývalých členů hereckého ansámblu i technického zázemí lze tedy nahlížet jako zcela pochopitelný krok.

Českému rozhlasu, který nahrávku pořídil (aniž by ji vysílal), se podařilo získat pro natočení audioknihy téměř všechny autory jednotlivých vzpomínek. Až na dvě výjimky tak uslyšíme hlasy známé (převážně herecké) i neznámé (kulisáci a bývalí herci), kterak čtou vlastní texty. Vysoká míra autenticity tak omlouvá občasnou neprofesionalitu či drobné řečové vady některých interpretů. Jde rozhodně spíše o dokumentární pásmo než o umělecký počin a jméno režisérky Hany Kofránkové tak spíše překvapí.
 

Největšímu prostoru se samozřejmě, stejně jako v knize, dostalo Zdeňku Svěrákovi a jeho Dopisu Láďovi, v němž se pro svého zesnulého kamaráda a kolegu spoluautora snaží shrnout historii Divadla po Smoljakově smrti. Většině ostatních divadelníků byla v knize vyhrazena zhruba půlstránka, což ve zvuku odpovídá nějakým dvěma minutám četby. Pouze ve dvou případech se interpretace ujal někdo jiný – text hudebního skladatele Ivana Štědrého přečetl jeho bratr Karel, a vzpomínka nedávno zesnulého Oldřicha Ungera ožila hlasem Jaroslava Weigela. Ten tak alespoň nebyl ochuzen o svůj díl, neboť výtvarníkův příspěvek má v knize podobu kreslených podobizen kolegů.

banner 1200x150

Pozorný čtenář a posluchač si nejspíše povšimne drobných odlišností v některých textech v knize a na nahrávce. Tu jejich autoři použili mírně odlišné formulace, tu dokonce přibyl odstavec. Lze se jen domnívat, že nahrávka vychází z původních textů, které neprošly redakční úpravou. Čeho si ale všimne i ten, kdo nemá k dispozici knižní předlohu, je naprostá absence hudební složky. Nahrávka slyšená vcelku zní proto sterilně, jako byste postupně přehrávali úryvky z nějaké hlasové databanky. Alespoň krátké předěly by audioknize rozhodně neublížily.

Nebýt toho, s radostí bych Půlstoletí s Cimrmanem zařadil hned vedle velmi vydařené Zvukové kroniky DJC, kterou Radioservis vydal před sedmi lety, a kterou si čas od času znovu poslechnu. Půlstoletí s Cimrmanem bohužel zůstane jen jakýmsi doplňkem tištěné knihy, jehož význam je v téměř výhradní autorské interpretaci. Sběratel audioknihu uvítá, patrně ale nebude mít důvod poslechnout si ji opakovaně.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Jak prožil 20. století národ nám ze všech nejbližší?  S rokem 2022 se pojí jedno trochu smutné výročí – 30 let uplynuvších od zániku společného státu Čechů a Slováků. O důvod víc, abychom se pokusili našim sousedům lépe porozumět a připomněli si, jakými cestami se ubíraly moderní dějiny obou našich národů.
Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Ale jednoho večera k nim domů vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři.
Historik a oblíbený spisovatel Vlastimil Vondruška píše mimo jiné čtivé, dramatické a tajuplné detektivní příběhy, které se odehrávají ve středověku. U čtenářů si získaly obrovský ohlas pro svou věrohodnost, atmosféru, rychlý spád děje a napětí. Mnoho z nich spojuje postava vzdělaného a čestného rytíře Oldřicha z Chlumu, královského prokurátora a správce hradu Bezděz.
STOLETÝ PŘÍBĚH NEJSLAVNĚJŠÍ STAVEBNICE NA SVĚTĚ Když se roku 1916 v dánském Billundu usídlil truhlář a tesař Ole Kirk Christiansen, začaly se kromě nové kapitoly v jeho skromném životě psát i dějiny možná nejikoničtější hračky na světě. Mladý řemeslník poměrně záhy zjistil, že víc než tesařinou a zhotovováním nábytku si vydělá výrobou dřevěných autíček, káč…

Recenze ze stejného žánru

Ve své nejnovější knize Pravomil aneb Ohlušující promlčení se spisovatel Petr Stančík inspiroval životními osudy Pravomila Raichla, hrdiny protifašistického a protikomunistického odboje. Historický román autor vystavěl jako fiktivní deník, do kterého Raichl od svých 14 let zaznamenává důležité události svého života. Od idylického dětství a dospívání na vesnici a prvních lásek ve třicátých letech nás…
Ve 30. letech minulého století patřila rodina Löw-Beerů k těm, kteří udávali styl a tempo doby. Jenže pak začala druhá světová válka a Löw-Beerové kvůli židovskému původu přišli prakticky o všechno. Těm šťastnějším se povedlo utéct, jiní zemřeli v koncentračních táborech. O pohnuté historii tohoto rodu vypráví kniha Archy života od Daniela Low-Beera (Books &…
Je Grace jen nevinná dívka, která se připletla ke strašlivému zločinu, nebo nebezpečná vražednice? Margaret Atwoodová se ve své knize rozhodla rozplést jednotlivé nitky případu, který se v polovině 19. století opravdu stal. Z vraždy Thomase Kinneara a jeho služebné Nancy Montgomeryové byla spolu s podkoním Jamesem McDermottem obviněna i mladičká Grace Marksová. A zatímco…
Úchvatný i úděsný příběh lidstva – tak zní podtitul jednoho z vydání slavného bestselleru Sapiens Yuvala Noaha Harariho. Jeho exkurze do dějin lidského rodu čtivou formou ukazuje, co jsme zač a co lze od nás očekávat.

Dále od recenzenta

Historie pohádek Arnošta Goldflama o tatínkovi je velmi úzce spjata s rozhlasem. V roce 2004 načetl autor v brněnském studiu pět prvních pohádek pro večerní cyklus Hajaja. Ještě téhož roku dostaly spolu s deseti dalšími knižní podobu. Tatínek není k zahození získal cenu Magnesia LITERA 2005 za nejlepší knihu pro děti a mládež. Následovala další…
Na úvod poněkud osobně: přiznávám, že jsem se na audioknihu Emil a detektivové velice těšil. K její předloze mám vztah už od dětství, kdy jsem ji, coby střapatý hošík, četl několikrát, a dodnes si vybavuji tu nezapomenutelnou atmosféru cestování, neznámého velkoměsta, nových kamarádů a dobrodružství. Dlouho jsem pak žil s obavou, že budu-li po letech…
Osobně považuji za jednu z nejlépe provedených audioknih posledních několika let adaptaci románu Gillian Flynnové Zmizelá. Režisérka Jitka Škápíková v ní bezezbytku využila stavby příběhu a jeho rozvržení pro dva hlasy, a její audiokniha tak působí zcela přirozeně. Angažováním dvou herců se podařilo dodat předloze hodnotu, kterou může nabídnout pouze zvukové zpracování.
Slavná série Padesát odstínů (šedi, temnoty, svobody) se dočkala vydání českého překladu pokračování s názvem Grey. V něm se autorka vrací k událostem předchozích knih, tentokrát však příběh vypráví z pohledu hlavní mužské postavy, Christiana Greye. Čtenářům, či spíše asi čtenářkám, se tak naskýtá možnost nahlédnout na oblíbené pasáže z jiného úhlu pohledu.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Herec, scenárista, spisovatel a autor písňových textů. Po studiích na Vysoké škole pedagogické vystřídal několik zaměstnání: nejprve tři roky učil na Žatecku, potom byl redaktorem Čs. rozhlasu a v letech 1977-1991 pracoval jako scenárista Filmového studia Barrandov.
Půlstoletí s Cimrmanem
Audioverze unikátní knížky, která vychází při příležitosti padesáti let Divadla Járy Cimrmana, přibližuje neznámou tvář nejslavnějšího českého divadelního souboru.
Přejít nahoru