Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Rozpadnout se na prach při poslechu Zámku

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Zamek-Franz-Kafka
Audiokniha Zámek

Pod taktovkou vydavatelství Radioservis vyšla rozhlasová četba Kafkova Zámku, kterou mohli posluchači poprvé slyšet v roce 2024 v rámci Kafkovského. Volba interpreta padla na Kamila Halbicha, který ukrajuje hlasem větu po větě ze zapeklitého Zámku, do něhož nelze najít ani cestu, ani klíč. Po takřka třinácti hodinách Halbichova precizního přednesu zůstáváme stejně nevědomí jako dřív, nicméně jakoby něčím poznamenaní.

Víme, že Franz Kafka si nepřál, aby Zámek našel cestu ke čtenářům. Naštěstí se tak stalo a my si můžeme vychutnávat zoufalství zeměměřiče K., který namísto toho, aby ve svých plánech nacházel řešení, nepostupuje ani o píď a naopak se propadá stále hlouběji. Kafka tak, jak zachází se svým hrdinou, souběžně nemilosrdně zachází i se čtenářem. Nechává nás vláčet po bezvýznamnostech, jimž přikládá takový význam, až mu takřka uvěříme, aby krátce na to souvislosti příběhu, kterému jsme už už takřka začínali rozumět, rozmetal na kousky. Právě tato proměnlivost způsobuje onen zvláštní neklid, který později jasně pojmenujeme jako beznaděj. Kamil Halbich uchopuje Kafkovu látku, která se tolik ničemu jinému nepodobá, ve vedení režie Vlada Ruska s pochopením hry, v níž se pravidla posouvají jako tekuté písky.

Z Kafkova díla vychází mnozí existencialisté či autoři absurdních dramat a pohled do jeho světa neutuchající excitace inspiruje dodnes. Ve vesnici obklopující zámek je pevně zarostlá pavučina vztahů, v níž není snadné kráčet a K., který nechce nic menšího, než nastoupit na své místo zeměměřiče, do ní prudce zabředá a už nikdy nevystoupí. Hlas Kamila Halbicha je tím, čeho je možné se chytit v textu, v němž jedna věta popírá význam předešlé.

Halbich dokáže číst tak, že se zdá, že se ve změti banalit vršených na sebe dobře vyzná. Jeho roli průvodce zámeckou mašinérií mu tak dobře věříme, protože hovoří s klidem, jako by se již ničemu nedivil. A postupně zesiluje naléhavost. Doslovným hereckým koncertem pak je v závěru audioknihy dialog hostinské a K. na téma jejích šatů. Halbich jím znázorňuje všechno, co se z hlavního hrdiny stalo za blíže neurčené období strávené s obyvateli městečka, že mu vrostlo do srdce a vyžralo jeho obsah, jemu dřívějšímu já dalo vyčpět a dokonale se svým prostředím srostl.

Byla láska Frídy a K. vůbec skutečná? Lze někoho zostudit do konce života ohavným dopisem, a to včetně jeho rodiny? Co znamenají duální prvky v příběhu, jako jsou například pomocníci, kteří jsou původně k nerozeznání a směšní a později se rozpadnou ve dva jedince a představují hrozbu? Otázky probouzené na každém kroku hudba vložená v audioknize neuklidňuje, nýbrž stupňuje nervozitu takřka se škodolibostí.

banner 1200x150

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Dvanáctiletá Bára si na prahu puberty připadá osamělá, jenže ne tak jako její dospívající vrstevníci běžně čelící nepochopení. Ona vážně sama je. Matka ji ustavičně srovnává se starší sestrou, která dělá „všechno líp“, otec své chování k ní mění podle toho, jestli se ženský zbytek rodiny zrovna dívá, a Bářinu výtvarnému nadání doma nikdo nevěnuje…
Hranice jsou tady rozorané mezi poli i mezi lidmi, takže všichni tu na sebe vědí všecko, počítají každou korunu a civějí druhým do talíře i do postele. Život je zde ještě pevně spjatý s půdou a odehrává se natěsno na ploše vlastního dvorku, hospody či krámku… Taková je Dědina – tragikomický příběh současné vesnice kdesi…

Recenze ze stejného žánru

Domnívám se, že dnes již klasické Fitzgeraldovo dílo Velký Gatsby je natolik známé a populární, že snad není třeba rozepisovat se obšírně o ději. Ti, kteří nečetli, budou jistě znát jednu z mnoha filmových adaptací. Nicméně stručně.
Těžko si představit alespoň svátečního čtenáře, který nikdy neslyšel o Virginii Woolfové, britské spisovatelce, intelektuálce a jedné z nejvýznamnějších představitelek modernismu a patrně také jedné z nejdůležitějších literárně činných osob dvacátého století. Posluchači audioknih mají však doposud možnosti vcelku omezené. Částečné nápravy se jim teď dostává díky vydavatelství Supraphon, jenž letos připravilo jeden z vrcholů…
S příchodem jara jsem si – byla to náhoda? – naordinoval poslech tří audioknih, o kterých mi dává smysl napsat pospolu v jednom textu. Pro všechny totiž představuje „něco jako příběh“ druhořadou úroveň, naopak jejich ambicí se stala cesta do (našeho) nitra. Vím, poslední větu bychom mohli snadno onálepkovat titulkem „klišé“.
Je evidentní, že tvorba Julese Verna stále přitahuje mnoho čtenářů a posluchačů. Otázkou zůstává, jsou-li v dnešní době cílovou skupinou děti či dospělí, kteří se rádi vrací k nestárnoucím dobrodružstvím mistra fantazií. Ať tak či tak, jedním důkazem za všechny je režisér Dimitrij Dudík, který v letech 2011-2013 pro Český rozhlas napsal a zrežíroval hned…

Dále od recenzenta

Na jednom místě svého neuvěřitelného vyprávění pojmenovává Jaroslav Javorský druh poznamenání komunistickým režimem a pobytem ve vězení „věčnou kérkou na duši“. Teď se rozhodl ji odhalit světu. Jeho předloni vydanou autobiografickou prózu Most špionů aneb má cesta z pekla ke svobodě nyní připravilo audioknižně vydavatelství Supraphon s Pavlem Rímským jako interpretem.
Román Holly uvítali všichni znalci díla Stephena Kinga s nadšením. Je totiž velmi volným pokračováním dobře známé trilogie thrillerů Bill Hodges, někdy souhrnně nazývané jako Pan Mercedes. Zločin hromadné vraždy najetím automobilu do fronty čekajících nevinných lidí je českému čtenáři povědomý díky tragické postavě Olgy Hepnarové, v tomto detektivním románu však nezůstane pouze u tohoto…
Miláček čtenářského publika, režisér a spisovatel Patrik Hartl, mimo spoustu dalšího rovněž držitel pěti ocenění Český bestseller roku, vydal román Malý pražský erotikon v roce 2014. Po deseti letech přichází v audioknižní verzi díky vydavatelství OneHotBook. Peripetiím Hartlových hrdinů a hrdinek můžeme naslouchat prostřednictvím škály hereckého vějíře interpreta Davida Novotného v režii Martiny Frejové Krátké.
Nakladatelství Větrné mlýny v roce 2025 převedlo do audioknižní podoby pozoruhodnou prózu Formalita v Kyjevě z roku 2021 od německy píšícího autora Dmitrije Kapitelmana. Jde o jeho druhou práci po prvotině Úsměv mého neviditelného otce, v níž je pro něj zásadním tématem cesta za vlastními kořeny a identita člověka, který je židovsko-rusko-ukrajinského původu a od…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru