Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Spravedlnost pro Jana Antonína

S Baťou v džungli
S Baťou v džungli

Život i dosavadní dílo jedné z nejinspirativnějších českých autorek současnosti Markéty Pilátové je do značné míry spjato s Jižní Amerikou, převážně s Brazílií. Tam totiž spisovatelka několik let žila a pracovala jako lektorka češtiny pro krajany. Tam také čerpala náměty hned několika svých knih.

Tsunami Blues (2014), román o osudech jazzové trumpetistky, jejíž život obrátí naruby přírodní katastrofa, se z podstatné části odehrává na Kubě, zatímco do Brazílie se vydává už ve své prvotině Žluté oči vedou domů (2007) nebo v románu Má nejmilejší kniha (2009). A do brazilského Mato Grosso se s autorkou vydáváme i za česko-brazilským podnikatelem a tím méně známým z obou nevlastních bratří Janem Antonínem Baťou, a to v románu S Baťou v džungli (knižně Torst, 2017).

Nejedná se o jedinou knížku, kterou Markéta Pilátová věnovala rodině zlínského obuvníka: v roce 2020 totiž vydal Nadační fond Jana Antonína Bati dvojjazyčnou česko-slovenskou publikaci s ilustracemi Ivony Knechtlové Jak bratři Baťové obouvali svět, v níž příběh neobyčejné píle, vizionářství a zaslouženého úspěchu nevlastních sourozenců Tomáše a Jana Antonína podává srozumitelnou formou dětem. S Baťou v džungli je však krom jiného i vynikající životopisný román, nejen literární portrét, a v tomto ohledu navazuje na dlouhou tradici české životopisné beletrie a rozhodně snese srovnání třeba s oceňovaným Básníkem Martina Reinera o Ivanu Blatném.

V osudech přemýšlivého, silného, ale i citlivého („píše básně, špatné básně, krásné básně, jeho básně“) Jana Antonína se odráží české dějiny od nadějí první republiky přes její neslavný konec, okupaci, Protektorát a poválečný marasmus až po morální a ekonomickou likvidaci země československými komunisty. To vše je určováno milníky v jeho osobní historii.

banner 1200x150

V roce 1932 se stává nástupcem svého tragicky zahynuvšího bratra Tomáše v podniku, který tehdy působí v téměř šedesáti zemích světa a zaměstnává tři desítky tisíc lidí. Snaží se navázat na bratrův vizionářský styl a píše knihu Budujme stát pro 40 000 000 lidí, ale také – v pozdějších letech – staví v Brazílii most („chtěl být tak trochu Karlem IV.“). Zasazuje se za obranu Československa, sponzoruje armádu a zakládá veřejnou sbírku, odmítá mnichovskou dohodu. Je ale také velkým kritikem Edvarda Beneše a s tím, jak se snažil lavírovat ve válečných poměrech, je zaděláno na poválečný „problém“, částečně stojící na reálných základech. A nakonec po pobytu v USA, které ho prakticky vyhostily, následuje i druhá, definitivní emigrace. V Brazílii, kde se v roce 1941 usadil, zakládá několik měst po vzoru Zlína (Bataguassu, Batayporã – Baťova dobrá voda nebo Batatuba – Otec Baťa, v kterém v roce 1965 umírá).
 

Pilátová se jeho osudu zmocňuje s obrovským vhledem i přehledem, vykresluje ho ve vší rozmanitosti jako životnou postavu se silným příběhem, avšak bez patosu, bez přehánění, spravedlivě k němu i ke čtenářům. Její román je mozaikou vyprávění různých aktérů, která vznikla po pečlivém studiu pramenů, ale i v rozhovorech s vnučkou Dolores Baťa Arambasic – v Doslovu k tomu sama autorka podotýká, že se jedná o tzv. „nedělní metodu“, kdy často objev nějakého pramenu vyvolal v Dolores nové a nové vzpomínky.

Dnes již pětasedmdesátiletá dáma Dolores je také jednou z vypravěček, dalším je její otec Ljubodraga Arambasic a přirozeně také Jan Antonín sám. Nechybí jeho dcery Edita a Ludmila a objevuje se i Baťův spolupracovník Laďa Pinka nebo přítel Jindřich Waldes, zakladatel firmy Koh-i-noor, jehož životní osudy skončily dvouletým věznění v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald. Odtud ho rodina vyplatila, aby o pár týdnů později zemřel po dlouhé cestě do Havany na zánět ledvin. Jedním z vypravěčů je ale i obuvnický závod v Batatubě. Mozaikovité vyprávění není ani trochu chronologické, přesto je logické a tmelí ho jak síla tématu, tak Pilátové důvtipné psaní.

Ve zvukovém zpracování, které nese důvěryhodnou značku Tympanum, předvádí oblíbená herečka Taťána Medvecká další ze svých civilních, a přesto strhujících výkonů. Text se v jejích ústech mění na smysluplnou hudbu hranou ve stálém rytmu a bez zbytečných kudrlinek. Režie a zvukového zpracování se ujal Nikolaj Ivaskiv, básník a zkušený zvukový designér původem z Moldavska, který už pomohl na svět víc než sedmdesáti audioknihám. Pod jeho pečlivým dozorem tak ve studiu Soundguru vznikl další výtečný titul, který k nádhernému textu přidává interpretaci, která je vpravdě uměleckým výkonem.

Je velmi osvěžující narazit na titul, který je ve vší své závažnosti a tragičnosti také plný naděje a optimismu. Potřebujeme si rozhodně mnohem víc připomínat ty skutečně inspirativní osobnosti naší historie. A rozhodně lze tvrdit, že nikdy není dost audioknih interpretovaných Taťánou Medveckou, zejména pokud jejich předloha vznikla „nedělní metodou“.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

PŘESTAT JE TĚŽKÉ, ALE NEJTĚŽŠÍ JE VYDRŽET Detox a protialkoholní léčba je jako výstup na horu – poté, co je absolvujete, ještě zdaleka nemáte vyhráno. Nejdřív musíte bezpečně sestoupit do normálního života a pak vás už napořád čeká maraton zvaný abstinence. Michaela Duffková opět otevírá tabu ženského alkoholismu a vypráví o svém boji se závislostí.…
Dvadsaťdeväťročný Edward Snowden v roku 2013 šokoval svet, keď sa ako príslušník CIA a NSA rozišiel so svetom amerických tajných služieb a zverejnil informácie o budovaní systému schopného zaznamenať každý telefonát, textovú správu či e-mail. Výsledkom by bol zlom v dejinách špionáže – prechod od monitorovania jednotlivca k celým národom. Americká vláda by tak získala…
Když v polovině devadesátých let vzniklo v Šemanovicích u Kokořína společenské mini centrum nostalgie, začal zde od roku 1997 natáčet Český rozhlas pořady s názvem Nostalgické muzeum zábavy. Dodnes se zde tyto veřejné nahrávky natáčejí jako Nostalgické muzeum Ondřeje Suchého.

Recenze ze stejného žánru

Ironman neboli železný muž je triatlonista, který dokáže během necelého dne uplavat 3,8 kilometru, dalších 180 kilometrů ujet na kole a potom ještě zaběhnout maraton. Triatlonista Zbyněk Švehla je šestinásobným železným mužem, dokonce dokončil i závod na Havaji, který je nejznámější, ale také patří k nejtěžším. Zbyněk Švehla je od devatenácti let upoután na invalidní…
Známý bonmot celkem přesně tvrdí, že Karla Gotta (1939–2019) kdokoli, kdo byl v lucidním stavu jeho současníkem, buď nesnášel, nebo miloval, ale nikdo se mu nedokázal vyhnout. Postava tohoto extrémně oblíbeného zpěváka opravdu jako by přesahovala sféru populární kultury, možná až někam do sféry symbolické. Každopádně se jedná o postavu tak hluboce vrytou do české…
Severní Korea je pro mnohé symbolem současného totalitarismu, zároveň jde o zemi obestřenou tajemstvím, o níž koluje řada více či méně pravdivých mýtů. Málokdo v naší kotlině toho o KLDR ví tolik, jako Nina Špitálníková. Jejím prozatím nejúspěšnějším literárním počinem je soubor rozhovorů s těmi, kdo ze země uprchli.
Britská bioložka Jane Goodallová je vedle třeba Davida Attenborougha takovým případem erudovaného vědce, který svou odbornou činností, společenskou angažovaností a v neposlední řadě i popularizací svého oboru získal statut mezinárodní celebrity, jejímž názorům bývá popřáváno sluchu od nejvyšších pater světové politiky až po masu bezejmenných čtenářů jejích knih.

Dále od recenzenta

Mladá policejní vyšetřovatelka Lucie Henebelleová tak trochu pátrá na vlastní pěst a vydá se bez zákonného důvodu prohledat dům podezřelého násilníka Ramireze. Ten ji však překvapí a ona ho i pod dojmem toho, co v domě viděla, celkem bez rozpaků zastřelí. Nyní je na jejím kolegovi Franckovi Sharkovi, aby vymyslel, jak si s touhle patálií poradit. Ramirez…
Knihy slovenského detektivkáře Dominika Dána patří stabilně k tomu nejpopulárnějšímu čtení i poslouchání jak v jeho domovině, tak u nás. Dnes má na kontě přes 30 románů, kolem dvou milionů prodaných exemplářů a i v českém prostředí patří k bestsellerovým autorům: zadáte-li například autorovo jméno do vyhledavače našeho serveru, prvních několik desítek výsledků budou odkazy…
David Walliams je mužem mnoha profesí, ale pouze jediného obrovského smyslu pro humor. Ten dokládají jeho scenáristické a herecké zářezy (zejména oblíbený seriál Malá velká Británie z počátku tohoto století, na kterém se podílel jako hlavní scénárista i jako jeden z protagonistů), ale především jeho knížky pro děti.
Zdena Salivarová, vdova po Josefu Škvoreckém, která nedávno oslavila devadesáté narozeniny, se do české literatury zapsala několika výbornými texty (třeba autobiograficky laděným románem v dopisech Hnůj země z roku 1991) a rovněž soustavnou prací editorkou a nakladatelskou – bez pašovaných knih z produkce 68 Publishers, které s manželem založili v kanadském Torontu, by česká společnost přišla o možnost alespoň potají…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

S Baťou v džungli
NOVÝ ŽIVOT V NOVÝCH PODMÍNKÁCH. J. A. BAŤA V NUCENÉM EXILU Životopisný román o Janu Antonínu Baťovi, který vznikl na základě vyprávění jeho vnučky. Obdivuhodné vzkříšení firmy v exotických podmínkách fascinuje dodnes. Po válce je Jan Antonín Baťa, nevlastní bratr Tomáše Bati a pokračovatel rodinné firmy, obviněn z kolaborace s nacisty a donucen k opuštění vlasti. S rodinou odchází do Brazílie, kde se mu navzdory jiným podmínkám a odlišné mentalitě lidí podaří obnovit rodinnou firmu a dovést ji k světovému rozmachu. Markéta Pilátová, která v Brazílii vyučovala potomky krajanů češtině, napsala na základě vyprávění Baťovy vnučky Dolores životopisný román. Vznikla nevšední próza, k jejíž autenticitě přispívají i rodinné deníky, Baťovy vlastní zápisky, básně, glosy a osobní dokumenty. 
Přejít nahoru