Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

S kamerou za pravdou

Kdo ví, kde budu zítra
Kdo ví, kde budu zítra

Snem reportéra Tomáše Etzlera bylo už od mládí dostat se do Ameriky. Splnit si jej však mohl až ve svých osmadvaceti letech, krátce po sametové revoluci. Záhy poznal, že budoucnost není tak růžová, jak si ji vysnil. Ale nevzdal se. O tom, jak dlouho mu trvalo prosadit se a kam jej osud zavál, sepsal s novinářem Jindřichem Šídlem knihu Kdo ví, kde budu zítra.

Tomáš Etzler patří mezi hrstku tuzemských televizních reportérů, kteří se prosadili v zahraničí. Jako první český novinář obdržel za svou práci prestižní cenu Emmy. Z jeho vyprávění je znát, že jeho motivací je touha po novinářské objektivitě a nezaujatosti. Po krušných začátcích, kdy se několik let živil drobnými pomocnými pracemi, se mu i díky vrozené cílevědomosti až urputnosti podařilo získat vysněnou práci v CNN. Pod její hlavičkou se jako válečný zpravodaj podíval třeba do Afganistánu či Iráku. Ve svém vyprávění líčí zákulisí práce v mezinárodní redakci v Atlantě i úskalí samotného natáčení ve válečných zónách. Nevyhýbá se ani reflexi osobního života. Po odchodu ze CNN zastával pozici zpravodaje České televize v Číně, díky čemuž jeho vyprávění obohacují autentické zážitky z práce v zemi, kde vládnou totalitářské praktiky.

A autenticky zní i audiokniha, která na základě knihy Kdo ví, kde budu zítra, vznikla pod hlavičkou Voxi. Může za to i rozhodnutí neoslovit pro její vznik herce, ale ponechat interpretaci přímo na samotných autorech. Třebaže se oba protagonisté pohybují ve světě médií dlouhá léta, jejich hlasový projev není bezchybný. Ti, kteří jejich práci dlouhodobě sledují, už možná specifika jejich mluvy ani nevnímají, ale neznalé posluchače by mohlo zpočátku překvapit, jak Tomáš Etzler mluví v souladu se svou náturou energicky, až překotně a Jindřich Šídlo výrazně ráčkuje. Většina však jejich specifickým projevům brzy přivykne a soustředí se na opravdu zajímavý obsah. Načtení někým jiným by audioknize rozhodně uškodilo.
 

Autenticky zní nahrávka i díky tomu, že se striktně nedrží psaného textu. Tu a tam tazatel vkládá drobné vysvětlující vsuvky, jinde dotazovaný své už tak bohaté odpovědi ještě trochu rozšíří. I díky tomu má posluchač dojem, že protagonisté jen nečtou předem připravený text, ale opravdu vedou rozhovor. Z tohoto přístupu však vyplývají úskalí v podobě drobných přeřeků, polknutí či nadbytečných slov, s nimiž se režisér Daniel Tůma a zvukař Ivan Mikota rozhodli vypořádat tak, že je ve výsledném záznamu ponechali a oba interprety nenutili pasáž přečíst znovu. Co však rozhodně nelze omluvit snahou o autenticitu je několik míst v kapitole o Číně, kdy je položená otázka pronesená nezřetelně, jako by někdo zapomněl zapnout mikrofon.

Tomáš Etzler během práce nasbíral na třech kontinentech tolik zkušeností, že by jiným vystačily na několik životů. Jak trefně poznamenává, kdo ví, kde bude zítra. Ať už to bude kdekoliv, nelze než doufat, že bude mít i nadále co vyprávět a že právě vydaná první audiokniha nebude zároveň tou poslední. Až na pár technických nedostatků jde totiž o velmi svěží obohacení audioknižního trhu, které posluchači nabídne více než pět hodin zajímavého poslechu z prostředí, do nějž většina z nás jinak nemá šanci proniknout.

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Dvadsaťdeväťročný Edward Snowden v roku 2013 šokoval svet, keď sa ako príslušník CIA a NSA rozišiel so svetom amerických tajných služieb a zverejnil informácie o budovaní systému schopného zaznamenať každý telefonát, textovú správu či e-mail. Výsledkom by bol zlom v dejinách špionáže – prechod od monitorovania jednotlivca k celým národom. Americká vláda by tak získala…
STOLETÝ PŘÍBĚH NEJSLAVNĚJŠÍ STAVEBNICE NA SVĚTĚ Když se roku 1916 v dánském Billundu usídlil truhlář a tesař Ole Kirk Christiansen, začaly se kromě nové kapitoly v jeho skromném životě psát i dějiny možná nejikoničtější hračky na světě. Mladý řemeslník poměrně záhy zjistil, že víc než tesařinou a zhotovováním nábytku si vydělá výrobou dřevěných autíček, káč…

Recenze ze stejného žánru

Astrologové amatéři i ti, kteří jen občas, ale o to zarputileji pročítají horoskopy publikované v těch nejbizarnějších kratochvilných magazínech, nejspíše již v loňském roce zaregistrovali knihu Daniely Fischerové Pikantní astrologie. Nyní se s ní mohou seznámit i posluchači audioknih.
Psal se konec roku 1922, když se v egyptském Údolí králů odehrál objev, který dodnes nemá obdoby. Hrobka starověkého vládce Tutanchamona, která unikla nájezdům hrabivých zlodějů, překvapila pátrače bohatostí pohřební výbavy, s níž na onen svět svého panovníka jeho poddaní vypravili. Spolu s novou audioknihou se můžete vžít do kůže archeologů i vy a projít…
Z hlediska historického vývoje by se mohlo zdát, že už se člověk do vesmíru jen tak nepodívá. Jako by to představitele státu tolik nezajímalo. Jenže jsou tady miliardáři, kteří se kdysi zrozeného snu nechtějí vzdát. A ti připravují své vlastní lety.
1 2 3 6

Dále od recenzenta

Předčítal vám před spaním pohádky dědeček? Ti z vás, kteří na takové večery rádi vzpomínají i ti, kteří je nezažili, si teď můžou dopřát podobný pocit díky právě vydané audioknize od vydavatelství Tympanum. Nebo ji radši pusťte svým dětem. Těm je pochopitelně určena v první řadě, i když ani rodiče by se při poslechu nemuseli…
Poté, co Henning Mankell v polovině devadesátých let dopsal Usměvavého muže, čtvrtý román ze série s komisařem Kurtem Wallanderem, měl v plánu pro další příběh zpracovat téma zneužívání dětí. Když nedokončený stostránkový rukopis shledal natolik depresivním, že jej spálil, začaly mu v mysli namísto toho naskakovat nápady na události, které se odehrály ještě před samotným začátkem série. Ty se…
Havířovina. Starý omšelý domek na kraji vesnice, který jako by po celá léta přitahoval zlo. Mezi místními o něm kolují nejrůznější zvěsti, od příběhů o tragickém osudu několika jeho majitelů až po duchařské historky.
Oddělení Q končí! Takovou zprávu si komisař Carl Mørck vyslechl od svých nadřízených. Podle nich neobjasnil jeho tým v poslední době téměř žádný případ. Odevzdávat výkazy o uzavřených pátráních byl vždycky úkol poněkud neurotické sekretářky Rose.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Kdo ví, kde budu zítra
Jak to dopadne, když si uznávaný komentátor Jindřich Šídlo sedne s Tomášem Etzlerem, spolupracovníkem americké CNN a bývalým reportérem České televize v Číně, a povídají si o novinařině? Co tato profese obnáší dnes, v době Facebooku a Youtube? V čem je americká žurnalistika jiná než evropská, respektive česká? A proč vlastně lidé odcházejí do zahraničí? Dva ostřílení novináři spolu diskutují o řadě vážných i méně vážných témat.
Přejít nahoru