Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Saint-Exupéryho literární pásmo

Datum: 

Autor recenze: 

Správně vidíme jen srdcem
Správně vidíme jen srdcem

Literární pásmo je specificky rozhlasový útvar, který stírá hranice mezi publicistikou a uměleckou tvorbou. Pomocí metody montáže spojuje různé drobnější útvary a žánry (rozhovory, citace z díla, hudbu, audiozáznamy a podobně) v jeden kompaktní celek. Obvykle pásma jako taková pojednávají o významných osobnostech, ale pokud zajdeme hlouběji do historie, najdeme v ní i pásma s historickou či vědeckou tématikou.

Právě ona montážní metoda dodává obyčejnému portrétu či medailonu přidanou hodnotu. Neomezuje se na pouhý výčet faktických informací, ale kombinací vybraných citací a faktografie poskytuje posluchači barvitý obraz představovaného. V kontextu audiotvorby (zejména té rozhlasové) jsou literární pásma velice častým žánrem, jejichž cílem je představit osobnost či dílo z nové perspektivy.

Antoine de Saint-Exupéry ve své knize Malý princ „ústy“ lišky říká: „Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.“ Právě tento citát uvozuje a tematizuje literární pásmo složené z Exupéryho textů, úvah a myšlenek, které nedávno vydal Supraphon. Toto nakladatelství s motivem Malého prince nepřichází poprvé. V roce 2017 vydalo dramatizaci tohoto nejznámějšího Exupéryho díla v úpravě a režii Richarda Bergmana a v roce 2019 vyšlo volné pokračování Nový návrat malého prince, za kterým autorsky stojí taktéž Richard Bergman – tato audiokniha získala v roce 2020 druhé místo v Cenách Bystrouška, které každoročně udělují dětští posluchači. S audioknihou Správně vidíme jen srdcem se však Supraphon přesouvá od dětí k dospělému posluchači a nabízí mu úvahu nad dnešním světem.
 
Autorem a zároveň režisérem pásma je Alan Piskač, který ze sedmi Exupéryho knih (včetně Malého prince nebo Válečného pilota) vybral velice silné myšlenky o přátelství a lásce, o válce a míru a o síle lidství. Obyčejně bývají literární pásma propojená postavou vypravěče, který posouvá obsah (mluvit o ději je v případě pásem trochu nadnesené) dál. Ve většině případů jde o pomocnou berličku, která udává tempo a zprostředkovává faktické informace. Piskač se však o postavu vypravěče neopírá a celé pásmo konstruuje pouze z ukázek z Exupéryho díla, včetně všech údajů ze spisovatelova života. Tato skutečnost sice od posluchačů vyžaduje větší míru soustředění, zároveň se ale před nimi při pozorném poslechu otevírá poetický svět plný zajímavých myšlenek, který by postava vypravěče zbytečně narušovala.
 

Alan Piskač svěřil interpretaci Exupéryho úvah Kláře Issové a Matouši Rumlovi. Herečka v pásmu vystřídá dvě polohy – balancuje tak mezi střídmou civilností a jistou pohádkovostí, která je patrná zejména při čtení ukázek z Malého prince. V tu chvíli se její projev o něco zpomalí a dostává punc čtení na dobrou noc. Tato dvojí interpretace Issové však není špatně, naopak usnadňuje posluchači orientaci v ukázkách, a navíc jde v duchu s princovou naivitou. Oproti tomu Matouš Ruml je po celou dobu stejně civilní, což zejména v autobiografických ukázkách z románu Válečný pilot dodává čteným tématům na naléhavosti a autenticitě.
 
Audiokniha Správně vidíme jen srdcem si patrně nezíská velký okruh posluchačů. Ne však proto, že by byla nezajímavá či nekvalitně natočená, ale spíš kvůli svému poselství a náročnému tématu, které nelze označit za odpočinkový poslech. Avšak ti, kteří se k poslechu odváží, budou velice mile překvapeni kompaktností vybraných pasáží a zejména nadčasovostí Exupéryho myšlenek. Audiokniha Správně vidíme jen srdcem zkrátka nutí k zamyšlení nejen nad dobou dávno minulou, ale zejména nad stavem současného světa.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Mystifikující pocta Milanu Kunderovi. Román o sedmi částech, které spolu navzájem vůbec nesouvisí a lze je číst jako jednotlivé povídky, je napsán pečlivě propracovaným stylem „à la Kundera“.
Sborník detektivních povídek z pera hvězd současné české literární scény. Kam až mohou zajít sousedské či rodinné rozepře? Čeho je člověk schopen kvůli nešťastné nebo zhrzené lásce? Proč může být osudné synchronizovat si mobil s počítačem? Jakou sílu má nevšední portrét? Vypátrá policie pokaždé pravého pachatele? A pokud ano, pošle ho vždy před soud? Stojí…
Dvanáctiletá Bára si na prahu puberty připadá osamělá, jenže ne tak jako její dospívající vrstevníci běžně čelící nepochopení. Ona vážně sama je. Matka ji ustavičně srovnává se starší sestrou, která dělá „všechno líp“, otec své chování k ní mění podle toho, jestli se ženský zbytek rodiny zrovna dívá, a Bářinu výtvarnému nadání doma nikdo nevěnuje…
Taky vás někdy napadlo, že byste chtěli změnit svůj život, protože se necítíte šťastní? Ale jak to udělat? Odjet meditovat do Indie? Chovat bio ovce na Šumavě? Zachraňovat děti v Africe? Pracovat v baru na středomořské pláži? Taky mě to napadlo, ale, upřímně řečeno.. nechtělo se mi. Místo toho jsem vyzkoušela různé způsoby, jak být…

Recenze ze stejného žánru

Po rozvodu se Scott Carey přestěhoval do menšího domku v poklidné čtvrti Castle Rocku. Bydlí sám jen se svým kocourem a užívá si života jako průměrný muž středního věku. Jenže od jistého momentu už Scott Carey není jako ostatní lidé.
Období konce roku bývá snad pro všechny výrobce a prodejce příležitostí nabídnout, či dokonce vnutit všem vystresovaným koupěchtivcům zboží nejvánočnější z vánočních. V záplavě cetek, přebarvených ležáků a zlevněného zboží lze ale najít perly, které jsou skutečnou hodnotou. Jednou z nich je i audiokniha Vánoce s Františkem Nepilem, která v těchto dnech vychází.
Ray Bradbury patří dnes mezi klasiky vědecko-fantastického žánru. Bylo proto vítanou událostí, když nakladatelství Plus začalo vydávat jeho nejznámější díla v nové úpravě, v případě 451 stupňů Fahrenheita dokonce v novém překladu. V letošním roce připravilo audioknihu Marťanská kronika, jejíž interpretace se ujal herec Národního divadla v Brně, Martin Siničák.
Vydavatelství Fonia má ve svém portfoliu vedle nahrávek, jež můžeme bez zaváhání označit jako klasické audioknihy, také několik záznamů představení z pražského poetického Divadla Viola. Jde o sérii povídek Ivana Krause a přesto, že se jedná o četbu literárního díla, nemůžeme mluvit o audioknize v pravém slova smyslu. Nahrávky totiž nesou všechny rysy živého záznamu…

Dále od recenzenta

Knihy Jaroslava Rudiše patří u nás k těm nejčtenějším, a to i přesto, že jejich autor žije už převážně v zahraničí a svá poslední díla (Winterbergova poslední cesta, Noční chodci a Trieste Centrale) napsal německy, přičemž například prvně jmenovaná v češtině vyšla v překladu Michaely Škultéty až s dvouletým zpožděním. To svědčí o spisovatelových autorských schopnostech,…
Vydavatelství Audiotéka pokračuje ve vydávání původních audiodramatických děl, která byla napsána přímo pro něj. Po úspěchu v roce 2023 vydaných audioher Předvečer svatého Mikuláše a Genius loci přichází s hororovým tématem, v jehož popředí stojí samotný zvuk.
Těhotná nedostudovaná lékařka Helena doprovází svého manžela, ředitele fabriky na umělá vlákna, na Slovensko, aby s ním uprostřed přírody vybudovala utopický svět. Idylu však naruší nález mrtvého novorozence přímo uvnitř fabriky. Tělíčko má mužské i ženské pohlavní orgány, což místní obyvatele značně šokuje. Helena potřebuje nutně zjistit, co se stalo a jestli něco podobného náhodou…
Ačkoliv německý spisovatel Hans Watzlik patřil ve své době ke známým autorům, dnes už si u nás na jeho dílo vzpomene málokdo. O jeho znovuobjevení se nyní pokouší František Jílek, jehož vydavatelství stojí za zvukovým zpracováním Watzlikova románu Weberova romantická cesta.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Správně vidíme jen srdcem
Literární pásmo sestavené z nejkrásnějších textů Antoina de Saint-Exupéryho. Známé, inspirativní a stále aktuální myšlenky o přátelství, lásce, Bohu, smyslu života, válce a míru vybrané z děl tohoto výjimečného autora. Příběhy, úvahy a citace z knih Malý princ, Citadela, Země lidí, Noční let, Dopis rukojmímu, Kurýr na jih a Válečný pilot doprovázené hudbou Maurice Ravela a Clauda Debussyho.
Přejít nahoru