Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Trapturnin

Datum: 

Autor recenze: 

Saturnin při chuti
Saturnin při chuti

Jméno bývalého politika, dlouholetého poslance a nakrátko dokonce ministra práce v poslední federální vládě před rozpadem Československa, není v literárním světě nikterak neznámé. Miroslav Macek, původním povoláním zubař, totiž od mládí amatérsky překládá a píše poezii a posledních zhruba dvacet let zásobuje bezedný český knižní trh řadou nápodob a pastišů slavných – a řekněme si upřímně, že i podstatně kvalitnějších – detektivních a humoristických předloh minulosti.

K jeho poetické tvorbě (konkrétně k povětšinou infantilním limerickům), ale i k samotnému Mackovi jakožto tvůrčí personě, se poměrně trefně vyjádřil básník a textař Jiří Dědeček v článku Veršotepec z ODS napsaném pro Mobilserver (dnes součást iDnes.cz) v roce 2003: „Vy všichni, dámy a pánové redaktoři, přestaňte mu už konečně namlouvat, že je napůl milován a napůl nenáviděn, že má vkus a že je zkrátka renesanční člověk.“ (Citováno z knihy Bát se a krást, Praha 2005) Je v tom opravdu nastavené zrcadlo: rychlost, s jakou chrlí své texty, je sice dechberoucí, avšak stejnou měrou udivují i jejich pokleslost a zjednodušující plochost.

Saturnin při chuti je v pořadí čtvrté nastavení Jirotkova originálu (ten si můžete vychutnat v několika interpretacích, třeba v pohodovém vyprávění Jana Hartla nebo v mírně exaltovaném přednesu filmového a seriálového Saturnina Oldřicha Víznera). Nejslavnějšího komorníka české literatury zastihujeme v Libni, kde kupuje menší zámeček, aby měl kde složit hlavu a být nablízku své snoubence Amélii. V Mackově podání totiž Saturnin není sluha, to je jen taková kratochvíle, ve skutečnosti se totiž živí jako obchodník s uměním.

Ústředním motivem je protentokrát výchova klackovitého Milouše v dospělého muže, ba přímo milovníka, což s sebou přinese spoustu legrace. Většinou tedy v podobě misogynních hlášek jak ze sekce Vtipy o ženách jistého segmentu zábavních serverů českého internetu, ale aspoň to. Zápletka je přesně podle Werichova hesla „to je blbý, to se bude líbit“, vyprávění pak stojí o něco výš, a to především pro svou mozaikovitost. Mackův vypravěč, kterým je na rozdíl od originálu samotný Saturnin, totiž prokládá plytký děj množstvím zábavných glos a poznámek na různá témata (jak uspořádat knihovnu, co si myslí psi o soužití s člověkem, jak noblesní dáma hodnotí malby Pabla Picassa apod.). To pak působí jako celkem přijatelný způsob, jak napsat svižnou a čtivou knížku – nakonec to nejlepší z Macka je stylistika, která je povětšinou na výši, i když se rozhodně nedokáže přiblížit jazykové nádheře, jakou představuje Jirotkova předloha.

Tím ale výčet kladů končí. Jirotkova knížka má prostoduchý děj, v tom se od Mackovy nápodoby neliší. Její kouzlo ale spočívá v interakci velmi dobře vymyšlených postav a situační i slovní komice. Jirotka zručně konstruuje situace, v kterých mohou postavy jednat a hlavně komentovat děj jakožto nositelé myšlenek odpovídajících svým charakterům. Je to vlastně jakási obdoba commedie dell’arte, Jirotkův román je také založen na pevných a do značné míry neměnných charakterech, které dávají čtenáři jistotu a tudíž i stabilní chuť se ke knížce vracet. Mackův Saturnin je oproti tomu založen na žvástu. Tam, kde Jirotka vede vyprávění k jednoznačné pointě či slovní hříčce, rozplizne se Mackova upovídanost dost často v trapné nejasnosti.
 

banner 1200x150

Od vydání prvního pastiše Saturnin se vrací (2017), který byl podle dostupných informací sepsán s požehnáním a dokonce snad na výzvu dědiců autorských práv spisovatele Jirotky, uplynulo šest let. Za ty čtyři knížky dokázal Macek neposunout téma nikam, nic k němu nepřidat, ale naopak mu hodně vzít, především esprit a šarm. Jako by toho nebylo málo, ani výkon interpreta Jaromíra Noska není z nejpovedenějších. Nelze mu upřít snahu text jen suše neodvyprávět, špatná však je za uši tahající nedbalá výslovnost a poměrně rušivé stoupání hlasem na konci vět u ohlášení obsahu následující kapitoly. Je to obrovská škoda, protože jinak jde o sympatický výkon plný osvěžujících změn poloh i rytmu s dobrou intonací. Po všech ostatních stránkách je audio bez problémů. Příjemná je střídmost v užití hudby jen jako krátkých předělů na konci kapitol a samozřejmostí u vydavatelství Voxi je i perfektní čistý zvuk.

Kdo nic nečeká, nebude zklamán. Své posluchače si Mackovy knížky jistě najdou, především pro méně náročného vyznavače slovního humoru a laskavějších forem sarkasmu mají co nabídnout. Macek nepíše literaturu, ale spotřební texty. A jako na takové je potřeba se dívat i na jeho Saturnina.

 

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Členové klubu Staří-ale-ne-mrtví přivítali dva nováčky, aby zaplnili mezery, které zůstaly po Gritje a Eefje. Grietje Hendrik na uzavřeném oddělení pro pacienty trpící Alzheimerovou chorobou pravidelně navštěvuje, ona ho však nepoznává. Po těchto návštěvách Hendrik stále častěji přemítá o životě a smrti a myslí na svou milovanou Eefje, která mu velice chybí. „Láska má málokdy…
O třiašedesátileté Britt-Marii někteří tvrdí, že je pasivně agresivní, zpomalená a ukňouraná bába. Když po čtyřiceti letech manželství opustí nevěrného manžela, usadí se ve vesnici Borg, v níž po finanční krizi zůstaly jen cedule s nápisem „Na prodej“ a pizzerie, která je cítit pivem. A fotbal. A také fotbalová přípravka, která nutně potřebuje trenéra.
Známý český herec Václav Kopta s lehkostí a nadhledem vzpomíná na vlastní dospívání, na příhody z branže i rodinného života. Humorné vyprávění zavede čtenáře nejen do kraje autorova dětství, na pražskou Hanspaulku a do Libochovic, ale také do Berlína, na Rujánu nebo do jižních Čech.

Recenze ze stejného žánru

Zdena Frýbová, autorka úspěšná především v osmdesátých letech, má na svém spisovatelském kontě řadu psychologických a humoristických románů. K těm nejúspěšnějším a nejznámějším dozajista patří příběh o soužití jedné rodinky s foxteriérem Robinem, nazvaný prostě a výstižně. Robin.
Nakladatelství CooBoo, člen skupiny Albatros Media, se od svého založení roku 2009 specializuje na vydávání literatury pro teenagery. V portfoliu, které tvoří, až na malé výjimky, tituly zahraničních autorů, jsou velkou měrou zastoupeny romantické příběhy pro dívky, dobrodružné i fantasy knížky nebo humor. Právě do poslední zmíněné skupiny patří veleúspěšná série Deník malého poseroutky amerického…
Audioknižní herecké memoáry bývají mezi nahrávkami mluveného slova velmi vítané, zejména zajímá-li se jejich posluchač o divadelní či filmovou historii. Supraphon přišel před koncem loňského roku se zvukovou podobou drobných literárních autobiografických útvarů Luďka Soboty s názvem Holé a trapné dýchání, vycházející ze stejnojmenné knihy.
Zápletka, která by se dobře vyjímala na stránkách luxusně vypadajícího společenského magazínu pro ty, kteří však na luxus ani zdaleka nemají. Taková je konstrukce příběhu nedávno zesnulého Jamese Patricka Donleavyho, kterou velmi trefně pojmenoval Dáma, která měla ráda čisté záchodky.

Dále od recenzenta

Více než sedmdesát let starý román Irwina Shawa Mladí lvi (The Young Lions) si získal výtečnou pověst obrovským množstvím nových a nových vydání, častými žurnalistickými zmínkami (je třeba jednou z tisícovky položek na seznamu nejdůležitější beletrie všech dob vlivného Guardianu), ale také populární filmovou adaptací s Marlonem Brandem nebo Deanem Martinem v hlavních rolích.
I ta nejkrvavější zápletka jakékoli detektivky a nejúchylnější děj jakéhokoli thrilleru blednou před „zápletkou“ a děním, které byly zcela reálné a poměrně nedávno se odehrály v bývalé Jugoslávii během největšího válečného konfliktu v Evropě od konce 2. světové války. Vladimír Dzuro, bývalý pražský kriminalista a detektiv Interpolu, pracoval coby jediný Čech jako vyšetřovatel Mezinárodního soudního…
Přestože je jméno hvězdy americké detektivní prózy Jefferyho Deavera spojeno především s rozsáhlou knižní řadou s geniálním kvadruplegikem Lincolnem Ryhmem v ústřední roli, nikdy se o něm nedalo tvrdit, že je mužem jedné série. Nejde jen o další napínavé série, například s bývalým filmovým kaskadérem Johnem Pellamem, kterou napsal pod pseudonymem William Jefferies, nebo s agentkou Kathryn Danceovou, nýbrž…
Obliba holmesovských pastišů je nejen v anglojazyčném světě značná a Sherlock Holmes je jednoznačně nejvytěžovanější literární postava všech dob. Odkazy na slavného detektiva se nevyhýbají ani tzv. vážné literatuře (např.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Saturnin při chuti
Saturnin se stěhuje z Luhačovic do Prahy, aby mohl být nablízku své dívce Amelii. Záhy zakoupí starý zámeček v Libni a Amelia zase dva psy s vytříbeným vkusem pro výtvarné umění. Poté, co si teta Kateřina vyžádá Saturninových služeb, odjíždějí s ostatními do Karlových Varů. Saturnin se tam bude věnovat vodnímu sommelierství, poradí režiséru Machatému s novým filmem a seznámí Milouše s vhodnými postupy pro zvýšení zájmu slečny Malvíny. A již tradičně si se vším poradí svým navýsost netradičním způsobem…
Přejít nahoru