Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Setkání u magnetofonových pásků

Datum: 

Autor recenze: 

Každý ve svém
Každý ve svém

V době, kdy žebříčkům popularity audioknih jasně vévodí nekrácené četby, není ve vydavatelských plánech formát krátké povídky tak úplně běžný. Ne vždy ale máme čas a náladu na mnohahodinový poslechový maraton a proto mohou být i příběhy s délkou jen mírně přesahující jednu hodinu velmi vítanými. A co teprve, když jde o původní audio povídku. Takovou je audiokniha Martina Johanny Každý ve svém, kterou digitálně i na CD vydal sám autor.

Abychom ani v rámci recenze neporušovali Johannovu autorskou hru s postupným odhalením informací a reálií, musíme vystačit s konstatováním, že se příběh točí kolem setkání chlapce
a dívky. Chlapec, povoláním zdravotní bratr, dává místo poslouchání bezobsažných tlachání na ulici přednost své pečlivě budované fonotéce, přičemž naše čtenáře jistě potěší, že právě zvukové záznamy sehrají v příběhu o seznámení s dívkou – talentovanou architektkou – zcela zásadní roli.

Autor nás prostřednictvím svého příběhu přivádí do příjemného koutku světa, kde si dvojice na první schůzce vykají a kde galantní způsoby ještě nevyšly z módy. Primárním motivem příběhu je setkávání se za zajímavých okolností a téma sociálních bublin, na které upozorňuje oficiální anotace, je nakousnuto jen velmi zlehka a slouží spíše k navození atmosféry.

Text povídky koncipoval už při jeho vzniku Johanna tak, aby byl vhodný pro zvukové zpracování. Zejména z počátečních minut textu se dokonce dá odhadovat, že původní tvůrčí plány mohly být poměrně ambiciózní – posluchači jsou například velice brzy vypravěčem vybídnuti k tomu, aby vnímali zvuky nahrávky, či aby hrdinu následovali. Takový přístup ale vyžaduje skutečně propracované využití zvukových efektů a ploch, ale těch je, mimo zdařilého hudebního tématu, v nahrávce poskrovnu. Stejně tak zamrzí, že všechny vedlejší postavy supluje v toku dalšího textu pouze zmíněný vypravěč. 

Tím je Ondřej Novák, jehož hlas je po celou hodinku a čtvrt uklidňující, poslouchá se příjemně, občas ale sklouzne k jednotvárnosti. Jelikož se autor v textu rád uchyluje k až filozofickým úvahám (což působí, jako by byl vypravěč jakýmsi „pozorovatelem seshora“), které se vzápětí snaží odlehčit drobnou narážkou, nevychází tyto momenty po režijní stránce vždy úplně dobře – vtip snadno zanikne.

Ústřední dvojice se interpretačně ujali Jan Kříž a Kateřina Bohatová, což jsou hlasy důvěrně známé zejména muzikálovým příznivcům třeba z Divadla Kalich, v případě Jana Kříže dokonce už i z jevišť mezinárodních. Jaké jsou ale jejich výkony na poli mluveného slova? Začněme gentlemansky dámou: dívka Kateřiny Bohatové přímo překypuje laskavostí a jejím projevem lehce probleskuje koketní jiskra. Chlapec Jana Kříže se zdá být ostýchavější, ale postupem času si s dívkou začne užívat roztomilý dialogový ping-pong, který vnáší do povídky příjemné osvěžení. Přestože se ani jedna z postav v rámci příběhu nedočká výraznějšího vývoje, jsou obě posluchačům sympatické a pro děj nosné.

banner 1200x150

Povídka Každý ve svém více než pointou zaujme spíše filozofičtějším laděním, do něhož bude muset posluchač trochu pronikat. A i když by si po zvukové stránce zasloužila detailnější zpracování, jde o zajímavý autorský příslib do budoucna.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Spisovatelka pátrá po minulosti tajemného domu v rodné vesnici. Co všechno při pátrání objeví? Havířovina je nevzhledný a zanedbaný dům v malé vesnici. Povídá se o něm, že přitahuje špatné věci — lidé tu umírají nebo přinášejí neštěstí ostatním.
Když Bohdanu její umírající babička osloví cizím jménem, začne plachá a uzavřená dívka pátrat po rodinné minulosti. Odcizený a mrzoutský otec, s nímž se jí nedaří navázet bližší vztah, ale její snažení zrovna neulehčuje. Jedinou oporou je jí dobrosrdečná nevlastní matka Běla, která se však nakonec vždy podřizuje nařízením a náladám svého muže.
Jak složité je žít jednoduše? Jedné listopadové noci udělá Bohumil správnou věc, kterou by podle něj udělal každý. Policie na to má bohužel jiný názor. Když se pak incidentu chopí média, začne se dosud pečlivě uspořádaný život málomluvného staříka otřásat v základech.
„Socialismus neskončil, socialismus trvá,“ mohlo by se v Československu roku 2019 zpívat u příležitosti oslav třicetiletého výročí potlačení prodemokratické kontrarevoluce. Alternativní historii uplynulých tří dekád prožívají hrdinové nového románu Aleny Mornštajnové, jejichž svět se od dob takzvané normalizace příliš nezměnil – a jestli přece, tak jenom k horšímu. Marii účast na listopadových demonstracích vynesla patnáct…

Recenze ze stejného žánru

Barbora Šťastná nevede jen časopis Moje psychologie, ale známá je především díky svému Šťastnému blogu. Právě ten se stal stavebním kamenem její Šťastné knihy. Knihy, která svou anotací vzbuzuje očekávání změny života, ale namísto ní nás ještě pevněji usadí do křesla pasivity.
James Herriot, vlastním jménem James Alfred Wight, patří již několik desetiletí k oblíbeným autorům knih o zvířatech. Zkušenosti se zvířaty, nasbírané během své padesátileté dráhy veterináře, vložil do zhruba tuctu knížek. Kromě historek o kočkách, psech a jiných zvířecích pacientech však knižně zpracoval i své paměti z letectva RAF.
Ruský spisovatel, dramatik a scenárista Vladimir Sorokin je známý nejen milovníkům postmoderny a literatury s prvky absurdna. Provokatér, a především dlouhodobý kritik totalitářských praktik putinovského Ruska patří mezi světově proslulé autory, i u nás vyšlo z jeho díla mnohé, letos byl dokonce hostem pražského veletrhu Svět knihy.
Také by se vám čas od času hodilo nejít večer spát a ušetřený čas využít jinak? Možná byste uvítali preparát Rodena Wagnera plnohodnotně nahrazující spánek a mohli byste se stát Vigilem. Na první pohled fantastická věc, která ale v blízké budoucnosti začne hloubit menší sociální propasti mezi Vigily a Spícími. A nejen tím, že budete…

Dále od recenzenta

Deníček moderního fotra je od roku 2013 neoddiskutovatelným blogovým fenoménem. Přestože je původní forma psaní v útlumu, přesunula se ve stejné intenzitě na sociální sítě a stránky knih. Dominik Landsman své zápisky, zaměřující se původně na radosti a strasti otce na rodičovské dovolené, postupně rozšířil i o několik „spin-offů“.
Detektivní série jsou i mezi audioknižními posluchači velmi oblíbené a jistě právě proto je jich na trhu nepřeberné množství a další stále přibývají. Vydavatelství OneHotBook nedávno sáhlo po prvním dílu řady irské autorky Tany Frenchové, zasazené do působivého prostředí dublinského oddělení vražd. O kvalitách kriminálního thrilleru V lesích svědčí i fakt, že byl ověnčen Cenou E.…
Máte za sebou několik maratonů severských kriminálních příběhů a rádi byste si ve své denní dávce poslechu dopřáli určitou změnu nebo odbočku? Přitom se ale nechcete příliš vzdalovat od oblíbeného dějového zasazení? Máme pro vás jeden audioknižní tip od Knihy Zlín. Novinku Antti Tuomainena Než natáhnu brka.
Je jen málo současných tuzemských divadelních fenoménů. Inscenace Divadelního spolku Kašpar v Divadle v Celetné Růže pro Algernon, ovšem patří mezi ně. Jevištní dramatizaci novely Daniela Keyese zvládli mnozí z nás vidět už kolikrát, možná i s půvabným „stínovým“ překladem do znakové řeči. Už od roku 1993 v ní v hlavní roli exceluje Jan Potměšil,…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Každý ve svém
Audio povídka vypráví příběh chlapce a dívky, které osud svede dohromady za nevšedních okolností v srdci prýštící fontány. Po doslova pohádkovém seznámení však postupně narážejí na nejednu překážku. Oba totiž žijí ve vlastních sociálních bublinách, kterých se budou muset zbavit.
Přejít nahoru