Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Sexy turisti a jejich láska k sobě samým a k pivu

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Hospudka-v-Praze-Julie-Caplinova
Audiokniha Hospůdka v Praze

Vidět naše hlavní město jako hlavní motiv celosvětově úspěšného bestselleru způsobuje zvláštní potěšení. Audiokniha Julie Caplin Hospůdka v Praze pro milovníky svého žánru skýtá hned několik dalších. „Osvěžující chuť piva a slunce na tváři,“ jak zazní na počátku, hraje rovněž důležitou roli. Romantické vyprávění o milostných vztazích lehčím vemlouvavým tónem interpretuje Veronika Lazorčáková pro vydavatelství Cosmopolis.

Julie Caplin má v srdcích svého publika stálé místo jako autorka romancí/bedekrů, kdy rozvíjí lehké romantické příběhy na pozadí atraktivních lokací po celém světě. Právě v případě Hospůdky v Praze máme možnost si ověřit, nakolik je její cestopis podrobný a skutečně vychází z aktuálních reálií. Protagonisté jsou dočasně ubytováni v pražských Košířích, procházejí se lesíkem V Cibulkách a také obrážejí místní podniky. Co je zajímavé, že hlavní hrdinka Anna a Leo takřka jako první z pražských pamětihodností obdivují plastiky motýlů/spitfirů Davida Černého na fasádě budovy Máj na Národní třídě. To je pozoruhodným důkazem toho, kterak kontroverzní sochař dokázal vstoupit do světové popkulturní literatury ve stejném roce, kdy bylo jeho dílo osazeno ve veřejném prostoru.

Podobně je celý příběh stavěn na tom nejkřiklavějším, co naši zemi charakterizuje. Tím je pochopitelně pivo, které sem hlavní hrdinové přijeli studovat – konkrétně tedy pivovarnictví. Banálnost celé zápletky je až zarážející. Anna, Leo, ani jejich noví čeští přátelé jaksi nikdy nemají starost o peníze, mají tedy čas řešit nadšení ze všeho, co se v Praze a potažmu Česku vyskytuje, a také svá milostná vzplanutí. Úskalím je, že Anna už má jiný vztah, a to se Stevem, a brání se obnovení své dřívější lásky k Leovi, která ztroskotala na žárlivosti a nedorozumění.

Nutno přiznat, že míru oddychovosti tohoto žánru mohou někteří vnímat čistě jako plytkost. V některých chvílích dochází k nežádoucím komickým momentům. V našich podmínkách ve střední Evropě nepovažujeme příliš za atraktivní, pokud někdo třímá basu piv nebo se neustále labužnicky matlá prsty v pivní pěně. Podotek o tom, kolik Češi včetně nemluvňat vypijí ročně piva, komentují čeští přátelé lakonicky: „My víme.“ Zde mohlo být pro Veroniku Lazorčákovou možná náročné nevpustit do hlasu ani stín ironie. Cizinci poprvé s košíky na houbách, objevující fenomén českého chataření, popis svépomocí vyrobené sprchy a suchého záchoda, kdy si Anna připadá jako v srdci přírody, to vše může působit minimálně úsměvně. Neustálé pití piva je v českém kontextu zpravidla totálním red flag, v Hospůdce v Praze je vášnivý vztah k tradičnímu českému alkoholu něčím naopak velmi sexy.

Další kapitolou samotnou jsou popisy tužby, kterou Anna k Leovi cítí, a to věty jako: „Proč má tělo řeckého boha?“ či „v klíně jí vykvetl palčivý květ touhy“. Veronika Lazorčáková se chopila povinnosti interpretovat erotickou atmosféru i explicitní Annino fyzické vzrušení uvěřitelně. Po celou nahrávku si udržuje lehký tón, jen v případě míst, kdy se hovoří o Annině příteli Stevovi, znatelně zhrubne, a tak vnímáme, že v tomto případě opravdu nemůže jít o tu pravou lásku.

banner 1200x150

Julie Caplin alias Jules Wake prokázala při psaní románu silnou lokální znalost a do Prahy se vypravila i pozdravit své fanoušky 12. prosince v rámci hojně navštívené autogramiády v pražském Luxoru na Václavském náměstí. Lehkost jejích romancí je ve svém žánru naplněna na sto procent, stejně jako v románu tolik opěvovaná orosená sklenice piva. Cheers.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Daniel a Kit jsou dva šestnáctiletí spolužáci, kteří snad ani nemůžou být rozdílnější. Jeden je nejlepším studentem na internátě, k okolí se chová odměřeně a úzkostlivě si střeží své soukromí. Druhý má umělecké nadání, pořádek považuje tak trochu za zbytečnost a často dřív mluví, než myslí. Zdálo by se, že přátelství mezi nimi je nepravděpodobné…
Simon Basset, vévoda z Hastingsu, vymyslel plán, jak se zbavit všech dohazovačů a vdavekchtivých dívek ze společnosti. Předstírá náklonnost k půvabné Daphne Bridgertonové, mladší sestře svého přítele, s níž uzavře dohodu, že se jí bude naoko dvořit. Přestože nemá v úmyslu se oženit, na té dívce je něco, co mu zrychluje srdeční tep.
1 2 3 5

Recenze ze stejného žánru

Julie Caplinová je britská spisovatelka a cestovatelka, známá právě tím, jak se jí daří propojit obě tyto své vášně. Čtenářsky přitažlivá kombinace jednoduchého vypravěčského stylu, romantických zápletek a atraktivních lokací, kam děj svých románů umisťuje, jí přinesla oblibu také u českých čtenářek a čtenářů. Není divu, že se jejího díla chopilo i audioknižní vydavatelství.
Kniha křehká jako pár slov haiku. Sluší jí papír, sluší jí tiché chvíle, které s ní strávíme. Hodí se, aby k nám promlouvala nahlas a ústy „jiných“?
Malé ženy představují pro americké školáky klasiku srovnatelnou s Babičkou Boženy Němcové. Idylický román Louisy May Alcottové byl poprvé publikován roku 1867 a i v něm se setkáváme s romantickým náhledem na chudobu, válku či nemoci, s vírou, že rodinná soudržnost vše zlé překoná a že něžné pohlaví má v sobě víc potenciálu, než mu…
Zvukové knihy se stále perou o své místo na slunci a audiovydavatelé si lámou hlavy, jaký titul se na trhu prosadí. Jednou z osvědčených cest je sáhnout po úspěšně zfilmované knižní předloze. Takovým titulem je i Cizinka od Diany Gabaldon, která se sice již od prvního vydání dobře prodává, ale až díky stejnojmennému seriálu se…

Dále od recenzenta

Jak začít znovu a jak najít sebe sama jsou otázky, které si neklade, ale žije jimi hrdinka románu Johna Boyna Voda, jednoho ze série, kterou souhrnně nazval Živly. Kromě katastrof, které se přeženou životem jako přírodní živel a všechno zpustoší, je o vodě v jejích nesčetných podobách, takřka jako by šlo o rovnocennou hlavní postavu.
Simone de Bauvoir napsala novelu Velice lehká smrt, jíž se loučila se svou matkou a v které převyprávěla její poslední dny na tomto světě, v roce 1964. Pro posluchače ji připravilo v tomto roce vydavatelství Tympanum a jako interpretku zvolilo Marii Štípkovou. Je to i pro současnost stále aktuální text, skrze nějž můžeme pozorovat přicházení…
Anděl smrti, román Roberta Bryndzy, je dobrou cestou, jak se s dílem tohoto spisovatele seznámit, a to i pokud jste o něm ani o jeho vyšetřující policitstce šéfinspektorce Erice Fosterové neslyšeli. Erika působí v prostředí současného Londýna, nicméně autor jí věnoval slovenské kořeny (narodit se měla v Nitře), a také komplikované dětství. Brit Robert Bryndza…
Jednou z důležitých loňských novinek vydavatelství Tebenas je audiokniha Poslední prvotina vyprávěná Bárou Munzarovou. V knižním vydání vyšla v roce 2022 v nakladatelství Symposion a její autorkou je česká psycholožka a pedagožka Olga Sozanská.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru