Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Holmes a duchové

Sherlock Holmes a Rudá věž
Sherlock Holmes a Rudá věž

Obliba holmesovských pastišů je nejen v anglojazyčném světě značná a Sherlock Holmes je jednoznačně nejvytěžovanější literární postava všech dob. Odkazy na slavného detektiva se nevyhýbají ani tzv. vážné literatuře (např. Konečné řešení Michaela Chabona) a celkový počet publikovaných holmesovských příběhů od epigonů A. C. Doyla se odhaduje na několik tisíc, přičemž jejich výčet zahrnuje i texty tak slavných autorů jakými jsou Mark Twain, Ellery Queen, Stephen King, Colin Dexter či Lindsey Fayeová. A solidní množství převážně toho lepšího z nich vyšlo i česky.

Nakladatelství Vendeta, které spadá do rodiny značek Našeho nakladatelství, vydavatelské akvizice Knih Dobrovský, již několik let vydává sérii Fantastický Sherlock Holmes. Ta vychází z mnohem rozsáhlejší anglické edice New Adventures of Sherlock Holmes nakladatelství Titan Books a prozatím sestává ze sedmi současných nápodob slavného originálu. Bohužel má značně kolísavou úroveň, avšak středně dlouhý román Sherlock Holmes a Rudá věž, který v roce 2018 napsal mladý britský spisovatel a herní vývojář Mark A. Latham, kvalitativní průměr série značně zvyšuje.
 
Doktor Watson se vyrovnává se smrtí své milované ženy a přijme nabídku svého přítele Jamese Craina k návštěvě jeho sídla v Berksiru. I Crain se vyrovnává s úmrtím blízkého člověka – po smrti své matky se stal spiritistou. Během seance, které se účastní i značně skeptický Watson, se zjeví tajemná postava, patrně duch první lady Crainové se značně pohnutou minulostí. Děj rychle spěje k vraždě, záhadě zamčeného pokoje a povolání Sherlocka Holmese, aby události prošetřil, vysvětlil a odhalil pachatele.
 
I přes spiritistické rekvizity jde o logickou a celkem dobře vymyšlenou detektivku. Nutno také dodat, že sám Arthur Conan Doyle byl přesvědčený spiritista a dokonce přítel slavného média madam Blavatské – na tomto faktu stojí dodnes nepřekonaná dvojice steampunkových románů od scénáristy Twin Peaks Marka Frosta Seznam sedmi a Šest mesiášů. V nich se objevuje sám Doyle jako literární hrdina a česky vyšly v devadesátých a první díl podruhé i v nultých letech v nakladatelství Jota.
 
Co se doopravdy vydařilo je celková nápodoba struktury a jazyka původních holmesovských příběhů (a to i díky povedenému překladu Ondřeje Frühbauera). Mark A. Latham je vášnivým sběratelem knih, který vlastní (a jak je vidět, i poctivě přečetl) přes 200 svazků o viktoriánské Anglii. Bez ohledu na drobné dílčí nelogičnosti děje či nestálé tempo vyprávění je to kniha, která nejen staromilce spolehlivě přenese o sto padesát let zpět na typické (až by se chtělo říct stereotypní) anglické sídlo se vší onou tajemnou, až záhadnou atmosférou. A té nakonec prospívá i zvukové zpracování, kterého se ujal zkušený a oblíbený herec Václav Knop.
 

O něm můžeme prozradit, že je krom jiného i čestným členem české Společnosti Sherlocka Holmese, kterou na počátku milénia založil plodný spisovatel Rudolf Čechura, jehož slavné a nutno říci i skvělé rozhlasové detektivky pro mládež převážně se Svatoplukem Benešem v roli Sherlocka jsou dodnes populární i díky audioknihám 15 případů Sherlocka Holmese, 15 případů Sherlocka Holmese podruhé a Symfonie s úderem kotlů Radioservisu. A tomuto spojení se není proč divit, vždyť Václav Knop, jeho vydavatelství Kanopa a on sám coby výtečný interpret, stojí za kompletním audioknižním vydáním tří ze čtyř původních Doylových románů a 56 povídek.
 
Lidem, kteří mají rádi zároveň mluvené slovo a Sherlocka Holmese – a takových jistě nebude málo – se tak dostane přesně to, co by mohli očekávat: nadprůměrného příběhu s oblíbenými hrdiny ve svěží a čitelné interpretaci právě tím hlasem, který si s Holmesem spojují (a to aniž bychom chtěli snižovat výkony dalších skvělých holmesovských interpretů, kterých je hned několik).

Na závěr dodejme, že už existuje český překlad dalšího dobrodružství se slavným detektivem z pera Marka A. Lathama (Sherlock Holmes a krvavá zrada, v angličtině Rudé věži předchází) a rovněž, že je k mání i druhý díl série v podání Václava Knopa, o něco slabší Sherlock Holmes a Boží dech Guye Adamse.

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Kdysi elitnímu policejnímu důstojníkovi Thorkildu Askemu osud servíroval jednu pohromu za druhou. Prošel si vězením, ztratil práci, dobrou pověst i milovanou ženu. Další nebezpečná situace na sebe nenechá dlouho čekat. Autorka kriminálních románů jej přesvědčí, aby jí pomohl s přípravou nové knihy. Předešlý poradce byl ale v této roli zavražděn. Aske brzy pochopí, že nic…
V Oslu dojde rychle po sobě k vraždám několika žen, které si domluvily schůzku prostřednictvím seznamky Tinder. Vyšetřovacímu týmu, jemuž nově velí Katrine Brattová, zůstává rozum stát nad způsobem, jímž byly oběti zabity, i faktem, že z míst činů vždy zmizela část jejich krve. Vrchní policejní náčelník Mikael Bellman potřebuje případ co nejrychleji vyřešit, aby…
Deset kriminálních příběhů podle skutečných událostí čte herec Norbert Lichý Známé případy vražd, které se odehrály na různých místech Československa v letech 1969–1979. Zkušený autor I.M. Jedlička napsal podle vyprávění špičkových kriminalistů čtivé povídky, které mají napětí a spád. Vyprávění herce Norberta Lichého vrací posluchače do časů před čtyřmi desítkami let a věrohodně popisuje pátrání…
Mnohé fanoušky série o komisaři Kurtu Wallanderovi zajímalo, co se dělo před 8. lednem 1990 – tedy před oním časným zimním ránem v Ystadu, kdy tenkrát téměř třiačtyřicetiletého policistu vzbudil telefonát na začátku Vrahů bez tváře. Pětice poutavých příběhů tvořících tento soubor poodhaluje pár střípků z komisařovy minulosti, které se jeho stvořitel uvolil pustit do…

Recenze ze stejného žánru

Sedmým příběhem Zlámané kosti se anglická autorka Angela Marsonsová v roce 2017 vrátila ke své literární hrdince D. I. Kim Stoneové. O dva roky později se čtenáři dočkali českého překladu a konečně nyní přišla řada i na audioknihu. Kromě toho, že jde opět o výborně napsanou detektivku, hraje navíc příběh i důležitou roli v rámci celé série. Proč…
Jedním z velmi vítaných a bohulibých projektů Českého rozhlasu a vydavatelství Radioservis je uvedení společného díla Jana Zábrany a Jiřího Škvoreckého. Jde o třídílnou sérii kriminálních příběhů s hlavním protagonistou doktorem Pivoňkou. Dosud vyšly dva ze tří případů. Jak si rozhlasoví tvůrci při převedení tohoto díla do zvuku vedli?
Švédská manželská dvojice Alexander Ahndoril a Alexandra Coelho Ahndorilová celosvětově proslula prozatím devíti extrémně násilnými romány z ranku tzv. severské krimi s detektivem Joonou Linnou napsanými pod pseudonymem Lars Kepler. Nyní se k českým čtenářům a také k uším audiofilů dostává pod názvem Až najdu klíč první díl nové série Klíč. Tu manželé tvoří pod novým pseudonymem Alex Ahndoril…
Agatha Christie vždycky uměla skvěle přiblížit jednotlivé postavy, jejich minulost, zvyky a hlavně motivaci tím, že se střídavě zaměřovala na jednotlivé z nich. Dávala čtenáři nahlédnout do jejich uvažování a na základě toho konstruovala psychologii celého případu. Výjimkou není ani její retrospektivně laděný román Cyankáli v šampaňském. O to těžší oříšek ovšem mohlo být jeho…

Dále od recenzenta

Pokud se člověk zajímá o dějiny a začne o nich hlouběji přemýšlet, brzy mu přestane stačit onen školou vytyčený a společností požehnávaný rámec tzv. velkých dějin. Dřív nebo později mu totiž dojde, že vedle těch zásadních a formativních událostí musely probíhat i dějiny malé, dějiny individuálních lidských osudů. Malé dějiny, které se děly v rámci…
Pokud by měl Sherlock Holmes sestru, která by byla nadána stejnou genialitou jako on, byla by nejspíš v lecčems lepší než její slavný bratr, a to z toho prostého důvodu, že by to byla žena. První z řady feministických pastišů holmesovských příběhů americké autorky Nancy Springerové, Enola Holmesová – Případ pohřešovaného markýze, se právě dostává na český audioknižní…
Téměř všechny knížky, které po sobě zanechal plodný Jaroslav Foglar, získaly oblibu okouzlující dobrodružností, láskou k tajemství a jeho odhalování a v neposlední řadě i etickým poselstvím. Je to případ i jednoho z pozdních příběhů, který Foglarovi vyšel v roce 1965 a který nazval Tajemná Řásnovka podle další záhadné pražské čtvrti, kterou si vymyslel.
Jan Amos Komenský. Jméno, které znají všichni, kteří prošli českým základním školstvím, a zároveň autor, kterého podvědomě řadíme někam do pravěku a jehož dílo by nám většinově nepřišlo na mysl číst.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Sherlock Holmes a Rudá věž
Doktor Watson stojí před vážným rozhodnutím: má svůj osud opět spojit se Sherlockem Holmesem, nebo zůstat u své lékařské praxe a vzpomínek na zesnulou manželku? Náhlé pozvání od přítele ze vznešeného rodu jej vytrhuje z přemítání a doktor vyjíždí na návštěvu do odlehlého venkovského sídla. Zde, uprostřed deštivé anglické krajiny, jej čeká malebně pochmurný, prastarý dům, v němž se sešla neobvyklá společnost – a zdá se, že každý z hostů skrývá nějaké tajemství. Odehraje se tu jeden z nejpodivnějších případů, jaké Watson zažil a ani největší skeptik se neubrání pochybnostem, zda stopy zločinu nevedou skutečně až do záhrobí. Jen jediný člověk může vyřešit záhadu, v níž mají slovo snad i nadpřirozené síly: Sherlock Holmes. Poutavému stylu, jímž doktor Watson popisuje své zážitky, nechybí spád, napětí, pohnuté okamžiky ani nečekaná odhalení. Vyprávění nám pootevírá okno do časů, kdy po dláždění hrčely drožky, pánové se zdravili smeknutím cylindru a osamělí, geniální vědci stáli na prahu objevů, které měly převratně změnit svět.
Přejít nahoru