Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Radostný zážitek s klepajícím stolečkem

Sittafordská záhada
Sittafordská záhada

Jak populární asi byly domácí spiritistické seance, o tom si můžeme udělat obrázek při četbě mnohých děl britských autorů aktivních hlavně ve třicátých letech minulého století. Jak se ale s audioknižním vydáním románu Agathy Christie Sittafordská záhada, který z výsledků jedné takové seance přímo vychází, popral tým z vydavatelství Audiostory, o tom se můžeme přesvědčit velice rychle.

Díla Agathy Christie jsou z vydavatelského hlediska velice atraktivní a mezi sebe je má u nás rozděleno hned několik audioknižních vydavatelů. Ty, v nichž se vyskytuje kníratý detektiv Hercule Poirot, už léta pravidelně vydává OneHotBook. Příběhy se slečnou Marplovou jsme zvyklí vídat pod značkou Voxi, díla dramatická nebo dramatizovaná u nás vydává Audiotéka a takzvané „standalone“ romány, tedy ty, jež nespadají do žádné série, už nějakou dobu přivádí na svět Audiostory. V minulosti jsme tak mohli od jejich tvůrčího týmu slyšet třeba dobrodružně romantickou hříčku se špionážní zápletkou Muž v hnědém obleku (2022) nebo psychologické drama s rodinnou vraždou Cyankáli v šampaňském (2023). Letos pak Audiostory přišlo se Sittafordskou záhadou.

Během malé spiritistické seance dojde v tomto příběhu přesně k tomu, na co jsou všichni zvyklí, totiž že stoleček, kolem kterého sedí, začne vyklepávat odpovědi. Tentokrát ale duch předá zprávu, že zemřel kapitán Trevelyan a jeden z účastníků seance brzy onu znepokojivou zprávu potvrdí. Vyšetřování se ujímá jednak kapitánův blízký přítel Burnaby, jednak inspektor Narracott. A pak je tu také snoubenka hlavního podezřelého, která nehodlá nic nechat náhodě, a mladý ambiciózní novinář ženoucí se za senzačním článkem. Tento příběh můžeme znát i ze stejnojmenné televizní adaptace, kde nás ovšem může mást, že případ navzdory předloze vyšetřuje Jane Marplová a celkově má film s předlohou, poprvé vydanou v roce 1931, společnou vlastně pouze výchozí situaci a to ještě ne úplně.

Pro české čtenáře svého času román přeložil sám Jan Zábrana, a byť bystřejší možná zaznamenají tu a tam nějakou tu nepřesnost nebo idiom, který překladateli unikl, je cítit, že Zábrana přistoupil k práci náruživě a podařilo se mu postihnout literární eleganci, hravost a vtip tohoto díla. Díky tomu si můžeme i v audioknižním vydání užít roztomile komické situace, jako je ta s pomalým strážníkem Gravesem: "Neměli bychom něco podniknout?" / "Ehm, podniknout?" / "Ano, podniknout – něco." A díky Otakaru Brouskovi mladšímu, který román zkušeně načetl, si v průběhu více než osmi hodin nahrávky vychutnáme naprosto skvostné dialogy, zahrané jako na divadle – ať už v nich vystupují stará tetička, naivní ňouma nebo konzervativní bručouni. Mezi nejzajímavější charaktery však stále patří novinář Charles Enderby a emancipovaná Emily Trefusisová. Prvoposluchači by mohly Brouskovy výrazné hlasové charakteristiky postav připadat přehnané, ale jistá licence už patří k tomuto druhu literatury i zpracování. Navíc díky tomuto výraznému odlišení je pro posluchače snazší se v tom opravdu štědrém množství postav orientovat.
 

Jedinou vadu na kráse tvoří nedůsledně ohlídaná výslovnost místopisu dvou ze tří nejčastějších lokací románu. Postavy někdy míří do „Exhemptnu“, jindy do „Ixhemptnu“. Další navštíví „Ekziter“, „Ekzitr“, případně „Ikzetr“.

Nahrávku uvádí a následně rozděluje na jednotlivé kapitoly nebo menší oddíly jemná, melodická hudba stavěná buď na klavíru nebo smyčcových a strunných nástrojích. Působí až pohádkovou tajemností, a to zvláště v pasážích, kdy tóny piana doplňuje metalofon, či podobný perkusivní nástroj.

banner 1200x150

Celkově jde znát, že s látkou má bohaté zkušenosti interpret i tvůrčí tým pod režijním vedením Daniela Tůmy (ten ostatně stojí i za nahrávkami se slečnou Marplovou pro vydavatelství Voxi). Co se však týče standalone románů Agathy Christie vydaných pod značkou Audiostory, představuje Sittafordská záhada zatím nejradostnější a nejpřitažlivější posluchačský zážitek.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Známý novinář a spolumajitel časopisu Milénium Mikael Bloomkvist dostane po prohraném soudním sporu s finančním magnátem Wennerströmem záhadnou nabídku, objasnit téměř čtyřicet let staré zmizení Harriet Vangerové, praneteře slavného průmyslníka Henrika Vangera. Mikael, který je téměř na dně, přijme Vangerovu nabídku rok pracovat na objasnění případu. Při pátrání se seznámí s geniální hackerkou, nonkonformní kriminalistkou…
Nevyřešený případ jeho pohřešované manželky se za ním táhne jako stín. Detektiv šéfinspektor Robert Kett před výčitkami a svou vlastní neschopností společně s třemi dcerami prchá do Norwiche v naději, že zachrání rozpadající se rodinu. Útěk před stínem minulosti se ale nekoná.
Americká patoložka Margaret Campbellová se vrací do Spojených států. Když je v jižním Texasu nalezen kamion plný mrtvých Číňanů, je případu přizvána nejen ona, ale z politických důvodů také pekingský detektiv Li Jen, který momentálně působí na čínském velvyslanectví ve Washingtonu. Li je odhodlaný zjistit, proč se jeho krajané udusili v uzavřeném chladicím voze kdesi…

Recenze ze stejného žánru

Během šesti květnových a červnových nedělí roku 2013 měli posluchači stanice Vltava příležitost vyslechnout v premiéře detektivní seriál podle románu Nemesis z pera Joa Nesbøho. Nejsem velkým příznivcem týdenního dávkování napínavého seriálu, kde je každý detail podstatný. Proto jsem přivítal vydání této dramatizace na jednom CD ve formátu mp3.
Po třech akčních thrillerech svého seriálu s Jackem Reacherem přišel britský bestsellerista Lee Child s námětem a jeho zpracováním, které odpovídá současné formě klasické detektivky založené na postupném odhalování zločinu a jeho pachatele. To s sebou nese nejednu výhodu, ale také nejedno úskalí.
Anděl smrti, román Roberta Bryndzy, je dobrou cestou, jak se s dílem tohoto spisovatele seznámit, a to i pokud jste o něm ani o jeho vyšetřující policitstce šéfinspektorce Erice Fosterové neslyšeli. Erika působí v prostředí současného Londýna, nicméně autor jí věnoval slovenské kořeny (narodit se měla v Nitře), a také komplikované dětství. Brit Robert Bryndza…
Když britský televizní producent Jim Grant přišel v roce 1995 ve svých jedenačtyřiceti letech o práci v televizní stanici Granada, rozhodl se, že se dá na dráhu spisovatele na volné noze. Ze všech žánrů ho nejvíc lákal thriller a ze všech prostředí pak Spojené státy. Uvažoval takto: v USA thriller vznikl, zde má domov a…

Dále od recenzenta

Sbírku osmnácti povídek pod přiléhavým názvem Ilustrovaný muž vydal Ray Bradbury v roce 1951, tedy rok po své Marťanské kronice. Je stále fascinující, jak organicky se mohou prvky vědeckofantastického žánru mísit s prvky magickými. Tím spíš, že hodnota povídek tkví především v jejich morálním, filozofickém nebo obecně lidském rozměru.
Dětský čtenář je holt nesmlouvavý. Když se nebaví, tak se nebaví, s tím se nedá nic dělat. A s dětským posluchačem je to úplně stejné. Dítě si neřekne „možná teď jenom potřebuji jiný typ příběhu“ nebo „určitě se to po pár kapitolách rozjede“. O to uspokojivější je sledovat, když se děti ve vzácné shodě s…
Detektivní romány s židovskou tematikou píše Petr Eidler od roku 2015 a od loňského roku jeho romány vycházejí též audioknižně. Smrt konvertity, čili třetí díl série, představuje návrat ke komorním případům a opět se jedná o velmi komfortní posluchačský zážitek.
Když se audiokniha po letech vydá znovu, může se ukázat, jak se mezi tím změnily možnosti vydavatelů, očekávání posluchačů nebo také samotného autora díla. Jaroslav Rudiš u nás vychází audioknižně už od roku 2010 a za tu dobu se toho změnilo opravdu hodně. Čtrnáct let stará nahrávka Nebe pod Berlínem však stále obstojí.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Královna detektivky, světově proslulá spisovatelka všech dob. Publikovala celkem přes 80 románů a divadelních her.
Sittafordská záhada
Zapadlou anglickou vesničku Sittaford odřízne od okolního světa sněhová bouře. V Sittafordském sídle, které obývají nájemnice paní Willetová a její dcera Violet, se sejdou místní obyvatelé na večeři – a po ní podniknou spiritistickou seanci, při níž dojde k něčemu velice podivnému… ťukající stoleček předá zprávu, že kapitán Trevelyan – důvěrný přítel majora Burnabyho, rovněž účastníka seance – je mrtev! Jde o černou magii, nebo jen o děsivý žert?
Přejít nahoru