Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Lidskost stavěná před profesi

Skalpel, prosím
Skalpel, prosím

Když se po listopadu 1989 otevřela stavidla svobodnému vydávání literatury, nastal všeobecný boom nových edic a reedic knih, které mohly v minulém režimu vycházet jen v samizdatu (ilegálních malonákladových strojopisných edicích) nebo jako zamýšlený kontraband v několika málo exilových nakladatelstvích. Zdálo se tehdy dokonce, že o knihy povolených autorů už nikdy nebude zájem. Přesto několik z nich, ať už předchozím režimem podporovaných, nebo jen trpěných, osvědčilo svou životaschopnost a dokonce popularitu.

Mezi nimi byla i Valja Stýblová (1922-2020), členka komunistické strany, dokonce normalizační poslankyně Federálního shromáždění, zasloužilá umělkyně, ale také profesorka neurologie, celoživotní lékařka a pedagožka lékařské fakulty a v neposlední řadě i plodná a zajímavá spisovatelka. Svou první prózu, novelu Mne soudila noc, napsala v roce 1948 a ukázky publikovala časopisecky, ale na její kompletní vydání si musela počkat devět let, než ji v roce 1957 vydal Československý spisovatel jako její pozoruhodný literární debut. Příběh dvou mediků Jana a Alberta, kteří v poválečné turbulentní době provádějí tehdy nezákonné potraty ženám, které si z nejrůznějších důvodů nemohou dovolit mít dítě, poskytla v roce 2001 vynikající herecké příležitosti Ivanu Trojanovi a Jiřímu Langmajerovi. Nepříliš nápaditou rozhlasovou hru napsala Šárka Kosková a v rámci cyklu Příběhy z lékařské brašny ji režíroval Ivan Chrz. I přes výhrady je v ní zřetelně slyšitelné to, proč se Stýblová stala od začátku velmi populární autorkou: nejde ani tak o sázku na atraktivní lékařské prostředí, ale o problémy, které na pozadí svých příběhů Stýblová řeší. Jde o otázky morální a existenciální, zkoumané do hloubky, s pochopením, bez zbytečného patosu a s jednoznačným vyzněním. To vše bylo vlastně dost vzdálené tomu, co po literatuře požadovali komunističtí teoretikové a především straničtí bafuňáři okupující vedoucí pozice v oficiálních nakladatelstvích.

Rozhlasového zpracování svých textů se Stýblová dočkala ještě několikrát. V roce 1975 vznikla rozhlasová hra Rychlík z Norimberka, která vypráví o emigrantce paní Hahn, jež se vydala na návštěvu příbuzných do Československa. Hra byla sice poplatná své době, nicméně asi ne dost, protože pásky s nahrávkou místo do vysílací místnosti putovaly do trezoru. Premiéra se tedy vysílala až v roce 1990, v roce 2022 ji k těsně nedožitým autorčiným stým narozeninám Rozhlas reprízoval a letos ji Radioservis poskytl širokému publiku jako audioknihu.

V rozhlase se v roce 1982 odehrála i zvuková premiéra o rok dříve vydaného nejznámějšího románu Valji Stýblové Skalpel prosím. Ten svou popularitu získal především díky vynikajícímu filmové adaptaci režiséra Jiřího Svobody z roku 1985, v němž jednoduchý, ale mimořádně silný příběh snímá dynamický kamera Vladimíra Smutného za zvuků hudby Svobodova dvorního skladatele Jozefa Revallo, a v němž se v hlavní roli představil divadelní génius Miroslav Macháček.
 

banner 1200x150

Příběh Profesora, úspěšného neurochirurga a svým způsobem lékařské celebrity, který se musí rozhodnout, zda odoperuje malému chlapci komplikovaný mozkový nádor, který se všem ostatním odborníkům jeví jako inoperabilní, je ve skutečnosti oslavou lidskosti, naděje a života, natolik zručně napsanou, že nepůsobí ani prvoplánově, ani banálně, přestože v důsledku banální i prvoplánová je. Je to skvělý text i po víc než čtyřiceti letech a momentálně poskytuje výtečný materiál pro interpretační umění Martina Preisse v rámci audioknihy vydané nakladatelstvím Šulc – Švarc ve spolupráci s Audiotékou. Zkušená režisérka Helena Rytířová vede Preisse k věcnému, od prostého sdělování se minimálně vychylujícímu vyprávění, z něhož se všechny ty drobné příhody vynořují s lehkostí a přirozeností. A v němž se rozhodně neutápí ani to, co tvoří gró knihy, totiž to, jak hlavní hrdina rekapituluje a reflektuje celý svůj osobní i profesní život během relativně krátké doby příprav na složitou, náročnou a dlouhou operaci.

Bez jakékoli nadsázky lze říct, že Skalpel, prosím představuje nejen jednu z nejlepších knih tzv. oficiální literatury, ale také knihu obecně platnou i krásnou. Pokud se rozhodnete nechat si ji vyprávět Martinem Preissem, dostanete víc než devítihodinový skvělý zážitek a také spoustu podnětů k zamyšlení.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Hlavní hrdina Irving je dvacetiletý gay, jemuž krátce po sobě zemřou rodiče. Irvingovo setkání se zbytkem rodiny na pohřbu probudí vzpomínky, které se mladý muž dlouho snažil „zatapetovat"… Manchester padesátých a šedesátých let vskutku nebyl pro hloubavého mladíka Irvingova ražení tím nejsvobodnějším městem. Nemůže ani vyjít z bytu, aniž by ho sledovaly oči zvědavých sousedů…
Mechanický pomeranč je kultovním, značně neobvyklým dílem. Týnština, jazyk, který autor používá, je naprosto unikátní a dává knize nový rozměr. Dílo je zpovědí násilnického Alexe o jeho brutálních činech a jeho „napravení“ v obludném experimentu. Kritika společnosti na příkladu antiutopie zasazené do Londýna roku 1982. Neveselá budoucnost s duchovně vyprázdněnou společností, kde na jedné straně řádí…
Jen málo českých spisovatelů dokázalo dát svým příběhům tak hutnou a působivou atmosféru jako Jaroslav Havlíček, nejvýznamnější představitel tuzemského psychologického románu 20. století. Právě pro znepokojivý spodní proud, kterým autor podemílá životy postav, se dodnes od jejich osudů nedovedeme odtrhnout. Platí to bezezbytku i pro román Neviditelný, v němž Jaroslav Havlíček rozehrál velmi osobitou variaci…
Takže úplně jednoduše: Tohle je román o lásce a psaní ve věku digitálního smutku. Zkoumám v něm víc než pět let jednoho milostného vztahu a další dva roky, kdy jsem o něm psal. Je v něm dost vášně, slz a také několik zjevení. Je to román o tom, proč vlastně jsme jeden s druhým, co…

Recenze ze stejného žánru

Když se audiokniha po letech vydá znovu, může se ukázat, jak se mezi tím změnily možnosti vydavatelů, očekávání posluchačů nebo také samotného autora díla. Jaroslav Rudiš u nás vychází audioknižně už od roku 2010 a za tu dobu se toho změnilo opravdu hodně. Čtrnáct let stará nahrávka Nebe pod Berlínem však stále obstojí.
Omšelá chalupa v řídce osídlené švédské jezerní oblasti se stává dějištěm dramatických návratů. Návratu do dětství, návratu na místo, které poznamenalo celou jednu rodinu. Půjde ale i o návrat k sourozenecké svornosti? Trojice znesvářených bratrů přijíždí na místo, o kterém si každý z nich dlouhá desetiletí myslel, že je navždy opustil. Nyní ale chtějí splnit nečekané poslední…
Margaret Atwoodová je po čertech chytrá ženská. Studovaná a obdařená představivostí, která jí umožňuje vypustit a zkrotit démony pevně přisáté na rubu zdánlivě civilizovaných lidských povah. A protože tahle kanadská spisovatelka neztrácí ani v osmdesáti vitalitu a jasnozřivost, vydala po pětatřiceti letech volné pokračování svého slavného románu Příběh služebnice.
Eli Bell nemá úplně obyčejné dětství. Jeho otčím je drogový dealer, chůvu mu dělá proslulý vězeňský útěkář a bratr nemluví, jen píše písmena do vzduchu. Eli má ale i ve svých dvanácti letech dospělé uvažování – aspoň to mu říkali. Přes to všechno není příběh Kluk spolkne vesmír o drogách nebo o věznicích – vlastně…

Dále od recenzenta

Když jeden ze dvou pilířů jedné z nejcennějších věcí, které se kdy urodily na českých divadelních prknech, hudební skladatel, pianista a zpěvák Jiří Šlitr pobýval v roce 1967 v Montrealu, kde působil jako konferenciér v rámci slavného Kinoautomatu, vydal se několikrát i do Spojených států.
Tetralogie kratších dobrodružných románů z menšího města Klárov, jejímž autorem je plodný a zručný spisovatel Petr Hugo Šlik a která vyšla knižně v rozmezí let 2015–2019, zajímavým způsobem navazuje na tradici českých chlapeckých příběhů reprezentovanou jmény jako Otakar Batlička či Jaroslav Foglar. A ani ve srovnání s těmito velkými jmény si Šlik vůbec nevede špatně.
Jmenuje se Josefína Divíšková a je učitelkou kreslení. Má vyřídilku, je ironická i sebeironická a umí se dívat kolem sebe, takže postřehne souvislosti, které jiným unikají. Přezdívá se jí „česká miss Marplová“ a její hlášky plní sympaticky živou facebookovou stránku Svět podle Josefíny.
Michal Březina, autor jen několika málo knih, sice nepatří k hvězdám české žánrové literatury, přesto se jeho nápadité texty staly nepřehlédnutelnými tím, jak sympaticky se snaží mixovat různé žánry a podžánry, a také tím, jak důležitou roli hraje v jeho psaní humor a nadsázka. V povídkové knize Do smrti daleko, která knižně vyšla v roce 2021, mísí především…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Skalpel, prosím
Výjimečná psychologická próza Valji Stýblové je zasvěcenou výpovědí o etických otázkách medicínské praxe a smyslu lékařského poslání. Skalpel, prosím vypráví o lékaři, který je hluboce oddán medicíně. Tento známý neurochirurg má provést riskantní operaci. Než se k ní definitivně rozhodne, prožije dlouhé hodiny příprav, kdy se mu v myšlenkách vrací všechny klíčové okamžiky vlastního života. Se svým týmem provedl již stovky obtížných zákroků, ale ne tak nebezpečných. Budou lékařům stačit všechny zkušenosti a um, aby zachránili život malému chlapci, nebo poslední naději zmaří nezměnitelný osud.
Přejít nahoru