Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Klímova fantastická Slavná Nemesis v mistrné interpretaci

Datum: 

Autor recenze: 

Slavná Nemesis
Slavná Nemesis

Ladislav Klíma byl zvláštní osobností, která uznávala řadu filozofií od solipsismu přes egodeismus až po přesvědčení, že neexistuje hranice mezi pravdou a fikcí. S ohledem na svou filozofickou vyhraněnost přistupoval Klíma i ke své literární tvorbě. Jedním z témat, která se v jeho díle často opakují, je existence, respektive neexistence hranice mezi životem a smrtí.

Přestože Klímovy hororové a fantaskní příběhy dodnes patří k čtenářsky poměrně oblíbené literatuře, v nabídce audioknižních vydavatelů se jeho jméno objevuje sporadicky. V rozhlasovém archivu lze však kromě autorových filozofických esejů nalézt i několik jeho povídek, romaneto Utrpení knížete Sternenhocha či horor Edgar. Nejnovější rozhlasové zpracování Klímova díla (povídka Já a strýc) ale pochází už z roku 2011 a od té doby jako by se na tohoto autora audiálně zapomnělo. To se však změnilo v letošním roce, kdy nezávisle na sobě dvě audioknižní nakladatelství vydala Utrpení knížete Sternenhocha (Kanopa) a Slavnou Nemesis (Tympanum v edici Legendy). Zatímco Kanopa v čele s hercem Václavem Knopem zvolila samostatnou knihu, tvůrci z nakladatelství Tympanum si vybrali jednu z jeho povídek, a sice povídku Slavná Nemesis, která dala název celé sbírce hororových povídek. Posluchači očekávající načtení celé Klímovy sbírky tak zřejmě budou zklamáni. 

Hrdinou povídky Slavná Nemesis je mladík Sider, který se zamiluje do tajemné dámy v modrém. Jeho láska se však časem mění v posedlost a hraničí s paranoiou. Klíma je mistrem slova a za pomoci i nepatrných detailů ve vyprávění dokáže budovat opravdu strašidelnou atmosféru, a přestože víte, že se jedná o fikci, jste ochotni přistoupit na to, že předkládaný příběh je pravdivý (a to vše v souladu s Klímovou filozofií).

Tvůrci audioknihy, v čele s režisérem Petrem Gojdou, se museli vypořádat s knižní působivostí textu, která skvěle podněcuje čtenářovu fantazii, a zejména se museli popasovat s archaičností, která do značné míry komplikuje interpretaci a také poslech. Jednoduchým řešením by bylo upravit text do současného jazyka, avšak tím by posluchači mohli přijít o celou jednu rovinu, která příběhu dodává na působivosti. Tvůrci se však komplikovanosti nezalekli a ponechali Klímův text bez úprav. To ale vyžadovalo přítomnost narátora, který má s archaickými a složitěji strukturovanými texty zkušenost. Režisér Gojda proto oslovil Karla Dobrého a ačkoli jméno tohoto herce není v audioknižním světě příliš frekventované, jeho filmová a divadelní tvorba (např. Urbanův Hastrman, Dykův Krysař nebo Sorokinův Den opričníka) ukazuje, že byl pro náročný Klímův text ideální volbou.
 

Interpret si dává záležet na každém slově, složitě strukturované věty předčítá po smyslu, na filozofické myšlenky klade patřičný důraz a umožňuje je posluchačům vstřebat. Stejně rychle jako Sider propadá zoufalství a své posedlosti uhání Dobrého projev, nikoli však na úkor srozumitelnosti! Hercova expresivní a místy až exaltovaná interpretace podporuje fantaskní atmosféru povídky. Připočteme-li k tomu tajemnou a hrůzu nahánějící hudbu Ivana Achera, která v audioknize neplní jen funkci obyčejného předělu mezi kapitolami, ale na vhodných místech zaznívá i pod slovem, získáme nahrávku, která chytne a už nepustí. A pokud budete poslouchat po tmě a se sluchátky, čeká vás opravdu nevšední posluchačský zážitek!

banner 1200x150

Malá výtka však míří na vrub vydavatelství Tympanum. Ačkoli je interpretace Karla Dobrého ve všech ohledech obdivuhodná a na skvělé úrovni, můžeme v nahrávce slyšet dvě drobná zaváhání v hercově projevu. Vzhledem k náročnosti textu je narátorovi bez zaváhání odpustíte, avšak důslednější prací ve studiu by se jich dalo vyvarovat. Tyto dvě technické „chybky“ trochu kazí výsledný dojem z jinak velice pečlivě připravené audioknihy. Nic to však nemění na tom, že tato Slavná Nemesis určitě stojí za poslech.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Vánoční čas je jako stvořený pro vyprávění tajemných a strašidelných příběhů, byť v našich končinách tato tradice nikdy nebyla tak silná jako v anglicky mluvících zemích, zejména ve viktoriánské Anglii, kde zájem o onen svět i strašidelné povídky zažil nebývalý rozkvět. Věříme, že i přes věkovitost některých povídek, které občas spíše pobaví, než vyděsí, je…
Povídky obsažené v tomto výboru vyšly většinou nejprve časopisecky. Leitmotivem sbírky je roční období, kdy se případy slavných postav odehrávají. Posluchač tam může srovnávat vyšetřovací metody čiperné starší dámy s vytříbeným čichem na pachatele vražd Jane Marplové, puntičkářského a velmi inteligentního Hercula Poirota, vtipných detektivů a partnerů i v osobním životě Tomyho a Pentličky, tajemného…
Román, kterému dal v roce 1987 vzniknout brazilský spisovatel Paulo Coelho, můžeme brát jako podobenství o touze hledat svou vlastní životní cestu. Ve výsledku nás Coelho učí, že všechnu nevšednost a nadpřirozenost lze najít v jednoduchostech a všednostech každodenního života.
Sbírka sedmnácti povídek oscarového herce Toma Hankse je ve všech ohledech různorodá. Díky autorovi se setkáváme s plejádou pečlivě propracovaných postav, sledujeme jejich osudy zasazené do nejrozličnějších míst (dokonce i mimo tuto planetu) a časů (v jednom příběhu se také přímo časem přesunujeme).Hanks proslul svým oduševnělým a procítěným herectvím – a tytéž kvality vnáší do…

Recenze ze stejného žánru

Na pultech knihkupců (kteří se nebojí zadat si s audioknihami) i v nabídce digitálních distribucí se v těchto dnech objevuje reedice rozhlasové dramatizace špionážního románu Grahama Greena Lidský faktor. Titul, který byl už nějakou dobu vyprodán, tak může oslovit novou generaci audioknižních posluchačů. A třeba právě proto, že od jeho natočení už uplynulo celé čtvrtstoletí.
Karel Zeithaml se dopustil velmi roztomilé a přitom chytré, chytlavé a literárně umné hříčky s názvem Falešný knír. Vzhledem k tomu, s jakou lehkostí se mu dařilo napodobit atmosféru Kunderových příběhů i autorův svébytný styl, připravil tvůrcům audioknižního vydání nejspíš nejednu pernou chvilku. A při poslechu výsledné nahrávky je to bohužel znát.
Rok po tematické antologii povídek Agathy Christie s názvem Poslední seance vyšly loni v zimě ve vydavatelství Kalibr Mrazivé vraždy. Ty se záhy – z kraje letošního roku – dočkaly taktéž audioknižního vydání, které pro VOXI na klíč natočilo AudioStory, podobně jako dříve již pravidelně vydávané vícehlasé četby případů slečny Marplové. Vydat audioknižně povídky však, jak se ukazuje,…
Také by se vám čas od času hodilo nejít večer spát a ušetřený čas využít jinak? Možná byste uvítali preparát Rodena Wagnera plnohodnotně nahrazující spánek a mohli byste se stát Vigilem. Na první pohled fantastická věc, která ale v blízké budoucnosti začne hloubit menší sociální propasti mezi Vigily a Spícími. A nejen tím, že budete…

Dále od recenzenta

Kutná hora je známá svými historickými památkami, přesto se však z města dříve přeplněného turisty stalo město duchů. Navíc jsou památky systematicky poškozovány neznámým vandalem a do toho se začínají ztrácet lidé… To je výchozí situace audiohry Genius loci, kterou koncem roku 2023 v devíti týdnech na pokračování uvedla Audiotéka. 
Vánoční koleda neboli Vánoční povídka s duchy patří k čtenářsky velmi oblíbeným dílům Charlese Dickense. Autor v ní zužitkoval své vlastní zkušenosti s bídou a představil čtenářům první poloviny 19. století trochu jiný pohled na vánoční svátky. K tematice těchto svátků se pak Dickens ještě vrátil například v povídkách Začarovaný, Zvony nebo Cvrček na krbu.
Miko, Fabiánová, Biederman, Prokop a Semanský. Pět vrahů. Pět skutečných příběhů. Pět dílů. Tak by se ve stručnosti dala charakterizovat jedna z nejnovějších superprodukcí Audiotéky Já, vrah.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Slavná Nemesis
Povídka Ladislava Klímy Slavná Nemesis, která poprvé vyšla v roce 1936, je jedním z nejlepších příkladů temné fantastiky 20. století. Hrdinou vyprávění je Sider, který je doslova uhranutý dámou v modrém a je odhodlaný ji hledat na vrcholcích hor, v hlubokých lesích i v psychiatrické léčebně. Je však dáma v modrém skutečná? Nejde jen o vidinu? Siderovy úvahy se čím dál víc propadají do víru paranoie, iluzí a klamu a povídka pozvolna odhaluje odvrácenou tvář lásky, totiž neředěné zlo a šílenství. Povídka se strhujícím, i když dnes již místy archaickým jazykem, ztělesňuje Klímovu ústřední myšlenku, že svět je jen naše vědomí, jinak nic. Slavnou Nemesis lze také vnímat jako básnivý obraz světa inspirovaný individualistickou filozofií 19. století.
Přejít nahoru