Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Nasajte vánoční atmosféru prostřednictvím audioknihy

Slavné vánoční příběhy
Slavné vánoční příběhy

Lakotný Skruž, obětavá Gerda, chytrý otec Brown, dobře vykrmená husa, začarovaný Kai nebo vynalézavý Sherlock Holmes… I když se může zdát, že jde o zcela náhodný výčet postav, opak je pravdou. Všechny jsou totiž v určité míře spojeny s vánočním obdobím, respektive s příběhy, které navozují atmosféru zimy a Vánoc. Ty teď vyšly v kompletu Slavné vánoční příběhy pod značkou vydavatelství Supraphon. 

I když je takových slavných vánočních příběhů velké množství, rozhodl se vydavatel konkrétně pro Dickensovu Vánoční koledu, Doylovu Modrou karbunkuli, Chestertonovy Létající hvězdy a Andersonovu Sněhovou královnu. Původně byly všechny čtyři příběhy vydány už dříve v letech 2010 (Vánoční koleda) a 2011 (Modrá karbunkule a Létající hvězdy pod názvem Vánoční detektivky a Sněhová královna v kompletu Vánoční pohádky) v gesci dnes již zaniklého vydavatelství Popron Music. Nová audiokniha Slavné vánoční příběhy tak přichází s velice povedeným výběrem vánočně či zimně pojatých příběhů, který je možné charakterizovat dle typu posluchače – pro celou rodinu (pro děti) a pro dospělé. Na své si tedy přijde široký okruh recipientů a díky rozdělení do pojmenovaných tracků je možné si jednotlivá vyprávění bez problémů pustit dle vlastního výběru.

Do „kategorie“ pro celou rodinu spadají dvě, řekněme, pohádky: Vánoční koleda od Charlese Dickense a Sněhová královna od Hanse Christiana Andersena. Obě posluchači uslyší v úpravě a režii Roberta Tamchyny a v podání Josefa Somra, výtečného vypravěče, jehož není na těchto stránkách třeba představovat. Somrův melodický hlas se velice příjemně poslouchá a dokonale podtrhuje sváteční kouzelnou atmosféru. Jeho projev je natolik posluchačsky atraktivní, přičemž je na vhodných místech podpořen pohádkově znějící hudbou, že dokáže bez problému zaujmout i tříleté děti, pro které jedna z pohádek může být skvělým seznámením s audioknižní tvorbou. A i když se ani v jednom případě nejedná o „miloučké“ pohádky, které vám vykouzlí úsměv na rtech, i těm nejmenším přináší pochopitelné ponaučení.
 

Zbylé dva příběhy už jsou určeny dospělým. Konkrétně jde o povídku Modrá karbunkule od Arthura Conana Doyla a o povídku Létající hvězdy od Gilberta Keitha Chestertona. Spojujícím prvkem obou příběhů je zločin, jehož pachatele má objasnit buď Sherlock Holmes se svým věrným přítelem doktorem Watsonem anebo otec Brown. Detektivky uslyšíte v podání výborného Ladislava Freje, z jehož projevu je patrná mnohaletá narátorská zkušenost a nenajdete v něm jedinou chybičku. V důsledku toho zamrzí nepříliš povedený „sound design“, který prvotřídní interpretaci doplňuje o ilustrativní zvuky. Mluví-li tedy herec o listování v dokumentech, zazní šustění papíru, zmíní-li se o krocích, uslyšíme kroky a tak podobně. Prostá četba doplněná případně o nějaký hudební motiv by oběma příběhům slušela více a zbytečně by posluchače nerušila při poslechu. Tato doslovná ilustrace se týká obou detektivek. Na tom je dobře vidět, že tyto dva příběhy byly společně vydány už dříve a současní vydavatelé nemohli všechny čtyři tituly zvukově sjednotit. To je na jednu stranu škoda, avšak je to pochopitelné.

Audiokniha Slavné vánoční příběhy je přímo ideálním titulem pro poslech v adventním čase. Díky pestrému výběru jednotlivých příběhů je vhodná pro posluchače jakéhokoliv věku. Tak si nachystejte všechno na vánoční pečení (či už hotové cukroví!) a společně s rodinou se zaposlouchejte do jednoho ze čtyř vánočně laděných příběhů. 

banner 1200x150

 

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Dvanáct autorů. Dvanáct příběhů. Společným jmenovatelem dvanácti young adult povídek současných českých autorů je období vánočních svátků, během nichž se odehrávají.
V roce 2009 vyšel v Supraphonu dvoudiskový komplet s názvem Zdeněk Svěrák Povídky. Obsahoval šest příběhů ze stejnojmenné knihy, vydané nakladatelstvím Fragment, čtených autorem. Čtyři povídky se do tehdejšího vydání nevešly, a proto vycházejí nyní samostatně.
Knižka Vystúp z tieňa svojho tieňa alebo svedectvo o mojej hlave nemá súvislú dejovú líniu. Rozprávanie stojí na absurdnej intertextuálnej mozaike tekutých vzťahov, príbeh nesmeruje k žiadnemu uspokojivému záveru či vysvetleniu a predsa sa pokúša byť presvedčivým svedectvom o nutrii riečnej, o tomto statnom hnedastom, vyše metra dlhom vodnom hlodavcovi s okrúhlym chvostom vážiacim asi…
Příběh o nesmiřitelné válce Loverňáků a Velraňáků, dvou klukovských part ze sousedních vesnic, které se zarputile nenávidí a bojují proti sobě všemi možnými způsoby.

Recenze ze stejného žánru

Nejednou byla na tomto místě vyzdvihována snaha vydavatelství Radioservis, přinášet posluchačům ty nejvybranější archivní skvosty ze zlatého rozhlasového fondu. Vděčnou studnicí jsou adaptace klasických románů, kterým Rozhlas vždy věnoval patřičnou péči. V době normalizace takto vznikla řada pozoruhodných dramatizací ruské klasiky v podání těch nejlepších herců.
Výbuch vlaku převážejícího sérii bankovek C-L zamotá hlavu nejednomu příslušníkovi Státní bezpečnosti či kriminálky. Na kilometru 297,3 rozmetal pekelný stroj poštovní vagon, který převážel dvacet milionů korun v tisícikorunových bankovkách. Ze všech členů ostrahy přežil pouze jediný, ale je v tak vážném stavu, že jej nelze s uspokojivým výsledkem vyslechnout.
Český rozhlas v dubnu 2014 poskytl nejen svým posluchačům jednu z dramatizací cyklu Lidská komedie spisovatele Honoré de Balzaca. Prostřednictvím Radioservisu se na trh dostala nahrávka Otec Goriot z roku 1974. Hru pro rozhlas upravila Zuzana Kočová a režíroval Jiří Hořčička. V archivu prozatím zůstává druhý díl ze tří pilířů Lidské komedie – Ztracené iluze,…
Vedle Supraphonu je Radioservis jediným nakladatelstvím, které může čerpat z bohatého zvukového archivu a je jen dobře, že posluchače průběžně seznamuje s klenoty tuzemské a světové rozhlasové dramatiky. V listopadu 2014 se tak na trhu objevila dvoudílná dramatizace Dostojevského románu Bratři Karamazovi v úchvatné režii Josefa Melče z roku 1996.

Dále od recenzenta

Malá Dalila se s rodiči přestěhuje z vesnice do většího města. Vysoké domy, prostorné ulice a spousta lidí ve zvídavé holčičce vzbuzují úžas. Nejvíce ji však zaujme výtah v domě. Nejde ale o obyčejný výtah. Tento nemá dveře a obíhá domem pořád dokola. Téměř nikdy se nezastaví. A protože Dalila nemůže jezdit výtahem sama, bere…
Je večer 5. prosince a městem chodí Mikuláš, jenže v Petrově bydlišti vypadá tradiční obchůzka trochu jinak. Každý rok se zde střetávají čerti s dospívajícími dětmi a nastává boj.
Literární pásmo je specificky rozhlasový útvar, který stírá hranice mezi publicistikou a uměleckou tvorbou. Pomocí metody montáže spojuje různé drobnější útvary a žánry (rozhovory, citace z díla, hudbu, audiozáznamy a podobně) v jeden kompaktní celek. Obvykle pásma jako taková pojednávají o významných osobnostech, ale pokud zajdeme hlouběji do historie, najdeme v ní i pásma s…
Britská spisovatelka Sue Townsendová je po celém světě známá především jako autorka knih o Adrianu Moleovi. První kniha s názvem Tajný deník Adriana Molea vyšla v roce 1982 a stala se mezinárodním bestsellerem. V jednotlivých deníkových zápiscích se mísí dětská naivita s pubertálním sarkasmem, se kterými dospívající kluk komentuje nejen svůj život (starosti s první…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Britský spisovatel, světově proslulý jako tvůrce literární postavy detektiva Sherlocka Holmese. Pro svou společenskou angažovanost je pokládán za osobnost mezinárodního významu nejen v literatuře. Do detektivní literatury zavedl pojem „velkého detektiva“, plodný byl i v mnoha dalších žánrech sahajících od historických románů po vzoru Waltera Scotta, přes vědeckofantastická témata, divadelní hry, básně, spiritistické náměty, až po literaturu faktu.
Slavné vánoční příběhy
Čtyři legendární příběhy světové literatury pro adventní čas Vánoční koleda Ch. Dickense je slavnou novelou o starém lakomci Scroogeovi, kterému duchové ukážou svět chudých a změní tak jeho smýšlení. Sherlock Holmes a doktor Watson řeší ve vánočním Londýně případ Modrá karbunkule. V detektivní povídce spisovatele G. K. Chestertona Létající hvězdy vyšetřuje páter Brown krádež vzácných klenotů v domě uprostřed zasněžené zahrady. Sněhová královna od H. Ch. Andersena je nejznámější zimní pohádkou pro celou rodinu. Literární díla pro posluchače všech generací v mimořádné interpretaci pánů Josefa Somra a Ladislava Freje.
Přejít nahoru