Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Den, kdy zmizelo Slunce

Datum: 

Autor recenze: 

Slunce na útěku
Slunce na útěku

V postavě Františka Niedla našla česká literární produkce spisovatele právě tak plodného jako oblíbeného. Jeho tvorba, která sice započala bezprostředně po sametové revoluci psychologickým románem Skleněný vrch, ale na deset let ji přerušily autorovy podnikatelské aktivity, je rozkročena od historických románových seriálů přes detektivní a thrillerové série až po sólové žánrové tituly, které Sluncem na útěku sahají až k často vytěžovanému žánru postapokalyptické prózy.

Děj knihy je zasazen do USA, kde ve Skalistých horách zastihujeme mladíka Mika a jeho kamarádku Bessy na výletě na poněkud zvláštním místě: u Stříbrného potoku totiž vyrostla vesnička pozoruhodných víkendových staveb, které zároveň slouží jako protiatomové bunkry. Jedna z nich patří Mikově otci, kongresmanu Spojených států, a pro mladou dvojici znamená nocování v ní to, že bude ušetřena náhlé jaderné katastrofy.

Po několika dnech, kdy zůstanou uvězněni v bunkru a informace o světě venku získávají jen prostřednictvím počítače, se jednoho rána uvolní betonové kryty oken a oni spatří hnusnou, v prachu se topící krajinu bez Slunce. I tak jim nezbude nic jiného, než vydat se prozkoumat, jak rozsáhlá katastrofa byla a zda někde zůstali nějací lidé.

Děj není komplikovaný, jednotlivé události jsou popsány se strohým nadhledem a nepředstavují výsledek nějakého gejzíru fantazie, spíš jsme se s jejich jednotlivými předobrazy mohli setkat v jiných knihách na stejné téma. O poznání lépe vycházejí postavy a jejich charaktery. Zde František Niedl nejde tou nejsnazší cestou, a jak dvojice hlavních hrdinů (především pesimistický a skeptický Mike, jehož chování čtenáře asi často zdvihne ze židle), tak i řada postav vedlejších je vykreslena pečlivě a uvěřitelně, s dobře propracovanou psychologií.

banner 1200x150

Zvuková podoba Slunce na útěku je možná dramaturgicky a režijně poněkud odbytá (není třeba sjednocen způsob ohlašování kapitol, takže do 23. kapitoly uslyšíme slovo kapitola před a od 24. kapitoly za číslovkou), přesto přináší to, co je na titulu nejzajímavější, totiž příjemný, tentokrát bluesově zastřený přednes veterána nahrávacích studií Martina Preisse. Ten si už dávno našel osobitý způsob interpretace, který je založen na porozumění textu včetně jeho struktury (což je znát u náročnějších titulů, například Pasternakova Doktora Živaga nebo Wellsovy Války světů, celkem to ale prospívá i jednodušším žánrovým titulům, s jakým máme tu čest i nyní).
 

Zároveň se Preiss nebrání ani výraznému hereckému ztvárnění dialogů, to však v tomto titulu ustupuje celkově věcnému podání textu, což je možná přece jen škoda. Kniha totiž může i přes svou nijak neobvyklou délku asi osmi hodin působit trochu rozvláčně.

Titul bývá občas srovnáván se slavným Malevilem Roberta Merleho, avšak tam, kde Merle ukazuje naději, Niedl dovádí příběh k totálnímu zmaru a jistého rozostřeného happyendu dosahuje až mimo základní příběh. Vlastně bychom měli vzít jako referenční jiné klasické dílo postapo literatury, a to McCarthyho Cestu. Slunce na útěku ji připomíná především motivem putování, nekomplikovaným lineárním vyprávěním, ale také zjevným konzervativním světonázorem autora.

Ten se u Niedla propisuje do děje jeho knih poměrně často, zároveň také někdy nepříjemně hraničí s rasismem či misogynií (a možná tu hranici i překračuje) a občas zcela nezáměrně ilustruje limity toho způsobu přemýšlení, které někteří nadšeně a jiní s despektem označují za „zdravý rozum“ či „common sense“.
 
Pokud ale odhlédneme od všech neliterárních okolností, u Niedla nám vždycky zbude solidně napsaný příběh. I když možná někteří čekáme od literatury trochu víc, je dobrý, promyšlený a zajímavý příběh ten pravý důvod, proč ji lidé čtou. František Niedl to dobře ví a umí se podle toho zařídit.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Silniční dělník objeví ve výkopu tělo těhotné dívky. Téhož dne se u dveří inspektorky Lottie Parkerové objeví cizinka se synkem a prosí o pomoc při hledání ztracené přítelkyně. Když tentýž kopáč najde další mrtvolu, vyšetřovatelka musí mobilizovat veškeré síly a vypátrat, jak jsou tyto dvě oběti propojeny.
Do odlehlého venkovského hotelu přijíždí na zimní víkend několik hostů: Gwen a její kamarádka Riley, páry Ian a Lauren, Matthew a Dana, Beverly a Henry, proslulý obhájce David a staropanenská spisovatelka Candice. Poté co dorazí, udeří sněhová bouře, která odstřihne hotel od elektřiny i veškerého kontaktu s vnějším světem. A hned první noc dojde k…
Vivian Millerová pracuje jako analytička CIA. Již několik let se snaží s týmem svých kolegů odhalit členy ruské spící buňky na území Spojených států. Poté co se jí podaří proniknout do počítače jednoho ruského špiona, narazí na složku tajných agentů. Pět na první pohled úplně obyčejných lidí. Jen o pár kliknutí myší později se ale…

Recenze ze stejného žánru

Audiokniha Mlha je takřka povinná pro všechny posluchače, kteří se seznámili s předchozími romány Bouře a Ledoborec ze série o Augustu Strindbergovi švédské autorky Kristiny Ohlsson. Vydavatelství Voxi připravilo tuto novinku opět se sázkou na dominantní interpretační vklad Igora Bareše, části textu zobrazující komplikovaný mateřský vztah pisatelky v narozeninových dopisech svému dítěti čte Lucie Juřičková.
Rozjet vlastní kariéru není hračka. To zjistili i Sara se Sigurdem, kteří se nedlouho po zisku vysokoškolských diplomů vydali cestou práce na volné noze. Zatímco Sigurd se spolužáky zakládá architektonickou kancelář, Sara jako vystudovaná psycholožka zkouší rozjet vlastní dráhu terapeutky.
Ačkoliv německý spisovatel Hans Watzlik patřil ve své době ke známým autorům, dnes už si u nás na jeho dílo vzpomene málokdo. O jeho znovuobjevení se nyní pokouší František Jílek, jehož vydavatelství stojí za zvukovým zpracováním Watzlikova románu Weberova romantická cesta.
Odborníci na bioterorismus nechají srovnat se zemí vesnici uprostřed australské pouště (kde už beztak nebylo co nebo koho zachránit). Proč? Protože tam dopadla spolu s troskami vesmírné stanice Skylab i nádrž s parazitickou houbou, která za svého pobytu na oběžné dráze „poněkud“ změnila vlastnosti a hlavně chování. O třicet let později už to taková legrace…

Dále od recenzenta

Betonová zahrada Iana McEwana, nositele Řádu britského impéria, neoficiálního titulu „básník perverze“ a přezdívky „Ian Macabre“, je patrně nejznámější prózou plodného anglického autora, jehož dílo čítá úctyhodných 17 románů, pět sbírek povídek a také (vzhledem k jeho zaměření poněkud paradoxně) dvě knížky pro děti. Výsadní postavení románu je dáno i stejnojmennou filmovou adaptací režiséra Andrewa Birkina…
Četba humoristické literatury patří v českém prostředí spolu s luštěním křížovek a týráním introvertů takzvanými small talky k velmi oblíbeným off-line způsobům, jak si ukrátit dlouhou chvíli, odpočinout si na dovolené nebo přežít delší cestu vlakem.
Navzdory opakovaným výhrůžkám, že spisovatelské řemeslo pověsí na hřebík, přišel loni pražský neortodoxně katolický prozaik Miloš Urban s novým románem, který – pokud dobře počítáme – je v pořadí již dvacátý. Krátce po papírovém vydání v jeho domovském nakladatelství Argo vyšla na konci loňského roku i zvuková podoba textu Dr. Alz.
Jméno autora detektivních a v menší míře i špionážních románů Arlandura Indriðasona proniklo do českého veřejného prostoru zejména v roce 2007, kdy si z Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech odnesl hlavní cenu islandský snímek Severní blata, který byl natočen podle jeho stejnojmenného románu. Nebývalo a není zvykem, aby přední filmové festivaly vyhrávaly žánrové filmy,…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Slunce na útěku
Několik krásných a prosluněných dní se jako mávnutím proutku mění v něco nedefinovatelného, v něco, s čímž se dosud lidstvo nesetkalo. Mike a Bessy, hlavní hrdinové této audioknihy, přežili katastrofu nevídaných rozměrů jen díky náhodě v krytu ve Skalistých horách. Po dvou relativně klidných měsících se rozhodnou svůj úkryt opustit a vydávají se hledat další přeživší. Krajina, kterou znali, se změnila k nepoznání. A přesto i v tomto fantaskním a mnohdy děsivém světě neztratili lidé většinu svých dřívějších vlastností, takže vedle zla nepřestává existovat dobro a vedle zbabělosti zase neobyčejná odvaha a touha po životě.
Přejít nahoru