Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Zločin za svitu polární záře

Sluneční bouře
Sluneční bouře

Slyšeli jste někdy o švédské Kiruně? Ve skutečném světě jde o dvacetitisícové město ovlivněné těžbou železné rudy, kvůli níž se v následujících desetiletích bude muset přestěhovat o tři kilometry dále od poddolovaného území. V literárním světě jde pak o obdobu anglického Midsomeru, který se díky detektivnímu seriálu stal známý abnormálně vysokým výskytem vražd. Kirunu si totiž jako dějiště svých detektivních románů s postavou právničky Rebecky Martinssonové vybrala švédská autorka Åsa Larssonová.

V debutovém románu Sluneční bouře přišla zostra hned s rituální vraždou evangelického kněze, a to dokonce přímo na půdě místního kostela. Mrtvolu našla jeho sestra Sanna, která svůj hrůzný nález okamžitě oznámila bývalé nejlepší kamarádce z dětství Rebece. Ta před několika lety za dramatických okolností Kirunu opustila a pracuje jako právnička v majetkové oblasti ve Stockholmu. Vzhledem k tomu, že se Sanna bojí o své dvě malé děti a že nalezený muž zemřel obzvláště krutou smrtí, rozhodne se jí Rebecka pomoci. Sama netuší, že návrat do svého rodného města může i po tolika letech rozjitřit dosud nezahojené rány a uvrhnout do nebezpečí života také ji samotnou.

Vydavatelství OneHotBook se za poslední rok zaměřilo na knihy Åsy Larssonové hned dvakrát. Nejprve stihlo před vánoční nadílkou vydat první dva díly dětské fantasy série PAX, na které Larssonová spolupracuje ještě s Ingelou Korsellovou. Nyní však přišel na řadu právě detektivní román Sluneční bouře, který v roce 2006 odstartoval její cestu mezi přední severské spisovatelky tohoto žánru. Stejně jako její hrdinka Rebecka Martinssonová se i autorka po jistou dobu živila daňovým poradenstvím a z Kiruny pochází, což sérii dodává značnou míru autenticity zejména v popisech prostředí odlehlého koutu Švédska.

Na rozdíl od svých mužských kolegů si Åsa Larssonová zvolila jako hlavní hrdinky knihy ženy. Ústřední postavou je již zmíněná právnička Rebecka, které sekundují výrazné postavy kamarádky Sanny a dvou malých holčiček, stejně jako kvůli těhotenství oficiálně stranou vyšetřování stojící kriminalistka Anna-Maria Mellaová. Ačkoliv byla v mládí sama členkou církve, oběťmi i podezřelými v jejích prvních dvou detektivkách jsou právě kněží. Larssonovou zajímá postavení církve a její role ve společnosti v méně obydlených končinách země, stejně jako společenské rozdíly mezi bohatým jihem a stranou pozornosti stojícím severem. Na tyto aspekty stejně jako na probublávající zlo v lidech, které se navenek po většinu času neprojevuje, se zaměřila dokonce ještě více, než na kriminalistické metody. Dalo by se říci, že na pořádnou práci policistů autorka ve své prvotině zcela rezignovala, a zařadila tak svou knihu spíše mezi romány s detektivním podbarvením než mezi čistokrevné detektivky. Více než o shromažďování důkazů se tak těhotná policistka častěji stará o to, kde je nejbližší toaleta, stejně jako se autorka rozepsala více o průběhu inspektorčina porodu, než o jejích vyšetřovatelských schopnostech. Což může být pro podobně nenaladěné čtenáře někdy dost otravné.

banner 1200x150

V poslední době se na audioknižním trhu objevily tři obdobně laděné knihy psané ženskou rukou, přičemž Sluneční bouře má oproti Andělíčkářce Camilly Läckberg a Ostrovu šedých mnichů Michaely Klevisové nespornou výhodu ve špičkové interpretce. Ačkoliv Jana Stryková patří mezi nejobsazovanější herečky a někomu už může ve stále poměrně malém audioknižním rybníčku připadat téměř všudypřítomná, svým výkonem román rozhodně pozvedává nejméně o příčku výš, než kam dosahuje jako tištěná kniha. Stryková se umí do postav vžít, přirozeně modeluje svůj hlas do odstínů dle jednotlivých charakterů. Přesně vystihuje zejména osobnost mimo realitu žijící Sanny, kterou posluchač podle hereččiny intonace rozpozná v každé replice. Pro poslech a orientaci v textu je podobné rozlišování hlasů postav klíčové a tak lze za přirozeně podanou stylizaci Strykové tleskat. Pouze drobností je opakující se nepřizpůsobení hlasitosti čteného projevu ve chvílích, kdy dle textu postava šeptá, zatímco interpretka čte důrazně a paradoxně i hlasitěji než v ostatních pasážích. Rozhodně však nejde o velkou výtku, spíše jen drobné smítko spočívající na jinak dokonale vyleštěném uměleckém díle, kterým ostatně četba také je. Samostatnou kapitolou je pak hudební doprovod, který díky své melodičnosti a nevšednímu rozsahu působí trochu jako znělka detektivního seriálu než opakující se beztvará improvizace některých audioknih.
 

Dle hodnocení čtenářů stejně jako zápletka Sluneční bouře postupně graduje i celá detektivní série z Kiruny. Zatímco se tak v prvním díle autorka spíše v prostředí zločinu rozkoukává, Jana Stryková díky svým zkušenostem drží četbu v rukou zcela pevně. Díky návaznostem je zcela logické, že OneHotBook začalo od prvního dílu a nezbývá než počkat si, kam se osudy Rebecky dále posunou. Její postava bude posluchače, a zřejmě ještě více posluchačky, bavit, protože silných ženských postav není v severských detektivkách zdaleka tolik, jako polovičních alkoholiků s téměř nadlidskou schopností se ze všech ran vylízat.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Martina by si tolik přála vlastního psa. Malý bílý „vlček“ ji zaujal na první pohled. To ale ještě netušila, že se Snížkem budou samé potíže. Neposlouchá, nehraje si, utíká a skoro nikdo ze vsi ho nemá rád. Když pak Martina jednoho dne najde Snížka mrtvého, je jí jasné, že neumřel náhodou. Ale opravdu ho někdo…
Maigret se za doprovodu korektního pana Pyka ze Scotland Yardu vydává na krásný ostrov Porquerolles ve Středomoří, aby se pustil do vyšetřování vraždy muže, v jehož lodi našli komisařův dopis. Večer před mordem jako obvykle prakticky všichni popíjeli v Arše Noemově, kde nebožtík hájil profesionální kvality svého slavného přítele s až neobvyklým zápalem. Je prý…
Světem protřelý aristokrat, excentrik a obchodník s uměním Charlie Mortdecai, zaujatý momentálně kultivací nové ozdoby svého horního rtu, je povolán do Oxfordu, aby v roli neoficiálního vyšetřovatele přišel na kloub tragické nehodě tamní profesorky provázené řadou podezřelých okolností.
Zneužívání a násilí patřily ještě před čtyřiceti lety do každodenního života žen deportovaných na dánský ostrov Sprogø. Podobný osud potkal i Nete Hermansenovou, jíž následky zdejšího pobytu pronásledují celý život. Asad s Rose přimějí Carla, aby znovu otevřel starý případ a pokusil se zjistit, co se tehdy dělo. Brzy si však uvědomí, že se jedná…

Recenze ze stejného žánru

Výbuch autodílny, utopená šéfka významné účetní firmy, zastřelený obchodník. Zdá se, že tyto dávno uzavřené případy spolu nijak nesouvisejí. Oddělení Q je ale přesvědčeno, že by ve skutečnosti mohlo jít o několik let trvající sérii vražd. Jak to ale dokázat, když se liší místa, typy obětí i modus operandi? Kromě hledání společného jmenovatele v tomto…
Londýnského koronera Lioneta z Glastonbury mohou čtenáři ale i posluchači zvukových knížek znát z výtečného souboru fantasy detektivek odehrávajících se na středověkém londýnském mostě, stěží představitelné stavbě zaplněné po obou stranách domy, s tržištěm a kostelem, jakémsi světě, který fungoval sám pro sebe a skvěle posloužil autorce Janě Maffet Šouflové v knize Svitky londýnského mostu v roce 2018. Nyní ho…
Kristýna Trpková patří na poli české detektivky mezi nejčerstvější objevy. Předloni debutovala úspěšným titulem Stvůra, na který navázala romány Vesnice a Vetřelec. Druhý ze jmenovaných (a zároveň ze série s vyšetřovatelkou Laurou Linhartovou) vyšel letos i v audiální podobě u Témbru.
Série Čínských thrillerů dorazila do svého finále. Prostřednictvím hned dvojice zbrusu nových audioknih se můžete seznámit s tím, jak se skotský autor Peter May rozhodl zakončit tuto svou populární sérii, v níž šlo vždycky kromě honby za zločincem i o bouřlivý vztah mezi hlavními protagonisty. Co na hrdiny v příbězích Pekingský rozparovač a Svatba duchů…

Dále od recenzenta

Kdykoliv se starší dáma slečna Marplová dozví, že se v jejím okolí děje něco podivného, nedá jí to a musí se danou záležitostí zabývat. Často se ukáže, že drobné zvláštnosti, které se odehrály, vedou k mnohem závažnějším důsledkům, nezřídka k vraždě. Nenápadná stařenka klame tělem, protože ve finále nenechá nikoho na pochybách o tom, že…
Sedmým příběhem Zlámané kosti se anglická autorka Angela Marsonsová v roce 2017 vrátila ke své literární hrdince D. I. Kim Stoneové. O dva roky později se čtenáři dočkali českého překladu a konečně nyní přišla řada i na audioknihu. Kromě toho, že jde opět o výborně napsanou detektivku, hraje navíc příběh i důležitou roli v rámci celé série. Proč…
Slibně započatý víkend ve mlýně, kam skupinku hostů sezval bohatý podnikatel Kryštof Oplt, naruší nejprve záhadný výstřel v lese a o několik hodin později nález hostitelovy mrtvoly v mlýnském náhonu. Učitelka, malířka a příležitostná amatérská pátračka Josefína Divíšková, která ve mlýně pracovala na nástěnném obraze, se snaží přijít na to, kdo mohl mít motiv pro…
V Teorii vraždy, třetím dílu thrillerové série Naturalista, se opět vrací do hry profesor bioinformatiky Theo Cray. Ten v předchozích příbězích prokázal, že se díky kombinaci inteligence a moderní vědy dokáže dostat na kobylku i těm nejprohnanějším zločincům. Jak to ale dopadne, když narazí na někoho přinejmenším stejně chytrého, jako je on sám?

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Švédská spisovatelka pochází z Kiruny, malého městečka na severu země; v současnosti žije se svými dvěma dětmi na jihu poblíž Gripsholmu.
Sluneční bouře
Rebecka Martinssonová se po letech vrací do svého rodného městečka Kiruny kdesi za polárním kruhem. Kdysi musela toto místo za dramatických okolností opustit a odejít do Stockholmu, kde pracuje jako daňová poradkyně. Nyní se vrací zpět, aby pomohla své dávné přítelkyni Sanně, jejíž bratr byl hrůzným způsobem zavražděn a rituálně zmrzačen v kostele náboženského společenství, které kdysi založil.
Přejít nahoru