Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Služba na moři – půl pekla, služba na Bounty – celé

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Vzpoura-na-lodi-Bounty-Vitezslav-Kocourek
Audiokniha Vzpoura na lodi Bounty

Věhlas neopakovatelného případu vzpoury námořní posádky proti velení na fregatě Bounty otřásal společností na konci 18. století. Jeho průběh, předcházející události a dopady byly nesčetněkrát umělecky zachyceny. V roce 1960 vyšel dobrodružný román Vzpoura na lodi Bounty českého prozaika Vítězslava Kocourka. Tuto látku zvolilo k audioknižnímu zpracování vydavatelství Tympanum, a to s interpretem Miroslavem Táborským.

Kadetovi Peterovi Heywoodovi bylo pouhých osmnáct let, když se dal do služby na palubě lodi Bounty, která byla postavena v roce 1784, aby o tři roky později zahájila svou první a současně poslední plavbu. Právě z jeho hlediska pozorujeme události vedoucí ke vzpouře proti despotickému kapitánovi Blighovi, který vynikal mezi už tak strašnými způsoby zacházení s námořníky nelítostnou krutostí. Dychtivost mladíka zamilovaného do moře, který poznává brutalitu neomezené moci, předává Miroslav Táborský posluchačům jako proud naléhavého sdělení. S údivem popisuje sebemenší provinění, trestané ránami holí, devítiocasou kočkou a osmačtyřiceti hodinami v ráhnoví. 

Za Táborského větami se rozehrává souboj dvou myslí – kapitán William Bligh představuje oddanost hierarchickému zřízení a totalitnímu řádu, poručík Fletcher Christian pak respekt k individualitě, lidskost a právo volby. Postupně nasloucháme Heywoodově vykreslení událostí, které se staly i motivem románu Ostrov Roberta Merlea, napsaného v roce 1964. Tělesné tresty uvalované na námořníky byly běžnou součástí života na moři, krok za krokem však kapitán Bligh navyšoval násilný tlak na jemu svěřené muže, až přetekl pohár jejich trpělivosti násilí vydržet. Zde je vyprávění kadeta Heywooda vystřídáno četbou zápisků o všem, co nastalo za peklo kapitánu Blighovi a mužům, které spolu s ním vzbouřenci vysadili do člunu na volné moře. Ve finále nahrávky Vzpoura na lodi Bounty pak Táborský přednáší z dopisů mezi Peterem a jeho matkou a z výpovědí svědků a obžalovaných před soudem. Utrpení v hlase věnuje například i lodnímu lékaři, který se snaží obhájit svou netečnost vůči trýzni lodníků: „Co pomůžeš lítostí druhému, když mu rozedereš duši?“

Služba na moři – půl pekla,“ uslyšíme slova jednoho z námořníků během celého martyria. V takřka třináctihodinové četbě Miroslava Táborského zazní i myšlenky Jeana Jacquese Rousseaua, o nichž vypráví Peterovi Heywoodovi starší lodník pan Morrison. To ztělesňuje humanistické smýšlení postavené spolu s pochybnostmi o tom, kdy společenský řád slouží člověku a kdy slouží otrocky člověk řádu na vlastní úkor. Celé líčení staví také do kontrastu civilizaci a pojetí cti a přátelství domorodců na ostrově Tahiti. – Možná netušíte, že Peter Heywood se později stal tím, kdo sepsal základy gramatiky jejich řeči. V určitém smyslu lze o Vzpouře na lodi Bounty hovořit jako o dobrodružném románu, který žánrově zasahuje i do dokumentární literatury a samozřejmě jde rovněž o pozoruhodný cestopis. Hudba obohacující jednotlivé kapitoly je perfektně zvolená a žánr podporující.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Již více než sto let provází malé i velké čtenáře příběh Bílého tesáka, psa, v jehož žilách koluje i vlčí krev. Nyní máte možnost si ho poslechnout a budete poslouchat se zatajeným dechem!
Existuje spousta příběhů o superhrdinech. Většinou žijí v New Yorku a mají úžasné superschopnosti, které získali fascinujícím způsobem – Superman přiletěl z jiné planety, Spidermana kousl radioaktivní pavouk, Kapitán Amerika byl vylepšený tajemnou technologií, a Wonder Woman je dokonce dcerou boha a královny Amazonek. Když je váš táta bůh nebo dostanete radioaktivní mutagenní sérum, tak…
Napínavý příběh patnácti chlapců, kteří si vyjeli na prázdninový výlet jachtou na moře. Po zakotvení v Aucklandu na Novém Zélandu odešla posádka na břeh a loď se díky nedopatření dostala zpět na moře. Zde byla hroznou bouří zahnána k břehům pustého ostrova kdesi v jižním Pacifiku, kde ztroskotala. Tak se z městských školáků, z nichž…
Jules Verne (1828–1905) je považován společně s Herbertem Georgem Wellsem za zakladatele žánru vědeckofantastické literatury (science-fiction). Ve svých dílech předpověděl celou řadu vědeckých a technických objevů, např. dálkové lety řiditelným balonem, velkorážní dělo, videofon, skafandr, kosmické cesty, elektrický motor, tank, vrtulník a další.
1 2 3 9

Recenze ze stejného žánru

Představovat klub Rychlých šípů by zřejmě bylo nošením dříví do lesa. Řada z vás si určitě s jistou dávkou nostalgie vzpomene na tu partu hochů z Druhé strany, jejichž krédem bylo čestné a slušné chování, a nepřítelem nechvalně proslulé Bratrstvo kočičí pracky. K nejznámějším příběhům obou part bezesporu patří pátrání po ježku v kleci v…
Osudy Bílého tesáka, ze tří čtvrtin vlka a z jedné psa, se přes svou oblibu u čtenářů audioknižnímu zpracování spíše vyhýbaly. Český rozhlas sice natočil nejméně dvě hry, vydání se však zatím nedočkaly. Posluchači se tak donedávna museli spokojit pouze s osmdesáti minutovou vícehlasou četbou vydavatelství Supraphon, která si z Londonova díla vzala jen nepatrný…
Záhadný muž, o jehož věku či povolání nemá nikdo nejmenší tušení, se jedné noci přehoupne přes zábradlí paluby zaoceánského parníku.  Nad ránem z vody vystoupí na newyorské pláži a jako pan Nobody se ubytuje v místním hotýlku. Ještě téhož večera se stává spolumajitelem proslulých Worldových novin, do nichž se rozhodne přispívat články o tajemných případech, které se…
Ve stínu nadcházející druhé světové války se v pražském nakladatelství Melantrich zrodila legenda, která ovlivnila hned několik generací dospívajících chlapců – časopis Mladý hlasatel. Na jeho stránkách se záhy staly populárními zejména příběhy Jaroslava Foglara, kromě nich si však čtenáři oblíbili i dobrodružné povídky Otakara Batličky. Jenže tomu tehdy zbývalo pouhých několik let života a…
1 2 3 7

Dále od recenzenta

Fico: Posadnutý mocou je název publicistické knihy novináře Petera Bárdyho, který ji v roce 2023 sestavil ve spolupráci s množstvím kolegů, kterým není osud demokracie na Slovensku lhostejný. Audioknižní verzi nahrálo vydavatelství Publixing spolu s Ringier Slovakia Media, volba interpreta padla na Otto Culku. Dvanáct a půl hodiny historie zrodu mocenského politika, držícího si primariát…
Román Jaroslava Havlíčka Muž sedmi sester, napsaný na přelomu let 1927 a 1928, vyšel se sedmdesátiletým zpožděním posmrtně. Mezi jeho ostatním díly vyniká až do krve vyšponovanou groteskností. Audioknize vzniklé pod taktovkou vydavatelství Tympanum dal zvukový tvar a podobu svou geniální interpretací Igor Bareš, režijní péči celému dílu zajistila Jitka Škápíková.
Děj románu Richarda Mathesona Já, legenda je situován do Los Angeles a začíná lednem 1976. Dnes, takřka po padesáti letech, lze vyprávění o posledním z lidí mezi upíry považovat za stejně zásadní dílo věnované vampirismu, jako to nejklasičtější, tedy Brokerova Draculu, proti kterému se hlavní hrdina Robert Neville vymezuje. Jan Dolanský interpretoval příběh o nesmrtelné…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru