Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Smolné dny, u kterých spálíte vánoční cukroví

Čekání na spoušť
Čekání na spoušť

Někdy je smůla spíš setkáním s náhodou, nepovedeným vtipem či zaškobrtnutím, na které po čase s pobavením vzpomínáme. Pokud se takový smolný den dobře a s nadsázkou podá, může se dokonce přetavit do oblíbené rodinné historky. Jenže pak jsou tady lidé, kterým se smůla lepí na paty, nežene je touha, nenadnáší síť blízkých přátel. Jsou sami s trápením jménem život, byť na první pohled není jejich uvíznutí patrné. Právě takové nešťastníky se rozhodla sledovat spisovatelka Lidmila Kábrtová v novinkové knize Čekání na spoušť.

Osobně mi název titulu moc lákavě nezněl, dokonce bych řekla, že by mohl působit i zavádějícím dojmem. Spoušť není to, co postavy čeká, spíše vyprahlá krajina jejich životů, kterou nedokážou zúrodnit. Snad i kvůli socialismem otrávené půdě, ze které vzešli. Nakonec jsou oni sami sobě pohromou, ať už svou tvrdohlavostí, naivitou, liknavostí nebo zbabělostí. Lidmila jim dala slovo, aby se obhájili, podali svou verzi příběhu, pohlédli na svůj odraz v zrcadle, které před ně postavila. OneHotBook se jim rozhodlo dát i hlas a v nahrávacím studiu se vystřídalo osm hereček a herců.
 
Přestože nepatří mezi hvězdně nasazované audioherce, nikdo z nich v přednesu nezůstává pod laťkou, kterou vysoko umístila režisérka Jitka Škápíková. Pro některé je práce na audioknize dokonce první spoluprací s tímto nakladatelstvím nebo se zúčastnili jen jednoho či dvou vícehlasých projektů. Kniha se sice tváří jako soubor povídek, avšak při pozornějším poslechu do sebe začnou dílky zapadat a jednotlivé promluvy jako karty na hospodském stole vystaví románovou konstrukci.
 
Záměrně píši „pozornějším“, protože první Zuzanino líčení impulzivní cesty k moři vzbuzuje dojem bezstarostné hříčky, povídky z ženského časopisu. Jenže kdo v soustředění polevil, bude již po pár kapitolách vracet přehrávání zpět k již vyposlechnutým částem, aby se ujistil, kdo že byla Olga, kdo Jitka, Josef, Ivana, Hana či Pavel. Nakonec tedy s audionahrávkou strávíte víc času, než jste prve pod dojmem „jednohubky k pečení cukroví“ očekávali.
 
Spisovatelka nás totiž z nekomplikované současnosti, kde si lze koupit zájezd do Chorvatska s odjezdem druhý den, odvézt auto do servisu či vybrat vhodnou urnu, vrací do časů, kdy cesta za hranice byla nesplněným snem, obchody místo zboží nabízely prázdné regály a plnily se údernické závazky. Zatímco film by časové určení prozradil prvním záběrem, audiokniha zachovává tajemství knihy. A tak se musíme orientovat podle značky fotoaparátu, strachu z příživnictví nebo nedostupnosti erotických fotografií. Jen jeden příběh, ve kterém Josef píše dopis své ženě, začíná datací, a tak víme, že s ním prožíváme rok 1958.
 

Přesto jako by na všem ležela těžká deka bezčasí, která nerozlišuje, který režim je zrovna na koni a kterým směrem dějiny cválají. Zakoušíme osudy bezejmenných, kteří mnohdy nenašli odvahu postavit se čelem ani k tomu málu, co ovlivnit mohli. Ne všichni herci jim přednesem fandí. Johanna Tesařová se nesnaží přetvářet Jarmilu, kterou semlela emigrace manžela, vyhazov z práce i nevydařené manželství jediného syna, do pohádkové babičky. Petr Pochop svého Josefa interpretuje v lehce vzdorovitém tónu ublíženého muže, který přece chce jednat správně. A Iveta Dity Kaplanové nezmoudřela, jen ztratila elán a spokojila se s tím málem, co jí zbylo.
 
Ne všechny linie se zapletou a spojí jako v nějakém pohádkovém ornamentu. Čekání na spoušť nás zanechá v úvahách, kam vedou nedořečené příběhy, ve smutku, jak snadno lze svůj čas promarnit a jak těžko se lze vzepřít, byť jen jedinému chybnému rozhodnutí. Možná postavy čekají na jinou spoušť, na jemné cvaknutí, které by jejich trápení ukončilo. V textu je zmiňovaná bláznivá Bosňanka, které už pomoci není, ale to neznamená, že bychom se neměli o pomoc pokoušet. Zvlášť nyní před Vánoci.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Molly je na světě úplně sama. Je zvyklá být při své práci v hotelu Regency Grand neviditelná. Načechrává polštáře, utírá prach a střeží tajemství procházejících hostů. Je jen pokojská – proč by si jí měl někdo všímat? Když však objeví nechvalně proslulého hosta, pana Blacka, mrtvého v jeho posteli, ocitne se náhle ve středu pozornosti.…
Když se sedmnáctiletá Jana dostane do vysněného Tokia, nejraději by tu zůstala navždy. Záhy se však přesvědčí o tom, jak nedozírné následky může takové přání mít. Ve stavu podivné poloexistence zůstane uvězněná v hranicích magického kruhu rušné čtvrti Šibuja. Zatímco mladší podoba Jany bloudí metropolí, zažívá podivuhodné situace a hledá cestu domů, její čtyřiadvacetileté já…
Dystopická vize ukazuje blízkou budoucnost na půdě dnešních Spojených států amerických, které se proměnily v republiku Gileád a vlády se chopil klerofašistický režim, jenž militantně volá po návratu k tradičním hodnotám. Země se potýká s ekologickými katastrofami a ztrátou lidské plodnosti, takže ženy, které ještě mohou mít děti, jsou jako „služebnice“ nuceny k sexuálnímu otroctví…
Román psaný podle skutečných událostí. Válka, lidské utrpení, ale i životní láska, tajné sny, lidská síla a odvaha ve velkém příběhu muže, který sloužil v SS, Rudé i československé armádě, byl nejmladším krajským tajemníkem KSČ, vězněm i milionářem.

Recenze ze stejného žánru

Šedivé ulice, lidé žijící ve strachu a nesvobodě. Zatýkání, vyhazovy a zákazy za vyjádření jakéhokoliv protestu. V takovém světě žijí Marie a Magdalena, jejichž osudy se mají protnout, aniž by na to byly připraveny. Jak dopadne setkání ženy, která strávila značnou část svého života za mřížemi komunistického vězení a dívky, odebrané rodičům, vychované v režimním ústavu pro…
O jakém životě na prahu dospělosti sníme? Někdo se chce stát rockovou hvězdou, další touží po dobrodružných výpravách do polárních krajů a jiný chce stanout na stupni vítězů pod olympijskými kruhy. Nepřemýšlíme nad černými scénáři naší budoucnosti, neočekáváme, že selžeme, nebudeme schopni se správně rozhodnout nebo ustát odvrácenou stranu úspěchu. Jenže najednou jsme dospělí a…
Detektivní příběhy jsou a vždycky byly vděčným posluchačským tématem. Svědčí o tom i produkce jednotlivých vydavatelství, které chrlí na trh jednu takzvanou pohádku pro dospělé za druhou. A není divu, že je tento žánr oblíbený – dobro zvítězí nad zlem, viníci dojdou spravedlivého trestu a člověk má pocit, že ještě nic není úplně ztraceno.
Omšelá chalupa v řídce osídlené švédské jezerní oblasti se stává dějištěm dramatických návratů. Návratu do dětství, návratu na místo, které poznamenalo celou jednu rodinu. Půjde ale i o návrat k sourozenecké svornosti? Trojice znesvářených bratrů přijíždí na místo, o kterém si každý z nich dlouhá desetiletí myslel, že je navždy opustil. Nyní ale chtějí splnit nečekané poslední…

Dále od recenzenta

Britská spisovatelka Susanna Clarková nechala čtenáře okouzlené její knihou Jonathan Strange a pan Norell čekat na další román dlouhých šestnáct let. Svým způsobem za to mohl úspěch podivuhodné prvotiny, kterou autorka propagovala tak svědomitě, až se zhroutila se syndromem chronické únavy. Nemoc ji od rušného světa odřízla a uvěznila v domě. Novinkový titul Piranesi odpovídá na otázku,…
O románu Serotonin francouzského spisovatele s nevyslovitelným jménem Michel Houellebecq všichni mluví. Patří k dobrému tónu zmínit, že vám tato publikace leží na nočním stolku. Čtenáři to dodá auru rytíře v lesklé zbroji, jenž se neohroženě utká s nihilismem, který kniha po otevření vyvrhne ze svých temných útrob jako otrávenou slinu.
Audioknižní verzí rozhovorů se šumavskými samotáři Raději zešílet v divočině jsem byla naprosto uchvácená. Bez zaváhání jsem tedy vložila do přehrávače novinkový titul Aleše Palána s uhrančivým názvem Nevidím ani tmu. Na knihu jsem měla políčeno už od prvních zmínek o vydání. Zajásala jsem tedy, když vydavatelství Tympanum oznámilo, že je k dispozici také jako mluvené slovo.
Margaret Atwoodová je po čertech chytrá ženská. Studovaná a obdařená představivostí, která jí umožňuje vypustit a zkrotit démony pevně přisáté na rubu zdánlivě civilizovaných lidských povah. A protože tahle kanadská spisovatelka neztrácí ani v osmdesáti vitalitu a jasnozřivost, vydala po pětatřiceti letech volné pokračování svého slavného románu Příběh služebnice.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Čekání na spoušť
Na dovolené u moře, v autě uprostřed kolony nebo třeba na půdě pohřebního ústavu se odehrává děj románu Čekání na spoušť, rafinovaně spletený z osmi příběhů, mezi nimiž se klene několik desítek let. Osm mužů a žen spojuje tu řidší, tu hustší předivo vztahů, o kterých oni sami často nemají ani ponětí. Patří k sobě, jsou svým způsobem rodina, přesto se míjejí. Jejich slova a činy ovšem mnohdy zásadně ovlivňují životy těch druhých. Každý vypráví svůj příběh z vlastní perspektivy, všichni se snaží dodat svému životu smysl, někteří si však při tom lžou do kapsy anebo jim leccos uniká. Konečný verdikt nad jednotlivými výpověďmi i jejich celkový výklad je tak v našich rukou, přičemž jisté je pouze jedno – že nudit se při poslechu tohoto mnohohlasého vyprávění věru nebudeme…
Přejít nahoru