Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Správná pětka na ostrově pokladů
Správná pětka na ostrově pokladů

Přestože jsou světoznámé knihy Enid Blytonové na tuzemském trhu dostupné v hojné míře, výčet jejich zvukových zpracování není příliš obsáhlý. V Knihovně a tiskárně pro nevidomé se ukrývají nikdy nevydaná Podařená dvojčata s Hedou Čechovou. Český rozhlas natočil v 90. letech dramatizaci druhého dílu Správné pětky, ta však byla odvysílána naposledy před dvanácti lety, a tak ji současné děti patrně vůbec neznají. Nyní však autorku pro posluchače oživuje vydavatelství OneHotBook, které se rozhodlo natočit úvodní část Správné pětky v podobě jednohlasé četby, v režii Jitky Škápíkové a v podání Michaely Maurerové.

Pro Maurerovou je Správná pětka na ostrově pokladů audioknižní premiérou, což ovšem ani v nejmenším neznamená, že by její výkon před mikrofonem vykazoval začátečnické chyby. Velmi dobrá je například její práce s interpunkcí – věty váže správně, bez odmlk. Vypráví tak, aby posluchač mohl zapojit vlastní představivost. Z hlediska celku volí rozvážnější temporytmus a dynamicky pracuje s hlasem. Klidným tónem popisuje prostředí, v dramatických situacích mluví tiše a vypjatě, při předvádění ozvěny hlas postupně zeslabuje.
 

Jednotlivé postavy se Maurerová snaží od sebe příliš charakteristicky neodlišovat a nevytvářet pro každou z nich zvláštní modulaci. Uvědomuje si správně, že má za úkol předat posluchačům dětskou detektivku a ne humoristickou či tragikomickou beletrii. Pouze její pes Tim se ozývá hlubokým „haf“, a nejmladší holčičku Annu Maurerová hlasově situuje do vyšší polohy. Ostatní aktéři jsou spíše naznačeni, dialogy proto stojí na práci s tempem vyprávění, intenzitě hlasu a u dospělých na autoritativních důrazech. Výtku směřuji pouze k ponechání občasných zaváhání – v nahrávce je na několika místech četby slyšitelná s dějem nesouvisející hereččina odmlka a hned po ní nervózně přednesená věta, jako by interpretka rychle přemýšlela, jak danou část textu podat.

Správnou pětku na ostrově pokladů rámuje ryze prázdninová muzika. Měsíce volna, do nichž je příběh zasazen, evokují tóny připomínající kytaru i foukací harmoniku. Hudební přechody uvnitř i na konci kapitol jsou zpočátku bezstarostně veselé, jakmile však děj nabývá na vážnosti, i ony zpomalí a zaznívají rozechvěle a znepokojivě.

banner 1200x150

Doufám, že si Dicka, Juliána, Annu, George a psa Tima noví mladí posluchači oblíbí a že vydavatelství OneHotBook bude v této sérii pokračovat. Ostatně natočit dvacet následujících dílů přece jen není tak mnoho 🙂

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Helenka Součková, hrdinka románů Ireny Douskové Hrdý Budžes a Oněgin byl Rusák, dospěla, je herečkou v pražském divadle, hraje v populárních seriálech, má dvě děti, několik věrných kamarádů, vzpomínky na otce pohřbeného v Izraeli a neztratila smysl pro humor. Což je zvláště obtížné v situacích, do kterých se nečekaně dostane. Nejdříve ji opustí manžel Jindřich…
V této knížce nebylo ublíženo žádné kočce! Zřejmě proto, že v ní ani jedna nevystupuje... Co uděláte, když se ve vašem oblíbeném koupacím rybníku zničehonic objeví maringotka tažená slonem a ne ledajakým? Přesně to se stane čtveřici kamarádů, která u rybníka Polívka tráví svoje letní dny. Bláznivá knížka, v níž je možné úplně všechno, vás…
Poslední rok byl pro Edwina jako zlý sen. Potom, co za podivných okolností zmizel ve skalách jeho otec a málem přišel o maminku, začínají i na Edwina dorážet temné síly. Brzo si uvědomí, že se jim musí postavit čelem a bojovat, stejně jako hrdinové jeho milovaných fantasy knížek. Spolu s kamarády se rozhodne ochránit tajemství,…
Veselé příhody o tom, jak se začala holčička Berta, nejmenší ve školce, přátelit s Ufíkem, nejmenším ve vesmíru. Že Ufo neexistuje? Ale ano, a dokonce je s ním velká legrace!

Recenze ze stejného žánru

Nakladatelství Témbr vydalo další audioknihu známého mistra etikety Ladislava Špačka. Tentokrát se však nejedná o lekci správného chování pro dospělé, nýbrž o volné pokračování příběhů pro děti s názvem Dědečku, vyprávěj o Česku, jež vás během poslechu přenese na pozoruhodná místa, která se navždy zapsala do naší historie.
Keawe stojí na rozcestí. Touží po mnoha věcech, které jsou mu téměř na dosah ruky, cenou za jejich získání je ale hrozba posmrtného zatracení. Rozhodne se pro bohatství a lásku vsadit v nebezpečné hře svůj vlastní život?
Lišce Bystroušce z lesů za Brnem se díky hudbě Leoše Janáčka podařilo doslova oběhnout celý svět. Jak důvěrně ale známe původní literární předlohu Rudolfa Těsnohlídka a jak moc se od slavné opery liší? K zjištění nám může pomoci třeba audiokniha, kterou na přelomu roku vydalo Tympanum.
Není pochyb o tom, že kniha Lymana Franka Bauma Čaroděj ze země Oz z roku 1900 je jednou z největších amerických klasik. A zdaleka přitom nemusíme zůstat jen u literatury – stačí se porozhlédnout po filmových adaptacích a více či méně souvisejících příbězích. Zároveň je však nutno jedním dechem dodat, že u nás tato látka…

Dále od recenzenta

S rostoucím zájmem o audioknihy se jejich produkcí zabývá stále více vydavatelů. Někteří mohou své tituly točit v profesionálních studiích pod dohledem zkušených režisérů, jiní takové štěstí nemají. Obecně prospěšná společnost NuArt se zabývá multimédii jako takovými. V minulosti se podílela na přípravě několika výstav, na svém kontě má celou řadu hudebních CD, několik filmů,…
Nahrávky neuvěřitelných dobrodružství Macha, Šebestové, psa Jonatána a kouzelného sluchátka v neopakovatelné interpretaci Petra Nárožného patří zcela po právu do zlatého audioknižního fondu. Největší zásluhu na tom pochopitelně má Supraphon, který od roku 1985 natočil celkem šest samostatných titulů. Sedmým je pak mezi posluchači téměř neznámá malá SP deska z produkce slovenského vydavatelství Opus, na…
Jaké napínavé dobrodružství může zažít Petr v domečku pro panenky, kdo se skrývá pod Bertilovou postelí, proč si princezna musela hrát jenom s dospělými, co může vyrůst z kouzelného semínka, komu udělá radost bílý kapesníček, kde je nejkrásnější údolí na světě? A víte, že i s bolavou nohou se v Zemi soumraku dá běhat, že…
Zdeněk Svěrák s Jaroslavem Uhlířem si netroufali na regulerní muzikál pro děti. Pro Novou scénu Národního divadla tak společně vytvořili čtyři dětské mini operky – Budulínek, Červená Karkulka, O dvanácti měsíčkách a O Šípkové Růžence, přičemž přáním skladatelské dvojce bylo, aby si děti jejich písničky oblíbily a aby je třeba s pomocí učitelů nastudovaly pro…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Správná pětka na ostrově pokladů
Sourozenci Anna, Dick a Julián výjimečně netráví prázdniny s rodiči – jedou do Kirrinské zátoky za příbuznými, s nimiž se nikdy předtím neviděli. Teta je milá, strýček nerudný a sestřenka Georgina je sice trochu svérázná (slyší pouze na zkrácenou verzi svého jména "George"), ale zato má psa Tima, vlastní ostrov a poblíž něj i ztroskotaný vrak. Když moře jednoho dne potopenou loď při bouřce vyvrhne na skály, děti zjistí, že se na ostrově možná skrývá poklad. Tajemství zná ale i někdo jiný, kdo by je rád o ostrov i poklad připravil.
Přejít nahoru