Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Těžké téma s přesahem – to je Srab!

Srab
Srab

Přemysl Krejčík je všestranným autorem, který ve své publikační činnosti nabízí odbornou literaturu, poezii, fantastiku, ale i sociologické romány. Už v publikaci Malej NY (2019, HOST) se věnoval dobře známému prostředí hiphopových kapel a klubů, k čemuž mu velmi pomohla i vlastní zkušenost. Nyní se vrací do obdobných kulis s novými postavami v románu Srab, který vyšel už v roce 2022, taktéž v nakladatelství HOST.

Díky vydavatelství Čti mi! se kniha mohla představit i ve své audioverzi a právě tu jsme podrobili zkoušce.

Srab pojednává o partě chlapců, kteří si chtějí hrát na drsné rapery, jaké známe z amerických filmů. Vlivem okolností se stane, že ten nejtalentovanější ze skupiny podlehne a stane se tím, čím opravdu nikdy být nechtěl. Vrahem. Toto není spoiler, protože se to o hlavní postavě s přezdívkou Ripper dozvídáme ihned v první kapitole. Zjišťujeme, že zpěvák horrorcorové kapely střílí palnou zbraní přímo z pódia. Důvod? Protože už nechce být srab. Chce se pomstít…

A to máme celou knihu teprve před sebou. Autor nám klade otázky a předhazuje paletu řešení, které ovšem mohou být i pouhou falešnou vějičkou. Koho tedy Ripper zabil? Jaké měl motivace? Čtenář začne pomalu s utíkajícími minutami na časomíře zjišťovat, že získané indicie začínají zapadat. Také chápe, že Přemysl Krejčík stvořil něco víc, než jen silný příběh. Stvořil přesah.

Knihy s přesahem jsou sladkobolné. Vytahují témata, na něž je třeba odpovídat, ale odpovědi nebývají příjemné. Srab nám ukazuje několik bodů, se kterými se čtenář či posluchač mohl v životě sám setkat. Najdeme zde motiv tyrana, který to Ripperovi umí vždy dát řádně vyžrat. A nikdo nezasáhne, ačkoli to všichni vidí. Protože je to přeci legrace, víš jak, ne?

banner 1200x150

Ta netečnost a sklon k přehlížení ve Srabovi graduje a tím, že máme dokonalý vhled do hlavní postavy, nás neúnavně upozorňuje, že se schyluje k velkému průseru. Autor též velmi barvitě ukázal na problém panických atak. Sebeklam a nehledání odborné pomoci opět jen umocní transformaci, která hlavního hrdinu čeká. Čtenář pak už správně tuší, že většina vedlejších postav mohla udělat tak málo, aby zamezila spirále tragédií, ale víš jak… To je v pohodě, mě se to netýká… A pak stačí jen podnět a bomba může vybuchnout.
 
Pokud jde o audioknižní zpracování, tam lze konstatovat, že si vše neuvěřitelně skvěle sedlo.  Hlasem Ripperova příběhu je Vojtěch Hamerský (Třetí ucho, Poloviční král), který je ve Čti mi! už velmi známou personou a ušel veliký kus cesty ve své narátorské činnosti. Umí skvěle pracovat s emocemi a posluchače si omotá kolem prstu.
 

 
Další věcí, kterou lze vypíchnout, je práce s hudbou. Kromě originálních hudebních motivů má audiokniha nazpívané i celé tři songy, které Ripperova kapela v knize odehrává na koncertech. Pro potřeby audioknihy se o písně postarala zkušená banda hudebníků. Pod zpěv písně Jsme prasečí lidi se podepsal Kamil Princ. Psychická tyranie a Vyčistíme svět nazpívala kapela Soundflip (DJ Zany, Miroslav Kmínek) i se samotným autorem Přemyslem Krejčíkem.
 
Kapitoly jsou tedy oddělené jednotlivými ukázkami ze samotných songů, které dokonale navozují atmosféru světa, v němž se zrovna nacházíte. Čti mi! nabízí velmi propracovanou audioknihu v nezkrácené podobě v celkové stopáži 10 hodin a 25 minut.
 
Nemůžu ji ale doporučit puritánům, kteří se zardí při peprnější výrazu nebo při popisu drsnějších sexuálních praktik, které si v rámci vykreslení prostředí, ale i jednotlivých charakterů autor nemohl logicky odpustit. Pokud naopak vyhledáváte těžká témata, rádi o příběhu po přečtení přemýšlíte, tak je kniha i audiokniha Srab jasná volba.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Na předměstí Brisbane vyrůstá v 80. letech mezi drogovými dealery Eli Bell ‒ obyčejný kluk, na jehož životě ale nic obyčejného není. Chůvu mu dělá proslulý vězeňský útěkář Slim Halliday, který byl odsouzen na doživotí; jeho starší bratr August nemluví, jen píše vzkazy prstem do vzduchu; tátu skoro nezná, ale na svého otčíma Lylea nedá…
Mládí je někdy k nepřežití… Dětská hrdinka nového románu Aleny Mornštajnové se zdá být všem na obtíž. Otec se vypařil během povodní, matka raději tráví čas se svými amanty a dědeček s babičkou, kterým zůstala viset na krku, pro ni nemají jediné vlídné slovo. Mlčenlivá cácora, jak jí nedůtklivá babička přezdívá, tak vede hodně osamělou…
Richardovi se na univerzitě podaří zařadit mezi elitní kroužek pěti studentů klasické řečtiny a užívá si idylu intelektuálního přátelství v uzavřené skupince. Následný rozklad sounáležitosti mu tedy připadá o to palčivější a pouští se do pátrání, co jej mohlo zapříčinit. Kdy se vlastně opojení životem a věděním proměnilo v natolik destruktivní síly, aby přimělo v…

Recenze ze stejného žánru

Viktorie Hanišová patří na současné tuzemské scéně mezi nejoblíbenější spisovatelská jména. Neděle odpoledne je přitom teprve druhým audioknižním zpracováním jejího díla, vynecháme-li účast v povídkových antologiích. Román vydal v loňském roce OneHotBook, v režii Martiny Frejové Krátké ji načetlo trio Filip Kaňkovský, Dita Kaplanová a Jan Vlasák.
U nejstaršího českého audioknižního vydavatelství jsme si už na uváženou dramaturgii a skvělý výběr interpretů zvykli. Hned z počátku čtvrté dekády své existence ovšem AudioStory připravilo lahůdku nejen pro posluchače. Vydání audioknihy Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe má totiž velmi zajímavý příběh.
Spisovatelka Petra Soukupová patří ke stálicím české beletrie. Svou tvorbou opakovaně potvrzuje suverenitu vedení příběhu, ať už jej vypráví dětem, nebo dospělým. Vydavatelství OneHotBook převedlo její dílo do audio podoby už pošesté. A i v případě vícehlasých Věcí, na které nastal čas se režie chopila Jitka Škápíková.
„Podívej se, co dovede s chlapem udělat minuta vášně,“ říká jedna z postav románu anglické romanopiskyně a jedné z nejpopulárnějších autorek anglické literární moderny Daphne du Maurier Má sestřenka Rachel. Ten poprvé vyšel v roce 1951 a přestože nepatří mezi spisovatelčiny nejznámější knihy, rozhodně se řadí k těm nejlepším.

Dále od recenzenta

Už před více jak třiceti lety nám Josef Pecinovský na stránkách Rodokapsu otevřel přízračné dveře do dystopického světa Plástve. Místo, v němž se lidské bytí po válce smrsklo na život podobný tomu ve včelím úlu. Ovšem, svůj lore autor, držící cenu Karla Čapka, rozšířil hned o další čtyři knihy.
Stověžatá Praha zažije apokalypsu. Ta chvíle se blíží s každým úderem srdce a my víme, že naše metropole v ní bude hrát nejdůležitější roli. Zapomeňte na rok 2012.
Autor Mort Castle je držitelem několika významných literární cen, mimo jiné i Bram Stoker Award, což donutí zpozornět každého správného fanouška hororů. My se dnes podíváme na zoubek audioknize z pera tohoto veterána americké hororové školy. Vydavatelství Čti mi! totiž převedlo do audio podoby jeho Cizince, a to v podání Víta Dvorského.
Anglický spisovatel fantasy literatury David Gemmell se stal legendou již díky své první knize. Čtenáři si oblíbili postavy, kterými jsou například „Vládce sekery“ Druss Veliký nebo Regnak, jehož si po přečtení posluchač zapamatuje spíše jako berserkra Reka. Dílo pojednává o morálním dilematu boje v prohraných bitvách.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Studoval literaturu, doktorát získal v oboru historie. Napsal několik knih (poezii, prózu, odbornou monografii), za román Malej NY (Host, 2019) byl nominován na Cenu Jiřího Ortena. 
Srab
Román o šikaně a neschopnosti postavit se tyranům Všechno to byla jen hra a přiznaná póza: zhudebňování hororové tematiky, stylizování se do rolí násilníků a vrahů, nošení děsivých masek na pódiu. Dokud Ripper nevzal do ruky skutečnou zbraň a nezměnil falešné pozérství v realitu. Pod povrchem to totiž už dávno vřelo. Kdo je Ripper? Mladý kluk, který má holku, budoucnost a dobře fungující kapelu. Jenže má taky despotického bratrance, sebevědomí, které se nedá podlézt, jak je nízké, psychické problémy a obrovský vztek na někoho, kdo kdysi ublížil jeho přítelkyni. Srab je román o psychické šikaně, o neschopnosti vzdorovat, o nechuti přijmout sám sebe. Na první pohled jde o příběh jedné drsné kapely a jejích zvláštních členů: kromě nevyrovnaného Rippera jsou tu věčně zkouřený a otravný Gram, cholerik Manson a pohodář Jidáš. Ve skutečnosti však próza vypráví o násilí v jeho různých podobách — od toho groteskně přemrštěného až po to únavně všední. 
Přejít nahoru