Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Dobrý masakr je prostě dobrý masakr

Datum: 

Autor recenze: 

Stará béčková legenda
Stará béčková legenda

V polovině 80. let obnovil péčí geniálního překladatele Jana Kantůrka a pozdějšího vydavatele Egona Čierného svou činnost Klub Julese Vernea jako platforma k setkávání přátel sci-fi a fantasy literatury. Ten začal v roce 1987 vyhlašovat cenu o nejlepší fantasy a málokdo tehdy tušil, jak velkého boomu se tento segment literatury dočká už za zrhuba patnáct let.

Když se tento boom (představovaný laureáty zmíněné ceny jako Miroslav Žamboch či Vilma Kadlečková nebo populárními bestselleristy typu Jiří Kulhánek nebo František Kotleta) dostavil, opět málokdo tušil, že potrvá řadu let, zahrne čím dál víc autorů a přinese čtenářům celou řadu kvalitních žánrových textů.

V té době čtyřiačtyřicetiletý Jiří Matyskiewicz píšící pod pseudonymem Shigor Birdman se na rozvoji žánru podílel už v roce 2005 nepříliš úspěšnou intergalaktickou střílečkou Mise, která musela selhat a pokračoval o čtyři roky později, kdy v nakladatelství Epocha vyšla výtečná postapokalyptická Kronika konce světa. Tento ostravský překladatel a herní vývojář se nyní po dlouhé odmlce vrací na scénu s prvním dílem zamýšlené série Stará béčková legenda, která se hned na podzim dočká pokračovaní v románu Brutální béčkový masakr. Ruku v ruce s potěšujícím rozvojem trhu s audioknihami se také bezprostředně po papírovém vydání dostává úvodní příběh společným úsilím Audiotéky a vydavatele Mystery Press i k našim uším.

Kdesi uprostřed vesmíru je město Norport, které má ambici stát se výspou civilizace, především proto, že zakazuje a důsledně potírá jakýkoli náznak magie a nadpřirozena. Uprostřed tohoto města žije i Brian „Bý“ Edger, někdejší člen elitní policejní jednotky, nyní chudý soukromý detektiv, nikoli člověk, nýbrž „dlak“, který má jedinou ambici: v klidu nasávat a pokud možno moc nevystřízlivět. Jednoho dne potká v baru krásku vonící medem, v které však rozpozná nebezpečné stvoření známé jako vosí královna. Jenže když je dívka, z níž se vyklube švagrová jednoho z vládců místního podsvětí, cestou z baru unesena, musí Bý velmi rychle napnout všechny síly k objasnění případu, protože se v něm stal hlavním podezřelým. Pokud by se čtenáři zdálo, že podobných příběhů už četl či slyšel pěknou hromádku, nebude daleko od pravdy – Stará béčková legenda totiž ze všeho nejdřív rezignovala na originalitu: Vždyť co může být originálního na příběhu, který je v podstatě celý poskládán z klišé?

Na tuto řečnickou otázku však existuje neoriginální odpověď: všechno a nic. Autor využil předem daného schématu, které zabydluje postavami, které jsou od hlavního hrdiny přes všemožné mafiány, policajty, sekretářky a novinářky až po trhlé a nebezpečné právníky rovněž schématické. Své postavy vystavuje různým situacím a nad touto mozaikou nechává vyklenout epický oblouk lineárního příběhu s tajemstvím. Birdman je zručný, konzistentní a v detailech a dílčích bodech naopak nesmírně nápaditý a jeho příběh má hlavu a patu. Působí jako literární zpracování akční počítačové hry a co lze doopravdy ocenit, je především autorova kontrola nad tempem vyprávění a logika, s jakou fantaskní svět prokletého města funguje.
 

banner 1200x150

Jistěže by nebylo namístě očekávat v žánrové ztřeštěnosti tohoto typu nějakou vysokou literaturu s přesahem, přesto zde možná postrádáme motivy, které zručný text mohou posunout i mimo žánr k jakési obecnější výpovědi, jak ji známe z Krve pro rusalku Kristýny Sněgoňové nebo především Kotletova Spadu a následujících dílech jeho Postapokalyptické tetralogie. Naopak velmi zajímavý je způsob, jakým v románu účinkuje magie jako nikoli kontrapunkt, nýbrž analogie k technologiím.

V režii Ondřeje Černého se příběhu ujal herec a moderátor Ondřej Novák. Jeho stopa zanechaná v nahrávacích studiích je úctyhodná a najdeme ji v širokém spektru audioknih sahajícím od motivačních titulů přes více než padesátihodinový Vznešený dům Jamese Clavella až po humoristické nebo sci-fi tituly. Novákův pečlivý přednes s odstíněnými polohami a dobrou výslovností (která stále ještě není standardem!) zní díky zvukařům čistě a je doplněn hudbou sympaticky odkazující k doprovodu detektivek s fantasy prvky jako jsou Akta X. Zkrátka pokud se nesporný interpretační talent navíc zocelený značnou dávkou zkušenosti potká s poctivou režií a prací studiových profesionálů, celkem „snadno“ vznikne mimořádná nahrávka.

A Stará béčková legenda je tento případ.

 

V původní verzi textu byly uvedeny nepřesné informace o interpretovi nahrávky. Za chybu se omlouváme.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

V království Lancre nastává den letního slunovratu, blíží se horká svatojánská noc plná shakespearovských čar a kouzel. V hospodářských porostech se objevují kola – a výjimkou není ani květináček s hořčicí a řeřichou, které Stařence Oggové vypěstoval čtyřletý Žuchlík. Ona i Bábi Zlopočasná vědí, co to znamená… A Magráta Česneková se má ráno vdávat! Všechno…
Richard Mayhew je docela obyčejný mladý Londýňan, který jednoho dne při cestě na důležitou večeři se svou snoubenkou pomůže otrhané zraněné dívce. V tom okamžiku se však jeho život obrátí vzhůru nohama. Labyrint Podlondýna, drsného světa pod slupkou všedního velkoměsta, Richarda vtáhne jediným kmitnutím krysího ocásku a on brzy zjišťuje, že cesta zpět nebude vůbec…
Pod našima nohama se nachází spousta věcí: třeba vodovody, plynovody, optické kabely, metro… Teda to zrovna v Brně ne, ale zato tam můžete narazit na magická Zřídla – skryté zásobníky mocné energie. Jejich Strážcem se může stát každý, kdo má dar a dokáže se na Zřídla napojit, ať už je to holka z knihovny, divný…

Recenze ze stejného žánru

Když zazní slovo Nasterea, fanoušci fantastiky se pravděpodobně rozdělí na dva tábory: pro jeden je to jen „to pokračování Naslouchače“, pro jiné knižní počin roku, na který dlouho a netrpělivě čekali. Čtenáři knih téměř čtyři roky, posluchači audioknih sice o něco méně, přesto se neustálé odsouvání vydání zdálo téměř nekonečné. A teď je konečně třetí…
Černá magie, napětí, moc nad druhými i láska - všechny tyto prvky lze nalézt v knize Otfrieda Preußlera Krabat, která spatřila světlo světa poprvé v roce 1971 v Německu. Česky vyšla pod názvem Čarodějův učeň sice až o čtvrtstoletí později, přesto však nebyl ani u nás, díky animovanému filmu Karla Zemana, její námět zcela neznámý.…
Neil Gaiman se vyznačuje vším, co k úspěšnému spisovateli dnešních dnů patří. Je provázaný s komiksem, filmem i seriály dosahujícími vysoké sledovanosti, píše písňové texty, je aktivní na sociálních sítích, fotogenický a angažovaný. Škoda že se jeho knihy neobjevují v seznamech povinné literatury, možná by žáci a studenti s větší chutí četli.
Také jste si mysleli, že jednorožci jsou bájní tvorové s jedním dlouhým rohem uprostřed čela, kteří bývají považováni za symbol síly, dobra nebo čistoty? Spisovatelka A. F. Steadmanová vás ve své debutové knize Skandar a zloděj jednorožců z tohoto omylu velmi rychle vyvede!

Dále od recenzenta

Mladá autorka Kristýna Sněgoňová, která zaměřila svou pozornost především na městskou fantasy, začala naplno psát teprve před několika lety, přesto v daném žánru posbírala cen, až člověk žasne. Do širšího povědomí se dostala především delší povídkou Na vlastní kůži, která patří k tomu nejlepšímu, co nabízí Františkem Kotletou editovaná antologie Ve stínu říše z roku…
Americký prozaik a častý host českého Festivalu spisovatelů Michael Cunningham se proslavil především románem Hodiny, za který dostal Pulitzerovu cenu a který byl úspěšně zfilmován, ale byla by velká chyba nevěnovat pozornost i jeho ostatní tvorbě.
Americký spisovatel polského původu Jerzy Kosińsky nazval svůj první anglicky psaný román podle barbarského zvyku, jehož svědkem býval v dětství: vesničané odchytili z hejna slabě vypadajícího ptáka, kterému pestře pomalovali křídla a vypustili ho zpět. Hejno pak reagovalo na zdánlivě podivného tvora jako na neznámé nebezpečí a „nabarvené ptáče“ velmi rychle zabilo. V Kosińského knize,…
Knihy slovenského detektivkáře Dominika Dána patří stabilně k tomu nejpopulárnějšímu čtení i poslouchání jak v jeho domovině, tak u nás. Dnes má na kontě přes 30 románů, kolem dvou milionů prodaných exemplářů a i v českém prostředí patří k bestsellerovým autorům: zadáte-li například autorovo jméno do vyhledavače našeho serveru, prvních několik desítek výsledků budou odkazy…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Stará béčková legenda
Obtloustlý policajt, démoni, svatoušci a intriky starších bohů v ultimátní akční řežbě... Norport je město, ve kterém je vše magické a nadpřirozené přísně zakázáno, ale taky je to město, kam se s oblibou stěhují příšery na odpočinek. Proto se může snadno stát, že se v baru dvě potkají: jedna krásná a vonící po medu, druhá stará, páchnoucí pivem a cigaretami. Může to dopadnout všelijak. V lepším případě brutálním masakrem. V horším tím, že druhý den do kanceláře zkrachovalého detektiva Briana „Bý“ Edgera vtrhne policie a pokusí se ho zatknout za únos švagrové nejmocnějšího démona zdejšího podsvětí. Bý by byl spokojený, kdyby mohl dál chlastat a události posledních dní ignorovat. Ani on ale nedokáže zůstat stranou, protože se na něj začnou sypat bývalí kolegové, démoni, svatoušci i staří bohové. A když neochotně vystřízliví a začne se rozkoukávat, nelibě nese, co se s Norportem za dobu jeho dovolené na dně lahve stalo. Nastal čas všem připomenout, která příšera sedí na vrcholu nadpřirozeného potravního řetězce…
Přejít nahoru