Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Když je štěstí unavené

Šťastná kniha
Šťastná kniha

Barbora Šťastná nevede jen časopis Moje psychologie, ale známá je především díky svému Šťastnému blogu. Právě ten se stal stavebním kamenem její Šťastné knihy. Knihy, která svou anotací vzbuzuje očekávání změny života, ale namísto ní nás ještě pevněji usadí do křesla pasivity.

Sem tam jsem na Šťastný blog narazil, vlastně jsem tehdy měl i štěstí – ty příspěvky, které se mi před oči dostaly, skutečně nasákly jistou příjemnou dávkou hřejivosti. O to větší zklamání na mne čekalo při poslechu Šťastné knihy. Možná kvůli potřebě si vpustit do uší opravdu něco hezkého a něco, co může člověku ukázat, že radosti se schovávají za dveřmi, stačí jim jen trošku jít naproti, jsem sesbírané texty nahrál do své knihovny. Večer ulehl a těšil se. A začal poslouchat.

Nejprve následoval šok. Netuším, koho napadlo oslovit Marii Ludvíkovou, ale tato šedesátiletá rodačka z Hlinska je nejen o dobrých dvacet let starší než autorka textů, ale bohužel proti náladě knihy (tedy zejména jejímu přebalu a způsobu, jakým komunikuje s potenciálními čtenáři) jde i její způsob četby. Ludvíková vypráví jednotlivé zážitky z osobního života Barbory Šťastné, bez ohledu na to, zda jsou zrovna více či méně humorné či jiskřivé, jako unavená žena, která pozbyla radosti. A jako by ji snad i obtěžovalo, že ty historky má někomu sdělit. Vyznění knihy je pak naprosto protichůdné.
 

A když k tomu připočtu fakt, že i po obsahové stránce se Šťastné moc nedaří působit pozitivně a konstruktivně, doléhá na mě Šťastná kniha s až znepokojivě frustrujícím dojmem. A nezachrání to ani docela vydařené (a pozitivně laděné) hudební předěly.

Šťastná kniha je ve své zvukové variantě příkladnou demonstrací, jak moc záleží na volbě interpreta, a to nejen s ohledem na schopnost dobře číst (ve smyslu práce s artikulací či řečovými gesty), ale i na charakter jeho hlasu. Emoce, které z četby jdou by neměly být ani trochu v rozporu s emocemi, s jakými pracuje text.

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Byl to jeden z nejskandálnějších románů první poloviny 20. století. Poprvé vyšel na konci dvacátých let ve Florencii a v Paříži, ovšem v autorově rodné Británii bylo jeho vydávání zakázáno až do 60. let. Takže si jej angličtí kulturní turisté přiváželi z výletů na kontinent tajně jako pikantní suvenýr, což možná ještě přiživovalo jeho „špatnou…
Znáte Zvonokosy, tu malou vesničku v jihofrancouzském Beaujolais? Víno se tam - navzdory skvělé oblasti - nerodí valné, zato však mají pokrokového starostu. Ten chce zároveň pozvednout úroveň mravnosti a hygieny Zvonokos i rozčílit místní opozici. Netuší však, že tato malá stavbička zapříčiní rozkol mezi zvonokoskými obyvateli i vpád francouzského vojska..
Když bylo Spejblovi a Hurvínkovi samotným smutno, objevila se obvykle vzorná, občas hubatá a vždycky dobrá kamarádka Mánička! Ač u žen a dívek se to galantně nemá prozrazovat, tady snad můžeme: právě slaví 88. narozeniny.

Recenze ze stejného žánru

David Lauda nepatří na české literární scéně ke známým jménům, jeho debutová próza pro dospělé čtenáře (vedle toho má na kontě ještě jednu pro děti) se však letos dočkala audioknižního zpracování z dílny Čti mi! Jednorožec láká na příběh starce, který prchá, aby nalezl ztracené štěstí, přičemž mimo jiné potká netušeného společníka – stopadesátiletého, velmi…
Bohatí Američané Otisovi se rozhodli koupit od lorda Cantervilla starobylý anglický zámek. Má to však háček: už po staletí se v něm po nocích prohání duch sira Simona. Ten zde před lety zavraždil svou choť, kvůli čemuž nemá ani po smrti klid. Noví majitelé jsou ale zcela moderní lidé a nevěří na pověry. Jak dopadne jejich…
Když téměř před sedmi lety spatřil světlo světa humoristický román Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, řada čtenářů a posluchačů audioknih si bodrého Alana Karlssona, který se „prošvejkoval“ životem, rázem oblíbila. A stejně tak i jeho duchovního otce, švédského spisovatele Jonase Jonassona. Nyní se mohou těšit ze znovusetkání s oběma. Vlastně se třemi,…
Poslední aristokratka je zpět a po dramatických událostech předchozí knihy, které vyvrcholily nalezením vzácného obrazu a žádostí o ruku, nyní Marie Kostková z Kostky, toho jména třetí, stojí před nelehkou volbou: má přijmout pozvání na nizozemský královský dvůr? A co hůř – koho z té sebranky, která tvoří osazenstvo zámku Kostka, vzít s sebou (ergo…

Dále od recenzenta

John le Carré se stal synonymem pro špionážní žánr. Po odchodu ze služeb započal zkraje 60. let 20. století svou druhou, tentokrát spisovatelskou kariéru. A už se svým druhým románem, který nyní díky OneHotBoook vychází v audioknižním zpracování, se zapsal do dějin moderní literatury.
Přes pětaosmdesát let dělí vydání české zvukové podoby Konce civilizace od samotného zrodu její předlohy. Zdánlivé stáří ovšem dodává textu na přesvědčivosti. Aldous Huxley totiž ve třicátých letech minulého století dokázal pracovat s takovou vizí budoucnosti, až dnešního člověka mrazí, jak těsně se následující dekády i aktuální vývoj s jeho tezemi potkávaly a potkávají.
Fanoušci sci-fi její jméno s největší pravděpodobností opakovaně potkávají při oční procházce po domácní knihovničce. Sérii Vilmy Kadlečkové, Mycelium, by si ale nemuseli/neměli nechat ujít ani ti, co s daným žánrem zrovna nekamarádí. Nyní se nabízí ideální příležitost - první díl, Jantarové oči, totiž vycházejí ve zvukové podobě. A ne ledajaké.
Edukační projekt českého rozhlasu a vydavatelství Radioservis čítá už šestnáct disků. Nebojte se klasiky se soustředí na nejvýznamnější české a světové skladatele, stejně tak pak na výběr osmi stěžejních operních děl.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Šťastná kniha
Taky vás někdy napadlo, že byste chtěli změnit svůj život, protože se necítíte šťastní? Ale jak to udělat? Odjet meditovat do Indie? Chovat bio ovce na Šumavě? Zachraňovat děti v Africe? Pracovat v baru na středomořské pláži? Taky mě to napadlo, ale, upřímně řečeno... nechtělo se mi. Místo toho jsem vyzkoušela různé způsoby, jak být šťastnější, a přitom si nechat svůj život takový, jaký je: s manželem a dvěma dětmi, s bytem na hypotéku a normální pracovní dobou.
Přejít nahoru