Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Třináct bobříků ve stínu hákového kříže

Strach nad Bobří řekou
Strach nad Bobří řekou

Hoši od Bobří řeky se těšili na letní tábor v prosluněné Sluneční zátoce, místo toho ale přišla pohroma. Do Československa vtrhl Nepřítel a obsadil ho. Zemí se šíří strach, činnost mládežnických spolků je zakázána. Těm, kdo by nařízení porušili, hrozí smrt. Ulice Staré čtvrti navíc děsí kromě nepřátelských jednotek i kolaboranti z řad místních obyvatel. Podaří se Hochům od Bobří řeky udržet v této tíživé době své sdružení pohromadě?

Jaroslav Foglar napsal počátkem třicátých let několik klukovských příběhů, které se mu však zpočátku jen obtížně dařilo dostávat do tisku. Jeho prvotina Hoši od Bobří řeky tak byla uváděna nejprve časopisecky na pokračování, upravené a rozšířené knižní vydání přišlo na řadu až v roce 1937. Román má vcelku přímočarý, nekomplikovaný děj, Foglar pojal toto dílo více než ostatní své knihy jako propagaci skautingu a návod, jak by podle jeho představ měla probíhat výchova mládeže. O téměř půlstoletí později se k postavě Rikitana a jeho dvanácti svěřenců vrátil, Strach nad Bobří řekou ale má úplně jinou atmosféru a poselství, než původní titul.
 
Na rozdíl od většiny svých příběhů se Jaroslav Foglar rozhodl příběh zasadit do konkrétní doby, konkrétně do Protektorátu. Třebaže pro nacisty používá výraz Nepřítel, skutečné události víceméně věrně kopírují realitu počátků druhé světové války. Nechybí popis perzekucí po atentátu na Heydricha (v knize ovšem nejmenovaného), knižní kolaborantská organizace Prapor zase měla svůj předobraz v hnutí Vlajka. Jakkoliv by se mohlo zdát, že samotní Hoši od Bobří řeky jsou smyšlení, není tomu tak. Foglar v nich zidealizoval svůj skautský oddíl Pražská Dvojka, ostatně dokonalý vedoucí hochů Rikitan je víceméně autorovým alter egem. Pro Strach nad Bobří řekou si proto vypůjčil i některé skutečné události z činnosti vlastního oddílu ze čtyřicátých let, jako přesun klubovny do starobylé věže. Dokonce ani její zapečetění gestapem a následnou tajnou výpravu pro v ní uložené a zabavené věci si nevyfabuloval, pouze literárně poupravil.
 

 
Strach nad Bobří řekou se ale mezi autorovými příznivci nesetkal s takovým nadšením, jako první dobrodružství. Snad byla na vině tísnivá atmosféra, přesazení značné části děje do kulis města, či některé otazníky, na které skalním fanouškům chybějí odpovědi (totožnost záškodníka, otevřený konec). Také nová třináctka bobříků, které hoši loví, je už poněkud uměle nastavovaná. Příběhu výrazný časový rozestup od napsání prvního románu skutečně asi do jisté míry uškodil, co naplat, autorovi v době jeho dokončení táhlo už na osmdesátku. Některým dnešním mladším čtenářům může ale naopak díky napětí a dramatičnosti, které v prvním díle takřka chybějí, připadat dvojka o něco čtivější a výtky zkušenějších dospělých možná i přehlédnou.
 
Zvukové podoby Strachu nad Bobří řekou se pro nakladatelství Albatros ujal režisér Jakub Tabery. Ten tak vystřídal Jiřího Tušla, který před šesti lety vedl při četbě Hochů od Bobří řeky herce Jana Medunu. Ani ten se na Strachu nad Bobří řekou nepodílel, namísto toho byla úloha interpreta svěřena Martinu Zahálkovi. Medunův mladistvý projev více korespondoval s postavami příběhu, na druhou stranu pro temnější druhý díl se Zahálkův hlubší vypravěčský projev hodí lépe. V některých odstínech připomíná zkrácenou rozhlasovou četbu v podání Alfreda Strejčka, která vznikla počátkem devadesátých let. Zahálka čte oproti ní o něco pomaleji, rozvážněji a soustředí se na postihnutí proměnlivých nálad příběhu i odlišení dětských postav od dospělých. Je jen škoda, že se na několika místech nepodařilo režii uhlídat interpretova přeřeknutí. Hudební doprovod je nečekaně živý a veselý, jako by svou hravostí chtěl spíše vyvažovat atmosféru románu a ne s ní korespondovat.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Příběh o nečistokrevném vlčákovi, který byl věnován Adolfu Hitlerovi, a jeho osudech na jevišti Druhé světové války, je podobenstvím o odlišnosti, fanatismu a lidské zaslepenosti. Blondi je součástí povídkového cyklu „Gutta Schreibt“, který vyjde v únoru 2014 knižně v nakladatelství Novela bohemica.
Sam Holloway se zdá být zcela normální šestadvacetiletý mladík se dvěma trochu podivínskými kamarády a jednotvárnou prací. Několikrát týdně však oblékne masku svého superhrdinského alter-ega a pod rouškou noci dopadá padouchy narušující noční klid, zachraňuje ztracená zvířata a pomáhá babičkám s nákupy. Ačkoliv se jedná o drobné skutky, Sam si aspoň na chvíli připadá šťastný…
Hrdinové nestárnoucí klukovské četby ožívají ve velkolepé dramatizaci s předními interprety, bohatými zvukovými efekty a westernovou hudbou Ladislava Štaidla.
Velký romantický příběh legendárního Robina Hooda, který je plný lásky, úkladů, hrdinských činů a rytířských soubojů ze středověké Anglie.
1 2 3 9

Recenze ze stejného žánru

Co má větší budoucnost – řiditelné vzducholodě nebo vznášedla těžší než vzduch?.. Tímto (v 19. století velmi aktuálním) tématem se zabývá celá kniha Julese Verna Robur Dobyvatel (česky vyšla také pod názvem Vzducholodí kolem světa), jejíž dramatizaci, která vznikla pod taktovkou zkušeného režiséra Dimitrije Dudíka, přináší Radioservis.
Je evidentní, že tvorba Julese Verna stále přitahuje mnoho čtenářů a posluchačů. Otázkou zůstává, jsou-li v dnešní době cílovou skupinou děti či dospělí, kteří se rádi vrací k nestárnoucím dobrodružstvím mistra fantazií. Ať tak či tak, jedním důkazem za všechny je režisér Dimitrij Dudík, který v letech 2011-2013 pro Český rozhlas napsal a zrežíroval hned…
V krutých dobách moru umřela na pastvině mezi obcemi Velrany a Lovern čísi kráva. Obyvatelé obou vesnic se ze strachu z nákazy začali přít o to, kdo z nich se má o zdechlinu postarat. U soudu Velraňáci odpřisáhli, že pozemek jejich není a bylo tedy rozhodnuto, že odklidí-li mršinu Loverňáci, bude jim přidělena i pastvina.…
Cesta do pravěku z roku 1955 patří k domácím filmovým klenotům s mezinárodním věhlasem. Snad každý z nás se někdy divácky připojil k dobrodružné výpravě čtyř kluků na jejich cestě za původem trilobitů a žasl nad důkladným rozpohybováním pravěkých tvorů, o nichž v době natáčení nebylo zdaleka tolik poznatků, jako dnes. Nyní si můžeme putování…
1 2 3 7

Dále od recenzenta

Trojice mladých lidí v historických kostýmech pořádá oslavu slunovratu. Z povzdáli je ale pozoruje mezi stromy ukrytý zabiják. Takto zostra začíná v pořadí již sedmý případ komisaře Wallandera O krok pozadu z pera Henninga Mankella. Jako by toho nebylo málo, jednoho z Wallanderových nejbližších kolegů naleznou v jeho bytě mrtvého. Přestože se kola vyšetřování roztáčejí…
Uri Orlev byl izraelský autor polského původu převážně literatury pro děti. Ve svých knihách se často zabýval tematikou šoa, v příběhu Je těžké být lvem ale na válku a pronásledování Židů nenarazíme. Svižné vyprávění je moderní variací na kafkovskou Proměnu, určenou mladším čtenářům, v níž však na rozdíl od předobrazu nechybí především humor, optimistické ladění a napínavé…
Policejní tým detektiva šéfinspektora Eriky Fosterové vyloví z hlubin zatopeného lomu nejen důkazy, usvědčující významného hráče na poli distribuce drog, ale nečekaně i pozůstatky dětského tělíčka. Mrtvolka malé holčičky sice ležela na dně pohřbená v temných hlubinách několik desetiletí, ale ani tato doba nebyla dost dlouhá na to, aby byla její vražda promlčena. Erika se tak pouští…
Je to zápletka, jakou by v případě, že by šlo o námět detektivky, většina vydavatelů označila za nepravděpodobnou a hodila by ji autorovi na hlavu. Jenže Ann Rule nenapsala kriminální fikci, ale portrét skutečného zločince z masa a kostí, kterého sama znala. Aniž by to tušila, vídala se tváří v tvář s nejbrutálnějším sériovým vrahem Ameriky, majícím na…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Strach nad Bobří řekou
Nastaly těžké časy – zemi Hochů od Bobří řeky obsadil Nepřítel, který šíří strach a zakazuje různé spolky. Rikitan ale navzdory všemu pokračuje v činnosti a svému oddílu představí nových třináct bobříků pro ušlechtilý život. I přes ústrky ze strany kolaborantské organizace Prapor a Přístavních povalečů se hoši opět rozhodnou uspořádat tábor ve Sluneční zátoce. Dokážou v sobě najít odvahu a svornost tváří v tvář největšímu nebezpečí, které je kdy potkalo? 
Přejít nahoru