Vyhledat
Straka v říši entropie
Straka v říši entropie

Fyziku jsem nikdy neměl v oblibě. Pamatuji si jen na usínání v lavici a na jakési vektorové čáry, které doprovázely pochyb mouchy. Z filozofie pak na názory, že pohyb vlastně neexistuje. A kdybych hledal nějaké vysvětlení alespoň jednoho z fyzikálních zákonů, rozvzpomenul bych se (se škodolibým úsměvem) na Newtona, kterak mu do nadýchané paruky přistává přezrálé jablko.

Přitom by fyzika mohla být napínavým výkladem světa kolem nás, zkrátka mi scházeli nadšení pedagogové a já, člověk humanitně založený, jsem v sobě dostatečnou potřebu poznávat sám od sebe neprobudil. Že lze existující fyzikální zákony vysvětlit, ani bychom se museli šprtat sled podivných stylistických vazeb, dokázala Markéta Baňková. Poprávu ji v roce 2011 Magnesia Litery ocenila jakoto Objev roku. Debutující autorka se rozhodla napomoci ostatním rodičům, kterým pokládají jejich děti zákeřné otázky typu "Proč může hroch plavat a neutopí se??". Příval těchto "proč" nelze podceňovat a odbít je nevraživým "Proto!". Buďto ztratíte u dětí respekt, nebo oni zvědavost a touhu světu rozumět (a současně pochybovat). A jestliže patříte do stejné kategorie neznafyziků jako já, šáhnete po Strace v říši entropie obdobně nadšeně.

Forma bajek je na výklad fyzikálních zákonů ideální. Zjistil jsem, že mnohem lépe vstřebávám pravidla o fungování vesmíru od slepice či pakoně než od študovaných profesorů. Ona si totiž slepice na nic moc nehraje a uvažuje selským rozumem. Navíc! Díky zvířátkům vidím, že zákony jsou všude kolem nás a dají se i využít, nejen učit jejich definice.

Útlá knížka obsahuje devět bajek, co příběh, to zákon. A pokud byste nechtěli dětem přímo bajky číst, můžete jim je pustit. Tympanum převedlo do zvukové podoby čtveřici, na nich se herecky vyřádily osobnosti jako Jiří Lábus, Ivan Trojan, Libuše Šafránková nebo Arnošt Goldflam. Zvláště pak bajka o králíkovi v Trojanově podání bude zaměstnávat nejen vaše mozkové závity, ale také bránici. Nadhled a vtip totiž jdou ruku v ruce s poučením (ne moralistním), proto si Straku dost možná přivlastníte vy sami a dětem pak jen – náležitě chytří – zodpovíte jejich otázky. To, že jste se vše dozvěděli díky hrochovi nebo ztracenému koťáku, už je věc vedlejší.
 

banner 1200x150

Audiokniha Straka v říši entropie plyne krásně, opravdu jako vyprávěnky na dobrou noc. (Mimochodem, chcete-li něco ukotvit v paměti, zopakování před usnutím vám zesílí naději, že si věc zapamatujete.) Hudba sice místy nápadně připomíná jiný Renčův počin, takté příjemně melodické a jednoduché motivy z Tracyho tygra, ale chcete-li, berte to jako intertextový odkaz. Co bych audiozpracování vytknul, tak fakt, že se na CD dostala jen půlka knihy. Moc rád bych se zaposlouchal i do dalších bajek.

P.S.: Utvrdil jsem se, že jsem gymnázium s jedničkami a dvojkami z fyziky prošel s podivně nakumulovaným štěstím, neboť (a díky) zvířátkům jsem leccos pochopil – a u povídky Tlusťochova přitažlivost mi výklad gravitace způsobil nejednu vrásku na šedé kůře. Budu si muset ta koťátka dát ještě jednou…

recenze vyšla na webu Knihožrout.cz

Datum: 

Autor recenze: 

Dále od recenzenta

Stoletý stařík vylezl oknem a zmizel. Tedy pouze na obálce knížky švédského spisovatele Jonase Jonassona. Ve skutečnosti byl chvíli všude - na plakátech v metru i výlohách knihkupectví, ve vyskládanách hromadách knih za výlohou i na trailerech na youtoube. A stále okupuje přední příčky žebříčků prodejnosti. Alan Karlsson, hlavní hrdina Jonassova superúspěšného románu, zkrátka není…
Knihy Václava Cílka zas a znovu dokazují, že lze promlouvat k široké veřejnosti dostatečně srozumitelně, aniž by bylo nutno rezignovat na fundovanost a v řadě případů i složitost úvah a kladení otázek. Cílkův pohled na krajinu kolem nás, stejně jako na tu naši, vnitřní, nyní s hlasem Miroslava Táborského vychází i coby audiokniha.
V těsném sledu za sebou se na trhu objevila dvojice audioknih, jejichž původní tištěné vydání pochází z poslední třetiny minulého století. Pojí je však ještě i něco jiného: jak S Bohem v Rusku, tak To nemyslíte vážně, pane Feynmane! se skládají ze vzpomínek samotných autorů.
Bývalá ministryně zahraničních věcí USA, Madeleine Albrightová, se již poněkolikáté vrátila k psaní. Pětici u nás doposud přeložených knižních titulů doplnilo loni nakladatelství Argo i o její dosud nejangažovanější práci, Fašismus – Varování, které se nyní díky Tympanu dočkalo zvukové verze.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Straka v říši entropie
Bajky pro dospělé i děti. Zvířata v nich luští záhady existence a fungování světa. Zjistíme například, proč se hroch udrží na vodní hladině i proč někteří samci nepohrdnou samičkou z igelitu, nebo jak i přes zákon setrvačnosti zatočit s jezevcem notorikem.
Přejít nahoru