Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Strhující cesta za pokladem

Audiokniha-Tajemstvi-jeskyne-pokladu
Audiokniha Tajemství jeskyně pokladů

Tetralogie kratších dobrodružných románů z menšího města Klárov, jejímž autorem je plodný a zručný spisovatel Petr Hugo Šlik a která vyšla knižně v rozmezí let 2015–2019, zajímavým způsobem navazuje na tradici českých chlapeckých příběhů reprezentovanou jmény jako Otakar Batlička či Jaroslav Foglar. A ani ve srovnání s těmito velkými jmény si Šlik vůbec nevede špatně.

Tajemství jeskyně pokladů, první příběh série, který momentálně vychází jako audiokniha, seznamuje čtenáře s dvanáctiletým klárovským rodákem Vojtou, jehož vášní a koníčkem je běh, a jeho přistěhovalým vrstevníkem Jindrou, který si zde teprve zvyká a ze všeho nejradši tráví volný čas v místní knihovně. Zde si také jednoho dne vypůjčí knížku, v které objeví zašifrovanou zprávu o jeskyni pokladů, do níž vede cesta zakreslená v mapě v deníku, který má být ukrytý v pilíři již dávno přejmenovaného mostu. Oba kamarádi se pustí do vpravdě detektivního pátrání, které je zavede mezi pamětníky klárovské historie, do knihovny, ale i do několika nebezpečných situací, kdy se například stanou obětí anonymních výhrůžek.

Na pozadí nadmíru zajímavého a svižného příběhu se zrcadlí i temnější motivy jakými jsou školní šikana (jejímž vedlejším produktem je však silné přátelství hlavních hrdinů) nebo složité vztahy v rozvrácených rodinách. Nakonec se k chlapcům přidá i dívka Tereza, dobře napsaná postava, která svou kurážnou povahou jistě dokáže zbořit nejeden genderový stereotyp. Vše má ve světě Šlikova příběhu své místo, málokdy, pokud vůbec, autor tzv. „tlačí na pilu“ – naopak, veškeré motivy jsou podřízeny nejen příběhu, ale i velmi dobře udržovanému tempu jeho vyprávění.

Šlik píše lehce archaizujícím stylem a bohatou češtinou, což však v jeho podání působí až nečekaně přirozeným dojmem. Nejde o žádné staromilství, nejde ani o záměrné nadužívání některých stylotvorných prostředků jaké známe z tvorby Jiřího Davida Žáka a jeho příběhů Edwina Lindy, vlastně je to mnohem spíš odkaz na staré dobré foglarovky, které jsou Šlikovým zřetelným a v novinových rozhovorech samotným autorem přiznaným inspiračním zdrojem. Někdy se sice autorovy obraty přece jen zdají snad příliš banální („léto vzalo za kliku a vešlo do dveří“), ale těch několik málo míst je vším ostatním bohatě vykoupeno.

Přestože je kniha určena dětem od 10 let, má potenciál zaujmout i výrazně pokročilejší čtenáře a samo sebou i dospělé konzumenty literatury. Ve zvukové podobě se navíc její přednosti podařilo ještě zvýraznit. Tak jako vydání papírové a elektronické vychází i audiokniha u Albatrosu, který si dokáže ohlídat technickou kvalitu svých produktů, a pokud za mikrofon posadí dobrého interpreta, patří jeho nahrávky k tomu nejlepšímu, co je k mání. A v osobě Ondřeje Brouska se to povedlo bez výhrad.

banner 1200x150

Nadaný herec a hudebník nepatří k žádným nováčkům nahrávacích studií, na kontě má několik desítek titulů, a přestože asi nejde o interpreta, který by v odpověď na otázku po těch nejlepších průměrného audiofila napadl mezi prvními, mezi ty nejlepší fakticky patří. Jeho smysl pro rytmus vyprávění a pro melodičnost mluvené češtiny je obdivuhodný, a také způsob, jakým ztvárňuje přímé řeči, již tak strhující děj ještě více oživuje. Přitom by se mohlo zdát, že Brousek místy překračuje hranici mezi herectvím a karikaturou, přesto i témbr, který přisoudil postavě starého pana Krejčíře, zní přes velkou (a u této podstavy největší) dávku stylizace uvěřitelně a ještě stále přirozeně.

V nahrávce s příjemným zvukem a pečlivou postprodukcí hraje výraznou roli i předělová hudba, která je vybrána s respektem k předloze. Tak jako u Šlikovy nedávné audioknihy Zkázy Jezerní kotliny necelé čtyři hodiny, které nahrávka trvá, utečou jako voda, přičemž je velmi pravděpodobné, že se posluchač bude shánět po dalším dílu série. Snad ho Albatros dodá co nejdřív.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Co nutí děti občas zlobit? Kdo je k tomu navádí? No přece Papejši! Skřítkové, kterým nic není svaté. Ale na malého Kubu si rozhodně nepřijdou.. Úsměvnou pohádku s písničkami napsala Viola Fischerová.
Kašpárek v rohlíku je společný hudebně-kabaretní projekt party více či méně známých hudebníků a divadelníků, který má početnou skupinu fanoušků napříč generacemi. Kašpárkovská Postřelená (audio)kniha přináší zvukovou podobu úspěšné knižní předlohy Postřelená kniha. Propojuje hravé vstupy ze života Kašpárka od jeho narození až po založení kapely a její vstup na Olymp české národní zábavy! A…
Malá Dorotka žije u svého strýce Jindřicha a tety Emy uprostřed kansaské prérie. Jednoho dne přijde tornádo a odnese ji i s jejím psíkem Totem do neznámé země Mlaskalů. Aby se mohla vrátit zpět domů, musí se vydat do Smaragdového města ve středu země Oz za tajemným Velkým kouzelníkem. Při putování potká Hastroše, Plechového drvoštěpa…
Aničku čeká v Praze spousta překvapení, okouzlení i zklamání, radostí i strastí a otázek, na které hledá odpovědi ve svém deníku. Žákyně druhé třídy si musí zvyknout na nové prostředí, školu, kamarádky, ale také si tu kupuje vysněné křečky. Co ještě ve městě objeví?

Recenze ze stejného žánru

Paní Miluš bydlela sama v miniaturním bytečku. Většinu prádla sušila v sušičce a na zbytek oblečení používala všehovšudy dva dřevěné kolíčky. Neměla je příliš v lásce – při věšení šatstva ji často štípaly do prstu a ona pokaždé zahromovala: „Krucajs element, Sakryš pardie klepeto!“ Když své klení zopakovala po sté, stali se z kolíčků dva…
Jedenáctiletý Tonda není tak úplně obyčejný kluk. On totiž svítí. Jeho příliš starostliví rodiče ho považují za vážně nemocného a nedovolí mu ani vycházet z bytu. A když, tak jedině na provázku, který v případě krize Tondu stáhne zpět do bezpečí bytu. Jenže když se do domu nastěhuje stejně stará Slávka a Tonda v ní…
Mezi klasiku dobrodružné literatury se řadí i dnes možná trochu pozapomenutý romanticky laděný příběh námořního kapitána Korkorána.  Ten se vydává do Indie, aby odsud pro Učenou lyonskou společnost přivezl posvátnou knihu Gurukaramtu. Po svém boku má neustále věrnou společnici, tygřici Jiskru, které kdysi pomohl v nerovném souboji s krokodýlem. Získá v zemi Maráthů nakonec vzácnou knihu, nebo…
Už bezmála dvacet let uplynulo od chvíle, kdy se v anketě České televize o největšího Čecha umístil na sedmém místě Jan Hus. Vlastě lze říct, že na osmém, avšak jen pokud na rozdíl od organizátora této populární ankety uznáme vítězství fiktivního génia Járy Cimrmana.

Dále od recenzenta

Dvaasemdesátiletá legenda české novinařiny Josef Klíma je krom řady článků, publicistických knih, televizních reportáží nebo solidních kriminálních podcastů i relativně plodným autorem beletrie, zejména detektivní a kriminální. Knižně debutoval již v roce 1973 souborem sice poměrně tendenčních, ale zručně napsaných beletrizovaných reportáží Na stopě pašeráků. Populární se stala lehce rasistická detektivka Radikální řez z roku 1980, kterou…
Položíme-li si otázku, která díla Milana Kundery jsou celosvětově nejvlivnější, kromě globálního románového bestselleru Nesnesitelná lehkost bytí musíme jmenovat také esej Unesený Západ. Esej hutnou a sice už přes čtyřicet let starou, avšak vzhledem k tomu, jak dlouho už trvá společenská debata o hodnotovém, kulturním a politickém ukotvení Česka (a potažmo dalších zemí s obdobnou historickou zkušeností),…
Už bezmála dvacet let uplynulo od chvíle, kdy se v anketě České televize o největšího Čecha umístil na sedmém místě Jan Hus. Vlastě lze říct, že na osmém, avšak jen pokud na rozdíl od organizátora této populární ankety uznáme vítězství fiktivního génia Járy Cimrmana.
Betonová zahrada Iana McEwana, nositele Řádu britského impéria, neoficiálního titulu „básník perverze“ a přezdívky „Ian Macabre“, je patrně nejznámější prózou plodného anglického autora, jehož dílo čítá úctyhodných 17 románů, pět sbírek povídek a také (vzhledem k jeho zaměření poněkud paradoxně) dvě knížky pro děti. Výsadní postavení románu je dáno i stejnojmennou filmovou adaptací režiséra Andrewa Birkina…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
Přejít nahoru