Vyhledat
Stroj času
Stroj času

Wellsův román Stroj času patří k základům science fiction a celé literární fantastiky. A byť se podobné často říká o mnoha dílech, toto je jeden z mála případů, kdy jde o tvrzení nezpochybnitelné a stoprocentně pravdivé. Po audiálním zpracování nejslavnějšího autorova díla Válka světů a věhlasné knihy Ostrov doktora Moreaua vydává Tympanum Stroj času jako třetí audioknihu H. G. Wellse.

Herbert George Wells patří k praotcům literární fantastiky, ne nadarmo se science fiction často v základu dělí na dvě větve, pojmenované po –  ve své době – nejzásadnějších tvůrcích. Zatímco verneovská větev se zabývá (zjednodušeně řečeno) dobrodružstvím z technického hlediska a lidé a jejich osudy jsou často jen stafáží pro předvádění hypotetických vynálezů budoucnosti, ve wellsovské větvi je tomu do značné míry obráceně. Technická stránka science fiction díla je jen nezbytnost, jádro pudla se ukrývá někde jinde: Ve zkoumání člověka a lidského společenství, v tázání se po psychologii jedince nebo davu, v otázkách, kam nás budoucnost posune nejen po stránce vynálezů, ale hlavně co vynálezy udělají s křehkou lidskou duší.
 
Sám H. G. Wells se navíc často ani tak nezajímal o dopad vynálezů, ale obecně o vývoj lidstva, přičemž se v jeho díle odrážely silné levicové názory, což platí vrchovatou mírou i o jinak naprosto přelomovém Stroji času. Když už se věnoval technologiím, byl často naprostým vizionářem (jak už se to tak autorům science fiction zkrátka někdy stává) a předvídal mnohé vynálezy, na které vědci v jeho době snad ještě ani nepomýšleli. Byť na stroj času stále teprve čekáme – nebo přinejmenším jako široká veřejnost si nejsme jeho existence vědomi – stejnojmenný Wellsův román je nehynoucí klasikou, přestože poprvé vyšel před sto dvaceti osmi lety.
 
Příběh nedlouhého románu Stroj času je poměrně známý, připomeňme si alespoň to nejzákladnější, ať zároveň neprozradíme příliš těm, kdo se s dílem ještě nesetkali (nebo se v horším případě setkali jen s významově i dějově silně posunutou filmovou adaptací). Hlavním hrdinou příběhu je vynálezce – jeho jméno tu nezazní, autor ho označuje výhradně slovy Poutník v čase – který společnosti různých učenců nejprve ukáže svůj nejnovější výtvor, stroj času, pak jim vypráví, co s ním zažil. Vypravil se do daleké budoucnosti, konkrétně až do převzdáleného roku 802 701 (slovy osm set dva tisíc sedm set jedna). Tam se setkal s jemnými a krásnými potomky lidí, rasou eloiů, kteří žijí v (téměř) bezstarostném světě, kde si jen hrají, užívají a až na děs ve tmě je nic netrápí. A pak je tu ta druhá vývojová větev lidí – tupí a děsiví morloci, žijící v podzemí a eloiům podřízení. Vztah mezi nimi je však ještě o něco děsivější (a ve vyznění symboličtější), než je na první pohled patrné. Poutník zde stráví týden, načež je nucen prchnout, krátce se podívá ještě do mnohem vzdálenější budoucnosti, a pak se vrací nazpět, aby o tom mohl vyprávět.
 

 
Audioknihu načetl Alexej Pyško, známý herec, audioknižní interpret, ale v první řadě dabér, jehož nezaměnitelný hlas zná v Česku téměř každý. Nejvíce je spjat s hollywoodskou hvězdou Brucem Willisem, jehož hlasem se stal pro české publikům téměř ve všech Willisových filmech.
 
Wellsův Stroj času čte profesionálně, nedělá chyby a obecně se velice příjemně poslouchá, jak se od profesionála jeho formátu dá očekávat. I tak se ovšem nelze ubránit dojmu, že se nejedná zrovna o jeho životní výkon. Interpret vypráví možná až příliš pozvolně a v popisných pasážích má tendence sklouzávat k monotónnosti a občas i jakési unavenosti, až se jeho hluboký příjemný hlas – Pyškova nezaměnitelná deviza – místy může zdát trochu ukolébávající. Emocí se dočkáme spíše v dialozích, tam Pyško nechává nahlédnout do svého jindy širokého fondu hlasového herectví, jenže ono těch dialogů ve Stroji času není zas tak moc. Výsledkem je sice nahrávka, která se poslouchá dobře a pro dílo takového významu je více než důstojná, avšak má své rezervy. Což je škoda, protože víme, co Pyško dokáže a zůstává tak trochu pachuť nad tím, že nepodal stoprocentní výkon, co se energičnosti projevu týká. Na druhou stranu ale toto na kratším prostoru až tolik nevadí (nahrávka má čtyři hodiny), a tak klady Pyškova projevu spíše převažují, a kdo by si rád jeden z nejzásadnějších románů science fiction připomněl (nebo se s ním teprve seznámil), toho by zmíněné drobné zápory rozhodně neměly odradit.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Bestseller Atlas mraků ověnčený British Book Award a nominovaný na cenu Arthura C. Clarka, Nebula a Man Bookerovu cenu byl po loňské filmové adaptaci převeden rovněž do zvukové podoby. Poslechněte si šestici příběhů rozkročených od 19. století až do daleké budoucnosti, které vypovídají o nezdolném hledačství a touze po smyslu i svobodě v každém z…
Co se stalo na vědecké stanici Solaris? Stříbřitý kolos se vznáší nad planetou zcela pokrytou tajemným oceánem. Stanice je v dezolátním stavu, všichni se chovají jako šílení - všichni, až na Gebariana. Ten je mrtvý. Oceán vykazuje známky abnormální inteligence, a zatímco se Dr. Kelvin snaží rozkrýt příčinu podivného chování zbylé posádky, tajemná síla planety…

Recenze ze stejného žánru

Michal Březina, autor jen několika málo knih, sice nepatří k hvězdám české žánrové literatury, přesto se jeho nápadité texty staly nepřehlédnutelnými tím, jak sympaticky se snaží mixovat různé žánry a podžánry, a také tím, jak důležitou roli hraje v jeho psaní humor a nadsázka. V povídkové knize Do smrti daleko, která knižně vyšla v roce 2021, mísí především…
Je až k neuvěření, že se českým posluchačům dostává zvukové podoby jednoho z nejzásadnějších románů světové sci-fi až nyní. Setkání s Rámou nebylo nikdy zpracováno ani v rozhlase a zájemcům o poslech tak byla k dispozici jen načerno šířená nahrávka z Knihovny a tiskárny pro nevidomé z roku 1987. Po celých třiceti letech nyní vydavatelství…
Britský parodický sci-fi sitcom Červený trpaslík je fenoménem již od konce osmdesátých let, kdy byla s úspěchem odvysílána první série. Rok po ní scenáristé Rob Grant a Doug Naylor přišli s alternativní románovou verzí příběhu, později následovanou dalšími třemi knihami. První dva romány vyšly v audioknižní produkci OneHotBook.
Egon Bondy (vlastním jménem Zbyněk Fišer) byl ikonickou postavou českého undergroundu, básník, jehož verše tvořily jeden z pilířů tvorby nejdůležitější české kapely své doby The Plastic People of the Universe, a také svébytný filozof spojující radikální marxismus s východními naukami. Postavou natolik ikonickou, že se sama několikrát stala postavou literární – například u Pablo de Saxe v legendární…

Dále od recenzenta

Těžko si představit alespoň svátečního čtenáře, který nikdy neslyšel o Virginii Woolfové, britské spisovatelce, intelektuálce a jedné z nejvýznamnějších představitelek modernismu a patrně také jedné z nejdůležitějších literárně činných osob dvacátého století. Posluchači audioknih mají však doposud možnosti vcelku omezené. Částečné nápravy se jim teď dostává díky vydavatelství Supraphon, jenž letos připravilo jeden z vrcholů…
Karel Tichý – bývalý elitní detektiv, známý především díky kauzám kolem Františka Mrázka a Radovana Krejčíře, a také vedoucí vyšetřování nemalého množství politických kauz. Ostatně právě odhalování propojení vysoké politiky a mafie se stalo Tichého kariéře osudným, byl „odstaven“ a proběhly snahy o jeho diskreditaci. Nejen o tom vypráví ve svých pamětech Lovec mafiánů. Audioknihu…
Druhá kniha – a zároveň debutový román – Ondřeje Hübla Opona vypráví příběh rodiny, která se z výchovných důvodů vypraví do zvláštního „zábavního parku“, či spíše poněkud netradiční LARPové hry, simulující minulost, v tomto případě drsná padesátá léta v Československu. Vše se postupně zvrhne v něco zcela jiného, na čemž autor konstruuje thrillerový příběh s…
Člověk, trpaslík a troll si založí kapelu a… Ne, tohle není vtip, nýbrž výchozí situace románu Těžké melodično. Ačkoli mezi začátkem vtipu a začátkem Pratchettova románu vlastně obvykle nemusí být až takový rozdíl. Šestnáctá kniha (a devátá audiokniha) zěměplošské ságy ožívá hlasem Jana Vondráčka jako čtrnáct a půl hodiny dlouhá četba

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Stroj času
Existuje čtvrtá dimenze? Jeden z nejpůsobivějších a nejvlivnějších románů sci-fi, jaké byly kdy napsány o putování v čase a prostoru od kultovního autora sci-fi H. G. Wellse.    Stroj času je dílo, které předběhlo svou dobu a ovlivnilo celý jeden literární žánr. Wellsův román nebyl několik desetiletí v češtině publikován, nejspíš pro podobnosti ani zdaleka ne náhodné. Poslechněte si příběh Poutníka, který vynalezl stroj času. Jednoho dne se při práci přenese do světa roku 802 701. První věc, kterou uvidí v hluboké tmě je zářící okřídlená sfinga. Ona je klíčem k jeho minulosti i přítomnosti. Brzy nato zjistí, že lidstvo této doby se dělí na dva typy osobností. Jedni jsou Eloiové, žijí na zemi a bojí se šera. Ti druzí jsou Morloci, procházejí tmou a žijí v podzemí. Hlavní hrdina Poutník potká Weenu, která se mu snaží v tomto světě pomoci, bohužel Morloci ukradli stroj času a Poutník se s nimi musí utkat v boji na život a na smrt. Vyhraje? A jakou cenu za to zaplatí?
Přejít nahoru