Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Suburban opět v akci

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Vnitrni-hlas-Brian-Freeman
Audiokniha Vnitřní hlas

Po bezmála pěti letech se Témbr vrátil k vydávání románů Briana Freemana a v březnu letošního roku se tak k našim uším může dostat druhý díl ze série s vyšetřovatelem Frostem Eastonem, kterého si můžeme pamatovat z audioknihy Noční pták. I v tomto případě se vícehlasá četba ukázala být ideálním dramaturgickým řešením, jen Vasil Fridrich k sobě dostal tentokráte jiného parťáka.

Plodný americký romanopisec Brian Freeman se českým audioknižním posluchačům představil v roce 2021 díky nakladatelství Témbr příběhem zvaným Noční pták. Stejně tak se tímto románem posluchačům poprvé představil i hlavní protagonista, sanfranciský policejní detektiv Frost Easton, který v příběhu vyšetřuje podivně související údajné sebevraždy dvou žen. Toho času jej pátrání zavedlo k Francesce Steinové, psychiatričce, jež oběma zemřelým vymazala z paměti události, které v nich vyvolávaly panické stavy. Pasáže vyprávění, které se soustředí na tuto postavu, tehdy načetla v režii Jana Drbohlava Jana Stryková, zatímco Frostovy pasáže interpretoval Vasil Fridrich.

Nutno říct, že šlo o velmi zdařilou kombinaci hlasů, která se ostatně osvědčila už dříve v případě prvního dílu série Žatva smrti Neala Shustermana, přičemž oba interpreti velmi komfortním způsobem přenesli posluchače přes dvanáct a půl hodiny četby. Jediným evidentním nedostatkem se stala výslovnost Chevroletu Suburban – totiž režie neohlídala, aby oba herci slovo „suburban“ vyslovovali stejně, takže Fridrich jej čte tak, jak se píše, zatímco Stryková jde po anglické výslovnosti. Nebylo by třeba toto zmiňovat, kdyby se Frostův vůz nestal úskalím i v nejnovější audioknize Vnitřní hlas, kde dochází ke kompromisnímu, nicméně poněkud úsměvnému řešení: „subjurban“.

Tak jako tak se Brian Freeman opět ukázal jako spisovatel, který má vše promyšlené a na čtenáře i posluchače si i v druhém dílu série nachystal pár podařených zvratů. Vyprávění v překladu Jana Jiráka brzy vede Frosta ke vzpomínkám na případ sériového vraha Rudyho Cuttera, který byl odsouzen na doživotí – nicméně, jak se ukazuje, na základě zfalšovaných důkazů. Po odhalení této skutečnosti je Cutter, který před pěti lety zavraždil Frostovu sestru, znovu volný, což Frost hodlá co nejrychleji napravit. V tom by mu měla dopomoci Eden Shayová, která o Cutterovi právě píše knihu.

Vasilu Fridrichovi v audioknižním vydání (opět v režii Jana Drbohlava) tentokrát sekunduje Lukáš Hlavica. Ten se ujal pasáží reflektujících počínání samotného Cuttera a postavě, která v posluchačích může od začátku budit jasné antipatie, dodává zcela nový rozměr – byť leckdy až příliš meditativní. Oba interpreti, jejichž hlasy se naposledy potkaly v audioknize Bojovníci železné opony, spolu poměrně příjemně korespondují a zážitek z poslechu nic neruší. Opět dvanáct a půl hodiny dlouhou četbu vhodně a nenuceně doplňuje hudba Petra Hanzlíka, čímž se z Vnitřního hlasu stává ideální kousek pro milovníky krimi thrillerů podobného ražení, jako jsou třeba ty od Michaela Connellyho.

banner 1200x150

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Mrtvá vlčice. Předání zásilky drog, které se zvrhne v masakr. Výjimečně schopná nájemná vražedkyně. A městečko Haparanda na odlehlém švédském severu se ocitá krůček od absolutního chaosu.
Květen 1993. Začínající policista Martin Servaz se účastní neúspěšného vyšetřování dvojnásobné vraždy sester oblečených v šatech k prvnímu svatému přijímání. Místo činu nápadně připomíná scénu z knihy Erika Langa, známého autora thrillerů, kterého se však nepodaří usvědčit. O pětadvacet let později je Servaz povolán k vyšetřování záhadného úmrtí v domě stejného spisovatele. Podaří se najít…
V brightonském Přírodovědném muzeu je nalezeno čerstvě mumifikované tělo. Když se spolu s kryptickými zprávami začnou objevovat egyptské pohřební nádoby a v nich části těla, má detektiv Francis Sullivan jasno – jde o práci sériového vraha. V ohrožení se navíc ocitá i Francisova exmilenka, tatérka Marni, která čelí obvinění z vraždy. Rozpolcený vyšetřovatel musí svést…
Podle známých kriminálních případů ze sedmdesátých a osmdesátých let, které se odehrály v různých krajích republiky, napsal zkušený autor I. M. Jedlička napínavé povídky, jejichž interpretace se ujal herec Norbert Lichý.

Recenze ze stejného žánru

Dům na samotě je poslední ze série románů Michaely Klevisové s vyšetřovatelem Josefem Bergmanem, který čekal na své načtení a audioknižní vydání. Laťky nastavené Vraním okem se sice nedotkl, ale přinejmenším v některých směrech napravil vydavatelství reputaci.
Dlouho očekávaná audiokniha Noc temných klamstiev Dominika Dána je konečně tu! V pořadí devátá detektivka z pera nejúspěšnějšího slovenského spisovatele současnosti nás přenáší do roku 2009, kdy těsně před volbou slovenského prezidenta hrozí vypuknutí pořádného skandálu. Velmi nezvyklým způsobem jsou na příkaz z vyšších míst povoláni Krauz a Chosé, aby pomohli zamést stopy po vraždě, která se nesmí…
Novináře Josefa Klímu propojují s tématem zločinu nejen jeho investigativní reportáže a televizní scénáře, ale také část jeho knižní tvorby. Do kontaktu s kriminálníky všeho druhu se dostával především během natáčení reportážního pořadu Na vlastní oči. Skutečnými případy z této doby se při své autorské tvorbě někdy nechal inspirovat více, jindy méně.

Dále od recenzenta

Předchozí audiokniha české spisovatelky a novinářky Michaely Klevisové Vraní oko předznamenala příchod nové éry ve zvukovém vydávání detektivních románů této autorky. Následující audiokniha, vydání staršího románu Zlodějka příběhů, se ovšem zase drží překvapivě zpátky a o nedostatky bohužel není nouze.
Jedním z velmi vítaných a bohulibých projektů Českého rozhlasu a vydavatelství Radioservis je uvedení společného díla Jana Zábrany a Jiřího Škvoreckého. Jde o třídílnou sérii kriminálních příběhů s hlavním protagonistou doktorem Pivoňkou. Dosud vyšly dva ze tří případů. Jak si rozhlasoví tvůrci při převedení tohoto díla do zvuku vedli?
Texty Nikoly Tesly, jednoho z nejznámějších vynálezců všech dob, mohou na českého čtenáře i posluchače působit jako zjevení. Jeho mysl exaktně pojímající i to, o čem nás nikdy nenapadlo uvažovat exaktně, nepřestane překvapovat – a jakkoli by jeho osoba mohla působit v psaném projevu odtažitě, interpretace Zbyška Horáka dává Teslovi lidský rozměr.
Síla příběhu a jeho interpretace by se měla odrážet nejen v tom, jaký účinek v nás vyprávění poprvé vyvolá, ale i v tom, po kolika letech se k němu ještě stále opakovaně vracíme. Dýchací metoda Stephena Kinga vyšla v interpretaci Petra Pelzera poprvé v listopadu roku 2010. Audioknižní trh v Česku za těch třináct let…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru