Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Šumění černobílého moře

Piranesi
Piranesi

Britská spisovatelka Susanna Clarková nechala čtenáře okouzlené její knihou Jonathan Strange a pan Norell čekat na další román dlouhých šestnáct let. Svým způsobem za to mohl úspěch podivuhodné prvotiny, kterou autorka propagovala tak svědomitě, až se zhroutila se syndromem chronické únavy. Nemoc ji od rušného světa odřízla a uvěznila v domě.

Novinkový titul Piranesi odpovídá na otázku, zda je pro člověka nadaného vysokou citlivostí samota hojivá nebo naopak plodí přízraky útočící na samu příčetnost.

V češtině vyšel román Piranesi v překladu Viktora Janiše a dřív, než si nedočkavé čtenářské publikum uspořádalo první dojmy, byla nakladatelstvím OneHotBook představena také audiokniha. Všichni, kdo už s textem přišli do styku, šeptají: Nesmíme ani naznačovat. Je jasné, že křehká konstrukce románu o Domu, kterým se prohání mořské přílivy, stojí na správné interpretaci.
 
Subjektivní forma deníkových zápisů nejednoznačnost ještě posiluje. Vždyť nakonec o napsaném pochybuje i sám pisatel, muž nazývaný Piranesi, který s Domem srostl, zná každou jeho síň či schodiště, prozkoumal všechny zdejší sochy. Občas tápe navzdory tomu, že hovoří s ptáky a vynalezl vlastní kalendář, své deníky čísluje a k záznamům vytváří s badatelskou urputností rejstřík. Jaroslav Plesl, který nám ze stránek deníku předčítá, vkládá do přednesu umanutost podepřenou zprvu nelehko vysvětlitelným staromilstvím a rozhoupanou podtóny šílenství.
 
Čtenář hltá řádky, přestože netuší, jakým smyslem je autorova mysl obdařila. Jenže narátor už příběh zná a spolu s režisérem, v tomto případě Michalem Burešem, mu kráčí naproti. Mluvené slovo usnadňuje poslech, umocňuje zážitek, ale také může pokazit překvapení, obrat posluchače o nejednoznačnost porozumění. Pleslova četba taková není. Ne že by četl nezúčastněně či mechanicky, to by pak ostatně stačilo zapnout si na počítači funkci automatického předčítání.
 

 

Právě naopak! Plesl hraje od prvního slova. Pohrává si s intonací, se způsobem, jak jazyk modeluje svět, který nám Piranesi předkládá. Neboť pro vypravěče a hlavní postavu románu se mezi výrazy známými a nepochopitelnými tyčí neprostupná zeď. Policie či Manchester význam ztratily, ale místnost se sochami minotaurů je popsatelná do nejmenšího detailu. Jak se zde ocitl, jaký je příběh svědomitého kronikáře fantaskních síní, vrtá posluchači hlavou od první kapitoly.
 
Neobvyklá péče byla při nahrávání audioknihy věnována též hudební složce. Vladivojna La Chia zkomponovala křehkou a podmanivou hudbu. Vibrace strun spolu se šuměním vln, cákáním vody či chřestěním přesýpaného písku pomáhají vystavět tu část prostoru, která už je textem nepostihnutelná. V jistém smyslu vcházíme do světa existujícího před jazykem, neboť v dětském vztahování se k prostředí je jeden z klíčů pochopení, proč Dům k Piranesimu promlouvá.

I v audioknižním zpracování zůstal Piranesi labyrintem, mlžným přízrakem zbaveným barev, ale nasyceným křikem ptáků a vlhkostí mraků. Pleslův výkon je uhrančivý, znepokojivý ve hře na kočku a myš, kterou s posluchači rozehrává. Burešovo režijní vedení nenechalo zmizet kouzlo, které do knihy Clarková vložila. Při poslechu trpělivě čeká tajemství onoho pozoruhodného Domu na odvážlivce, kteří do něj vstoupí a svůj zdravý rozum tak vystaví zkoušce nejtěžší. Zkoušce imaginace.

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Vskutku, pravím vám, nyní nadchází věk meče a sekyry, věk vlčí. Nadchází čas Bílé Zimy a Bílého Světla, čas Šílenství a Nenávisti; Tedd Deireádh – Čas Konce. Svět zahyne v mrazu a neobrodí se, než východem nového slunce. Znovuzrodí se ze Starší Krve – Hen Ichaer, ze zasetého zrna. Ze zrna, které nevzejde, anobrž vyšlehne…

Recenze ze stejného žánru

Je to tak. Mistr olbřímích nedopsaných ság s mnoha propletenými osudy postav, který se neštítí na jedné svatební hostině brutálním způsobem vyvraždit celou rodinu i se sloužícími, napsal příběh pro děti. Nutno podotknout, že Ledový drak v originále poprvé vyšel už v roce 1980, tedy dlouho před prvním dílem světoznámé ságy Píseň ledu a ohně,…
Také jste si mysleli, že jednorožci jsou bájní tvorové s jedním dlouhým rohem uprostřed čela, kteří bývají považováni za symbol síly, dobra nebo čistoty? Spisovatelka A. F. Steadmanová vás ve své debutové knize Skandar a zloděj jednorožců z tohoto omylu velmi rychle vyvede!
Když se v roce 2022 objevila na pultech knihkupectví prvotina Skandar a zloděj jednorožců od mladé britské autorky Annabel F. Steadmanové, srovnávali ji mnozí s jinými fantasy a sci-fi příběhy – s Odkazem dračích jezdců (Eragonem) Christophera Paoliniho, Harrym Potterem od J. K.

Dále od recenzenta

O jakém životě na prahu dospělosti sníme? Někdo se chce stát rockovou hvězdou, další touží po dobrodružných výpravách do polárních krajů a jiný chce stanout na stupni vítězů pod olympijskými kruhy. Nepřemýšlíme nad černými scénáři naší budoucnosti, neočekáváme, že selžeme, nebudeme schopni se správně rozhodnout nebo ustát odvrácenou stranu úspěchu. Jenže najednou jsme dospělí a…
Psychologové nahradili zaříkávače, šamany a zpovědníky, takže jejich angažování v detektivních příbězích je naprosto logickým krokem. Umí přece číst myšlenky i řeč těla, odhalí postranní úmysly a dokáží položit otázku, která nám podlomí kolena! Psychoterapeutka Mia, hlavní postava a vypravěčka, však taková není a do schopností Mentalisty má daleko. Přesto se jí narátorka Jana Štvrtecká…
Margaret Atwoodová je po čertech chytrá ženská. Studovaná a obdařená představivostí, která jí umožňuje vypustit a zkrotit démony pevně přisáté na rubu zdánlivě civilizovaných lidských povah. A protože tahle kanadská spisovatelka neztrácí ani v osmdesáti vitalitu a jasnozřivost, vydala po pětatřiceti letech volné pokračování svého slavného románu Příběh služebnice.
Sběratele sněhu vydal loni Vyšehrad, který se ve stejném roce stal součástí Albatros Media, rostoucího nakladatelského domu se zvětšující se nabídkou audioknih. Tradiční knižní nakladatelé před posluchači, kteří si audiotitul zakoupili u digitálních distributorů, často tají, kdo vše se na nahrávce podílel, a neuvádí to ani na svých webových stránkách. Někdy není, čím se chlubit,…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Piranesi
Podivný Dům se stovkami síní, jehož základy omývají mořské vlny a pod jehož střechou plují mraky, představoval pro muže přezdívaného Piranesi celý svět, obývaný pouze mrtvými a Tím druhým. S příchodem nečekaných návštěvníků se ovšem jednoho dne objeví množství palčivých otázek, týkajících se mimo jiné protagonistovy skutečné identity, pravé povahy jeho vztahu k Tomu druhému a v neposlední řadě možné existence dalších světů za hranicemi Domu. Piranesi tak začne skládat dohromady jednotlivé dostupné střípky informací, z nichž mnohé jsou ukryté v jeho vlastních denících – on si ovšem nepamatuje, že si je poznamenal! Nalézt kýžené odpovědi se však ukazuje být stejně těžké jako odejít z tohoto labyrintu.
Přejít nahoru