Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Svědectví po česku

Datum: 

Autor recenze: 

Listopád
Listopád

Žánrová literatura a žánroví autoři jsou vnímáni v jakési opozici k vysoké literatuře, ke které spisovatelka Alena Mornštajnová bezesporu patří. Byť škarohlídové namítnou, že na „velkou literaturu“ je přece jen moc oblíbená a čtená. Naštěstí audiovydavatelé takové hry nehrají.

Nahrávání titulů z oblasti fantastiky není věnována menší péče, narátoři nejsou vybíráni s menším úsilím, režisér nemá nohy na stole a nezírá nepřítomně z okna. A v konečném součtu se překlopení textu do média mluveného slova buď povedlo, nebo ne.

U novinkové knihy Aleny Mornštajnové se nakladatelství OneHotBook snažilo s nahrávkou neotálet a představit ji publiku ve stejné vzedmuté vlně, na které je nedočkavcům servírována kniha tištěná. Marketingově je takový spěch pochopitelný, při nahrávání však vytváří možná zbytečný tlak, který se může propsat do kvality nahrávky.
 
V případě Listopádu si černého Petra vytáhla Eva Elsnerová. Herečka příjemného projevu s jistě velkým potenciálem pro mluvené slovo vstupuje na scénu nerozmluvená, nejistá a zadrhávající. Vypráví nám příběh Marie zvané Maja, která dospívá v osmdesátých letech v socialistickém Československu. Postava umořená špatným kádrovým posudkem, ale schopná vytvořit si svůj rodinný mikrosvět, spadne do událostí listopadu 1989 rovnýma nohama. Její následný pád je dlouhý a bolestivý. Tentokrát totiž neposloucháme vyprávění pamětníků, ale sugestivní líčení alternativní historie, která děti revoluce za pomoci Lidových milic rozdrtí.
 
Barva hlasu Evy Elsnerové překvapivě dobře souzní s famózním přednesem Vilmy Cibulkové, jenž předčítá Majiny dopisy psané dceři z vězeňské cely a plní je mateřskou láskou, nezdolnou vírou ve shledání a bolestí z promarněných let. Jenže je to právě Elsnerová, kdo musí udržet zájem posluchačů a uběhnout první část štafety. Bohužel její strach z „ř“ a „r“, z nakumulovaných souhlásek či komplikovaných souvětí je nakažlivý a posluchač nechtěně vystupuje z příběhu, aby herečce držel palce před každou další překážkou.
 
Nakonec tedy nejistota Elsnerové vynikne víc ve srovnání s Veronikou Khek Kubařovou, která se ujímá partu Majiny dcery s energií a jistotou odpovídající pozici jedné z nejvytěžovanějších a nejvyhledávanějších narátorek. Posluchač může slastně polevit v ostražitosti a znovu se oddat sugestivnímu líčení ponurého paralelního světa a vlastním souvisejícím úvahám, co by při takovém scénáři bylo s ním, jeho rodinou, jeho vyhlídkami a sny.
 

 

Režisérka Jitka Škápíková stojí za výtečnou audioknižní verzí dystopického románu Margaret Atwoodové Svědectví, do kterého obsadila i zmiňovanou Veroniku Khek Kubařovou. Možná i proto mi Listopád neustále Svědectví připomínal. Tentokrát se do totality nepropadly Spojené státy americké, ale nevýrazné Československo, které vlastně jen utáhlo povolené šrouby. Přesto líčení zrůdnosti totalitního systému na životních osudech žen, zejména matek a dcer, rezonuje u obou autorek s podobnou intenzitou a nutkáním podat vlastní svědectví.
 
Možná se poslední kniha Aleny Mornštajnové s očekáváním části publika mine, milovníci alternativní historie, temných vizí a postapokalyptických scénářů by si ji neměli nechat ujít. Civilní projev zdánlivě všedních žen zrcadlí zrůdnost a snadnost, s jakou demagogové okrajují naše svobody, rozsévají strach a paralyzují životy i těch nejbezvýznamnějších obyvatel. Ani ne desetihodinová nahrávka je dobrým přípravným programem, než se společnosti ochromené covidem zase vrátí cit v prstech a bude se rozhodovat, kterým směrem v nejbližších měsících vykročí.

Recenzovaná audiokniha: 

Další recenze této audioknihy

Šedivé ulice, lidé žijící ve strachu a nesvobodě. Zatýkání, vyhazovy a zákazy za vyjádření jakéhokoliv protestu. V takovém světě žijí Marie a Magdalena, jejichž osudy se mají protnout, aniž by na to byly připraveny. Jak dopadne setkání ženy, která strávila značnou část svého života za mřížemi komunistického vězení a dívky, odebrané rodičům, vychované v režimním ústavu pro…

Audioknihy ze stejného žánru

Pan Stevens byl celý život loajálním, oddaným, uctivým a pečlivým majordomem na Darlingtonském panství. Jeho pojetí svědomité služby má však za následek hradbu upjatosti, přes kterou si nikdy nedovolil projevit ani ty nejzákladnější city. Když jeho letitý zaměstnavatel prodá své sídlo bohatým Američanům, pokusí se Stevens zrekapitulovat svůj život, který hrdě položil na oltář abstraktního…
Vox
Neurolingvistka Jean McClellanová tráví dny ve vynuceném tichu — omezuje ji denní kvóta sta slov. Pokud řekne jen jediné slovo navíc, projede jí tělem elektrický šok. K moci se totiž dostala nová vláda a najednou je všechno jinak. Ale jen pokud jste žena.
Výjimečná psychologická próza Valji Stýblové je zasvěcenou výpovědí o etických otázkách medicínské praxe a smyslu lékařského poslání. Skalpel, prosím vypráví o lékaři, který je hluboce oddán medicíně. Tento známý neurochirurg má provést riskantní operaci.

Recenze ze stejného žánru

Svou debutovou knihu Historky z Tinderu si stand-up komička, scénáristka a spisovatelka Lucie Macháčková načetla sama. Následného pokračování s názvem Historky z Tinderu 2 aneb Láska, sex a ten pravý nikde se pak ujala Tereza Dočkalová. Tím plně vyšlo najevo, jak velký je rozdíl mezi audioknižní interpretací a výkonem při stand-upu. A také jak diametrálně…
O jakém životě na prahu dospělosti sníme? Někdo se chce stát rockovou hvězdou, další touží po dobrodružných výpravách do polárních krajů a jiný chce stanout na stupni vítězů pod olympijskými kruhy. Nepřemýšlíme nad černými scénáři naší budoucnosti, neočekáváme, že selžeme, nebudeme schopni se správně rozhodnout nebo ustát odvrácenou stranu úspěchu. Jenže najednou jsme dospělí a…
Spisovatelka Petra Soukupová patří ke stálicím české beletrie. Svou tvorbou opakovaně potvrzuje suverenitu vedení příběhu, ať už jej vypráví dětem, nebo dospělým. Vydavatelství OneHotBook převedlo její dílo do audio podoby už pošesté. A i v případě vícehlasých Věcí, na které nastal čas se režie chopila Jitka Škápíková.
Po úspěšné seriálové adaptaci knihy Příběh služebnice (1985, česky 2008) se kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová odhodlala v roce 2019 (česky 2020) podat o fiktivním státě Gileád podrobnější Svědectví. Nevracela se k hrdince June, ale svět, v němž jsou ženy zbaveny veškerých práv, zabydlela dalšími ženskými postavami. Audioknižně zpracovalo i tento román vydavatelství OneHotBook a režie…

Dále od recenzenta

Nakladatelství Tympanum představilo téměř současně tři tituly Neila Gaimana a dá se předpokládat, že tím potěšilo stovky uší jeho věrných uctívačů. Koralinu připravila režisérka Zuzana Burianová, Nikdykde vznikla pod vedením Alexandry Bauerové. Ta nyní stojí i za audioknihou třetí – Americkými bohy.
Od vydání knihy Terror uplynulo sotva pár roků, přesto se text amerického prozaika Dana Simmonse hlásí k sto let starým dobrodružným románům popisujícím výpravy odvážných polárníků. Fascinace, která formovala celé generace mladých čtenářů, se v novém tisíciletí vrací s odlišnými důrazy. Nad polární krajinou se vznáší přízraky umanutých námořníků a jejich černobílé vidění světa pomalu…
O románu Serotonin francouzského spisovatele s nevyslovitelným jménem Michel Houellebecq všichni mluví. Patří k dobrému tónu zmínit, že vám tato publikace leží na nočním stolku. Čtenáři to dodá auru rytíře v lesklé zbroji, jenž se neohroženě utká s nihilismem, který kniha po otevření vyvrhne ze svých temných útrob jako otrávenou slinu.
Čech před každým létem váhá, zda se má, vědom svých chatrných jazykových znalostí a nevelké kupní síly, vydat do té velké Evropy či by nebylo koneckonců lepší válet se dva týdny na břehu Sázavy. Nakonec zpytlíkuje týden u moře a týden v tuzemsku, kde v zahradní restauraci nemusí počítat piva, a ještě má výhled na…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Listopád
„Socialismus neskončil, socialismus trvá,“ mohlo by se v Československu roku 2019 zpívat u příležitosti oslav třicetiletého výročí potlačení prodemokratické kontrarevoluce. Alternativní historii uplynulých tří dekád prožívají hrdinové nového románu Aleny Mornštajnové, jejichž svět se od dob takzvané normalizace příliš nezměnil – a jestli přece, tak jenom k horšímu. Marii účast na listopadových demonstracích vynesla patnáct let v kriminálu, která strávila dohady o dalších osudech svého manžela, syna a dcery. Magdalena vyrostla v ústavu pro děti, jichž se rodiče označení za nepřátele režimu údajně zřekli a které se mají stát novými komunistickými kádry. Přesto se ty dvě jednoho dne setkají – a ten okamžik ovlivní zbytek jejich života.
Přejít nahoru