Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Poctivé drámo

Svědkyně ohně
Svědkyně ohně

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat snad jen detektiva Martina Becka z pera autorské dvojice Maj Sjöwallová a Per Wahlöö, po roce 2000 už vydavatelství MOBA nabídlo celou edici Severská krimi, která například představila dnes velmi populárního Jo Nesbøa.

Obrovská vlna zájmu o detektivky především švédských autorů se ale zvedla po vydání knihy Stiega Larssona Muži, kteří nenávidí ženy. Živen nadšenými zprávami ze zahraničí i dostatečnou mediální podporou, rostl prodej českého překladu mnohem výše než bylo dosud obvyklé. Dnes u nás vycházejí vedle Larssona také detektivky Jo Nesbøa, Henninga Mankella, Harriho Nykänena, Liselotte a Sørena Hammerových, Åsy Larssonové nebo Larse Keplera.

Poslední jmenovaný, přesněji řečeno jmenovaní, neboť pod pseudonymem Lars Kepler publikují manželé Ahndorilovi, je autorem série kriminálních příběhů s ústřední postavou komisaře Joony Linny. Po dvou knihách, Hypnotizér a Paganiniho smlouva, vyšla nedávno v českém překladu třetí, Svědkyně ohně. Současně také jako nekrácená audiokniha. Tento obchodní model, který je v zahraničí docela běžný, se u nás začíná uplatňovat zatím zvolna. Před časem byl podobně vydán Jonassonův Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel a bude jistě zajímavé sledovat, jak současný prodej knihy a audioknihy osloví čtenáře, jak jej vyhodnotí prodejci a zda budou v tomto trendu pokračovat.

Svědkyni ohně přeložila, stejně jako první dvě knihy Larse Keplera i celou slavnou trilogii Milénium, Azita Haidarová. Lze-li hodnotit bez znalosti originálu, je český překlad dobrý – kniha nepostrádá napětí a rytmus, dialogy jsou přirozené. V tomto kontextu je ale třeba zmínit nedostatek, který hrozí obecně všem audioknihám, totiž nepřesná nebo zcela špatná výslovnost cizích výrazů. Zatímco čtenář ji řešit vlastně vůbec nemusí, posluchač je v tomto směru odkázán zcela na interpretaci předlohy. S chybami ve výlovnosti se můžeme setkat hned u několika audioknih, tak zásadní jako u Svědkyně ohně to snad ale nebylo nikdy. V dostupných švédských zdrojích je totiž jméno Joona Linna vyslovováno jako Jóna nikoli Jůna, jak zní celou českou audioknihou. Buď tedy platí nějaké podivné pravidlo o čtení skandinávských jmen v češtině nebo došlo k podcenění přípravy a ke zbytečné chybě, která audioknize škodí.

Prozrazovat cokoliv z příběhu by bylo vůči posluchačům nekorektní, to se u detektivek prostě nedělá. Snad tedy lze napsat jen, že Svědkyně ohně ctí pravidla žánru a nabízí dokonce i několik lahůdek milovníkům kriminálních klišé (komisař je na počátku příběhu na dovolené, místní policisté nemají rádi vyšetřovatele z hlavního města, hlavní hrdina je z případu odvolán, stále ho však řeší na vlastní pěst, aby nakonec vše odhalil sám, atd.) Naštěstí autorská dvojice Lars Kepler nabízí slušně vystavěný příběh s logickým rozuzlením, ale především skvělou atmosféru téměř po celou dobu vyprávění.
 

banner 1200x150

S napětím a rytmem příběhu umí výborně zacházet i herec Pavel Rímský, který celou patnáctihodinovou audioknihu načetl. Jeho přirozený hlasový výraz se k charakteru Joony “Jůny” Linny hodí dokonale, ostatní postavy jsou dobře rozeznatelné, jejich nálady uvěřitelné, děti a ženy v jeho podání nepůsobí nijak směšně. Pokud se audioknižní podoby dočkají i další knihy Larse Keplera, Rímský je jistě jejich vhodným interpretem.

Technickému zpracování je tentokrát bohužel nutno vytknout rušivé šustění papírů, které je slyšitelné zejména ve sluchátkách. Použitá předělová hudba byla vybrána vhodně, snad by ale bylo lépe nepoužít tolik různých motivů. Zcela nepochopitelný je však hudební předěl mezi 15. a 16. kapitolou, který se prolíná mluveným slovem a zní spíše jako z příběhu o útočících marťanech než ze severské detektivky. Jde nejspíše o předěl mezi prvním a druhým diskem s nahrávkou, to ovšem není pro posluchače, kteří audioknihu zakoupili na jiném nosiči, vůbec patrné.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Další recenze této audioknihy

Po mimořádném úspěchu Larssonova Milénia už nic nebude jako dřív. Zvláště připočtete-li k tomu spanilou jízdu, kdy se tuzemskými knihkupectvími prohání Jo Nesbø. Severské detektivní a kriminální thrillery na české čtenáře působí jako lovecká vábnička na kachny. Pokud začnete některou z knih číst, dostanete se do teritoria, z něhož není cesty zpět..

Audioknihy ze stejného žánru

Netradiční oslava slunovratu v maskách a kostýmech z osmnáctého století má neslavný konec – trojice mladých lidí, která se jí zúčastnila, je pohřešovaná. V letním klidu ystadské policejní stanice se však nikdo příliš neznepokojuje..
Stejně jako nejslavnější detektiv všech dob Sherlock Holmes udivoval čtenáře šíří svých znalostí z různých oborů, i jeho duchovní otec Arthur Conan Doyle byl mužem mnoha zájmů. Byl lékařem i literátem zároveň. Psal povídky, romány a publikoval i desítky odborných článků.
Detektivní příběh z dostihového prostředí. Andrew Douglas pomáhá jako odborník na únosy obětem i jejich blízkým při sjednávání výkupného i později po únosu, protože ani poté často problémy nekončí..

Recenze ze stejného žánru

Pokud by měl Sherlock Holmes sestru, která by byla nadána stejnou genialitou jako on, byla by nejspíš v lecčems lepší než její slavný bratr, a to z toho prostého důvodu, že by to byla žena. První z řady feministických pastišů holmesovských příběhů americké autorky Nancy Springerové, Enola Holmesová – Případ pohřešovaného markýze, se právě dostává na český audioknižní…
Stýskalo se vám po komisaři Dupinovi? Pak je vaše čekání u konce. Nakladatelství Témbr přichází s třetím příběhem dupinovské série Jeana-Luca Bannaleca, tentokrát s názvem Bretaňské zlato. Oproti prvním dvěma dílům vás vtáhne do děje pěkně svižně a dramaticky – komisaři Dupinovi, kterého se v audioknižním zpracování ujal opět skvěle Jan Teplý ml., totiž půjde…
Prasklé zrcadlo je již osmou audioknihou v novodobé audioknižní sérii se slečnou Marplovou a desátou audioknihou vydavatelství VOXI, která přináší české překlady Agathy Christie k našim uším. Co nového ale můžeme čekat? Mimo jiné nový pohled na St. Mary Mead a po dvaceti letech také novou mrtvolu v Gossington Hall.
Detektivky s židovskou tematikou z pera Petra Eidlera nejsou v českém knižním prostředí žádnou novinkou. V tom audioknižním pak představují velice přívětivý návrat k české detektivní tradici, stále atraktivní téma ale i velice svěží vítr. Jak si s vydáním pro posluchače poradilo vydavatelství?

Dále od recenzenta

Jedno z nejambicióznějších českých audioknižních vydavatelství, OneHotBook, přichystalo svým posluchačům další lahůdku. Po loni vydaných adaptacích Norského dřeva Haruki Murakamiho, Žítkovských bohyní Kateřiny Tučkové nebo detektivek Joa Nesbøho, sáhlo i letos po úspěšné literární předloze, aby jí dalo zvukovou podobu. S pečlivostí a invencí, jakou svým audioknihám věnuje, předkládá i tentokrát posluchačům titul, který by…
Vydavatelství Walker & Volf vtrhlo do českého audioknižního světa začátkem letošního roku s ambicí uvádět na trh zvukové podoby původní české sci-fi, fantasy a hororu. Takto úzké žánrové zaměření je u nás dosud neobvyklé. V případě W&V je pochopitelně dáno osobou Jiřího Walkera Procházky - spisovatele science fiction a jednoho z majitelů vydavatelství.
Komplet osmi CD, který v květnu vydal Supraphon, nelze s klidným svědomím označit za audioknihu v pravém smyslu toho slova. Nejedná se přece o hlasovou interpretaci nějakého literárního díla, a to ani čtenou, ani dramatizovanou. Záznam rozhovorů Jany Werichové s jejím otcem byl pořízen tak, jak ho nyní můžete slyšet, a žádnou jinou podobu než…
Nemohu jinak, než hned v úvodu připomenout svou letní recenzi na audioknihu Tatínek není k zahození. Vše, co jsem v ní napsal, v podstatě platí i pro aktuální titul vydavatelství Audioberg Tatínek 002. Ten je, pochopitelně, jejím volným pokračováním - další pěticí příběhů o hodném a statečném tatínkovi, který dokáže vyřešit i ty nejnepředstavitelnější problémy.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
Podvolení
Recenze

Podvolení je třeba dát čas

Michel Houellebecq patří mezi nejvýznamnější současné evropské spisovatele. Své pevné místo má i v edičním plánu nakladatelství Odeon, které jej v rámci Světové knihovny vydává ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Pseudonym, za nímž se skrývá autorské manželské duo Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril. Oba mají rádi thrillery a rozhodli se vytvořit sérii kriminálních příběhů, které by nebyly spojovány s jejich dosavadní tvorbou.
Svědkyně ohně
Inspektor Joona Linna již strávil na místě činu více času než kterýkoli jiný detektiv. Stále však má pocit, že mu něco uniklo. Hledí na dívku v posteli. Obličej má zakrytý rukama, jako by si hrála na schovávanou. Celý pokoj je od krve, na jejím útlém těle však není jediná kapička. Joona pozoruje mrtvolu, prodlévá u každého detailu a přemýšlí. Je to vlastně ještě dítě, ale osud ji zavedl až do tohoto pokoje, do střediska speciální péče pro mládež. Možná měla jen smůlu na rodiče a pěstouny. Možná si mysleli, že tu bude v bezpečí..
Přejít nahoru