Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Svědomí poslední válečné zimy

Sůl moře
Sůl moře

Knihy Ruty Sepetysové, americké autorky s litevskými kořeny, u nás vydává v překladu Petra Eliáše nakladatelství CooBoo. Pod touto vydavatelskou značkou vyšla ještě audioverze knihy V šedých tónech. Novinkový audiotitul Sůl moře je již vypraven do světa jako produkt audiovydavatelství Voxi, které nedávno ohlásilo svůj vznik. Voxi sdružuje veškerou audioknižní produkci stále se rozrůstající skupiny nakladatelství sdružených pod Albatros Media, mezi které CooBoo patří.

Historický román Sůl moře je prezentován v kategorii Young Adult, tedy jako literatura pro náctileté a nováčky mezi dospělými. Mohl by tak vzniknout mylný dojem, že Sepetysová se zaměřuje na fantastiku. Jenže YA má širší vymezení a v tomto případě nás čeká příběh z konce druhé světové války líčený očitými svědky událostí v evakuovaném Východním Prusku. V audioknize se četby ujala čtveřice mladých herců, které v závěru doprovodí ještě zralý hlas Radky Fidlerové, neboť neuzavřený konec čtenáře nechává na pochybách. Své chce říct ke zpracování látky i sama autorka, jako by předjímala horečné pátrání čtenářů, co se doopravdy stalo a co je fikce.

Druhá světová válka se vzdaluje. Zdá se, že všechny její příběhy byly již stokrát vyprávěny. Jenže každá generace je potřebuje slyšet znova, objevuje, co čas zavál. Přesouvají se i významy a ke slovu se dostávají ti, které poválečné poměry umlčely. Sepetysová nezakrývá, že sleduje stopy rodinných tragédií. Tentokrát ji zavedly k desetiletí ututlávané námořní katastrofě. Obrovská výletní loď Wilhelm Gustloff měla v lednu 1945 odplout do bezpečí s téměř deseti tisíci lidmi na palubě, většinou civilisty, kteří utíkali před postupující ruskou armádou. Třetina z nich byly děti. A právě očima včera ještě dětí, nyní válečnými událostmi předčasně vyspělých dívkek a mladíků, se krok po kroku seznamujeme s nepřehlednou situací. Všechny zábrany padly a každý může být nepřítel.
 

Režisérka Olga Walló měla při výběru narátorů šťastnou ruku, přestože oslovila tři nováčky. Čtvrtá  Anita Krausová nedávno okouzlila milovníky mluveného slova interpretací náročného textu Do tmy. Petra Tenorová, Kryštof Bartoš i Kryštof Krhovják se však stejně jako Anita Krausová do svých kapitol zakousli s dychtivostí. V jejich projevech cítíme syrovost a chraplavý nádech, které k postavám zmučeným nejistotou a strachem pasují. Při tiché četbě může být rychlé střídání perspektivy hůře uchopitelné. Ve zvukové knize se změna vypravěčů stává úhelným kamenem. Slyšíme nezaměnitelně promlouvat laskavou litevskou ošetřovatelku Joanu, vyděšenou mladičkou Polku Emiliu i Floriana, pruského mladíka s nejasným posláním. A k nim přidává svůj pohled mladý německý plavčík. Alfred jediný dbá na styl a výběr slov, která v duchu skládá do dopisů pro svou milou. I v jeho svědectví zaznívají falešné tóny.

banner 1200x150

Každý z vypravěčů něco skrývá, podklesává pod tíhou kříže, který musí nést. Jeho pohled je konfrontován s tím, jak jej vidí ostatní. Motiv národnostní a jazykové různorodosti je v samotném textu kvůli srozumitelnosti utlumen, vstupuje však do druhého plánu díky úryvkům písní, které můžeme zaslechnout na začátku kapitol. Občas nás do obrazu uvedou zvuky povozů, na kterých utečenci převážejí svůj skrovný majetek, nebo přístavu, kde se houfují a vyhlížejí svou loď.

Osobně by se mi na obálce daleko víc než nicneříkající záchranný kruh líbil motiv bot utečenců použitý v jednom anglickém vydání. Před vlnami mají přednost lidské osudy a audiokniha jim ještě přidává na uvěřitelnosti. Tajemství jednotlivých postav je odkrýváno postupně, hrdinové musí dojít do bodu, kdy přestanou sami sobě lhát nebo si něco namlouvat. Autorka si vystačí s úspornými, leč funkčními popisy, takže nekrácená audiokniha nepřesáhne osm hodin poslechu. Subjektivně máte pocit, že jste ve světě, který Sepetysová stvořila, museli strávit mnohem déle času. A pak vám ještě dlouho v uších doznívá šumění studeného moře.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Slavný příběh československého fotbalu – zisk stříbrného poháru na mistrovství světa v Chile v roce 1962 – ožívá ve dvou CD podle námětu Jiřího Hory: v dramatizaci Jana Jiráně Českou uličkou ke stříbru a v dokumentárním zpracování Jana Kaliby Chilané se vracejí.
Těžko si představit lepšího průvodce našimi dějinami 20. století, než je Pravomil Raichl, titulní hrdina nové prózy Petra Stančíka. Dítě první republiky, které dospělo v pekle druhé světové války a kvůli neshodám s komunistickým režimem muselo opustit milovanou Vlast, aby se do ní po téměř půl století vrátilo ve jménu spravedlivé pomsty.
Seskočili do pekla protektorátu. Kdo selže, prolije krev…  Chybou pilota skončil výsadek Out Distance 28. března 1942 až za Telčí, což „balonovým agentům“ zkřížilo plány. Zatímco desátník Ivan Kolařík na nezkušenost záhy doplatil, nadporučík Adolf Opálka se coby velitel akce přesouvá protektorátem nehledě na remcání rotného Karla Čurdy. Napětí mezi nimi vytváří kontrapunkt náhledu na…

Recenze ze stejného žánru

Kdo se v těch řeckých božstvech, titánech a dalších mytických stvořeních má vyznat? Možná v nich máte chaos – staří Řekové a Stephen Fry by vám však rádi vysvětlili, že Chaosem to všechno teprve začíná.
Biografická publikace spisovatele a nakladatele Martina Vopěnky Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století spadá do kategorie dějepisných publikací pro děti a mládež. S nimi se už před drahnou dobou roztrhl pytel a chrlení nových a nových titulů neustává, dokonce se nikoli nevýznamně přelévá i do produkce audioknih. Chtělo by se říct: zaplať pánbůh, kdyby…
Román Jediný příběh začíná před půlstoletím v trochu snobském předměstském tenisovém klubu, v němž se hlavní protagonista a vypravěč Paul přičiněním losu seznámí se Susan, vdanou ženou středního věku. Ani generační věkový rozdíl však nemůže zabránit tomu, aby mezi nimi, zprvu potají, vzplanul milostný románek. Z něj se však časem vyklube trvalejší pouto. Navzdory prudérní společnosti šedesátých let…
Současný čtenář nebo posluchač může s ostatními dlouho diskutovat o tom, zda román katalánského autora Carlose Ruiz Zafóna s názvem Stín větru je či není magicko-realistickým dílem, případně do jaké míry. Ať už je tomu, jak chce, zde můžeme literární teorii nechat stranou. Za tím, že postavy v audioknižním vydání Stínu větru ožívají, není žádná magie, ale důkladná…

Dále od recenzenta

Román Oni nevědí, co činí, který nedávno v překladu Michala Švece vydalo nakladatelství Leda, bývá představován jako finská odnož severské detektivky. Nejsem si jistá, zda mu tato nálepka spíš neubližuje. V některých ohledech má blíže Eggersovu Kruhu. Detektivní zápletka je upozaděná, transformovaná do tíhy nevyhnutelné tragédie, která dlouho vyčkává ve stínu a plně se obnaží…
Po Marsu nás spisovatel Andy Weir pozval na Měsíc a nakladatelství OneHotBook se opět rozhodlo audioknižním závislákům pobyt ve vesmíru zpříjemnit zvukovou verzí. Tentokrát se mezi knihu a audioknihu neplete nikdo třetí, protože filmová adaptace Artemidy se sice připravuje, ale zatím je realizace v nedohlednu. Zůstane to tedy jen mezi námi čtenáři a posluchači. Marťan…
Využití představitelů filmových adaptací na přebalech audioknih se v recenzích přetřásá opakovaně. Někdy přitáhnou k nahrávce zájem širšího publika, jindy jim uškodí. Klíčem je ochota audioknižního nakladatele se k filmové verzi přihlásit, spřízněnost interpretačních přístupů. V případě titulu Hora mezi námi však tváře Kate Winslet a Idrise Elby považuji za minusové body. Přestože mám oba…
Televizní diváci sledují pravidelné výměny manželek a sní o tom, jaké by to asi bylo, kdyby si mohli na čas s někým prohodit své místo. Prostě se na chvíli vypařit, ať se jejich otravných povinností ujme někdo jiný. Tak by všechny starosti nechali za sebou a konečně by i do jejich životů vstoupilo vzrušení. A kdo…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Sůl moře
Druhá světová válka chýlí ke konci, poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich má co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Přišli každý odjinud, ale všechny je žene a pomalu dohání neštěstí, lži a… válka. Když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, z které jste země a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: Chtějí přežít.
Přejít nahoru