Cestopisné publikace, které nepostrádají vtip a nadhled se těší velké čtenářské i posluchačské oblibě. Navíc je jedině dobře, pokud jejich autoři nejen cestují, ale především kladou ty správné otázky. O to větší je pak přidaná hodnota těch kterých knih. A ptát se, to umí Tuvia Tenenbom jako nikdo jiný. Divadelní režisér, dramatik, novinář, esejista a zakládající umělecký ředitel Židovského divadla v New Yorku rád působí jako prosťáček, ale otázky, které pokládá, jsou leckdy velice prekérní, jdou na dřeň a nejednomu se po dvou třech takových přestane chtít odpovídat – jelikož by musel s nepříjemnou pravdou ven.
Když ho požádali, aby napsal knihu o Německu, vydal Spím v Hitlerově pokoji. Knihu o Americe nazval Všechny jejich lži a knihu o Brexitu zase Krysy Jejího Veličenstva. Mimo jiné mu nabídli slušné peníze, aby připravil knihu o Izraeli, díky čemuž vznikla publikace Chyťte Žida! Ta se díky spolupráci vydavatelství Zeď s Audiotékou stala do nedávna jedinou Tenenbomovou českou audioknihou. Interpretace se onehdy ujal Michal Isteník, který se s reportážně fejetonistickým stylem díla i výslovností do jisté míry exotického místopisu vypořádal poměrně úspěšně. Přesto měla nahrávka z různých důvodů k dokonalosti daleko.
Letos přichází Zeď ve spolupráci s Audiotekou s dalším Tenenbomovým titulem, a tím je Z Jeruzaléma do Prahy. Českým hlasem Tenenboma se tentokrát stal nadmíru zkušený David Novotný a nutno říct, že zmiňovaná role zdánlivě neškodného prosťáčka mu šla na výbornou. Cítíme, jak s vypravěčem rezonuje a s až jízlivou hravostí zavádí do úzkých každého, kdo se mu (nebo sobě samému) pokouší něco nakukat – což je ostatně Tenenbomův oblíbený způsob nabourávání ustálených „pravd“.
Vtipně i politicky nekorektně komentuje situaci po říjnu 2023, kdy se Američané a Evropané předhánějí v tom, kdo Izrael nesnáší víc. Snaží se přijít na to, jak je to vlastně s těmi Židy, a proč je mají v Česku tak rádi. Co si o otázce Izraele myslí hned vedle v Německu, a co na to vůbec Izrael nebo třeba Trump? Setkává se s demonstranty, muslimy, politiky, kavárníky, pány showbyznysu, aktivisty, umělci, prostitutkami… Chce zkrátka znát pravdu, a tak dráždí úplně všechny. Následně skládá obrázek, který́ je zábavnou a zároveň alarmující zprávou o dnešním světě.
Tuvia Tenenbom vypráví hovorně a překotně. Jeho souvětí jsou košatá, plná vsuvek a odbíhání. Není divu, že Isteníka svého času tu a tam překvapilo, kam souvětí vede a strukturování významu pomocí odmlk a intonace se ne vždy vydařilo. Je velká škoda, že režie tehdy nezasáhla. Naproti tomu nové audioknihy Z Jeruzaléma do Prahy v podání Davida Novotného se tento problém netýká ani v nejmenším. Stejně tak tempo je nyní výrazně svižnější a poslech tak zvládneme celý za bez minuty deset hodin.
Navíc si vyprávění uchovalo více ze své hravosti a vedlo k většímu pochopení nejen autorova stylu ale i významu některých pasáží. V předchozí nahrávce se mnohdy vytrácel vtip, interpretace v dané režii jej jaksi nezohledňovala. I v tomto směru vychází audiokniha Z Jeruzaléma do Prahy výrazně více vstříc danému dílu. Opět se potvrzuje, že těžiště režie a intepretace je zkrátka v pochopení a uchopení významů a charakteru díla.







