Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Proč žít a nestěžovat si

Datum: 

Autor recenze: 

Svět bez stížností
Svět bez stížností

Děláme to každý den. Ať si to chceme připustit, nebo se budeme zdráhat, stěžování patří ke všednodennímu koloritu. Že může vytvářet „balast“, který nás či způsob myšlení významným způsobem stáhne dolů, si uvědomíme zejména až ve chvíli, když se rozhodneme se stěžování zcela oprostit.

O něco více než deset let stará kniha Willa Bowena neměla malé ambice. Změnit nejen náš život, ale de facto svět. Ostatně, svět se dostal přímo do jejího názvu. Svět bez stížností je tak jakýmsi manifestem, agitační brožurou, než jen literaturou, která má vykouzlit úsměv a na chvíli vám udělat dobře. Bowenovo poselství ale není povrchně „sluníčkářské“. Nemusíme se prolistovávat odbornými publikacemi s tematikou lidského mozku příliš dlouze a hluboce, abychom si dokázali odvodit, jak velký vliv má ono stěžování si na procesy v naší hlavě, potažmo pak v celém těle. A jak i (vlastně logicky) ovlivní nejen nás samé, ale i to, s kým se potkáváme.
 

Nebudu zastírat, že přebal knihy a vlastně i samotný její úvod ve mně vzbuzoval spíše opatrnost (čti skepsi). Vlastně za to může i způsob načtení. Vydavatelství Synergie oslovila k interpretaci Františka Staňka a Jitku Bediovou, přičemž právě její role v převedení Bowenovy knihy do zvuku hraničí s nerozmyslem. Jitka Bediova do četby vstupuje pouze v případě citátů, jejichž autory už ale jmenuje Staněk. Ono by to vlastně ničemu moc nevadilo, byť to trošku ruší, ale už v porovnání se Staňkem, a zejména pak s jinou profesionální audioknižní produkcí, působí Bediová značně nedozrále. Ať už se zaměříme na její artikulaci, nebo práci s intonací. Při poslechu mi hlavou poletovaly vzpomínky na rané dětství a učitelky, které bez talentu, za to s rudou vlajkou za zády, předčítaly poezii s takovým nasazením, až se z ní vytratil jejich rytmus a poetika.

To František Staněk, na němž nicméně audiokniha Svět bez stížností stojí, naštěstí vychází z mého posuzování mnohem (mnohem) lépe. Jeho barva hlasu na jedné straně v sobě skrývá už životní zkušenost, na stranu druhou má lehkost. A i díky rytmu Staňkova přednesu vše plyne velmi příjemně a bez pocitu, že by snad měl dojem, že potřebujeme každou myšlenku dlouze zpracovávat. A i když jsem v úvodu psal, že Bowenova kniha je (v tom dobrém významu) agitkou, jež nás má přivést k nějakému přehodnocení a k akci, v podání Staňka se žádný nátlak neodehrává. Podařilo se mu tak moji nedůvěru po prvních minutách zlomit a vtáhnout do poslechu. A zejména: otevřít se tomu, o čem kniha je.

Sice bych se obešel bez těch několika příběhů v závěru, přesto mi tato útlá kniha tzv. sedla a opravdu přivedla k tomu, abych se více hlídal. Všímal si, zda si nestěžuji moc a co vše vlastně lze za stěžování pokládat. Nemusíte si sice k takové změně poslechnout Svět bez stížností, ale věřím, že pokud tak uděláte, zvýší se šance, že svůj postoj k vlastnímu chování a myšlení podstatněji přehodnotíte.

banner 1200x150

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Audioknižní zpracování kurzů a seminářů pro rodiče, děti a studenty, které vedou světově uznávaný kouč Jan Mühlfeit spolu s lektorkou Katkou Novotnou, vám pomůže pochopit, v čem vaše děti vynikají. Odhalíte, proč je důležité pomoct dětem objevit skryté talenty a jak je můžete z pozice rodičů podpořit v rozvíjení jejich silných stránek, aby je začaly…
Ryan Holiday dokázal nadchnout pro moudrost starověku již mnoho čtenářů. Ve své nové knize Klíčem je klid ukazuje na nadčasových základech stoické filosofie, jak se vnitřní klid může stát naší tajnou zbraní.
Každý, kdo je nucen převzít zodpovědnost za víc věcí, než dokáže zvládat v současném okamžiku, má zde možnost se nových úkolů chopit snáze a elegantněji, než kdyby držel všechno jen v hlavě.
Organizační porno je životní styl! Čas si nekoupíte. Ale můžete se s ním naučit pracovat tak, abyste ho měly dostatek. Abyste stíhaly věci, které dělat musíte, i které dělat chcete.

Recenze ze stejného žánru

Učit děti správné výslovnosti má u nás velkou tradici a nejinak tomu je i v případě audionahrávek. V roce 1984 vydal Panton za pomoci mnoha logopedů a Československého rozhlasu Olomouc dvě dlouhohrající desky s názvem Kdo mi, děti, poví? Opravdu velmi odměřená soudružka učitelka na nich nepříjemným způsobem nutí děti k procvičování hlásek. Zadává jim…
Moderní svět pracovního trhu přináší stále náročnější výzvy, které mohou pro mnoho lidí představovat nesmírnou zátěž. Jak se ale vyrovnat se zvyšujícími se nároky? S pomocí spirituality, alespoň tak to tvrdí kniha Žijte nejen o víkendu německého autora Anselma Grüna.
Nikdy nevíte, kdy se vám můžou hodit. Základy první pomoci. Věc, kterou by měla většina z nás znát ze školy či autoškoly. Jenže jak to tak bývá, člověk časem zapomíná, metody ve zdravotnictví se vyvíjejí a tak rozhodně neškodí si jednou za čas tyto znalosti zopakovat. A pokud se vám zrovna nechce na nějaký ten…
Je to více než čtyřicet let, kdy Masanobu Fukuoka představil světu svůj osobitý postoj k pěstování potravin. Farmář samouk, postupně nejen sbíral zkušenosti, ale především se sžil s prostorem, přírodou a zemí, ze které jeho plodiny vyrůstaly. Revoluce jednoho stébla slámy však zdaleka není pouze o zemědělství.

Dále od recenzenta

Stěží bychom našli někoho, kdo by o něm neslyšel. Frankenstein se pojí s hororovým žánrem natolik úzce, že má své pevné místo v dějinách literatury, stejně jako filmu. Jenže zejména díky filmovým verzím se vryl do našich pamětí v notně „ohnuté“ podobě. Je proto čas na nápravu.
Patriotismus, nepatriotismus, tuzemská knižní produkce mě vesměs míjí, vlastně to tak mám i s filmem. Příliš nevyhledávám, málo na novinky slyším, a proto jde vlastně o malý zázrak, když se pro některé z našich děl rozhodnu. Žítkovské bohyně tak tvoří výjimku - vehnaly se mi do zorného pole s tak nebývalou silou, že jsem jim…
Jakkoliv přehnaný se vám titul recenze může zdát, vězte, že tentokrát jsem si nadsázku odpustil. Walkerova publikace Proč spíme totiž pojednává natolik pečlivě o natolik stěžejním tématu, že vám život jistojistě ovlivní, a protože jde o spánek, může vám jej opravdu zachránit.
Psát něco nového o knize, která vyšla už takřka před dvaceti lety a navíc poslední roky s ní koexistuje i masově oblíbený televizní seriál z produkce HBO, mi přijde prakticky nemožné. Proto shrnu pouze své pocity.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Svět bez stížností
To, že stěžováním si škodíme především sami, tuší asi většina z nás. Stěžování je ale tak silný a rozšířený návyk, že k tomu, abychom se ho zbavili, potřebujeme informace, podporu a ten správný impulz. V audio verzi této knihy se dozvíte, co dělá stížnost stížností, proč je stěžování tak destruktivní, jak si přestat stěžovat a jak k tomu inspirovat i ostatní. Je plná praktických návodů a příběhů lidí, kteří touto životní transformací už prošli. Naučí vás nejenom si nestěžovat, ale celkově být pozitivnější a mít takový život, o jakém jste vždy snili.
Přejít nahoru