Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Jak si zamilovat protivnou babku

Datum: 

Autor recenze: 

Tady byla Britt-Marie
Tady byla Britt-Marie

Pamatujete na Muže jménem Ove? Jistě, vždyť audiokniha v interpretaci Jana Vlasáka se stala Absolutním vítězem ceny Audiokniha roku 2014. A slyšeli jste i Backmanovu Babičku, která pozdravuje a omlouvá se? Pak si nejspíš vybavíte Britt-Marii, která byla v příběhu malé Elsy a její babičky sice vedlejší, ale výraznou postavou. Tak výraznou, že si vysloužila samostatný román. Tady byla Britt-Marie nyní vychází v českém překladu současně v knižní i audioknižní podobě.

O zvukovou verzi třetího u nás vydaného románu Fredrika Backmana se opět postaralo vydavatelství OneHotBook, opět režisér Michal Bureš a opět herečka Valérie Zawadská, která výborně vyprávěla právě předchozí Babičku. Není přece důvod jakkoli zasahovat do fungujícího týmu, zvláště když jsou si Backmanovy romány v lecčems podobné. Všechny mají typickou šablonu, způsob vyprávění i celkovou atmosféru a poselství. Přestože ale autor už potřetí využívá vlastně totéž, čtenáři mu to rádi odpustí.

Fredrik Backman je výborným vypravěčem se schopností zalidnit vtipné a jímavé příběhy mnoha prokreslenými postavami. Jejich elementární povahové lidské rysy pak ve čtenářích vzbuzují dojem, že toho člověka dobře znají, že je to přece ten protiva ze sousedství, že je to ta trhlá paní s malou holkou z autobusu, že je to ta nepříjemná babka, co měla v obchodě výstup s prodavačkou. Podobně dokáže Backman stvořit a popsat lokality, takže po pár minutách četby či poslechu vám bude bohem zapomenutý Borg připadat známý a možná i povědomý.

Zejména v podání Valérie Zawadské, jejíž hlasové umění jde Fredriku Backmanovi vysloveně na ruku. Příběh Britt-Marie je co do interpretace jednoznačnější než Babička, kde byla vlastně hlavní hrdinkou malá holčička. Tentokrát je román vyprávěn výhradně z pohledu třiašedesátileté ženy, což je pro interpretku jistě přirozenější a pro posluchače stravitelnější. Neznamená to ovšem, že by byla celá audiokniha čtena jakýmsi monotónním hlasem unavené ženy. Právě naopak – Zawadská dokáže odlišit všechny postavy v příběhu dokonale, často jen drobnými změnami intonace. Díky pečlivosti režiséra Michala Bureše klade důraz na správná slova a slabiky, takže text plyne k posluchači hladce a bez jakýchkoliv zaškobrtnutí. Zaposlouchat se do audioknihy a následně si zamilovat Britt-Marii i všechny další postavy románu, je tak velice snadné.

Audiokniha oficiálně vychází ve stejný den s českým překladem knihy. O významu takového kroku nelze pochybovat, a přestože jde o jev stále častější, není na našem audioknižním trhu zdaleka obvyklý. OneHotBook a nakladatelství Host se ovšem v případě Britt-Marie nečekaně rozcházejí v grafické podobě obálek. Zatímco ta audioknižní zachovává podobnou úpravu jako u předchozích románů Fredrika Backmana, tedy kresbu s odvrácenou postavou hlavního hrdiny, Host se rozhodl přidržet se více názvu románu a samotná Britt-Marie na jeho obálce už není. Oba přístupy mají svou logiku a žádný nelze označit za správný nebo špatný. Je jen nezvyklé, že nebyl použit jednotný vizuál.
 

banner 1200x150

Spolu s Mužem jménem Ove a Babičkou, která pozdravuje a omlouvá se, je Tady byla Britt-Marie další audioknihou při jejímž poslechu se můžete bavit, dojmout i zamyslet. Všechny ukazují reálné, i když trochu karikované charaktery ze dvou stran – z té jednodušší, kdy vidíme jen protivnou starou ženskou, a z té krapítek komplikovanější, která dokáže dát odpovědi na mnohé nevyřčené otázky.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Lovestory ve výtahu a dalších 77 povídek z fleku je nejnovějším počinem jednoho z nejznámějších českých novinářů a odborníka na on-line média - Miloše Čermáka. Titul vychází v těchto dnech současně v knižní i audioknižní podobě. Jedná se o Čermákovu první audioknihu, kterou si navíc i sám namluvil.
Autobiograficky laděný příběh z pera české autorky žijící ve Velké Británii s vtipem dokládá, že život v cizině je potřeba brát s nadhledem a že se na něj jen tu a tam dají použít česká měřítka. Ovšem tím spíš při něm může být větší zábava.

Recenze ze stejného žánru

Kdo by je neznal – zlobivý Marley, věrný Bailey, malinká Dášeňka či toulavý Gump. Pes, nejlepší přítel člověka je jedním z nejčastěji nejen v literatuře zobrazovaných zvířat. Není divu, pes člověka v jeho životě doprovází již tisíciletí a natolik se s ním sžil, že mu mnozí připisují až lidské vlastnosti.
V chatě hluboko v lesích se sejdou zločinec, alkoholik a stařenka. To není začátek vtipu, ale ústřední zápletka knihy finského spisovatele Arto Paasilinny, Les oběšených lišek. Příběh se točí kolem tří rozporuplných osobností, které shoda okolností a hra osudu přiměly, aby společně strávily několik měsíců v srdci laponské divočiny.
Jméno Věra Němotová asi v málokom vzbudí větší pozornost. Pseudonym Fan Vavřincová bude ale leckterým, zejména starším televizním divákům povědomý, přitom jde o tutéž autorku. Nyní se její nejznámější dílo, zřejmě první československý televizní sitcom, dočkal i moderní audioknižní podoby. Ta má velmi dobře našlápnuto oslovit i mladší posluchače, kteří původní černobílý seriál neznají. Taková…

Dále od recenzenta

Dlouholetá tradice a bohatý archiv umožňuje vydavatelství AudioStory přijít čas od času s reedicí některého ze starších titulů. Nahrávky, které vycházely v 90. letech na magnetofonových kazetách, se znovu objevily po roce 2006 na CD díky rozsáhlé spolupráci s Popronem, další starší audioknihy vycházejí znovu i dnes.
Romány brazilského spisovatele Paula Coelha patří celosvětově k velmi populárním a slušné oblibě se těší i mezi českými čtenáři. Na poli audioknižním se zájem o jeho díla snaží saturovat především vydavatelství Tympanum. To už v roce 2008 vydalo nejznámějšího Alchymistu v poutavém přednesu Lukáše Hlavici, v roce 2013 v edici Načteno dvě nahrávky Poutník: Mágův…
Humoristický román Miroslava Skály vstoupil ve známost především díky vydařenému televiznímu filmovému zpracování. Lze dokonce napsat, že adaptace přerostla svou předlohu, a že řada těch, kteří film znají velmi dobře, nemají o existenci Skálova textu ani ponětí. I to byl jistě důvod, proč se v Supraphonu rozhodli vydat Svatební cestu do Jiljí jako audioknihu.
Vydavatelství Tympanum pokračuje v sérii Voilà! Hercule Poirot dalším příběhem - povídkou Druhý gong. Tentokrát už nejde o převzatý titul z fondu Knihovny a tiskárny pro nevidomé Karla Emanuela Macana jako u předchozích v této řadě, ale o původní nahrávku pro Tympanum. Pokud je informace na stránkách vydavatelství správná, pak doba od pořízení nahrávky po…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Pochází ze Stockholmu, pravidelně píše sloupky do švédských novin a na svůj blog. Jeho prvního románu Muž jménem Ove (2012; česky Host 2014) se jen ve Švédsku prodalo přes šest set tisíc výtisků a práva byla prodána do dvaceti pěti zemí.
Tady byla Britt-Marie
O třiašedesátileté Britt-Marii někteří tvrdí, že je pasivně agresivní, zpomalená a ukňouraná bába. Když po čtyřiceti letech manželství opustí nevěrného manžela, usadí se ve vesnici Borg, v níž po finanční krizi zůstaly jen cedule s nápisem „Na prodej“ a pizzerie, která je cítit pivem. A fotbal. A také fotbalová přípravka, která nutně potřebuje trenéra.
Přejít nahoru