Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Výchova chlapců k disciplíně

Tajemná Řásnovka
Tajemná Řásnovka

Téměř všechny knížky, které po sobě zanechal plodný Jaroslav Foglar, získaly oblibu okouzlující dobrodružností, láskou k tajemství a jeho odhalování a v neposlední řadě i etickým poselstvím. Je to případ i jednoho z pozdních příběhů, který Foglarovi vyšel v roce 1965 a který nazval Tajemná Řásnovka podle další záhadné pražské čtvrti, kterou si vymyslel.

Jindra Sochor je citlivý a poctivý kluk, kterému momentálně moc nejde učení a k tomu trpí hrubiánskou výchovou svého otce i častými domácími hádkami. Rozhodne se k zoufalému kroku – uteče z domova s vidinou života na ulici. Během náhodné cesty tramvají se mu zalíbí název čtvrti, v které dosud nikdy nebyl, a proto zde vystoupí. Místo, na kterém se ocitne, připomíná slavnější Stínadla, i když zde chybí onen prvek zlověstného tabu a ústřední hlavolam zde střídá společenská hra zvaná Fan-Tan, kterou zde hrají snad všichni.

Jindra nalezne v Řásnovce inspiraci k vyřešení svých problémů a návratu domů, ale také zde najde místo, kde může být sám sebou. Foglar vystavěl příběh kolem budování klubu Stráž Řásnovky, který Jindra spoluzaloží a který si – což je Foglarův sympatický evergreen – dá za cíl udržovat ve čtvrti pořádek a spravedlnost. A tento cíl bude brzy podroben ostrému testu: ve sporu o autorství Fan-Tanu, jehož výrobu chystá jistá továrna, totiž hodlá vynálezci hry Tondovi Menčíkovi slávu a honorář vyfouknout spolužák Hřivnas a na klubu bude obstarat o tom, kdo Fan-Tan vymyslel, důkaz.

Foglarovy příběhy mají vždy dvě roviny, kdy se na pozadí většinou náramně napínavého příběhu odehrává zápas jednoho a občas i několika hlavních hrdinů o nalezení vlastní pozice ve světě, který se zpočátku jeví nepřehledný, zlý a nepřátelský. Foglar dokládá, že uspět ve světě je možné a že k tomu vede cesta přes jistou sebedisciplínu a možná pokoru. Přesto se ani zdaleka nejedná o žádnou novou verzi pietistické dystopie typu Karafiátových Broučků: stejnou měrou, jakou Foglarovi hrdinové pěstují vnitřní i vnější kázeň, si také uvědomují důležitost spravedlnosti i prostého faktu, že sebou nesmí nechat orat. Tak jednoduché a zároveň celkem hluboké může poselství beletrie být – a to i přes veškerou naivitu a zjednodušování, které k Foglarovým textům neodmyslitelně patří.
 

 
Tajemná Řásnovka nespadá mezi nejznámější či nejpopulárnější autorovy knihy, ale spolu s (rovněž pozdním) Dobrodružstvím v Zemi nikoho se řadí k těm nejlepším. První zvuková verze Řásnovky vznikla už v roce 1995 v Českém rozhlase, kdy se četby v seriálu pěti patnáctiminutových epizod ujal Alfréd Strejček. Text byl významně zkrácen, přesto mu specialista na dětskou a mládežnickou dramaturgii Jiří Hromádko dokázal zachovat kromě základní dějové linky i atmosféru, k čemuž pořadu dopomohla i hudba velkého Foglarova obdivovatele, kytarového virtuosa Štěpána Raka.

banner 1200x150

Kompletní nezkrácená audiokniha však vychází až nyní, a to jako další příspěvek do sbírky zvukových foglarovek z produkce nakladatelství Albatros, která tak už čítá deset titulů načtených vesměs vynikajícími interprety. Po Davidu Matáskovi, Matouši Rumlovi nebo Vojtovi Kotkovi se tentokrát za mikrofon posadil Marek Holý. Těžko bychom hledali někoho zkušenějšího než tohoto původem brněnského herce a jednoho z pilířů pražského Divadla na Vinohradech. A pokud se ke zkušenosti přidá i talent a poctivé řemeslo, je na kvalitní posluchačský zážitek zaděláno.

Holý zprostředkovává Foglarův text sice se slyšitelným zaujetím, ale také přesně, rytmicky a srozumitelně, v podstatě jako by se jednalo o partituru k hudební produkci a on mistrovsky ovládal hudební nástroj. Velmi podobný výkon už předvedl ve Zdivočelé zemi Jiřího Stránského, dalšího českého autora s mimořádně přesně nastaveným morálním kompasem.

Albatros svůj nejnovější foglarovský počin opět vybavil velmi čistým zvukem a Holého vyprávění opatřil velkoryse znějící hudbou na koncích kapitol. Necelých sedm hodin trvající audiokniha se tak stává dalším hezkým zážitkem, který rozhodně není určen jen pro pár zasloužilých nostalgiků. I po všech těch letech, která uplynula od prvního vydání, a po všech často turbulentních společenských změnách totiž toto Foglarovo dílo navzdory zastaralým reáliím funguje jakožto dobrodružný i mravoučný román víc než dobře.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Jak se stát největším vikingským hrdinou všech dob? Můžete se jím prostě narodit. Může vám to zákulisními intrikami zařídit vaše babička. Nebo se k tomu můžete dopracovat vlastní pílí jako Škyťák Šelmovská Štika III., známý válečnický náčelník kmene Chlupatých chuligánů, obávaný bojovník a amatérský přírodovědec. Ani jeho cesta na trůn však nebyla jednoduchá.
Ve všech dílech dědeček pomáhal Viktorce objevovat svět, pochopit život kolem nás, vnímat hodnoty, na nichž je založena naše současnost. Viktorka představuje dědečkovi nové kamarádky, které se přistěhovaly do Prahy, a společně pak objevují všechny pamětihodnosti hlavního města.
Neposlušný Budulínek je proti němu břídil! Nalezenec, kterého se v pohádkovém Krachlese ujali panovačná jezinka Blbule a uťápnutý hejkal Blboul, je totiž zlobidlo přímo ukrutné. Místní strašidla děsí už od kolébky, jelikož popletený lesní matrikář mu zkomolil jméno v duchu vúdú – takže se to s černookým klukem veze jako „nomen omen“, až jsou z…

Recenze ze stejného žánru

Městečko Mariefred se pomalu chystá na Vánoce, radost z příprav na svátky ale místním vzala podivná nákaza, která se mezi nimi začíná šířit. Spolu s prvními nemocnými ožívá vzpomínka na dávné legendy o Moroději, který údajně chodí po kraji a rozsévá nákazu. Podaří se šíření nemoci zastavit dříve krkavčím bratrům Alrikovi s Viggem, nebo samozvané…
Uplynulo několik týdnů od toho, co Flick společně s Jonatánem Mercatotem zachránila Pětisvětlí a vypustila nalahvovanou magickou energii zpět do světů. Jenže rodiče Flick nemají o dceřiných zásluhách ani ponětí a namísto toho se na ni zlobí, protože nepřišla domů včas. Zbytek prázdnin tak dívka tráví zavřená doma.
Rok 2012 můžeme směle považovat za opětovné nadechnutí rozhlasového skřítka Hajaji a to díky jeho tehdy nové dramaturgyni Zuzaně Vojtíškové, která přímo pro večerní pohádky získává stále nové autory. K těm nejúspěšnějším a zároveň od té doby i nejaktivnějším spisovatelům patří Dagmar Langová.
Tetralogie kratších dobrodružných románů z menšího města Klárov, jejímž autorem je plodný a zručný spisovatel Petr Hugo Šlik a která vyšla knižně v rozmezí let 2015–2019, zajímavým způsobem navazuje na tradici českých chlapeckých příběhů reprezentovanou jmény jako Otakar Batlička či Jaroslav Foglar. A ani ve srovnání s těmito velkými jmény si Šlik vůbec nevede špatně.

Dále od recenzenta

Knihy slovenského detektivkáře Dominika Dána patří stabilně k tomu nejpopulárnějšímu čtení i poslouchání jak v jeho domovině, tak u nás. Dnes má na kontě přes 30 románů, kolem dvou milionů prodaných exemplářů a i v českém prostředí patří k bestsellerovým autorům: zadáte-li například autorovo jméno do vyhledavače našeho serveru, prvních několik desítek výsledků budou odkazy…
Přestože se detektivka propadla co do prodejnosti mezi žánry na druhé místo (v čele ji na přelomu tisíciletí vystřídala fantasy literatura), jedná se o žánr, který představuje celosvětově asi miliardu konzumentů a jehož tržby v českém prostředí pravděpodobně atakují miliardu korun ročně. I mezi mladými čtenáři se detektivka a odvozené žánry dlouhodobě těší značné oblibě, jak…
Politiku a společenské dění lze nahlížet různě a v různých kontextech, přičemž jeden z nejoblíbenějších a nejčastějších způsobů, jak je reflektovat, představuje nadsázka a humor. Je přitom dobrou tradicí prostřednictvím humoru, za ním či jeho prostřednictvím i něco podstatného sdělit. Hvězda slovenské blogovací scény Ľubomír Nemeš, který působí v rámci satirického webu Dailymale.
Obliba holmesovských pastišů je nejen v anglojazyčném světě značná a Sherlock Holmes je jednoznačně nejvytěžovanější literární postava všech dob. Odkazy na slavného detektiva se nevyhýbají ani tzv. vážné literatuře (např.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Tajemná Řásnovka
Věčné hádky rodičů jsou pro čestného, citlivého Jindru Sochora k nevydržení, a tak uteče z domova. Objeví přitom tajemnou čtvrť Řásnovka a partu hochů. Společné se pustí do hledání klubovny a založí Stráž Řásnovky. To pravé dobrodružství začíná, když je osloví Tonda Menčík, vynálezce stolní hry Fan-Tan, kterou hraje celá Řásnovka. Pomůže Jindra a jeho klub Tondovi dosáhnout spravedlnosti? 
Přejít nahoru