Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Božsky nesmrtelný

Tajemný Etrusk
Tajemný Etrusk

Ve spojitosti se jménem Mika Waltari si téměř každý vybaví jeho Egypťana Sinuheta, ti více sečtělí pak i Tajemného Etruska. Tento pompézní román o hledání sebe sama, místa svého určení, svého jezera, hory, města, román o rozmachu řecké kultury, zániku a vzniku civilizací, mocenských bojích, nejen milostných intrikách, o podlostech a moci božské psal Waltari po 2. světové válce, tedy v době, kdy se rovněž jedna etapa končila, aby započala další.

Byť se příběh odehrává celých pět století před naším letopočtem, je v mnohém žhavě současný. Nejde o nudné, zastaralé povídání, ale o dynamický, čtivý román.

Muselo být nesnadným úkolem tak rozsáhlý text plný zvratů, postav a popisů převést do podoby rozhlasového dramatického seriálu. Nelehkého úkolu se ujal renomovaný spisovatel a divadelník, autor řady adaptací i původních rozhlasových her, Michal Lázňovský. Desetidílný seriál podle jeho scénáře se začal realizovat roku 2013, původně v režii Vlada Ruska, kterého ovšem následně nahradila Hana Kofránková. Tajemný (Nesmrtelný) Etrusk se tak stal její zřejmě poslední rozhlasovou prací podobného rozsahu. Devítihodinová dramatizace měla premiéru na stanici Vltava v září roku 2014. Vydavatelství Radioservis ve spolupráci s OneHotBook vydalo pak nahrávku v oblíbeném formátu mp3 v červenci 2015.

Přes veškerou rozmáchlost a ambice s jakými seriál vznikal, lze bohužel dramatizaci vytknout zásadní nedostatky. Ne snad že by dialogy nebyly živé a dramatické, že by neposkytovaly hercům dostatečnou příležitost, ovšem celkový tvar spatřuji pro přílišnou popisnost jako nevhodný. Vypravěč tu má nezvykle obrovský prostor a jeho časté vpády do děje ubírají příběhu na tempu. Některé obezličky, kterými autor dramatizace překlenuje děj, by snad bylo lépe rozepsat do dialogů i za cenu celkového prodloužení seriálu. Nechci podceňovat práci dramaturga, neviděl jsem ostatně první verze scénářů, ale skoro to na mě působí, že vše je na první druhou dobrou.
 

Ve stínu těchto výtek ovšem lze v rozhlasovém Etruskovi najít jednoznačné klady. Těmi největšími je výborné režijní vedení a obsazení bezmála padesáti skvělých herců. Dokonce i epizodní role byly obsazeny zvučnými jmény – Otakar brousek mladší, Josef Somr, Michal Pavlata, Simona Postlerová, Otakar Brousek st. (jeho vůbec poslední rozhlasová role) a další. Ti, kteří celý seriál pevně drží, jsou pak herci Dana Černá, Ivan Řezáč, David Matásek, Martin Zahálka, Viktor Preiss a zejména pak Lukáš Hlavica v titulní roli Larse Turmse. Hlavicův Etrusk je pevný jako skála, ale nevyrovnaný a velmi vznětlivý. Arsinoé Dany Černé je prohnaná mrcha, chvíli oddaně milující toho či onoho, chvíli vypočítavá až zlá.

banner 1200x150

Hudba Zdeňka Zdeňka je velmi poutavá, často dramatická a vhodně podtrhující děj a lze si je postesknout nad její syntetičností. Chápu, že finanční prostředky na symfonický orchestr, který by hudbu kousek po kousku natáčel, chybí, leč ta umělost je v případě Tajemného Etruska velmi rušivá.

Na závěr rozklíčujme ještě jednu drobnost: seriál byl do vysílání zařazen pod názvem Nesmrtelný Etrusk, jež prý lépe vyjadřoval povahu děje a příběhu. Na CD však dramatizace vyšla pod čtenářům známým názvem Tajemný Etrusk. Vše pro prodej, klidně i drobné zmatky.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Pistole, nože, lano, sekyry, kladiva, palička na maso, a dokonce i šroubovák. Nástroje, s nimiž v této knize zabíjejí čeští vrazi. Zkušený autor rozhlasových i literárních rozhovorů Luboš Xaver Veselý šel v přípravách knížky Jak se vraždí v Čechách vytrvale za svým cílem setkat se v kriminálech s pravomocně odsouzenými vrahy, proniknout sérií otázek do…
Ryan Holiday dokázal nadchnout pro moudrost starověku již mnoho čtenářů. Ve své nové knize Klíčem je klid ukazuje na nadčasových základech stoické filosofie, jak se vnitřní klid může stát naší tajnou zbraní.
Historik a oblíbený spisovatel Vlastimil Vondruška píše mimo jiné čtivé, dramatické a tajuplné detektivní příběhy, které se odehrávají ve středověku. U čtenářů si získaly obrovský ohlas pro svou věrohodnost, atmosféru, rychlý spád děje a napětí. Mnoho z nich spojuje postava vzdělaného a čestného rytíře Oldřicha z Chlumu, královského prokurátora a správce hradu Bezděz.
Vlivný politolog, historik a bývalý ministr zahraničí Spojených států předkládá ve své nejnovější práci z roku 2014 mnohostranný, historickými a politickými souvislostmi podložený pohled na řád světa.

Recenze ze stejného žánru

Když se na české literární scéně objevil román Radky Denemarkové Peníze od Hitlera, přinesl s sebou několik bolestných témat, se kterými se nedokázala česká duše vyrovnat dodnes: chování během totalitního režimu – ať už nacistického nebo komunistického, vyhnání německého obyvatelstva po roce 1945, Benešovy dekrety, znárodňování a také restituce. Témata autorkou natolik úspěšně přiblížená, že jí…
Každé správné opatství by mělo uchovávat ostatky nějakého světce, řekl si jednoho dne převor kláštera v Shrewsbury. Kde je ale sehnat? Ve Walesu prý leží pohřbená polozapomenutá světice, která by se pro tento účel náramně hodila. Ve zbožné výpravě, která má slavnostně přenést ostatky svaté Winifredy do Anglie, je kromě převora i nenápadný postarší mnich,…
Současný čtenář nebo posluchač může s ostatními dlouho diskutovat o tom, zda román katalánského autora Carlose Ruiz Zafóna s názvem Stín větru je či není magicko-realistickým dílem, případně do jaké míry. Ať už je tomu, jak chce, zde můžeme literární teorii nechat stranou. Za tím, že postavy v audioknižním vydání Stínu větru ožívají, není žádná magie, ale důkladná…
Vydavatelství OneHotBook se do povědomí posluchačů zapsalo především severskými detektivkami, často se však v jeho produkci objeví i žánry zcela odlišné. Vedle dětské literatury několikrát zabrousilo k humoristickým románům, nebrání se sci-fi, biografiím, ani historii. Do poslední jmenované kategorie přispělo například Žítkovskými bohyněmi – vyprávěním o výjimečném rodu léčitelek z Bílých Karpat, či titulem Dva proti Říši, podrobně rozebírajícím…

Dále od recenzenta

Na trhu s audioknihami se často objevují žhavé novinky, časem prověřené nahrávky ze zvukových archivů, či dříve vydané knižní bestsellery. U posledně jmenovaných se občas stává, že audioknižní nastudování není prvním, které kdy spatřilo světlo světa. To platí i o dokumentárním románu Dva proti Říši z pera spisovatele Jiřího Šulce.
Jméno spisovatele Roberta Louise Stevensona je neodmyslitelně spjato především s jeho Pokladem na ostrově (či Ostrovem pokladů, chcete-li) či s Podivným případem doktora Jekylla a pana Hyda. Pokud by měla povědomí o komplexní tvorbě tohoto skotského autora formovat audioknižní nabídka, dalo by se říci, že až donedávna vlastně neznalost dalších děl podporovala.
Osud Milady Horákové, pozoruhodné vlastenky, ženy s rozvinutým sociálním cítěním a silným charakterem, se už předloni pokusil širší veřejnosti přiblížit film Milada. V audioknižním světě se posluchači mohli, díky vydavatelství Bookmedia, seznámit s Dopisy z cely smrti, které Horáková psala svým blízkým. O vysoké úrovni nahrávky jistě svědčí fakt, že herečka Taťjana Medvecká byla za…
Od listopadu 1989, kdy jména Voskovec a Werich přestala být tabu, či spíše za posledních deset let, kdy se rozvinul obchod s kompaktními disky a digitálním nahrávkami, vyšla nekonečná řada zvukových záznamů s odkazem těchto moudrých klaunů. Při obrovském množství lépe či hůře dramaturgicky zvládnutých titulů si často kladu otázku, kdy jde o přínos posluchači…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Finský spisovatel, dramatik, scenárista a překladatel nejprve studoval teologii, ale později se zaměřil na filozofii, literaturu a dějiny umění.
Přejít nahoru