Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Hrabě Telek se vydává do Karpat

Datum: 

Autor recenze: 

Tajemný hrad v Karpatech
Tajemný hrad v Karpatech

Francouzského spisovatele Julese Vernea netřeba dlouze představovat. Autor, který od poloviny devatenáctého do počátku dvacátého století napsal více než 70 knih, je považován za klasika dobrodružné četby pro mládež, jednoho ze zakladatelů (či předchůdců) moderní literární fantastiky a jako příslovečná brána k fantasknímu „pocitu úžasu“ slouží jeho romány už celým generacím.

A nejinak je tomu i s audioknihami, kterých jen u nás také vyšly vyšší desítky, a to jako četba různého druhu od nezkrácené a kompletní knihy přes množství dramatizací, zkrácených četeb, ale i ve formě různých převyprávění od jiných spisovatelů, na které je bohatá nejen světová, ale i tuzemská literatura.

Ani vydavatelství Tympanum nevstupuje do verneovských vod poprvé, v posledních dvou letech vydalo několik Verneových románů, avšak ve verzích převyprávěných od žijícího klasika science fiction, Ondřeje Neffa. Tajemný hrad v Karpatech je ovšem jiný případ, neboť audiálně připravený román vychází z českého překladu původní podoby díla, a to jako nezkrácená šestihodinová četba (rozsah Verneova románu je na autora poněkud umírněný).

Příběh hraběte Franze Telekeho, který se v Transylvánii připlete k tajemnému „čertovu“ hradu, kde kromě různých pekelných zvuků uslyší i zpěv operní divy, do které byl kdysi vášnivě zamilován, je u nás známý skoro notoricky. Kniha na pomezí science fiction a částečně snad i hororu vyšla ve francouzském originále roku 1892, prvního českého překladu se dočkala hned v následujícím roce, a po něm se českých vydání objevilo až do dnešních dnů více než deset dalších. Možná ještě více u nás dodnes rezonuje filmové zpracování látky, na níž režisér Oldřich Lipský (společně se scénáristou Jiřím Brdečkou) roku 1981 postavil slavnou filmovou komedii Tajemství hradu v Karpatech, v hlavních rolích s Michalem Dočolomanským, Milošem Kopeckým či Janem Hartlem. A byť je filmová verze spíše parodií (přestože velmi zábavnou a kvalitní), příběhové linie i nečekaného rozuzlení příběhu se drží dosti věrně, přestože celková atmosféra Verneova románu a Lipského filmu je značně odlišná.

Většina prozaického díla Julese Vernea (konkrétně 62 knih, z toho 8 vydaných posmrtně) patří do románového cyklu Podivuhodné cesty, z níž mezi patrně nejznámější patří romány Pět neděl v baloně, Cesta kolem světa za osmdesát dní nebo Dvacet tisíc mil pod mořem. Vedle nich ale právě i Tajemný hrad v Karpatech. Verneova díla byla mnohokrát zfilmována, několikrát posloužila i jako látka pro filmy českého režiséra světového významu Karla Zemana, jehož adaptace (zejména) Verneových děl bývají často považována za předchůdce subžánru literární fantastiky jménem steampunk. Vliv Julese Vernea na literaturu jako takovou je – a to zdaleka nejen pro počet adaptací, převyprávění a inspirací – nezpochybnitelný.

banner 1200x150

Nejen tomu, kdo nečetl knihu (či snad četl dávno a zapomněl), by tak audioknižní zpracování mohlo dokázat (nebo alespoň připomenout), že klasik fantastického žánru nebyl možná žádný velký humorista, ale na druhou stranu byl nesporně úžasným literátem a člověkem s bezbřehou a až vizionářskou fantazií a taktéž s nesmírným citem pro vyprávění.
 

Audiálního zpracování Tajemného hradu v Karpatech se ujal zkušený interpret – a také herec, režisér a dabér s jen těžko spočitatelným množstvím hlasových rolí – Libor Hruška. Hned od počátku zaujme nejen jeho opravdu příjemný hlas, ale také celkové podání četby.

 
Kupříkladu postavy rozlišuje jemně, ale pracuje s nimi velice kvalitně, nesklouzává ke karikování ani u promluv které by k tomu mohly svádět. Přesto do nich vstupuje s dramatickým nasazením až vskutku divadelním, pohybuje se tedy na úzké hraně mezi intenzivním zdůrazněním a mírným přehráváním, troufám si však tvrdit, že se drží na té straně, kde se ještě o přehrávání nejedná. A i kdyby k mírnému přece jen docházelo, Verneovu textu toto lehce manýristické pojetí zkrátka sluší a jeho volbu nelze v tomto případě považovat za chybnou.

Byla-li řeč o emotivně bohatších pasážích, je třeba zdůraznit, že Libor Hruška nijak nezaostává ani v těch popisných, které jsou ve Verneově textu často poměrně dlouhé, zejména očima a ušima dnešního čtenáře, respektive posluchače. V interpretově podání nenudí a poslouchají se příjemně. Tempo četby je vcelku pozvolné, ale to nijak nevadí, naopak v kombinaci s Hruškovým hlasem nechává vnímatele propadnout hlouběji do poslechu. Jedinou drobnou vadou na kráse mohou být rytmicky pravidelné pauzy, které náročnějšího posluchače po delším čase poněkud ruší, přestože nejde o nic, na co by nebylo možné si zvyknout nebo co by výrazněji shazovalo jinak výbornou interpretaci.
 

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Geniálnější než Poirot, nápaditější než Houdini Klasický dobrodružný román z cyklu Nobody o záhadném Angličanovi, pro kterého nic není nemožné. Člověk s pronikavým úsudkem, eskamotér a detektiv vyřeší jakoukoliv záhadu. Po celou plavbu ze Southamptonu do New Yorku se nepodařilo ani jedinému cestujícímu vyzvědět věk, zaměstnání nebo společenské postavení tajemného muže.
Zradili ho v nejtěžší hodině. Přežil a chce se mstít. Román o nezdolné vůli, čelící nástrahám americké divočiny, je předlohou oscarového filmu REVENANT s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.
Jde o ztřeštěnou parodii na kovbojské příběhy. Dva trapeři Jack a David prožijí dobrodružství s indiány a velkým vodním hadem, vrcholící setkáním s ufony – vesmírnými láčkovci, kteří unesou Jackovu milou Betty a spolčí se s indiány. Když mimozemšťané prohlédnou krvelačné motivace indiánů, uvedou vše do pořádku a vrátí se na svou planetu.
Cesta do pravěku filmového kouzelníka Karla Zemana se stala průlomovým filmem a dobrodružnou legendou české i světové kinematografie. Celé generace dětí se díky tomuto příběhu seznámily s minulostí naší planety, s rostlinami a živočichy, které zásluhou kreativity a trikového umění Karla Zemana poprvé spatřily v pohybu. Nyní dobrodružný příběh ožívá i ve zvukové adaptaci.
1 2 3 9

Recenze ze stejného žánru

Je evidentní, že tvorba Julese Verna stále přitahuje mnoho čtenářů a posluchačů. Otázkou zůstává, jsou-li v dnešní době cílovou skupinou děti či dospělí, kteří se rádi vrací k nestárnoucím dobrodružstvím mistra fantazií. Ať tak či tak, jedním důkazem za všechny je režisér Dimitrij Dudík, který v letech 2011-2013 pro Český rozhlas napsal a zrežíroval hned…
Využití představitelů filmových adaptací na přebalech audioknih se v recenzích přetřásá opakovaně. Někdy přitáhnou k nahrávce zájem širšího publika, jindy jim uškodí. Klíčem je ochota audioknižního nakladatele se k filmové verzi přihlásit, spřízněnost interpretačních přístupů.
V krutých dobách moru umřela na pastvině mezi obcemi Velrany a Lovern čísi kráva. Obyvatelé obou vesnic se ze strachu z nákazy začali přít o to, kdo z nich se má o zdechlinu postarat. U soudu Velraňáci odpřisáhli, že pozemek jejich není a bylo tedy rozhodnuto, že odklidí-li mršinu Loverňáci, bude jim přidělena i pastvina.…
Představovat Limonádového Joea by bylo nošením dříví do lesa, však filmová verze scenáristy Jiřího Brdečky a režiséra Oldřicha Lipského z roku 1964 je díky řadě zlidovělých hlášek a písní dodnes známá.
1 2 3 7

Dále od recenzenta

Dětem a mladým čtenářům určený příběh Jono a Kíš je zábavná moderní pohádka, pojednávající o důležitosti rodinné soudržnosti, o rizicích a nástrahách internetu, ale také vypovídající leccos o dnešních dětech, jimž bude dávat patrně větší smysl než mnoho pohádek klasických. Moderní je ovšem i v pojetí dobra a zla, na které nenahlíží klasicky černobíle, ale…
Zpěv drozda amerického spisovatele Waltra Tevise patří v žánru science fiction ke klasikám a má své pevné místo mezi nejoriginálnějšími dystopiemi konce minulého století. Byť autor je dnes znám převážně jinými díly, i Zpěvu drozda se bezmála čtyřicet let po vydání dostává zasloužené pozornosti, kterou u nás oživuje aktuální vydání audioknihy.
Třetí kniha Simony Bohaté Klikař Beny opět zachycuje ušmudlané ulice Prahy a v přeneseném významu celého komunistického Československa, samo sebe vykreslující coby pokrokové a šťastné. Autorka se tak vrací do světa na okraji, byť ne tak daleko centra metropole. Navazuje zejména na předchozí úspěšnou prózu Všichni sou trapný, přičemž tak činí originálně a neklade na…
Audioshow Ženy s podtitulem „Příběhy hrdinek, o kterých jsme se ve škole neučili“ napsala pro Audiotéku Jana Patočková ve spolupráci s Matoušem Hrdinou. Společné dílo autorské dvojice režírovala Bela Schenková, interpretace se ujaly Tereza Dočkalová a Tereza Hofová. Osmidílný seriál je určený exkluzivně předplatitelům Audiotéky v mobilní aplikaci.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Tajemný hrad v Karpatech
Jaké tajemství skrývá hrad v Sedmihradsku? Hrabě Franz Telek propadne kouzlu krásné operní pěvkyně Stilly. Ta však při představení náhle umírá a hraběti málem pukne srdce. Stopy jeho lásky ho zavedou do karpatské vesnice Verst, kde stojí hrad opředený tajemstvím. O jeho odhalení se už dříve pokoušeli lesník Nik Dek a doktor Patak, umně sestrojená obranná zařízení majitele hradu barona Gortze a jeho společníka, geniálního fyzika Orfanika, však jejich úsilí zmařila. Hrabě Telek zahlédne na cimbuří hradu siluetu zpívající pěvkyně a je přesvědčen, že hrad se stal jejím vězením. Rozhodne se ji osvobodit, ale netuší, že její obraz je pouhým přeludem. Vernův román je opět poklonou vědeckým objevům a lidské vynalézavosti, na své si přijdou i milovníci strašidelna.
Přejít nahoru