Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Pomalost akademického zločinu

Tajná historie
Tajná historie

Spisovatelka Donna Tarttová v románu Tajná historie čtenáře přesvědčí, že nejen na evropských vysokých školách najdete katedry a kabinety, ve kterých se zastavil čas. Svůj první román zasadila na vermontskou univerzitu v oblasti Nové Anglie, kde bychom čekali spíš dřevorubce v kostkovaných košilích než zapálené studenty klasické filologie. Přesto v pečlivě vykreslených reáliích zůstává cosi evropského. Snad jsou to odlesky antické vzdělanosti a filosofických tradic, ke kterým se autorka prostřednictvím postav odvolává, možná je to skryto v cihlách univerzitního kampusu, vlhkém podzimním listí nebo lednových závějích. Díky nakladatelství OneHotBook si můžeme nyní novodobý psychologický záznam o jednom zločinu poslechnout v audioknižní verzi.

Kniha má jediného vypravěče Richarda Papena a tedy logicky i jediného narátora. Herec Daniel Bambas, překvapivě čtyřicátník, nahrávku otevírá s mladistvou energií a studenta ve shodě s textem představí téměř jako druhého Toma Ripleyho. Richard je odhodlán vymanit se z mantinelů, ve kterých se odehrávají životy jeho rodičů, sousedů a spolužáků. Jako lačné kukaččí mládě hledá nové hnízdo, ve kterém by se mohl stát někým jiným. Prostředím, se kterým chce splynout, je elitní kroužek pro studium klasické řečtiny. Patří do něj studenti finančně natolik zabezpečení, že je otázka praktické využitelnosti jejich oboru vůbec netrápí, stejně jako je nezajímají moderní vymoženosti nebo ostatní studenti. Uzavírají se v dobrovolné izolaci s požehnáním jejich jediného profesora Juliana. A ten v zájmu udržení absolutní svobody raději nepobírá za svou výuku ani plat.
 

Přestože výčet nových Richardových spolužáků je nepočetný, při poslechu je třeba věnovat zvýšenou pozornost jejich představení, aby se v proudu řeči nepomíchali. Zvláště když se o jednom z nich hned z kraje vyprávění dozvídáme, že se konce knihy nedožije. Přestože Bambas pod vedením režiséra Michala Bureše vhodně odstiňuje jednotlivé promluvy, Tarttová je od počátečních vět připravena publikum zahrnout neuvěřitelným množstvím detailů, popisů, odkazů a citací. Hutně našlehaný text tak nedává snadná vodítka, co má být při četbě zdůrazněno a co smí zůstat vskrytu. Do popředí se neustále valí sluchem těžko uchopitelné množství podnětů. Protože v audioknize nelze pohledem setrvat na stránce, doporučuji si na zvukovou verzi vyhradit klid.

Kým je Richard? Náhodným divákem? Nedůvěryhodným vypravěčem? Obětí rafinovaného komplotu? Takové tázání je jen slabým odvarem ve srovnání s tím, jakým oříškem jsou pro Richarda, a tím pádem i pro posluchače, ostatní. Zženštilý Francis, dvojčata Charles a Camilla, ztřeštěný Bunny nebo odtažitý Henry. Téměř zastavený čas až bolí. Zdá se, že když je vše řečeno a pečlivě popsáno, čeká nás velkolepé finále, jen nepodcenit žádný z drobných střípků, kterými je vysypána cesta příběhu. Jenže Tajná historie není detektivkou, zločin je jen nezbytným katalyzátorem. Ohlasy stylu, kterým Tarttová sleduje vznik a zánik studentského společenství, najdeme třeba v knize Podoba populární Tany Frenchové.

banner 1200x150

Klavírní doprovod byl zřejmě zvolen i s ohledem k roli, kterou tento nástroj ve vyprávění hraje. Naléhavost hudebních předělů se však opakováním stává poněkud monotónní, než aby modelovala atmosféru vylíčených scén či studii obnažených charakterů. Přes dvacet dva hodin dlouhou nahrávku lze doporučit spíše milovníkům antických tragédií než novodobých detektivních příběhů. Tajná historie je studií slova a stylu. Zvuková verze, natočená s profesionální kvalitou, tedy vyžaduje soustředěný poslech.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Otec hýřící příběhy, matka milující tanec a syn, který si s dětskou radostí užívá výstředních nápadů svých rodičů. Jejich láska je bláznivá a nespoutaná, jejich život plný přátel a večírků. Ale zatímco z gramofonu den co den zní píseň Niny Simone „Mr. Bojangles“, matka pozvolna dotančí až k samé hranici šílenství. Hravý příběh plný nostalgie…
V 80. letech byla svoboda daleko víc než poznaná nutnost, a proto pár jedinců z okraje společnosti utvořilo náhradní rodinu ve sběrně surovin v pražských Vysočanech. Pod ochranou jejího šéfa přezdívaného Fabrikant přespává i Beny, který sem utekl před násilnickým fotrem a právě oblafnul zelené mozky u odvodové komise. Kam se ale polosvět jeho známých…
Román o tom, jak snadno lze ztratit kontrolu nad životem a jak obtížné je získat ji zpět Sally a Liss — dvě ženy, které by nemohly být rozdílnější. Sally má před maturitou, ale jediné, po čem touží, je klid. Klid od všech a ode všeho — od nevyžádaných rad, návrhů, svazujících pravidel a dotěrných dospělých……
Do butiku úspěšné návrhářky Lucie vejde Anna, mladá studentka filozofické fakulty, která si chce koupit nový kabát. Nesetkává se jen zákaznice s prodavačkou, ale především milenka s manželkou. Anna udržuje tajný poměr s Luciiným manželem a přišla pohlédnout do očí své konkurentce. Netuší však, že Lucie přesně ví, kdo do butiku vkročil. Atmosféra houstne a…

Recenze ze stejného žánru

Když se po listopadu 1989 otevřela stavidla svobodnému vydávání literatury, nastal všeobecný boom nových edic a reedic knih, které mohly v minulém režimu vycházet jen v samizdatu (ilegálních malonákladových strojopisných edicích) nebo jako zamýšlený kontraband v několika málo exilových nakladatelstvích. Zdálo se tehdy dokonce, že o knihy povolených autorů už nikdy nebude zájem. Přesto několik…
Spisovatelka Petra Soukupová patří ke stálicím české beletrie. Svou tvorbou opakovaně potvrzuje suverenitu vedení příběhu, ať už jej vypráví dětem, nebo dospělým. Vydavatelství OneHotBook převedlo její dílo do audio podoby už pošesté. A i v případě vícehlasých Věcí, na které nastal čas se režie chopila Jitka Škápíková.
25 hodin a 47 minut. Tolik času požaduje oblíbený švédský romanopisec Frederick Backman po posluchači, má-li si poslechnout román Vítězové, českou verzi třetího, závěrečného dílu trilogie z hokejového městečka Medvědín kdesi na severu Švédska, které se pro autora stalo divadlem světa ve třech románech, jejichž kvalitativní dráha od výtečného prvního dílu sice nabrala sestupnou tendenci,…
Knihy se na čtenáře valí jako opěvované novinky, jejich slávu ještě občas přiživí nějaká cena, ale pak nakladatelé přesměrují energii na další čerstvě publikované kousky a nad titulem se pomyslně zavře voda. Audioknižní zpracování jako by napumpovalo do stránek čerstvou krev, nakreslilo svítivou šipku doplněnou nápisem „Ten příběh si zaslouží vaši pozornost“. Tentokrát se takového…

Dále od recenzenta

Sběratele sněhu vydal loni Vyšehrad, který se ve stejném roce stal součástí Albatros Media, rostoucího nakladatelského domu se zvětšující se nabídkou audioknih. Tradiční knižní nakladatelé před posluchači, kteří si audiotitul zakoupili u digitálních distributorů, často tají, kdo vše se na nahrávce podílel, a neuvádí to ani na svých webových stránkách. Někdy není, čím se chlubit,…
Pryč jsou doby románů v dopisech. Nastal čas knih facebookových statusů! Na takové představě není nic překvapivého a Žena filmového kritika si dokonce ani nepřipíše prvenství za knižní vydání textů, které prověřil zájem fanoušků na sociálních sítích. Z obvyklých zvyklostí už vybočuje, že audiokniha vychází v těsném závěsu za knihou. Pod nahrávkou je podepsán nakladatelský…
Audioknižní verzí rozhovorů se šumavskými samotáři Raději zešílet v divočině jsem byla naprosto uchvácená. Bez zaváhání jsem tedy vložila do přehrávače novinkový titul Aleše Palána s uhrančivým názvem Nevidím ani tmu. Na knihu jsem měla políčeno už od prvních zmínek o vydání. Zajásala jsem tedy, když vydavatelství Tympanum oznámilo, že je k dispozici také jako mluvené slovo.
Knihy Ruty Sepetysové, americké autorky s litevskými kořeny, u nás vydává v překladu Petra Eliáše nakladatelství CooBoo. Pod touto vydavatelskou značkou vyšla ještě audioverze knihy V šedých tónech. Novinkový audiotitul Sůl moře je již vypraven do světa jako produkt audiovydavatelství Voxi, které nedávno ohlásilo svůj vznik. Voxi sdružuje veškerou audioknižní produkci stále se rozrůstající skupiny…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Tajná historie
Richardovi se na univerzitě podaří zařadit mezi elitní kroužek pěti studentů klasické řečtiny a užívá si idylu intelektuálního přátelství v uzavřené skupince. Následný rozklad sounáležitosti mu tedy připadá o to palčivější a pouští se do pátrání, co jej mohlo zapříčinit. Kdy se vlastně opojení životem a věděním proměnilo v natolik destruktivní síly, aby přimělo v podstatě sympatické hrdiny ke zločinu?
Přejít nahoru