Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Adrianův tajný deník poprvé v nezkrácené verzi

Tajný deník Adriana Molea
Tajný deník Adriana Molea

Britská spisovatelka Sue Townsendová je po celém světě známá především jako autorka knih o Adrianu Moleovi. První kniha s názvem Tajný deník Adriana Molea vyšla v roce 1982 a stala se mezinárodním bestsellerem. V jednotlivých deníkových zápiscích se mísí dětská naivita s pubertálním sarkasmem, se kterými dospívající kluk komentuje nejen svůj život (starosti s první láskou, rozchod rodičů či problémy ve škole), ale mimoděk naráží také na společenskou situaci thatcherovské Británie.

Kniha Sue Townsendové byla přeložena do více než třiceti jazyků a v roce 2019 ji stanice BBC News zařadila mezi 100 nejvlivnějších knih. O oblíbenosti Tajného deníku Adriana Molea, psaného ve věku 13 a ¾, svědčí i velké množství nejrůznějších zpracování (seriál, počítačová hra, divadelní hra nebo muzikál,..), nyní ho jako audioknihu vydalo nakladatelství Tympanum. Nejedná se ale první českou audioknižní verzi tohoto díla: už v roce 2005 ho v notně upravené podobě, kterou má na svědomí producentka Naďa Dvorská, vydal Supraphon v režii Jana Fuchse a v interpretaci tehdy sedmnáctiletého Vojty Kotka. Nešlo však o obyčejné zkrácení příběhu, protože v nahrávce poněkud nepochopitelně chyběl závěr, tedy celých pět měsíců Adrianových zápisků (což odpovídá zhruba čtvrtině knihy). Na výsledku se navíc negativně promítla interpretova nezkušenost s audioknižním narátorstvím. Jeho dabingová praxe se v tomto ohledu ukázala jako nedostatečná průprava.

I když se může zdát, že přečtení několika deníkových zápisků dospívajícího kluka, není nic složitého, opak je pravdou. Jedná se o jednu z nejtěžších hereckých disciplín. Interpret se totiž musí vyrovnat s upřímnou dětskou naivitou, se kterou jsou jednotlivé zápisy v deníku vyprávěny, a zároveň vybalancovat svůj projev tak, aby jeho interpretace nezněla parodicky a neuvěřitelně. Tympanovská dvorní režisérka Alexandra Bauerová proto vyprávění svěřila Viktoru Dvořákovi, zkušenému audioknižnímu narátorovi. Na první pohled poněkud odvážné rozhodnutí, co se věku týče, se však v porovnání se supraphonskou verzí ukazuje jako promyšlený tah. V hlase Viktora Dvořáka tak lze na jedné straně slyšet onen, pro příběh velice podstatný, naivní tón, s nímž se Adrianovi daří vlastně nevědomky glosovat dění okolo sebe, a na druhé straně také jistou vyzrálost. Ta se sice může u chlapce jeho věku zdát předčasná, avšak právě ta úzce souvisí s Adrianovým rozhodnutím stát se intelektuálem. Přes počáteční poněkud nejistý rozjezd se Dvořák nakonec se svou postavou sžívá a ve druhé polovině, s tím jak Adrian stárne a získává jisté zkušenosti, již není pochyb, že byl tento interpret správnou volbou.

Vzhledem k deníkové formě je Tajný deník Adriana Molea, psaný ve věku 13 a ¾, ideální pro poslech při vykonávání jiné aktivity. Chvilková nepozornost totiž nebrání pochopení zbytku příběhu, protože důležité informace jsou recipientům několikrát opakovány. Jednotlivé zápisky na sebe navíc často přímo nenavazují, takže je možné přerušit poslech prakticky kdykoli. To je velká výhoda této audioknihy v porovnání s těmi, jejichž kapitoly odpovídají členění v tištěné knize a jejichž délka se pohybuje zhruba okolo půl hodiny.
 

Je však třeba říci, že kvůli poměrně velkému počtu opakovaných informací se jako posluchači neubráníte pocitu, že tohle už jste párkrát slyšeli. Této knize by zkrátka v její audioknižní verzi slušelo krácení, přinejmenším těchto duplicitních pasáží. Tato připomínka však nesměřuje na vrub vydavatelství Tympanum, jeho tvůrci se snažili, jak nejlépe mohli, jedná se pouze o obecnou poznámku, se kterou je při poslechu nutné počítat.

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

VÝPRAVA DO FANTASY SVĚTA PODRUHÉ! Z trosek pradávného Amdailu povstal nový Nurheim a zdá se, že je národ Nurů konečně v bezpečí před šílenou bohyní. Všichni ale tuší, že jde pouze o dočasné období klidu a že kdykoli může přijít bouře, která je smete. A ač vždy chtěla být hrdinkou, Arila nyní musí dělat něco…
Vyprávění pokračují a na scénu přicházejí nové smrtky… Příběhů, jež by se daly o cechu smrtek vyprávět, je stále bezpočet. Od doby, kdy se Nimbus ujal péče o lidstvo, do chvíle, kdy se smrtka Goddard pokusil obrátit systém naruby, uběhly stovky let. Lidé žili dlouho ve světě bez hladu, nemocí a smrti, v němž jako…
Existuje opravdu podivný sirotčinec pro děti se zvláštními schopnostmi, o němž Jacob jako malý slýchával, když se probíral dědečkovou sbírkou starých fotek? Teď je mu šestnáct a po rodinné tragédii se vydává na cestu, která mu umožní pochopit, kým vlastně je. Nezodpovězené otázky jej zavedou na vzdálený ostrov u břehů Walesu, kde objeví rozpadající se…
1 2 3 9

Recenze ze stejného žánru

Když se nakladatelství Host pustilo do vydávání knih Siri Pettersenové, okamžitě mě zaujaly jejich obálky. Trilogie Havraní kruhy se prezentuje znepokojivými výjevy na bílém pozadí připomínající špinavý sníh potřísněný kapkami krve. Autorka fantasy série pochází z norského Trondheimu, takže dojem studeného severu, kde se lidé o přežití musí rvát, není vlastně až tak překvapivý.
Dívka, která se musí vydávat za chlapce, není zejména v žánru fantasy žádnou novou myšlenkou. Petra Stehlíková toho své hrdince ale postavila do cesty daleko více: otroctví, skrývání, ponižování a dalekou cestu. To vše se společným jmenovatelem – zvláštním nerostem zvaným sklenit.
Vydavatelský dům Albatros Media připravil ve svých zainteresovaných vydavatelstvích už pěknou řádku dětských audioknih. Fantasy díla, zejména ta pro starší mládež, lze však stále spočítat na prstech jedné ruky, a tak jsou Časodějové vítaným přírůstkem do této kolekce.
Trilogie Neala Shustermana Žatva smrti se u nás v roce 2018 stala výrazným trendem mezi čtenáři young adult literatury, podobně jako cosplaye stavěné na plášti pastelové barvy a kose. A rozhodnutí začít pracovat na kvalitní zvukové podobě celé série lze považovat za svého času velmi výrazný krok na poli české audioknižní scény.
1 2 3 7

Dále od recenzenta

Víte, proč se odpočívadlo na 168. kilometru dálnice D1 (nedaleko Brna) jmenuje Devět křížů? Název odkazuje na pověst, podle níž se v okolí měl odehrát masakr svatebního průvodu. Na jeho počest zde bylo později vztyčeno devět dřevěných křížů. Jednou z mnoha verzí příběhu o lásce, zradě a smrti se inspiroval i slovenský spisovatel Roman Kulich. Jeho…
Britská spisovatelka Richmal Cromptonová je autorkou mnoha psychologických románů, které však již dávno upadly v zapomnění. To se ale netýká její tvorby pro děti. První vyprávění o dobrodružstvích školáka Jirky (v anglickém originále Williama) si ihned po vydání v roce 1919 získalo srdce mnoha malých čtenářů. Celkem Jirkovy příhody vyšly v devětatřiceti svazcích a dodnes…
Jméno Davida Laňky není českým posluchačům neznámé. Na výrobě audioknih se podílí jednak autorsky, ale také jako tvůrce – režisér. Nejvýrazněji na sebe v poslední době upozornil dokudramatickým audioseriálem Já, vrah a jeho pokračováním, kde pronikal do myslí skutečných vrahů.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Tajný deník Adriana Molea
Adrian Mole má problém! Je mu přesně 13 a 3/4 roku, je jedináček, dostává k Vánocům nemožné dárky a toho, že je intelektuál, si zatím nikdo nevšiml. Musí se starat o příšerného důchodce Berta Baxtera a ještě příšernějšího psa Šavli. Adrianovi rodiče se rozvádějí. Navíc se ve škole čerstvě zamiloval do Pandory a dokáže kvůli tomu dokonce přehlížet skutečnost, že Pandora kouří pět cigaret denně a má svůj vlastní zapalovač.
Přejít nahoru